Mit jelent valójában a primer prevenció?
A „prevenció” szót ma már sokan ismerik, de kevesen tudják, hogy különböző szintjei vannak. A primer prevenció (azaz elsődleges megelőzés) célja, hogy még a betegségek kialakulása előtt azonosítsuk a kockázatokat – például magas vérnyomást, elhízást, cukorbetegséget vagy dohányzást.
Dr. Vértes András szerint a primer prevenció lényege, hogy az egyén még nem beteg, de már veszélyeztetett. Ebben a szakaszban még megelőzhető az infarktus, a stroke vagy az érszűkület – ha időben felismerjük a figyelmeztető jeleket. A túlsúly, a dohányzás, a mozgáshiány, a stressz, a cukorbetegség, a magas vérnyomás és koleszterinszint mind befolyásolják, meddig és hogyan élünk.
A legnagyobb baj: nem tudjuk, hogy veszélyben vagyunk
A magyar lakosság nagy része nincs tisztában azzal, hogy magas vérnyomása vagy emelkedett koleszterinszintje van. A cukorbetegség sokszor csak akkor derül ki, amikor már szövődmények – például nem gyógyuló sebek – jelentkeznek.
A szűrővizsgálatok szerepe vitathatatlan, de Vértes doktor szerint legalább ennyire fontos lenne az egészségtudatosság erősítése: „Már nincs olyan család, ahol ne lenne vérnyomásmérő – mégsem használják.” A legtöbb ember nem méri a vérnyomását, nem figyeli a testsúlyát, és akkor sem megy el laborvizsgálatra, ha lehetősége lenne rá.
Mikor kell elkezdeni az odafigyelést?
Sokan azt gondolják, hogy a szűrés 60 felett aktuális – de ez tévedés.
Ha valaki túlsúlyos, dohányzik, keveset mozog, vagy a családjában már előfordult szív- és érrendszeri betegség, akkor már 40 éves kor körül el kellene kezdeni a rendszeres kontrollt. Vérnyomásmérés, laborvizsgálat, alap szűrések – ezek nem fájnak, nem bonyolultak, de sorsdöntőek lehetnek.
A sportolók sem kivételek – sőt, néha náluk még nagyobb a kockázat
Kolbenheyer Zsuzsanna, a Magyar Jégkorong Szövetség elnöke személyes példával illusztrálja, hogyan változott a szemlélet az élsportban. Gyerekként még minimális sportorvosi vizsgálat előzte meg az engedélyeket – ma már sokkal alaposabb szűrés szükséges.
„Egy időben csak EKG, szemészet, vizeletvizsgálat volt – de semmi más. Ma már szívultrahang, MR, összetettebb vizsgálatok kellenek” – mondja. Sajnos nem minden tragédiát lehet visszafordítani, de sok megelőzhető lenne.
Az élsport utáni élet: új kockázatok, új szakasz
A sportolás befejezése után sok minden megváltozik. A korábban megerősödött szívizom máshogy viselkedik, a napi szintű edzés leállása súlygyarapodáshoz, vérnyomás-emelkedéshez, anyagcsere-zavarokhoz vezethet.
Dr. Vértes szerint azoknak, akik aktív versenyzők voltak, különösen fontos az utóélet figyelése: „El kell fogadni, hogy onnantól új rizikófaktorok lépnek be, és azokat kontrollálni kell.”
A tudatosság ott kezdődik, hogy példát mutatunk
Kolbenheyer Zsuzsanna szerint a gyerekeink egészségtudatossága nem tanácsokkal, hanem példával formálható. „Nálunk nincs üdítő a hűtőben, sportolunk, rendszeresen eljárunk szűrővizsgálatokra” – meséli. Az éves szűrés náluk teljes csomagot jelent: vérkép, vizelet, kardiológiai kontroll, akár mellkas-CT is.
A cél nem az, hogy mindenáron betegséget keressünk – hanem hogy tudjuk, mivel érdemes foglalkozni, és mit kell a következő évben újra megnézni. A primer prevenció valójában egy egyszerű döntés: nem akkor akarok változtatni, amikor már megtörtént a baj.
És ez még nem minden!
Mi az a primordiális prevenció – és hogyan kezdődik még azelőtt, hogy valaki megszületett?
Miért lehet veszélyesebb a füstmentes dohányzás, mint gondolnánk – és mit mond erről a Magyar Kardiológusok Társasága?
Miért nem elég, ha az orvos csak receptet ír – és hogyan lehetne a háziorvosi rendelés életmentő alkalom?
Mit tanulhatnánk a finnektől, akik néhány évtized alatt Európa egyik legegészségesebb nemzetévé váltak?
És miért veszélyes, ha valaki inkább nem akar tudni róla, mi van a laborleletén?
Ezekre a kérdésekre is választ kapsz a Szívvonal legújabb adásában – nézd meg a teljes beszélgetést!
A 2. adásról szóló összefoglalót is nézze meg!
A hiteles tartalom mindig Szívderítő!
Megelőzéssel, betegségekkel, vizsgálatokkal, terápiákkal kapcsolatos információkat olvashat nálunk. A Szívderítőt a Magyar Kardiológusok Társasága hozta létre és felügyeli. Kövessen minket a YouTube-on is!