Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
 

MDT APP

Töltse le ingyenes mobil alkalmazásunkat!

Letöltés

Magyar Diabetes Társaság

hungarian diabetes association

diabet partneri hirek

Magas vérnyomás

A magas vérnyomást hypertonianak is nevezik. Ilyenkor nagy nyo­más terheli a véredények falát, miáltal a szívnek keményebben kell dolgoznia a keringés fenntartásához. Ha a magas vérnyomást nem kezelik, az erek falai megkeményedhetnek, beszűkülhetnek, ami szívrohamhoz vezethet. A magas vérnyomás károsíthatja az agyi ere­ket is, ami sztrókot (agyi vérkeringésizavart, szélütést) okozhat. Bár a magas vérnyomás oka általában nem pontosan ismert, azt tudjuk, hogy gyakoribb idős korban, valamint akkor, ha a családi kórelőzményben is szerepel. A cukorbetegség szintén fokozza a magas vérnyomás kockázatát.

A magas vérnyomás kockázati tényező

Minél magasabb a vérnyomás, annál nagyobb a szívbetegség és a sztrók kialakulásának veszélye. Ha Ön cukorbetegségben és magasvérnyomás betegségben is szenved, akkor jóval nagyobb annak az esélye, hogy szívbetegség illetve más szövődmény alakul ki (például vese- és szembetegség). A cukorbetegséggel összefüggő szövődmények azonban jelentős mértékben csökkenthetők, ha ügyel a vérnyomására.
A magas vérnyomásnak általában nincs észrevehető tünete. Nem látható, nem érezhető, ezért nevezik “néma gyilkosnak”. Az egyetlen módja annak, hogy megtudja, magas-e a vérnyomása, ha rendszeresen ellenőrzi.

Vérnyomásmérési eredmények

A vérnyomás értékét két szám fejezi ki, például 120/60 vagyis „százhúsz per hatvan”. Ez a szám azt mutatja meg higanymilliméterben (Hgmm), hogy mekkora nyomás nehezedik az erek falára. Az első, vagyis a szisztolés szám azt a nyomásértéket mutatja, amikor a szív kipumpálja a vért a testbe. A második, vagy a diasztolés érték pedig azt, amely még akkor is megnyilvánul az erek falán, amikor a szív két összehúzódás közben elernyed.


A normál vérnyomásérték kevesebb, mint 130/85 Hgmm. Egy egészséges felnőtt vérnyomása akkor tekinthető magasnak, ha ez az érték nyugalmi állapotban ismételten 140/90 Hgmm felett van.


Ha Ön cukorbeteg, vérnyomása legyen 130/80 alatt! Orvosa vérnyomáscsökkentő gyógyszert javasol, ha ez az érték 140/90 Hgmm vagy e feletti. Ha már kialakultak a cukorbetegség szövődményei (például vese- vagy szembetegsége van), akkor a vérnyomáscsökkentőket kis dózisban már hamarabb kell szednie.

Hogyan tartsa normál értéken a vérnyomását?

Vérnyomását normális szinten tarthatja, ha egészséges életmódot folytat. A magas érték életmódváltással és ha szükséges, gyógyszerrel csökkenthető.

Életmódbeli változások

Legyen az étrendje egészséges és alacsony zsírtartalmú! Egyen sokféle gyümölcsöt, zöldséget, alacsony zsírtartalmú tejterméket!

  • Ügyeljen a testsúlyára!
  • Legyen minél aktívabb! A mozgáshiány elhízáshoz vezethet. Mozogjon hetente 5x30 percet! A mozgás akár 30 percig, kiizzadásig tartó séta is lehet!
  • Alkoholt csak mértékkel fogyasszon!
  • Korlátozza só- és nátriumbevitelét! Csökkentenie kell a főzéskor és az étkezéskor használt só mennyiségét, és kerülje a magas nátriumtartalmú ételeket! Használjon fűszernövényeket, és só helyett más fűszereket az ételek ízesítéséhez.
  • A vérnyomás szempontjából is fontos a megfelelő káliumbevitel, de a sok kálium árthat is, ezért mindenképpen kérje ki orvosa, illetve dietetikusa tanácsát. Káliumot tartalmaz a banán és más gyümölcsök, zöldségek.
  • A dohányzás a cukorbetegekben is fokozza a szívroham kockázatát, ezért szokjon le róla!

Vérnyomáscsökkentő gyógyszerek

Ha életmódbeli változtatásokkal nem tudja csökkenteni a vérnyomását, gyógyszeres kezelésre lehet szükség. A vérnyomáscsökkentők általában nem gyógyítják a magas vérnyomást, ezért a kezelés egy életre szól. Ugyanakkor csökkenthető a gyógyszeradag, ha a vérnyomása huzamosabb ideje normális szintre csökkent. Még ha úgy is érzi, hogy megoldották a problémáját, ne hagyja abba a gyógyszerszedést.


Az online betegtájékoztató információs oldalak a Lilly Hungária Kft. támogatásával kerültek kialakításra.


A kiadványt lektorálta: Dr. Neuwirth Gyula

A kiadványt átdolgozta: Dr. Petró Gizella

© 2012 Magyar Diabetes Társaság és Lilly Hungária Kft.
Lilly Hungária Kft.
1075 Budapest, Madách u. 13-14.
HUDBT00138