Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
 

MDT APP

Töltse le ingyenes mobil alkalmazásunkat!

Letöltés

Magyar Diabetes Társaság

hungarian diabetes association

diabet partneri hirek

1-es típusú cukorbetegek és a terhesség

Amikor a cukorbeteg nő gyermeket szeretne, a terhesség tervezése, előkészítése rendkívüli gondosságot igényel. Tartósan jó, az egészséges emberét megközelítő anyagcsere-állapot szükséges már a teherbeesés előtt a sikeres kimenetel érdekében. Ha vércukorszintje nem megfelelő a várandósság első néhány hetében, az befolyásolhatja a gyermek fejlődését, ill. fokozódhat a vetélés és a halvaszületés kockázata. Az éhomi és étkezés utáni vércukorértékek, a HbA1c normálist megközelítő (6%* körüli, de mindenképpen 6,5% alatti) érték elérése és fenntartása a cél. Stabilizálódása fontos legalább 3-6 hónapos időszakon át, mielőtt az alkalmazott védekezési fogamzásgátlási) módszert elhagyná. Ha Ön cukorbeteg és saját családot tervez a következő évben, nagyon fontos, hogy erről beszéljen a kezelését végző egészségügyi személyzettel. Az ideális felkészülés egy speciális gondozás (prekoncepcionális gondozás) keretében zajlik, melynek célja az anyagcsere- állapot lehető legjobb beállítása, felkészítés a várandós állapotra. Célszerű, ha a prekoncepcionális gondozás az erre felkészült és akkreditált centrumban történik.


Mindenképpen gondozó orvosa tanácsa alapján döntsön a teherbeesés időzítéséről!


Terhesség előtti teendők

Legyen az étrendje egészséges és kiegyensúlyozott. Dietetikusa segít ennek összeállításában. Célszerű diétás naplót vezetnie, méréseit, számításait rögzítenie.

  • Gyakori vércukor-önellenőrzés szükséges, ahogy azt az Önt gondozó egészségügyi személyzet javasolja. A célértékeket kérdezze meg kezelőorvosától, a mért adatokat jegyezze fel a cukorbeteg naplójába!
  • Ha Ön tablettával kezelt 2-es típusú cukorbeteg, át kell térni inzulinra, a szülésig mindenképen ez a biztonságos kezelés. Jeleznie kell orvosának, ha más gyógyszert (pl. vérnyomáscsökkentőt) szed, mert elképzelhető, hogy a tervezett terhesség miatt át kell térnie más szerre!
  • Vizsgáltassa meg a szemét! Ha lézerkezelésre szorul, már a terhesség előtt célszerű elvégezni, és megvárni szemészeti állapotának stabilizálódását!
  • Javasolható, hogy a cukorbeteg asszonyok napi 6 mg folsavat szedjenek. Ehhez receptre lesz szüksége, melyet orvosától kérhet.
  • Hagyja abba a dohányzást!
  • Ne fogyasszon alkoholt!

Előfordul, hogy a menstruációs ciklus zavara, vagy fogamzási problémák miatt más szakember segítsége is szükséges: gondozó orvosa endokrinológus, nőgyógyász segítségét kérheti. Célszerű szűrő jellegű laboratóriumi vizsgálatot is kérni lappangó pajzsmirigybetegség lehetőségének kizárására.

Teherbeesés után

Kérje ki cukorbetegségét kezelő orvosa tanácsát, hiszen a cukorbeteg nő gondozása, majd szülése megfelelő gyakorlattal rendelkező centrumokban a legbiztonságosabb. Ha teherbe esett, az alábbi változásokat várhatja a gondozás menetében. Rendszeresen – hetente, kéthetente - fel kell keresnie a diabetológiai gondozót. A cukorbeteg terhes gondozása speciális feladat, több orvos-beteg találkozó szükséges, mint szokásos kezelés során. Még a terhesség korai időszakában célszerű felkeresnie egy diabetológiai szakismeretekkel és gyakorlattal bíró szülész szakembert is.


A gondozását végző személyzet ellenőrző vizsgálatokat és teszteket végez az Ön és gyermeke egészsége érdekében. Ezek közül néhány rutinszerűen végzett vizsgálatot minden várandós nőnek javasolnak.

  • Ultrahangvizsgálat a 11-12., 20., 32. és 38. héten
  • Méhnyakvizsgálat, hüvelykenet
  • Laboratóriumi vizsgálatok a magzati és anyai kockázat megítélésére (toxoplazma, AFP).
  • Vércukorszint-mérések
  • Vizeletvizsgálatok
  • Rendszeres HbA1c (esetleg fruktózamin) tesztek
  • Vérnyomásmérések, testsúlymérések

Vércukorszintje megváltozik

A várandósság alatt a vércukorszint is változik a hormonális változások miatt. Ellenőrizze rendszeresen vércukorszintjét! Ha émelyeg vagy nem tud enni rendesen, beszéljen a gondozását végzőkkel. Várandóssága első 12 hetében továbbra is szedjen folsavat!

Változó inzulinszükséglet

Várandóssága előrehaladtával a kezelőorvos előírásának megfelelően meg kell majd változtatnia az alkalmazott inzulin mennyiségét. Az első három hónapban valószínűleg csökken az inzulinigénye, majd következő három hónapban normális szintűre, vagy kissé tovább növekszik. A várandósság utolsó három hónapjában az inzulinigénye megduplázódhat vagy akár meg is háromszorozódhat.
Ha kérdése vagy aggodalma van ezzel kapcsolatban, beszéljen a gondozását végzőkkel.


A hipoglikémia kockázata fokozódhat

Nagyon fontos, hogy gyakran és előírás szerint étkezzen! A magzat számára az anyai éhezés veszélyeket rejt, 3 óránként tehát étkeznie kell (napi 6-7 étkezés). Vércukorszintje nagyobb valószínűséggel esik 4 mmol/l alá, ha várandós. A normális vércukorszintre törekvés során gyakrabban fordulhat elő hipoglikémia, esetenként olyan is, amit nem érez meg. Ezt a megfigyelését mindenképpen beszélje meg a kezelő személyzettel.

Hogyan előzhető meg a hipoglikémia?

  • Ellenőrizze rendszeresen a vércukorszintjét! Ez terhesség során napi 5-9 mérést jelent.
  • Legyen Önnél valami, ami gyorsan megemeli vércukorszintjét, ha a hipoglikémiás epizód kezdetét érezné. Ez lehet például félpohárnyi cukros üdítőital, három glükóztabletta vagy kisméretű éttermi cukorzacskók.
  • Ezután egyen még 15-25 gramm szénhidráttartalmú ételt, például egy szendvicset.
  • Tudassa a gondozását ellátó egészségügyi személyzettel, ha gyakran van hipoglikémiája.

Szülés közben

Cukorbeteg nő szülése Magyarországon megfelelő diabetológiai felkészültségű centrumban ajánlott. Szülés közben az Önt ellátó egészségügyi személyzet szigorú megfigyelés alatt fogja tartani az Ön és magzata állapotát, és a vércukorszintjét. Előfordulhat, hogy szüksége lesz intravénás (azaz a vénán keresztül beadott) inzulin-infúzóra a vajúdás közben, mert így tudják biztosítani folyamatos inzulin-ellátottságát.í


Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő nőknek olykor az átlagosnál kisebb a kisbabájuk. A szülést olykor korábban megindítják, de szükségessé válhat a császármetszés is. A szülész és munkatársai megbeszélik ezeket a lehetőségeket Önnel a terhesség utolsó heteiben. Szülést követően hirtelen csökken az anya inzulinszükséglete, ezért az inzulinadag jelentős mérséklése szükséges már a következő napokban. Célszerű, ha a szülészetre magával viszi az inzulinkezelés eszközein kívül vércukor- önellenőrző készülékét is, ami lehetővé teszi a gyakori önellenőrzést.

Kisbabája egészsége

Az újszülött állapotát a szülészorvos, szülésznő és gyermekgyógyász specialista is felügyeli. A születés utáni órákban eldöntik, szükség van-e a gyermek szám feletti etetésére vércukorszintje stabilizálásához. Néhány újszülöttnél enyhén sárga bőrszín vagy sárgaság jelentkezik. Ez a szervezetben található bilirubin nevű anyag felhalmozódásának köszönhető.
Ez - bár gyakrabban fordul elő cukorbeteg édesanyák gyermekeinél -általában nem súlyos, és magától rendeződik. Máskor speciális típusú fénykezelésre van szükség, mely segít a kisbabának a feleslegben jelen lévő, felhalmozódott bilirubin lebontásában.

Szoptatás

A szoptatás minden kisbaba számára az ideális táplálás, ez így van a cukorbeteg anya újszülöttjénél is. Ha Ön inzulint kap, valószínűleg szükség lesz az inzulinadag módosítására a szoptatás ideje alatt, mert akár egyharmadával is csökkenhet az inzulinigénye. Valahányszor megszoptatja gyermekét, vércukorszintje csökken, ezért több szénhidrátot kell fogyasztania. Kérje ki az Önt gondozó egészségügyi személyzet tanácsát az inzulinadag, étrend módosításáról.


Szülés utáni vizsgálatok

Szülés után is szükségesek ellenőrző vizsgálatok, melyek az általános egészségi állapotának felmérésén kívül cukorbetegségével kapcsolatban is szükségesek. Ha Ön 2-es típusú cukorbeteg, és az anyagcsere-állapota jó, elképzelhető, hogy visszatérhet a terhessége előtti kezelésre. Mind ennek eldöntése, mind pedig az átállás a rendszeres ellenőrzés során valósul meg.

Tények a várandós cukorbetegekről

Örökletesség

A cukorbetegségre való hajlam örökletes. Manapság az az álláspont, hogy az öröklött hajlam kombinálódik környezeti hatásokkal, mint amilyen például egy vírusos betegség. Bár a túlsúly és a fizikai aktivitás hiánya a 2-es típusú cukorbetegség legfőbb okai, a betegség családi halmozódása jellemző.
Ha mindkét szülő cukorbeteg, vagy ha a cukorbetegség a családi kórtörténetben erősen jelen van, akkor gyermekénél fokozott a cukorbetegség kialakulásának kockázata. Vitassa meg a kockázatokat és a megelőzés lehetőségeit a gondozását végző egészségügyi személyzettel.

Termékenység

A cukorbetegség ritkán érinti a fogamzóképességet, de a cukorbetegség egyik kísérőbetegsége lehet egy állapot, az ún. policisztás petefészek szindróma, ami olykor elégtelen peteérést eredményez. Ha aggódik fogamzóképessége miatt, kérje kezelőorvosa tanácsát.

Fogamzásgátlás

A fogamzásgátlás módszerei cukorbetegek esetében is ugyanazok , mint az egészségeseknél, de a fogamzásgátló tabletták befolyásolhatják inzulinigényt, fokozhatják az anyagcsere labilitását. Beszélje meg az Ön számára legmegfelelőbb fogamzásgátló módszert kezelőorvosával és nőgyógyászával. Ne feledje: a gumióvszer a fogamzásgátlás egyetlen olyan formája, amely megakadályozza a terhességet, és a szexuálisan terjesztett betegségektől is véd.


A cukorbeteg nőnek megfelelően fel kell készülnie a terhességre. Ha mégis egy nem tervezett terhesség következik be, mielőbb vegye fel a kapcsolatot a cukorbetegségét gondozó szakemberekkel. Vércukorszintjének optimális beállítása nagyon fontos a terhessége alatt, saját maga és a kisbabája szempontjából egyaránt. Jól kézben tartott cukorbetegséggel és megfelelő orvosi ellátással megnövelheti az esélyeit az egészséges terhességre.



* Irodalom: A Magyar Diabetes Társaság szakmai irányelve, 2011.


Az online betegtájékoztató információs oldalak a Lilly Hungária Kft. támogatásával kerültek kialakításra.


A kiadványt lektorálta: Dr. Gyimesi András

© 2012 Magyar Diabetes Társaság és Lilly Hungária Kft.
Lilly Hungária Kft.
1075 Budapest, Madách u. 13-14.
HUDBT00138