Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
 

MDT APP

Töltse le ingyenes mobil alkalmazásunkat!

Letöltés

Magyar Diabetes Társaság

hungarian diabetes association

diabet partneri hirek

Egészséges táplálkozás

A megfelelő étrend nagymértékben hozzájárulhat cukorbetegsége kezeléséhez. Egészséges ételek fogyasztása segít a vércukorszintje, a vérnyomása, testsúlya, a vérzsírok, például a koleszterin és a trigliceridszint normalizálásában. A cukorbetegség nem azt jelenti, hogy le kell mondania minden olyan ételről, amelyet szeret, de meg kell tanulnia, miként állíthat össze egy olyan egészséges és kiegyensúlyozott étrendet, mely a kezelésének fontos részét képezi. Ehhez viszont tudnia kell, mit tartalmaz az étel!
Cukorbetegségben a helyes étrendi tervezés az alábbiakra is kiterjed.

  • Tudnia kell, hogy a különféle élelmiszerek, valamint az elfogyasztott étel mennyisége miként befolyásolja vércukorszintjét.
  • Tápláló ételek választása.
  • Előírások szerinti ételek fogyasztása a megfelelő időben.

Hogyan hat az étel a vércukorszintre?

Az élelmiszereket három fő csoportra oszthatjuk: szénhidrátokra, fehérjékre és zsírokra. A szénhidrátok lehetnek összetett (keményítő) és egyszerű (cukrok) szénhidrátok. Mindkettő jobban megemeli a vércukorszintet, mint a fehérjék vagy a zsírok. Szénhidrát-tartalmú étel például a kenyér, a tészta, a gabonapelyhek, a bab, a tej, a gyümölcslevek és az édességek. Ha egyszerre több szénhidrátot eszik, mint amennyit a szervezete fel tud használni, az a vércukorszint nagyfokú növekedését idézi elő. Ezért több kisebb étkezésre kell elosztani a napi táplálékát. A dietetikusa elmagyarázza Önnek, hogyan alakíthatja ki egészséges, kiegyensúlyozott étrendjét.

Mi az a glikémiás index?

A szénhidrátok nem egyforma sebességgel bontódnak le cukrokká a szervezetben. A Glikémiás Index (GI) lehetőséget nyújt arra, hogy a szénhidráttartalmú ételeket aszerint soroljuk be, milyen gyorsan emelik a vércukorszintet. Az élelmiszerek GI-száma 0 és 100 között változik; a cukor (glukóz) GI-indexe 100, mert a cukortól a vércukorszint nagyon meredeken emelkedik. A lassan emészthető és a vércukorszintet csak fokozatosan emelő élelmiszerek GI-értéke alacsony.


Ezeknek az élelmiszereknek a fogyasztásával kiegyensúlyozottá teheti vércukorszintjét. Általában alacsonyabb a zsír- és kalóriatartalmuk, hosszabb ideig eredményeznek jóllakottság érzést, ami segíti a testsúlykontrollt is. Csökkentik a „rossz” (LDL), és emelik a „jó” (HDL) koleszterin szintjét, ezáltal csökkentik a szívbetegség kockázatát.


Íme, néhány példa az alacsony, a közepes és a magas GI-értékű élelmiszerekre:



Alacsony glikémiás indexű élelmiszerek (55 alatti érték)Közepes glikémiás indexű ételek (56-69 közötti érték)Magas glikémiás indexű ételek (70 feletti érték)
Fölözött tejBanánGörögdinnye
Natúr joghurtÚjburgonyaAszalt datolya
Friss gyümölcs, például: alma, körte, narancsZabkásaInstant burgonyapüré
Korpás kenyérPattogatott kukoricaPuffasztott rizs
Korpás
gabonapelyhek
Felesborsó vagy zöldborsólevesCukorral bevont gabona- és rizspelyhek
Reggeli gabonapelyhekBarnarizsFehér kenyér
Fekete zabkenyérKuszkuszSültburgonya
„Roppanósra” főzött (al dente) tésztaBúzapehelyFehér bagel (péksütemény)
Zöldségek, például lencse, szárazbab, csicseriborsó, borsóGabonapehely
MogyoróTeljes kiőrlésű búzából készült kenyér
 Rozskenyér


Az ételek GI-je nehezen értelmezhető, ha egy-egy étkezésre többféle glikémiás indexű ételt fogyasztunk. (Márpedig ez a jellemző.) Magas GI-értékű ételt, például fehér kenyeret alacsony GI-értékű élelmiszerrel, például szárazbabbal vagy chilivel együtt fogyasztva az együttes vércukoremelő hatás körülbelül a két összetevő GI- értéke közé esik. Ha egyszerre nagy mennyiségű szénhidrátot fogyaszt, az a GI-besorolástól függetlenül megemeli a vércukorszintjét. Ennek a problémának a megoldására vezették be a Glikémiás Terhelés (GT) fogalmát, ami az étel szénhidrát-tartalmának és GI-ének viszonyszáma. Ön is megmérheti a különféle ételkombinációk vércukoremelő hatását. Az ismételt mérések tapasztalatait beszélje meg dietetikusával és orvosával! Fontos, hogy az Önre jellemző összefüggések figyelembe vételével csökkentheti a vércukoringadozást.

Egészséges ételek választása

Általánosságban véve elmondható, hogy egy cukorbeteg számára ugyanaz jelenti az egészséges ételt, mint bárki másnak – az alacsony zsírtartalom és magas rosttartalom. Ha egészséges és kielégítő ételeket akar választani a vitaminok és az ásványi anyagok megfelelő egyensúlyával, akkor próbáljon meg:

  • Változatosan étkezni minden nap!
  • Kevesebb telített zsírt fogyasztani húsok és tejtermékek formájában! Válasszon sovány hússzeleteket és vágja le a látható zsírt! Próbáljon grillezni, párolni, mikrózni, forralni vagy sütni a zsiradékban való kisütés vagy sütés helyett! Egyen többször halat, másfajta húsok helyett! Válassza az alacsony zsírtartalmú tejtermékeket, például a részben fölözött vagy fölözött tejet, joghurtot, sajtot és alacsony zsírtartalmú szendvicskrémeket!
  • Fogyasszon több teljes kiőrlésű gabonafélét, gyümölcsöt és zöldséget! Ezen élelmiszerek többsége tartalmaz szénhidrátokat, de magas vitamin-, ásványi anyag- és rosttartalmuk miatt egészséges választást jelentenek.
  • Használjon kevesebb sót! A természetes előfordulású élelmiszerek jobb választásnak bizonyulnak, mint a feldolgozott és előkészített élelmiszerek, melyek rendszerint sok sót és nátriumot tartalmaznak. Kerülje az extra sótartalmú konzerveket és fagyasztott élelmiszereket, és próbáljon meg „hozzáadott sót nem tartalmazó” változatokat vásárolni! Kísérletezzen különféle fűszernövényekkel az ételek ízesítésekor!
  • Kerülje vagy korlátozza a magas cukortartalmú élelmiszereket, például a süteményeket és az aprósüteményt!
  • Olvassa el az élelmiszerek tájékoztató címkéjét, mert az alacsony zsírtartalmú élelmiszerek több cukrot tartalmazhatnak, ugyanakkor egy kevés cukrot tartalmazó ételnek magasabb lehet a zsírtartalma!
  • Igyon meg naponta 1-2 liter vizet!
  • Alkoholt csak ritkán, keveset fogyasszon, akkor is csak étkezéshez! Az alkohol veszélyesen csökkentheti a vércukorszintet, különösen, ha közben nem étkezik.

Egészséges ételek egészséges mennyiségben

Több dologtól függ az, hogy az étkezéssel megkkora energiát kell felvennie naponta. Az egyik, hogy van-e túlsúlya. A másik, hogy milyen a fizikai aktivitása. Általánosságban elmondható, hogy azok, akik rendszeresen, sokat mozognak, illetve akik a munkájuk során jelentős fizikai aktivitást fejtenek ki, több energiát használnak fel és ezért több ételre van szükségük.


Az orvos és a dietetikus ezek alapján tervezi meg a napi energiabevitelt, melynek mintegy felét szénhidrát formájában ajánlott elfogyasztani. Az étkezések száma, szénhidrát-tartalma függ a vércukorcsökkentő kezeléstől. Tablettás kezelés mellett a napi 5-6 étkezésre elosztott, egyszeri kis mennyiségek fogyasztása ajánlott, inzulinkezelés során annak fajtájától és a kezelési formától függ, hányszor és milyen egyszeri mennyiség fogyasztható. A cél az étel vércukoremelő, az inzulin vércukorcsökkentő hatásának lehető legjobb egyensúlya. Természetesen, ha inzulint vagy vércukorcsökkentő tablettát kap, az étkezések kihagyása vagy késése hipoglikémia kockázatával jár.


Ha inzulint vagy antidiabetikumot kap, gondjai támadhatnak az alacsony vércukorszinttel, ha kihagy vagy késleltet egy étkezést.


Az online betegtájékoztató információs oldalak a Lilly Hungária Kft. támogatásával kerültek kialakításra.


A kiadványt lektorálta: Dr. Gyimesi András

© 2012 Magyar Diabetes Társaság és Lilly Hungária Kft.
Lilly Hungária Kft.
1075 Budapest, Madách u. 13-14.
HUDBT00138