Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
 

MDT APP

Töltse le ingyenes mobil alkalmazásunkat!

Letöltés

Magyar Diabetes Társaság

hungarian diabetes association

diabet partneri hirek

A vércukorszint és ellenőrzése

Fontos, hogy cukorbetegsége sikeres kezelése érdekében vércukorszintje a normálishoz közelítsen. Ha vércukorszintje évekig magas marad, szervezetét károsíthatja: szívbetegséghez, sztrókhoz (agyi vérkeringési zavar, szélütés, trombózis), látási problémákhoz, vesebetegséghez és idegkárosodáshoz vezethet. Ezek a cukorbetegség szövődményei.

A cukorbetegség szövődményei

Szívbetegség és sztrók

A cukorbetegség szövődményeinek többsége annak a következménye, hogy a magas vércukorértékkel együtt járó kórfolyamatok károsítják az érrendszert. Korai érelmeszesedés alakul ki, a vérerek túlságosan beszűkülnek, romlik a fontosabb szervek, például a szív és az agy vérellátása. Cukorbetegeknél az érszűkület miatt sokkal nagyobb kockázata van a szívinfarktus és a sztrók kialakulásának.


Az érkárosodások kockázata csökkenthető rendszeres testmozgással, egészséges étrenddel és a jó cukoranyagcserével. Fontos, hogy orvosa rendszeresen ellenőrizze koleszterinszintjét és vérnyomását is.

Vesebetegség

A veséket ellátó apró vérerek különösen érzékenyek a magas vércukorszint károsító hatására. Veséi képtelenné válhatnak arra, hogy megfelelően eltávolítsák a salakanyagot a vérből. Kezelés nélkül ez oda vezethet, hogy veseelégtelenség alakul ki, vagy művese kezelésre (dialízisre) lesz szükség. A kockázatokat úgy csökkentheti, ha orvosa rendszeres vér- és vizeletvizsgálatokkal ellenőrzi veséje állapotát.

Szemproblémák

A magas vércukorszint károsíthatja a szemfenéken található apró ereket (látóideghártya). A szem romlása végül a látás részleges, vagy teljes elvesztéséhez vezethet. A szövődmény korai észlelése és a szemproblémák kezelése megmentheti a páciens látását. A kockázatot rendszeres évenkénti szemvizsgálattal csökkentheti. Az orvos felvételt készíthet a szemfenéki erekről és évente összehasonlíthatja ezeket, hogy meggyőződjön róla, nincs változás.

Diabéteszes láb

A gyengült véráramlás és a tartósan magas vércukorszint miatt a lábfejet és a lábszárat ellátó idegek károsodhatnak. Előfordulhat, hogy az idegkárosodás olyan mértékű, hogy a beteg a lábfejében nem érez fájdalmat, illetve nem érzi, ha a lábfejét sérülés éri. Súlyos esetekben amputációra is sor kerülhet olyan sérülések miatt, amelyeket nem megfelelően kezeltek, mivel a páciens nem érzett fájdalmat.


A kockázatot gondos napi lábápolással csökkentheti. Kérje a diabetológiai szakasszisztens segítségét a lábápolással kapcsolatos tudnivalókkal kapcsolatban.

Diabéteszes neuropátia (idegkárosodás)

Az idegkárosodás gyakori szövődménye a cukorbetegségnek, mely a test bármelyik részén előfordulhat, nemcsak a lábon. Ezt nevezik neuropátiának. A neuropátia olykor befolyásolja a gyomor és bélműködést, az emésztést, akár a szexuális funkciót is. Egyes cukorbeteg férfiaknak nehézséget okoz a merevedés elérése. Beszéljen őszintén ezekről a tünetekről a vizsgálat során, mivel a gyógyszeres kezelés eredményes lehet. Csökkentheti a kockázatot, ha gondosan kezeli a cukorbetegségét és rendszeresen jár orvosi ellenőrzésre. Tudassa az egészségügyi személyzettel, ha bármilyen változást észlel szervezetében, a szakemberek segíthetnek megállapítani, neuropátiáról van-e szó.

A jó vércukorérték

Ha vércukorszintjét a lehető legközelebb tartja a normálishoz, számos olyan szövődményt megakadályozhat, amely az idegeket és a vérereket érintené a későbbiekben. Ezen kívül a megfelelő kontroll segít Önnek abban is, hogy életminősége jobb legyen. A normális vércukorszint általában 4-6 mmol/l között van étkezés előtt. Mivel a vércukorszint étkezések után megemelkedik, az étkezések előtti és étkezések utáni vércukorértékek különbözőek. Vércukorszintjét az alábbi értékeken kellene tartania*:


Éhomi vércukorérték (mmol/l)

Laboratóriumban mérve ≤ 6,0
Önkontrollosan mérve ≤ 5,5


Étkezés után 1,5-2 órával mérve (mmol/l)

Laboratóriumban mérve <7,5
Önkontrollosan mérve <7,5


Ezeket a javasolt vércukorszint-tartományokat „célértékeknek” nevezik. Az Ön személyes célértéke ennél magasabb vagy alacsonyabb is lehet. A gondozó egészségügyi személyzet segít megállapítani azt a vércukor-célértéket, amely megfelelő Önnek.


Írja be az alábbi üresen hagyott helyre, vagy a cukorbeteg naplójába saját vércukor-célértékét, és mindig tartsa kéznél.

Vércukor-célértékem étkezés előtt: _____________
_______________ órával étkezések után vércukor-
célértékem: _______________

A cukorbetegség egyensúlyban tartásának érdekében fontos, hogy a vércukorszint se nagyon magas, se nagyon alacsony ne legyen, vagyis amennyire csak lehetséges, a célérték közelében maradjon. A vércukorszintek ingadozhatnak a nap folyamán, ezért nehéz célértékhez közel maradni. A fizikai aktivitás, az ételek szénhidrát-tartalama, a stressz, időjárási frontok, a menstruációs ciklus változásai és más betegségek befolyásolhatják a vércukorszintjét. Ne aggódjon, ha esetenként magas a vércukorszintje, ez mindenkivel előfordul.

Mi jelzi, hogy egyensúlyban van diabétesze?

1. Mérje meg a vércukorszintjét!

  • Megmérheti önmagának, ha vércukormérő készülékkel rendelkezik (az inzulinkezelésben részesülő beteg számára az eszköz társadalombiztosítási támogatással felírható, de a tablettával kezelt páciensek esetében is célszerű készüléket vásárolni). A diabetológiai szakasszisztens vagy a gyógyszerész megtanítja Önnek a vércukormérő használatát.
  • Kérdezze meg a kezelését végző szakszemélyzettől, milyen gyakran és mikor kell vércukormérést végeznie. A javasolt mérési időpontok általában: éhgyomorra, az étkezések előtt és utána 1,5-2 órával, időnként éjjel 2-3 óra között.
  • Minden mérés után írja le a mért vércukorértéket, és vigye magával a feljegyzéseit az orvoshoz vagy a diabetológiai szakasszisztenshez, hogy értékelni tudják, miként alakult a cukorbetegsége.

2. Rendszeresen méresse meg a HbA1c értékét!

  • Ez a vizsgálat megmutatja, milyen volt az átlagos vércukorszintje az utóbbi 3 hónapban.
  • A vizsgálatot orvosa írja elő, és a mérés laboratóriumban történik.
  • Kezelésétől és cukorbetegsége kontrollálásának szintjétől függően háromhavonta - hathavonta javasolt HbA1c-vizsgálatot végeztetni.

Cukorbetegek számára a HbA1c célértéke 6,5 – 7%*. A gondozását végző személyzet meghatározza az Önnek megfelelő célértéket.


* Irodalom: A Magyar Diabetes Társaság szakmai irányelve, 2011.


Az online betegtájékoztató információs oldalak a Lilly Hungária Kft. támogatásával kerültek kialakításra.


A kiadványt lektorálta: Dr. Hidvégi Tibor

© 2012 Magyar Diabetes Társaság és Lilly Hungária Kft.
Lilly Hungária Kft.
1075 Budapest, Madách u. 13-14.
HUDBT00138