A megjelenési lap

 

A rendelés elkezdődik... Hálózatos felhasználóknak
A megjelenési lap kitöltése Nyomógombok a megjelenési lapon
A megjelenési lap egyéb lehetőségei Megjelenési lap törlése

Vissza a kezdőlapra

 

 

A rendelés elkezdődik...

Vissza a lap tetejére

Az orvos-beteg találkozások eseményeit a Megjelenés lap kitöltésével adminisztráljuk. Amikor a beteg megérkezik rendelőnkbe, először kiválasztjuk a paciens listából.

Ellátás menü / Megjelenés és Otthoni ellátás

Ha a paciensnek voltak már előző megjelenési lapjai, akkor ezek közül a legutolsót hozza be a képernyőnkre a program. Ha még nem volt megjelenése, akkor új, üres lapot kapunk.

A paciens összes megjelenésének legfontosabb adatait megtekinthetjük, ha a lap Lista: Előzőek fülére átkattintunk. Ez a lap a betegek megjelenéseinek dátumát, a megjelenés típusát, a BNO kódokat, illetve a táppénzzel, laborral, szakrendeléssel kapcsolatos információkat tartalmazza. A kiválasztott beteghez tartozó sorok fekete színűek, míg a többi beteg megjelenései szürkék.
Ha a teljes megjelenési lapot szeretnénk látni, kattintsunk rá a sorra, majd vissza az Adatok: Aktuális fülre.

A megjelenési lapok végignézésére használhatjuk a Kezelőpult lapozógombjait is. Ugorhatunk a legelső vagy a legutolsó megjelenésére, és egyesével is végiglapozhatjuk a kartonokat.

 

 

A megjelenési lap kitöltése

 

Vissza a lap tetejére

Ha átnéztük az előző megjelenéseket, a kezelőpult Új ikonjára bal egérgombbal kattintva kérjünk egy új, üres megjelenési lapot. Ha az új lapra az előző megjelenés adatait (anamnézist, státuszt, BNO kódokat, megjelenés státuszt) is át szeretnénk hozni, akkor a jobb gombbal kérjük az új lapot.

 

Adatok: Aktuális fül:

Dátum

Az aktuális dátum azonnal megjelenik a dátum mezőben, ezt szükség esetén módosíthatjuk is.

Sorszám

A dátum melletti sorszámot a program generálja; azt jelzi, hogy az adott napon hányadik megjelenési lapot töltjük ki.
A mellette lévő mezőt hálózatos felhasználóknak ajánljuk. Sürgősségi sorrendet állíthatunk fel az ellátások között. Használatáról később lesz szó.

Idő

A megjelenés idejét - kezdetét és végét - szintén felkínálja a program.

Ellátás típusa

Ahhoz, hogy a változásjelentésünkön pontosak legyenek az ellátási adatok is, fordítsunk figyelmet az ellátás típusának beállítására. Alapértelmezésként az Akut először rendelő jelenik meg, más típusú ellátás esetén válasszuk ki a listából a megfelelőt. A listát tetszés szerint bővíthetjük vagy szűkíthetjük, erről bővebben a Szótárak karbantartása fejezetnél olvashatunk.

Anamnézis és státusz

A megjelenési lap Anamnézis területén két mezőt találunk. A felső sablon mező, mely választási lehetőségeket tartalmaz. A kiválasztással a sorhoz tartozó szöveget írathatjuk be az alatta levő Anamnézis ablakba, egymás után akár többet is. Az anamnézis ablakba kerülnek a beteg által elmondott panaszok, természetesen tetszőleges szöveget is beírhatunk, vagy a sablon szövegét kiegészíthetjük, módosíthatjuk.
Ha az előző megjelenési lapról át szeretnénk hozni a paciens anamnézisét az új lapra, kattintsunk az anamnézis ablakban az egér jobb gombjával.
A Státusz terület az anamnézishez hasonlóan működik, a vizsgálat után a beteg státuszát tartalmazza. Az előző státuszt itt is jobb gombbal kattintva hozhatjuk át.

Megjelenés sablonok használata

Az anamnézis és státusz sablonokat együtt Megjelenés sablonnak nevezzük.
Segítségével tulajdonképpen kétféle adatbázist is elérhetünk: használhatjuk az ICPC kódrendszert vagy az általunk készített Saját sablont.
Amelyiket gyakrabban szeretnénk használni, azt tegyük alapértelmezetté: a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablakban az Alap fülön a Megjelenés sablon alapért. kapcsolót állítsuk a kívánt állásba. Ezután a megjelenési lapon a mezőt lenyitva már a beállított sablonból választhatunk.
Ha néha mégis a másik típusból akarunk keresni, nem kell átállítani a beállítást, elég, ha a bal gomb helyett a jobb egérgombbal nyitjuk le a listát, így a másik rendszer fog betöltődni. A visszaállításhoz ismét jobb gombbal kattintsunk a mezőbe. Természetesen, ha új megjelenési lapot kérünk, ismét az alapértelmezett beállítás lesz érvényben.

ICPC kódrendszer

Az ICPC adatbázis a könnyebb keresés érdekében rendezhető kód vagy név szerint is. Ehhez a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablakban az Alap fülön az ICPC rendezettség négyzetbe tegyük be a jelet, ha név szerint ill. vegyük ki, ha kód szerint akarunk rendezni.

Saját megjelenési sablon

A ProDoki Plus-ban a legtöbb időt a megjelenés ablakban töltjük, ezért nagyon fontos, hogy az orvos-beteg találkozások során felmerülő panaszokat és státuszokat a lehető leggyorsabban rögzíthessük. Minden orvosnak megvan az egyéni leíró rendszere az anamnézisek és a státuszok megfogalmazása során. Ezért a megjelenés sablon nincs előre feltöltve, az anamnézis rovatban csak néhány panaszt láthatunk. A könnyű érthetőség kedvéért, az anamnézisekhez egy-két státuszt is van rendelve, de ezt természetesen megváltoztathatjuk. A listából bármelyik sablont kiválaszthatjuk, és minden szöveget átírhatunk az általunk használtakra.
Egy anamnézishez több státuszt is hozzárendelhetünk, és beállíthatjuk úgy a programot, hogy amikor kiválasztunk egy anamnézist, csak a hozzá tartozó státuszokat jelenítse meg a státuszlistában. Ehhez a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablakban az Alap fülön a Megjelenés sablon szűrés négyzetbe tegyük be a jelet. A funkció akkor működik, ha a sablonból csak egy anamnézist választunk ki.
A módosításhoz, illetve új megjelenés sablon felvételéhez lapozzuk fel a Sablonokról szóló fejezetet.
Ha nem kívánunk élni a sablonok adta lehetőséggel, el is tüntethetjük a sablon mezőket a megjelenési lapokról. Ehhez lépjünk be a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablakba. Az Alap fülön a Megjelenés sablon négyzetből vegyük ki a jelet, tehát állítsuk Nem kell állásba.

Diagnózis mezők

A diagnózis mezőket BNO kódokkal lehet kitölteni. Ha a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablakban kértük az IBE adatok ellenőrzését, az U9990 BNO kód automatikusan megjelenik az új lapon, amit szükség szerint módosíthatunk. Beírhatjuk manuálisan a kódot, vagy az egér jobb gombjával kattintva a mezőben segítségül hívhatjuk a teljes BNO adatbázist. A kód gyors kikeresésére számos lehetőségünk van, ezekkel a BNO fejezetben ismerkedhetünk meg.
Lehetőségünk van arra, hogy a paciens előző megjelenési lapjain már rögzített BNO kódokat megtekintsük és akár áthozzuk az aktuális lapra. Ehhez a jobb egérgombbal kattintsunk a BNO mezők utáni üres területre. A megjelenő ablakban alapértelmezésként minden eddigi BNO kód csak egyszer szerepel. Ha egy BNO-t több megjelenési lapon is rögzítettünk, akkor közülük csak a legutolsó megjelenési dátumú fog szerepelni a listában. Ha minden rögzített BNO-t szeretnénk látni, csak kattintsunk az Összes nyomógombra. Innen a Tétel gombra kattintva térhetünk vissza az eredeti állapotra.
Azt, hogy az adott BNO kód milyen kartonon szerepel, a dátum utáni betű jelzi: M - Megjelenési lap, G - Gondozási karton, A - Anamnézis lap, SZ - Szakrendelés beutaló, K - Kórházi karton - Kórházi diagnózisok.
Ha át is szeretnénk hozni a kódot, kattintsunk duplán a sorra. Ekkor a sor előtt egy kis, borítékot ábrázoló kép jelenik meg. Egymás után több kódot is megjelölhetünk. A kijelölést ismételt dupla kattintással meg is szüntethetjük. Az áthozathoz kattintsunk az Áthoz gombra, mire az ablak eltűnik, a BNO kód vagy kódok pedig automatikusan beíródnak a megfelelő mezőkbe.

Ha a diagnózis kitöltése után az adott betegséget át kívánjuk vezetni az Anamnézis vagy a Gondozási lapra, akkor a mezőben kattintsunk duplán a kiválasztott BNO kódra. Jelöljük be, hogy hová kívánjuk átvinni a kódot, majd kattintsunk az OK gombra. Egymás után több helyre is átvihetjük a BNO-t.

Megjelenés státusz

Itt rögzíthetjük a paciens vérnyomás, pulzus, hőmérséklet, testsúly és magasság adatait. A BMI értéket a program automatikusan számolja ki a testsúly és a magasság értékeiből.
Átnézhetjük a beteg előzőleg mért adatait, ha jobb gombbal kattintunk az adott mezőbe.
A gyermekek fejlődését diagrammal ábrázolva tekinthetjük meg, ha a Testsúly vagy a Magasság feliratra kattintunk a bal gombbal. (A megjelenő grafikonban kiszínezhetjük a hátteret, a koordináta tengelyt, az alap adatokat és a mért értékeket.)
Ha szeretnénk, hogy az új megjelenési lapra automatikusan beíródjanak az előző lapról a megjelenés státusz adatai, akkor a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablakban, a Megjelenés azonosság (M. azon.) fülön a Státusz áthozatal kapcsolót állítsuk Kell állásba.
Abban az esetben, ha a Megjelenés státusz mezőket az ellátások során nem szoktuk használni, eltüntethetjük a megjelenési lapokról, ha a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak Alap fülén a Megjelenés státusz négyzetből kivesszük a jelet, vagyis Nem kitölthető állásba kapcsoljuk.

Therápia

Ebbe az ablakba gépelhetjük be a kezelésre vonatkozó rendelkezéseinket.
A beírást sablonok használatával egyszerűsíthetjük. Az ablakba jobb gombbal kattintva vehetjük elő a terápiás sablont. A sablon nevére duplán kattintva kijelölhetjük a sorokat - ezt egy kis boríték ikon jelzi -, majd az Átvitel gomb segítségével emelhetjük át a sablonok szövegét a terápia ablakba. Természetesen először töltsük fel a Therápiás utasítás sablont, ehhez lapozzunk a Sablonokról szóló fejezethez.
A sablon használata során beállíthatjuk, hogy csak a sablon megnevezése, vagy a leírás teljes szövege kerüljön-e be a terápia ablakba. Ehhez a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak Alap fülén a Therápiás utasítás áthozatal kapcsolót a Rövid illetve a Teljes állásba kell állítanunk. A terápiás lapon ettől függetlenül a teljes leírás megjelenik.
Amennyiben a betegnek gyógyszert írunk fel, ezek szintén bekerülnek a terápia ablakba.

Visszarendelés

Ha szükséges, ezekben a mezőkben adhatjuk meg a visszarendelés dátumát, helyét és idejét.
A dátumot a dátum mezőknél ismertetett módon tölthetjük ki, vagy segítségül hívhatjuk a beépített határidőnaplót, ha a mező melletti távcső gombra a bal egérgombbal kattintunk. A kívánt napra rákattintva, az automatikusan megjelenik a mezőben. A határidőnapló használatáról később lesz bővebben szó.
A következő mezőben a pontos időpontot adhatjuk meg.
A visszarendelés helye lehet a rendelő vagy otthoni látogatás. A mező szótármező, bővítéséhez lapozzuk fel a Szótárak karbantartása fejezetet. A programban a rendelőbe visszarendelt és az otthon látogatandó betegeket egyaránt nyomon követhetjük. Erről a Visszarendelés résznél olvashatunk.
Amikor elmentjük a megjelenési lapot, a program leellenőrzi, hogy a határidőnaplónkban nincs-e véletlenül azonos időpontra előjegyzett beteg. Amennyiben van, figyelmeztető üzenetet jelenít meg, ahol ha az OK gombra kattintunk, a visszarendelés dátuma és ideje az azonosság ellenére rögzítésre kerül.
Amennyiben a Mégse gombot választjuk, akkor csak a határidőnaplóba csak a dátum kerül rögzítésre, az időpont mező üresen marad.

Fontos: Az azonos időpont figyelése funkció csak abban az esetben működik helyesen, ha az időpontot következetesen mindig óó:pp formátumban adjuk meg. (Pl. 10:30)

Terápiás (vizsgálati) lap nyomtatása

A Terápiás (vizsgálati) lap nyomtatását a megjelenési lap Visszarendelés mezőjének Távcső gombjára a jobb egérgombbal kattintva kezdeményezhetjük.
Ekkor egy új ablak jelenik meg a képernyőn, melyben megadhatjuk, milyen adatokat szeretnénk kinyomtatni az aktuális megjelenésről. Az alapbeállítás szerint minden adat ki van jelölve nyomtatásra, de ha valamelyiket mégsem akarjuk nyomtatni, dupla kattintással vegyük ki az X-et a sor eleji kis négyzetből.
A nyomtatványnak egyedi nevet adhatunk, ha átírjuk a Neve mező Vizsgálati lap szövegét.
A leletet saját fejléces papírra is kinyomtathatjuk. Ebben az esetben állítsuk be a Fejléces papír esetén üres sorok mező értékét a fejléc magasságának megfelelően. Ha az érték 0 (nulla), akkor a ProDoki Plus a leletre rányomtatja a praxisadatokat is.
Beállításainkat a program megőrzi, így a legközelebbi nyomtatáskor már az általunk adott névvel és kijelöléssel jeleníti meg az ablakot.
Ha bal gombbal a Nyomtatás gombra kattintunk, elindul a Vizsgálati lap nyomtatása, a Mégsem gombbal viszont kiléphetünk az ablakból.
Ha nyomtatás előtt szeretnénk leellenőrizni, hogy valóban az kerül-e majd a papírra, amit szeretnénk, kattintsunk jobb egérgombbal a Nyomtatás gombra: ekkor megjelenik a lap nyomtatási képe. Itt, a nyomtatót ábrázoló Print Report gombra kattintva is elindíthatjuk a nyomtatást.

 

Ellátás fül:

A megjelenési lap Ellátás fülén további ellátási adatokat rögzíthetünk. Itt vezethetjük fel továbbá a vércukor, vizeletcukor, angina és pangás adatokat és a nővérmunkát is.
A nővérmunka rögzítését sablon segíti. A sablonmezőből kiválasztva a sablon nevét, a leírása az alatta lévő ablakban jelenik meg. A sablon bővítéséhez lapozzuk fel a Sablonok fejezetet. A nővér által a paciens otthonában végzett ápolási tevékenységéről külön ápolási dokumentációt kell vezetni. Erről az Ápolási lap fejezetnél olvashatunk.

Ambuláns beteg ellátása esetén javaslatot tehetünk a táppénzrevételre is, ha betesszük a jelet a négyzetbe, a mellette levő mezőben pedig a javasolt dátumot is feltüntethetjük. Itt választhatjuk ki az ambuláns Ellátás okát. Ezt a listát módosítani nem szabad!
Ambuláns ellátásoknál, ha kivesszük a jelet a Társadalombiztosítás terhére négyzetből, és majd az ambuláns jelentés elkészítésénél a Tartalom kapcsolót bejelöljük (Csak TB terhére), akkor a jelentésben ez az ellátás nem fog szerepelni.

Ha mentőt hívunk a betegnek, tegyük be e jelet az erre a célra szolgáló négyzetbe. Ekkor Betegszállítási utalványt tölthetünk ki. A nyomtató ikonra jobb gombbal kattintva megtekinthetjük, míg bal gombbal kinyomtathatjuk a lapot. A programban a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak Alap fülén található Mentőutalvány kapcsoló állásának függvényében két különböző formátumú mentőutalványt is lehet nyomtatni.
Az Ellátás fülön vezethetjük még cukorbetegség esetén a vércukor és vizeletcukor szinteket. A mezőkben való jobb egérgomb kattintással az előzőleg mért adatokat is megtekinthetjük.

 

Info fül:

A paciens aktuális megjelenési lapjához kapcsolódó információkat foglalja össze.

 

További fül:

A megjelenési lap Adatok: Aktuális fülén három BNO kódot tudunk kitölteni. Amennyiben továbbiakra is szükség lenne, ezeket a További fülön vezethetjük fel.
(Az Irányított Betegellátási Rendszerben egy ellátáshoz összesen 6 BNO kódot jelenthetünk.)
Jobb egérgombbal kérhetjük a BNO adatbázist, bal gomb dupla kattintásával pedig a már rögzített BNO-t vihetjük át a gondozási ill. az anamnézis lapra.
Ezen a fülön rögzíthetjük az orvosi tevékenységek WHO kódjait is. Jobb gombbal a mezőbe kattintva hívhatjuk meg a WHO listát. Innen a BNO listához hasonlóan választhatjuk ki és írathatjuk be a mezőbe a kódot.
A kód melletti mezőben az elvégzett vizsgálatok, tevékenységek darabszámát rögzíthetjük.
Ha a fülön rögzítettünk adatot, a További felirat piros színűre változik.

 

 

Hang fül:

Ha rendelkezünk digitális diktafonnal, pacienseink ellátási adatait szóban is rögzíthetjük. Először adjuk meg a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak Egyéb fülén azt az útvonalat, ahol a hangállományokat tárolni kívánjuk. A diktafon kezelőprogramját elindítva ugyanezt a mentési útvonalat kell megadnunk. Ügyeljünk arra, hogy az állománynevek különbözőek legyenek. Ha elmentettük a hangfájlt, a beteg megjelenési lapjának Hang fülén írjuk be a beteghez tartozó állomány nevét. Az ENTER billentyű lenyomása után a Start gomb aktiválódik, erre kattintva hallgathatjuk vissza a szöveget. A lejátszást a Szünet gombbal megszakíthatjuk, vagy a Stop gombbal leállíthatjuk.
Azt, hogy egy megjelenési laphoz hangos diagnózis kapcsolódik a fül Hang feliratának piros színűre való változása jelzi.

 

IBE adatok fül:

A megjelenési lap ezen oldalán találjuk az Irányított betegellátás során kötelezően kitöltendő mezőket.

Fontos: Ahhoz, hogy jelentéseink pontosan készüljenek el, fontos, hogy az ellátásra vonatkozó szótármezőket ne módosítsuk.

Az ellátás Helye, az Ellátás formája és a Térítési kategória mezők az IBE jelentésekbe bekerülnek, ezért ezeket feltétlenül töltsük ki.

A megjelenési lap Adatok: Aktuális fülén rögzített BNO kódok automatikusan megjelenek ezen az oldalon is. Minden diagnózishoz külön állíthatjuk be az ellátás okát.

Ha a beteget Továbbküldjük, töltsük ki az erre vonatkozó mezőket is. A Továbbküldés irányát kiválaszthatjuk, ha a távcső gombra kattintunk. A felbukkanó ablak alján töltsük ki a Kód és Megnevezés rovatokat, majd mentsük el. Ha újabb tételt szeretnénk felvinni, a kezelőpultról kérjünk új lapot.
Jóval egyszerűbb azonban, ha a ProDoki Plus-ba beépített teljes GYÓGYINFOK adatbázist használjuk, mely az ország valamennyi járó és fekvőbeteg ellátást végző intézetének megnevezését és működtető kódját tartalmazza.
Kattintsunk az ablak Bővítés nyomógombjára. (Ha még nem vettünk fel egyetlen intézetet sem a listánkba, akkor a gomb inaktív. Az aktiváláshoz a kezelőpult mentés gombjára kell kattintanunk.)
A GYOGYINFOK bővítése ablakban először jelöljük be, hogy a Fekvő- vagy a Járóbeteg intézetek közül szeretnénk választani, majd a legördülő listából válasszuk ki a megyét.
A Szűrés gombra kattintva kapjuk meg az ebbe a csoportba tartozó intézetek listáját. A listát a könnyebb keresés érdekében rendezhetjük Kód, Intézmény vagy Megnevezés szerint a megfelelő oszlopfejlécre kattintva.
Jobb
egérgomb kattintásával vagy az ENTER billentyűvel jelöljük ki azokat, melyekbe gyakran küldjük tovább pacienseinket, majd kattintsunk az Átvitel gombra.
Ezzel a kijelölt intézetek bekerültek a saját listánkba. (A listát természetesen a későbbiekben is tovább bővíthetjük.) A megjelenési lapra bármelyik sort dupla kattintással vihetjük át.
A GYOGYINFOK ablakban, az intézmények megnevezése melletti mezőben a program nyilván tartja, hogy melyik intézménybe hány alkalommal utaltuk be betegeinket. Az intézmények ennek megfelelően, tehát használatuk gyakorisága szerinti rendezettségben jelennek meg a listában. A listát a megfelelő oszlopfejlécre kattintva rendezhetjük Kód vagy Megnevezés szerint is.
Az általunk létrehozott saját listából törölhetünk, ha jobb gombbal kattintunk az intézet nevére, vagy kódjára. Ezzel a sor piros színű lesz. Ha lefuttatunk egy Indextábla generálást, a sor végleg törlődik a listánkból. (Természetesen az intézetet ezzel a művelettel csak az általunk létrehozott listából távolítjuk el, nem a GYÓGYINFOK adatbázisból, tehát ha a későbbiekben ismét szükség lesz rá, újra felvehetjük saját listánkba.)
A Továbbküldés oka és eszköze mezők tartalmát a listából válasszuk ki. A listát ne bővítsük!
Minden továbbküldésnél meg kell adni a továbbküldést indokló diagnózis kódot. A BNO kódot a továbbküldés legelső mezőjének listájából választhatjuk ki, ahol az adott megjelenési lapon rögzített diagnózisok szerepelnek.

 

A megjelenési lap kitöltése után mentsük el a lapot!

Fontos: Ha előzőleg bekapcsoltuk a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablakban az IBE adatok ellenőrzése kapcsolót, a megjelenési lapot csak akkor menthetjük, ha minden szükséges, kötelező adatot kitöltöttünk. Ha valamilyen adat hiányzik, erre az IBE adatok fül piros színe figyelmeztet bennünket.

Ha ambuláns beteg ellátási eseményeit rögzítettük, a mentés előtt a program felajánlja az ambuláns napló kinyomtatását. A nyomtatás példányszámát a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak Alap fülén állíthatjuk be.

BNO kódok nem és életkor szerinti validitásának ellenőrzése
Amennyiben az IBE adatok ellenőrzése kapcsolót előzőleg bekapcsoltuk, a program a Megjelenési lap mentésekor leellenőrzi, hogy az adott nemű és életkorú paciensnek rögzíthetőek-e a kiválasztott BNO kódok. Amennyiben nem, figyelmeztető üzenetet kapunk.

 

Kórlap sablon használata

A megjelenési lapok kitöltését jelentősen egyszerűsíthetjük, gyorsíthatjuk, ha kórlap sablonokat használunk. A sablonban előre felvehetjük egy-egy adott betegség jellegzetes anamnézis, státusz, terápia adatait, a BNO és WHO kódokat, így az ellátás során ezt kiválasztva már csak a szükséges módosítást kell elvégeznünk.

A kórlap sablonokat a Vegyes menü / Sablonok / Kórlap sablon menüpontjában vehetjük fel, ennek módjáról a Sablonok fejezetben olvashatunk.

A megjelenés lapon a már elkészített kórlap sablonokat a Therápia ablakból, dupla kattintással hívhatjuk elő. Az ablakban a sablon nevére szintén duplán kattintva jelölhetjük ki a sort vagy sorokat, ezt egy kis X jelzi a nevek előtt.
Átvitel előtt eldönthetjük, hogy a teljes sablont, vagy csak meghatározott részeit (pl. csak az anamnézist, a státuszt és a BNO kódot) szeretnénk áthozni. Ha utóbbi mellett döntünk, vegyük ki a jelet azokból a négyzetekből, mely adatokat most nem akarunk áthozni.
Végül kattintsunk az Átemel nyomógombra, ezzel a megjelenés lap feltöltődik az általunk kijelölt kórlap sablon adataival.

 

A megjelenési lap egyéb lehetőségei

Vissza a lap tetejére

Igazolás

Kiválasztott paciensünknek igazolást nyomtathatunk, ha a megjelenési lapon a megjelenés időpontjára (nem a dátumra) jobb egérgombbal kattintunk. Előre feltöltött sablonok közül választhatjuk ki a kívánt szöveget, és meghatározhatjuk, hogy A4-es vagy vény formátumú nyomtatványt szeretnénk. A nyomtató ikonra jobb gombbal kattintva a képernyőn tekinthetjük meg az igazolást, míg bal gombbal a nyomtatást indíthatjuk el.
A sablon feltöltéséhez indítsuk el a Vegyes menü / Egyéb funkciók / Igazolások menüpontját. Új sablon készítéséhez a kezelőpultról kérjünk új lapot. A Megnevezés rovatba a sablon nevét írjuk, ez jelenik majd meg a listában, ez alapján fogjuk kiválasztani. A Címe rovatban tetszőleges címet (pl.: Orvosi igazolás) adhatunk az igazolásnak. Ennek csak akkor van jelentősége, ha vény formátumban akarunk nyomtatni, ilyenkor ugyanis ez a cím is rákerül a nyomtatványra. Az igazolás szövege a Leírás mező tartalma lesz.
A kezelőpult segítségével mentsük el a sablont.
Előfordulhat, hogy egy-egy igazolást a sablon szövege mellett még ki szeretnénk egészíteni. Ezért javasoljuk, hogy minden sablon Leírás mezőjébe, a szöveg után tegyünk egy # jelet. Ha ezután igazolást akarunk nyomtatni, akkor a sablon kiválasztása után a Kiegészítés mező aktívvá válik. Ide gépelhetjük be azt a szöveget, amely csak erre az igazolásra kerüljön rá. A szöveg a sablonszöveg után fog az igazoláson megjelenni. Ha esetleg a sablonszöveg elé szeretnénk a kiegészítést tenni, akkor előtte módosítsuk úgy a sablont, hogy a # jelet a Leírás elejére szúrjuk be.

 

Bianco igazolás

Előre nyomtathatunk név nélküli bianco igazolásokat is a Vegyes menü / Egyéb funkciók / Bianco igazolás menüpontot elindítva.
Az ablak kezelése megegyezik a névre szóló igazolásnál leírtakkal, a különbség csupán annyi, hogy itt megadhatjuk a nyomtatandó példányszámot is.

 

 

 

 

Hálózatos felhasználóknak

Vissza a lap tetejére

 

A rendelési idő maximális kihasználását biztosíthatjuk, ha a ProDoki Plus-t hálózatban üzemeltetjük. Elsősorban olyan helyen ajánlható, ahol a nővér és az orvos külön helyiségben fogadhatja a betegeket. Kétgépes használat esetén, az egyik gépen a nővér készítheti elő a paciens ellátási lapját, majd ezt elmentve máris hívhatja a következő beteget. A másik gépen az orvos keresés nélkül, egy kattintással veheti elő a soron következő előkészített kartont.

 

Megjelenési lap előkészítése

A nővér miután a paciens listából kiválasztotta az első beteget, új megjelenési lapot nyit neki. A beteg meghallgatása után kitöltheti az anamnézis adatokat, vérnyomás és pulzus stb. adatokat, felírhatja a kért állandó gyógyszereket.
Ezután előkészítésre elmenti a paciens megjelenés lapját a kezelőpult első ikonjával. A program a mentés után automatikusan jeleníti meg a paciens listát, majd az új beteget kiválasztva, annak legutolsó megjelenési lapját.
A nővérnek lehetősége van arra, hogy az előkészített kartonok között fontossági sorrendet állítson fel. A lapon a sorszám melletti mezőben jelezheti az orvosnak, akár sorszámmal, akár egyéb karakterekkel, hogy melyik beteg ellátása sürgősebb.

 

Előkészített karton elővétele

Az orvos a kezelőpult utolsó Mentés+Előkészített ikonjára kattintva kérheti le az előkészített paciensek listáját. Innen dupla kattintással választhatja ki bármelyik beteget.
Az ikon csak akkor működik, ha van megjelenési lap nyitva a képernyőn, tehát a rendelés megkezdésekor kérjük az első beteg régi megjelenési lapját az irányítópultról, majd ezután az ikonra kattintva vegyük elő a már előkészített kartont, és a mostani ellátását ezen rögzítsük.
Miután befejeztük a lap kitöltését, kattintsunk ismét a Mentés+Előkészített ikonra. Ekkor a program elmenti a megjelenési lapot és ezzel egyidejűleg ismét megkapjuk az előkészített betegek listáját. Természetesen az imént ellátott paciens már nem szerepel benne. A következő beteget kiválasztva, rögtön a nővér által előkészített kartonját kapjuk.
Azt, hogy hány paciens vár még vizsgálatra, nyomon követhetjük a megjelenési lap jobb felső részén. A program itt jelzi, hogy hány előkészített karton van eltárolva. A feliratot csak akkor láthatjuk, ha a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablakban, az Alap fülön az Oldalfülek szélessége kapcsoló Nem osztottra van állítva.

 

 

Nyomógombok a megjelenési lapon

Vissza a lap tetejére

A Megjelenés ablakban alul és felül nyomógombsor helyezkedik el. A nyomógombok segítségével egyszerűen és gyorsan érhetünk el minden adatot, könnyen módosíthatjuk a már bevitt információkat.
Egy kattintással hívhatjuk be akár a törzskartont, az anamnézis kartont, a státusz és a gondozási lapot. Pillanatok alatt kitölthetjük a táppénzes adatlapot, nyomtathatunk beutalókat, receptet. Mindezeket úgy, hogy a megjelenésből nem kell kilépnünk.
A nyomógombok a legtöbb esetben kétféle funkciót látnak el, így mást eredményez, ha a bal ill., ha a jobb gombbal kattintunk rájuk. Ha az egérmutatót a nyomógomb fölé húzzuk, buboréksúgó jelenik meg. Ha a súgó szövege egy / jellel kétfele van bontva, akkor a / jel előtti információ a bal, míg a jel utáni a jobb gombos kattintás funkciójára utal. Ha nincs / jel, akkor a nyomógombon csak a bal gombos kattintásnak van szerepe.

A gombok egy részével most ismerkedhetünk meg, míg a többit külön fejezetben tárgyaljuk.

 

Azonosság

A paciens összes megjelenését időrendi sorrendben, a kézi kartonokhoz hasonlóan tekinthetjük át, ha a gombra jobb egérgombbal kattintunk rá.
Ha a bal gombot használjuk, és az aktuális megjelenési lapon a BNO kódot már kitöltöttük, akkor csak azok az ellátási események kerülnek kigyűjtésre, ahol az adott BNO szerepel.
Azt, hogy milyen mezők kerüljenek bele a kigyűjtésbe, a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak M.azon (Megjelenés azonosság) fülén állíthatjuk be.
Az ablak tartalmát a Nyomtató ikonra kattintva lehet kinyomtatni, ill. jobb gombbal a nyomtatási képét megtekinteni.

 

Határidőnapló

Ha bal gombbal kattintunk a gombra, akkor a határidőnaplót hívhatjuk be. Használatáról a Visszarendelés valamint a Ráadás című fejezetekben olvashatunk.

Bianco recept

Ha a jobb egérgombot használjuk a megjelenési lap Határidőnapló nyomógombján, akkor bianco vényt nyomtathatunk.
Ezt a funkciót egyébként a Vegyes menü / Egyéb funkciók / Bianco recept alatt is megtaláljuk.
A bianco vény nyomtatásánál a program kétféle lehetőséget kínál fel. Az egyik, hogy csak a paciens adatai kerülnek a receptre, míg a másik, hogy csak a gyógyszert írjuk fel, a beteg adatai később kerülnek kitöltésre. Bármelyiket is választjuk, először kattintsunk a kívánt típusra. Ekkor jelenik meg az ablak többi része.
Ha a pacienst jelöltük be, akkor a Lista gombra kattintva a pacienslista jelenik meg. Dupla kattintással vagy az ENTER billentyű segítségével válasszuk ki a beteget.
Ha a gyógyszert jelöltük meg, akkor azt is ki kell választanunk, hogy normál, fono vagy magisztrális készítményt kívánunk felírni. Normál gyógyszer esetén a Lista gombbal a gyógyszerkönyvet hívhatjuk meg. A gyógyszer beíratása után válasszuk ki a formát, adagolást és a dózist. A megjegyzés mezőbe írhatjuk a gyógyszer szedésére vonatkozó utasításokat. Fono vagy magisztrális készítmény esetén a gyógyszer nevét is listából választhatjuk ki.
Ezután állítsuk be a nyomtatandó recept példányszámát, majd a Nyomtatás gombra kattintva indíthatjuk a nyomtatást.
Bianco recept esetén a jogcímet kézzel kell bejelölnünk az elkészült recepten.

 

Labor áttekintő

Paciensünk labor, szakrendelés és kórházi beutalóiról, valamint azok eredményeiről kaphatunk átfogó képet, ha bármelyik megjelenési lapján a Labor áttekintő nyomógombra a bal egérgombbal kattintunk.
A megjelenő ablak bal oldali részében a dupla kattintással vagy ENTER billentyűvel jelölhetjük ki az áttekinteni kívánt laborvizsgálatokat, míg a jobb oldali részben a szakrendelés beutalók közül választhatunk. Ha a kórházi lapokról is összefoglalást szeretnénk kérni, jelöljük be a Kórházi beutalások kapcsolót.
A kijelölések elvégzése után kattintsunk az OK gombra. A megjelenő Beutalók áttekintése ablakban láthatjuk a kijelölt labor, szakrendelés és kórház beutalók eredményeit külön-külön fülecskén kigyűjtve. A laborértékek esetében a normál értékektől eltérő laborvizsgálati eredmények piros színnel jelennek meg.
Az ablak bármely fülén a nyomtatót ábrázoló gombra bal egérgombbal kattintva kinyomtathatjuk az összesítést, míg a jobb gombot használva annak nyomtatási képét tekinthetjük meg a képernyőn.

A Labor áttekintő nyomógombra a jobb egérgombbal kattintva a Kijelentkezett / ambuláns adatai ablak jelenik meg. (Az ablak kezelését a Kijelentkezett résznél már ismertettük.) A funkció használata - a Megjelenési lapról meghívva - akkor lehet hasznos, ha paciensünk előzőleg kijelentkezett, de később ismét visszatért hozzánk. Ha úgy döntöttünk, hogy - a Kijelentkezésnél ismertetett módon - nem emeljük át régi adatait az új kartonra, azok megtekintéséhez nem fontos a régi törzskartonszámon, a kijelentkezettek közül kiválasztani a beteget. Kattintsunk bármelyik új megjelenési lapján a Labor áttekintő nyomógombra, és a megjelenő ablakban írjuk be a régi, kijelentkezett törzskartonjának számát a Kijelentkezett / ambuláns mezőbe. Ezután jelöljük ki, hogy mely adataira vagyunk kíváncsiak, majd a Nyomtat gombra a jobb egérgombbal kattintva megtekinthetjük, vagy a bal gomb használatával kinyomtathatjuk azokat.

 

 

Megjelenési lap törlése

Vissza a lap tetejére

Előfordulhat, hogy egy tévesen felvett megjelenési lapot törölnünk kell.

Válasszuk ki a beteget a paciens listából.

Hálózatos felhasználók a törlés megkezdése előtt a mellék gépen (kliensen) lépjenek ki a programból! A törlést mindig a főgépen (szerveren) kell elvégezni!

 Vegyes menü / Adatkarbantartás / Törlés / Megjelenés lap

A megjelenő ablakban listaszerűen láthatjuk a paciens eddigi megjelenési lapjait. (A kiválasztott pacienshez tartozó sorok fekete színűek.) A dátum alapján keressük meg a törlendő lapot. Segítséget nyújt még ehhez, hogy ha rákattintunk egy sorra, akkor a jobb oldali BNO mezőkben megjelennek az ellátás során rögzített diagnózisok, ill. a Szöveges információ nyomógombra kattintva elolvashatjuk a megjelenési lap anamnézis, státusz, és terápia rovatainak tartalmát.
Ha sikerült megtalálni a törlendő lapot, kattintsunk jobb egérgombbal a sorára, így a lapot törlésre jelöljük. Ismételt jobb kattintással a kijelölést megszüntethetjük. A kijelölt sorokat a program piros színnel mutatja.
A törlés megkezdéséhez kattintsunk a Törlés nyomógombra. A program a véletlen törlések megakadályozása érdekében megerősítést kér.