Szótárak karbantartása

Mikor használjuk a szótárakat? Labor vizsgálatok (LABOR)
Szótárak bővítése / Általános szótármezőkre Magisztrális receptek (MAGISZTR)
Szótárak bővítése / Speciális szótármezőkre Otthoni ellátás típusa (OELLTIP)
Diagnózis típusa (DIAGTIP) Orvosok (ORVOSOK)
Ellátás ideje (ELLATIDO) Szakintézet (SZAKINT)
Ellátás helye (ELLHELY) Vizsgálat periódusa (SZAKPERI)
Ellátás jellege (oka) (ELLJELL) Szakrendelés (SZAKREND)
Ellátás típusa (ELLTIP) Felvétel módja (TAPFELV)
Gyógyszerdózis (GYDOZIS) Táppénz helye (TAPHELYE)
Gyógyszerelőírás (GYELOIR) Táppénz jellege (TAPJELL)
Gyógyszerforma (GYFORMA) Megszüntetés módja (TAPVEGE)
Jogcím állami támogatás (JOGCIM) TB jelentéshez korcsoport (TBKORCSO)
Jogosítvány érvényesség (JOGSIERV) Térítési kategória (TERKAT)
Keresőképtelen személy jele (KERKEPSZ) Továbbküldés eszköze (TOVESZK)
Kijelentkezés oka (KIJELOKA) Továbbküldés oka (TOVOKA)
Kórház címe (KORCIME) Táppénz naplósorszám (TPNAPLO)
Korcsoport (KORCSOPT) Védőoltás (VEDOOLTA)
Kórház (KORHAZ) Visszarendelés helye (VISZHELY)

Vissza a kezdőlapra

 

 

Mikor használjuk a szótárakat?

Vissza a lap tetejére

Azoknál a mezőknél, ahol előre feltöltött legördülő listából választhatjuk ki a megfelelő szöveget, az adatok szótárakban vagy sablonokban vannak eltárolva. Nagyon sok esetben nem célszerű ezeket módosítani, hiszen ahhoz, hogy a program hibátlanul működjön és a jelentések, statisztikák pontosan készüljenek el, fontos, hogy az adatállományok közötti logikai kapcsolatot ne szüntessük meg. Vannak azonban olyan szótárak is, amelyekbe bátran belenyúlhatunk, tetszés szerint személyre szabhatóak. Gyakran azonban itt is ügyelnünk kell a pontos beállításokra. Minden szótármezőnél külön felhívjuk a figyelmet, hogy az bővíthető-e vagy sem, illetve, hogy bővíthetőség esetén mire kell különösen odafigyelni.

 

Szótárak bővítése / Általános szótármezőkre

Vissza a lap tetejére

Általánosan elmondható, hogy úgy bővíthetjük vagy módosíthatjuk a különböző szótárak listáit, ha az adott lapon, kartonon jobb egérgombbal belekattintunk a mezőbe. (Ha ez a funkció nem működik, akkor a mező nem szótár, hanem sablonmező, amit másképpen lehet bővíteni, erről a Sablonokról szóló részben olvashatunk.)

Fontos: Ezzel a módszerrel csak azokat a szótárakat módosítsuk, melyekről ebben a fejezetben külön nem ejtünk szót.

 

Módosítás: 

A megjelenő ablakban kattintsunk a Lista fülre. Kattintsunk rá a változtatni kívánt sorra, majd vissza az Adatok fülre. Az Alcsoportot ne változtassuk meg, de a szövegeket tetszés szerint módosíthatjuk. Ne felejtsünk el utána menteni.

 

Bővítés: 

Az Adatok fülön állva kérjünk a kezelőpultról új lapot. Az Alcsoport mezőben a soron következő üres sorszámot vagy betűjelet kínálja fel a program, ezért ezt ne változtassuk meg. Írjuk be a hosszú és a rövid megnevezést, majd a kezelőpult segítségével mentsük el a lapot.

 

Törlés: 

A speciális szótármezőknél ismertetett módon, a Vegyes menü / Egyéb funkciók / Szótár funkciót elindítva törölhetünk a listából.

 

 

 

Szótárak bővítése / Speciális szótármezőkre

Vissza a lap tetejére

Vegyes menü / Egyéb funkciók / Szótár

Az Adatok fülön, az ablak jobb oldali paneljában láthatjuk a Főcsoportokat, ezek tulajdonképpen az egyes mezők nevei. A baloldalon annak a főcsoportnak az Alcsoportjai jelennek meg, amelyiken a kurzorunk áll. Az alcsoportok valójában az adott mezőben kiválasztható listaszövegek, ezeket lehet módosítani.
A módosítani kívánt főcsoportot úgy kereshetjük meg a leggyorsabban, ha a Főcsoport panel Főkód mezőjén állva, lenyomjuk a SHIFT billentyűt a keresett Főkód első betűjével együtt. Ekkor a kurzor az első ilyen betűvel kezdődő főkódra ugrik. A nyíl billentyűkkel álljunk rá a kívánt sorra. Ezután az alcsoportok közül törölhetünk, módosíthatunk, új tételeket vehetünk fel.

Módosítás: 

Az Adatok fülön a jobb oldali panelban álljunk rá arra a sorra, amit módosítani szeretnénk. Kattintsunk át az Alcsoport fülre. A Típuskódot ne változtassuk meg, a hosszú és a rövid megnevezést módosíthatjuk. Mentsük el a változtatást. Ha több soron is szeretnénk változtatni, használhatjuk a kezelőpult lapozógombjait is.

 

Bővítés: 

Az Alcsoport fülön állva, a kezelőpulttal kérjünk új lapot. A Típuskódot a mező melletti távcső gombra kattintva írassuk be. Gépeljük be a hosszú, majd a rövid megnevezést. Ha egyéb beállításokra is szükség lenne, arra az egyes főcsoportokat külön tárgyalva hívjuk fel a figyelmet. Ezután a kezelőpulttal mentsük el a lapot.

 

Törlés:

Az Adatok fülön a jobb oldali (Alcsoport) panelban kattintsunk duplán az egér bal gombjával arra a sorra, amit törölni szeretnénk. Láthatjuk, hogy a sor elhalványodott. Ezzel egyelőre logikailag töröltük az adatbázisból, a listában ezután már nem fog szerepelni. A legközelebbi indextábla generáláskor azonban fizikailag is törlődik. Mindaddig, amíg csak logikailag töröltük, dupla egérkattintással visszavonhatjuk a törlést.

 

 

Diagnózis típusa (DIAGTIP)

Vissza a lap tetejére

Ezt a mezőt a szűrővizsgálati kartonokon használjuk. A szótárban a leggyakrabban használt típusra alapértelmezettséget állíthatunk be, így azt a kartonon a program felkínálja. Ehhez álljunk rá a kiválasztott sorra, majd az Alcsoport fülön jelöljük be az Alapértelmezés kapcsolót. Mentsünk.

Fontos: Ahhoz, hogy a jelentések megfelelően készüljenek el, a mezőt nem szabad sem bővíteni, semódosítani!

 

Ellátás ideje (ELLATIDO)

Vissza a lap tetejére

Itt állíthatjuk be, hogy a megjelenési lapon az ellátás idejére hány percet kínáljon fel a program. Az alapértelmezés 10 perc, de ezt módosíthatjuk, ha az Alcsoport fülön megváltoztatjuk az értéket, majd elmentjük a lapot.

 

Ellátás helye (ELLHELY)
Ellátás jellege (oka) (ELLJELL)
Ellátás típusa (ELLTIP)

Vissza a lap tetejére

Ezek a mezők a megjelenési lap IBE adatok fülén, ill. a szűrővizsgálati kartonon találhatóak. A szótárban a leggyakrabban használt típusra alapértelmezettséget állíthatunk be, így azt a kartonokon a program felkínálja. Ehhez álljunk rá a kiválasztott sorra, majd az Alcsoport fülön jelöljük be az Alapértelmezés kapcsolót. Mentsünk.

Fontos: Ahhoz, hogy a jelentések megfelelően készüljenek el, ezeket a mezőket nem szabad sem bővíteni, sem pedig módosítani!

 

 

Gyógyszerdózis (GYDOZIS)
Gyógyszerelőírás (GYELOIR)
Gyógyszerforma (GYFORMA)

Vissza a lap tetejére

Ezek a mezők a gyógyszerfelírási paramétereket tartalmazzák. A listát a gyógyszerfelírás során jobb gombbal is bővíthetjük.

Fontos: Ha a gyógyszerdózisokat bővítjük, figyeljünk rá, hogy a rövid megnevezés minden esetben egy arab szám legyen, mert a program csak így tudja a felírt gyógyszerekért fizetendő árat kiszámolni.

A szótárban alapértelmezettséget is beállíthatunk, ha az Alcsoport fülön bejelöljük az Alapértelmezés kapcsolót. Figyeljünk rá, hogy alapértelmezettként mindig csak egy alcsoportot adjunk meg.
Gyógyszer felírása során a program mindig az alapértelmezett jellemzőket kínálja fel. Abban az esetben viszont, ha kértük a felírási szokások tárolását, az alapértelmezettséget csak a gyógyszer első felírásakor figyeli a program. Utána mindig az utolsó felírás alkalmával beállított paramétereket kínálja fel.

 

Jogcím állami támogatás (JOGCIM)

Vissza a lap tetejére

Gyógyszer felírása során ebből a szótárból választhatjuk ki a felírás jogcímét.

Fontos: A mezőt nem szabad sem bővíteni, sem pedig módosítani!

 

 

Jogosítvány érvényesség (JOGSIERV)

Vissza a lap tetejére

Gépjárművezetői alkalmassági vélemény nyomtatásakor a jogosítvány érvényességi idejét és a vizsgálat árát tartalmazó mezők az itt beállított értékek szerint kerülnek kitöltésre. A rendeletben történő változás esetén a szükséges módosítást ebben a szótárban végezhetjük el.
Az Adatok fülön, a jobb oldali ablakrészben álljunk rá a változtatni kívánt korcsoportra, majd kattintsunk az Alcsoport fülre.
A Fizetendő Ft mezőben megváltoztathatjuk az összeget, az Érvényesség év mezőben pedig a felajánlandó időtartamot. Mentsük el a módosítást.

 

Keresőképtelen személy jele (KERKEPSZ)

Vissza a lap tetejére

Ez a mező a táppénzes kartonokon található.

Fontos: Ahhoz, hogy a heti táppénzjelentések megfelelően készüljenek el, ezt a mezőt nem szabad sem bővíteni, sem pedig módosítani!

 

 

Kijelentkezés oka (KIJELOKA)

Vissza a lap tetejére

A mező a kijelentkezés lehetséges okait tartalmazza.

Fontos: Ahhoz, hogy a változásjelentések megfelelően készüljenek el, ezt a mezőt nem szabad sem bővíteni, sem pedig módosítani!

 

 

Kórház címe (KORCIME)

Vissza a lap tetejére

Itt rögzíthetjük az egyes kórházak és szakrendelő intézetek címeit.
Az Alcsoport fülre kattintva módosíthatjuk a már meglévő címeket, vagy a kezelőpultról új lapot kérve újakat vehetünk fel. A Típuskódot a távcső gombra kattintva írassuk be a mezőbe, majd gépeljük be a Hosszú és rövid megnevezés mezőbe a címet. Az intézet nevét itt nem kell beírni, hiszen azok külön vannak eltárolva.
A Kórház címe mező listáját, mivel itt semmi különleges beállítást nem kell elvégezni, bátran bővíthetjük a kórházi beutaló elkészítése során is, a Címe mezőbe jobb gombbal belekattintva.

 

Korcsoport (KORCSOPT)

Vissza a lap tetejére

A nem kötelező statisztikáknál a legtöbb esetben választhatunk, hogy a TB által kiadott vagy saját, tetszés szerint meghatározott korcsoportos bontásban, esetleg korcsoportos bontás nélkül kívánjuk elkészíteni.
Ebben a szótárban eredetileg a KSH statisztikák elkészítéséhez szükséges korcsoportok vannak rögzítve, de ha szükségünk van rá, a korcsoportokat tetszés szerint, bármikor megváltoztathatunk.
Ha a statisztikák készítésénél a saját korcsoportot jelöljük be, akkor mindig az itt beállított bontást kínálja fel a program. Abban az esetben, ha egy adott statisztika elkészítéséhez egyedi korcsoportos bontásra van szükség, akkor a változtatást a statisztika ablakában a Korcsoport Beállítás fülön is megtehetjük. Az ott elvégzett változtatás csak addig lesz érvényben, ameddig be nem zárjuk a statisztika ablakot, tehát a beállítás elvégzése után rögtön le kell kérnünk a statisztikát. Ha ezt a statisztikát újra el kell készíteni, akkor a program megint a szótár szerinti beállítást jeleníti meg, tehát az adott módosítást meg kell ismételnünk.
A szótár szerinti saját korcsoportokat ezért úgy célszerű beállítani, ahogyan azt a legtöbb esetben használni kívánjuk.
Törölhetünk közülük, újakat vehetünk fel, vagy módosíthatjuk a dátumhatáraikat.
Az Alcsoport fülön a Hosszú és a Rövid megnevezés mezőkben szövegesen, míg az Évtől és Évig mezőkben számmal adjuk meg a korcsoport életkorhatárait. A Dátumtól és Dátumig mezőkben a korcsoport neve alapján a születési dátumhatárokat kell beírni.

Fontos: A korábbi dátumot mindig a Dátumtól mezőbe írjuk be, és ügyeljünk arra, hogy a korcsoportok dátumbeállításánál ne maradjon ki egyetlen naptári nap sem.

Az év eleji statisztikai korcsoportváltást legegyszerűbben a Vegyes menü / Egyéb funkciók / Korcsoport váltás menüpontjában végezhetjük el, erről a Ráadás című fejezet Korcsoportváltás részében olvashatunk.

 

Kórház (KORHAZ)

Vissza a lap tetejére

Kórházi beutalásokon ebből a szótárból választhatjuk ki a kórház nevét. A mező listáját a beutaló elkészítése során jobb gombos kattintással is bővíthetjük. Ha viszont a kórházakhoz a címüket is hozzá akarjuk rendelni, akkor ezt itt, a szótárban kell elvégezni.
Az Adatok fülön, a jobb oldali ablakrészben kattintsunk a kórház nevére, majd az Alcsoport fülre kattintva, a Kórház címe mezőbe írassuk be a már meglévő címlistából a megfelelőt. (A címlistát a szótárban a Kórház címe főcsoportban vagy magán a beutalón, jobb egérgombos kattintással tölthetjük fel.)
A kiválasztás után mentsük el a lapot.

 

 

Labor vizsgálatok (LABOR)

Vissza a lap tetejére

A szótár a laborbeutalókon szereplő vizsgálatok megnevezéseit és határértékeit tartalmazza.
Módosításhoz az Adatok fülön a jobb oldali ablakrészben álljunk rá a vizsgálat nevére. Kattintsunk át az Alcsoport fülre, és végezzük el a változtatást. A megnevezéseket és a határértékeket egyaránt módosíthatjuk. Mentsük el a változtatásokat!
Új vizsgálat felvételéhez az Alcsoport fülön állva, a kezelőpultról kérjünk új lapot. A távcső gombra kattintva írassuk be a Típuskódot. Ha a program nem adja automatikusan, akkor manuálisan kell begépelni. (Ez akkor fordul elő, ha az utoljára rögzített vizsgálat kódjában betű is szerepel.) Már létező kód esetén a program figyelmeztetést küld. Adjuk meg a hosszú és rövid megnevezést, majd írjuk be a vizsgálat határértékeit.
CV kódok: A cardiovascularis rizikószűrés feltétele, hogy a megfelelő laborvizsgálatokhoz kiválasszuk az odavonatkozó CV kódokat. Figyeljünk rá, hogy minden CV kódot hozzá kell rendelni egy-egy laborvizsgálathoz.
Mentsük el az új vizsgálatot!
IBE labor kódok: Az IBR tételes betegforgalmi jelentéséhez itt rendelhetjük hozzá a megfelelő laborvizsgálatokhoz az odavonatkozó IBE kódokat.

 

Magisztrális receptek (MAGISZTR)

Vissza a lap tetejére

Magisztrálisok létrehozását, összetevőinek módosítását a Gyógyszerekről szóló fejezetben ismertettük. Lényeges, hogy ezeket a műveleteket az ott leírtak szerint végezzük el.
A magisztrálisok törlésére azonban csak itt van lehetőségünk.
Keressük meg a MAGISZTR kódú főcsoportot. Ennek alcsoportjai a különböző magisztrálisok. Törölni közülük a már ismertetett módon, tehát dupla egérgomb-kattintással tudunk.

 

 

Otthoni ellátás típusa (OELLTIP)

Vissza a lap tetejére

Ez a mező a Megjelenési lap Adatok: Aktuális fülén, a jobb felső sarokban található. A program a változásjelentés elkészítésekor az e mezőben szereplő adatok alapján számolja össze az orvos ill. a nővér által ellátott betegeket és ellátásokat.
A SHIFT+O betűt lenyomva álljunk rá OELLTIP kódú főcsoportra. Az Alcsoport fülre átkattintva, az ablak alján két kapcsolót találunk.

Rendelői: 

Akkor tegyük be ide a jelet, ha az orvos által a rendelőben történt ellátásról van szó.

 

Ápoló otthon: 

Ezt akkor jelöljük be, ha nővér a paciens otthonában látta el a beteget.

 

Egyik sem: 

Ha az orvos által a paciens otthonában történt az ellátás, akkor mindkét négyzetet hagyjuk üresen.

 

Fontos: Ügyeljünk arra, hogy egyszerre a két négyzetet ne jelöljük be!

Amennyiben részt veszünk az Irányított Betegellátási Rendszer-ben, érdemes az Ellátási típusokhoz hozzárendelnünk azt az Ellátás helyet is, mely az adott típusra a legjellemzőbb. Ha ezután a Megjelenési lap Alap fülén kiválasztjuk a megfelelő Ellátási típust, az IBE adatok fülön automatikusan az általunk hozzárendelt Ellátási hely fog megjelenni.

 

Orvosok (ORVOSOK)

Vissza a lap tetejére

A különböző szakrendelés beutalások elkészítésekor lehetőségünk van arra, hogy megszólításként a vizsgálatot végző orvos nevét is feltüntessük. A neveket az általános szótármezőkre jellemző módon, itt vihetjük fel.

 

 

Szakintézet (SZAKINT)

Vissza a lap tetejére

A szótár a labor és a szakrendelés beutalásoknál az Intézet mező listája, melyből a vizsgálatot végző intézet nevét választhatjuk ki.
A már ismert módon módosíthatjuk az egyes intézetek elnevezését, törölhetünk a listából, vagy új intézeteket vehetünk fel.
Minden szakintézethez hozzárendelhetjük annak címét, ami ezáltal a beutalókon automatikusan megjelenik. Ehhez először a Kórház címe (KORCIME) főcsoport alatt, az ott leírt módon vegyük fel az egyes címeket.
Ezután, ha az Adatok fülön a jobb oldali ablakrészben ráálltunk a kívánt intézet nevére, kattintsunk át az Alcsoport fülre. A Kórház címe mezőben az előbb feltöltött listából választhatjuk ki az intézet címét.
Ugyanebben az ablakban található egy Alapértelmezés kapcsoló. Ezt annál az intézetnél célszerű bejelölni, ahová a legtöbb beutalást végezzük, hiszen így a program minden új beutaló elkészítésekor ezt az intézetet fogja felkínálni.
Ha rész veszünk IBR-ben, célszerű rövid megnevezésként az adott intézmény 9 jegyű GYOGYINFOK kódját beírni, mivel így a továbbküldés megjelenési lapra történő átvezetése esetén, a Továbbküldés iránya mezőbe azonnal a megfelelő kód kerül be.

 

Vizsgálat periódusa (SZAKPERI)

Vissza a lap tetejére

A rendszeres kontrollvizsgálatok elkészítésekor meg kell adnunk, hogy a vizsgálatot milyen gyakorisággal kell elvégezni. Helyes beállítások esetén a program a megjelenési lapokon jelzi, ha egy paciensünknek esedékessé válik a következő szakorvosi vizsgálat.
A lista bővítését ezért mindig a szótárban végezzük el.
Az Alcsoportok fülön állva a kezelőpultról kérjünk egy új lapot. A Típuskódot a távcső gombra kattintva írassuk be a mezőbe. A hosszú és rövid megnevezés beírása után fontos, hogy töltsük ki az Ismétlődés nap mezőt is. Itt kell megadnunk a megnevezés alapján a napok számát, vagyis, hogy hány naponként legyen esedékes a vizsgálat. Mentsünk!

 

 

Szakrendelés (SZAKREND)

Vissza a lap tetejére

A szakrendelő beutalások elkészítésekor ebből a listából választhatjuk ki a Hova mező tartalmát.
Lehetőségünk van arra, hogy minden egyes szakrendelőhöz hozzárendeljük a vizsgálatot elvégző orvos nevét, így a beutaló elkészítése során ezt a szakrendelőt kiválasztva a hozzárendelt orvos neve automatikusan jelenik meg az Orvos mezőben. (Természetesen a beutalón nem kötelező a program által felajánlott nevet elfogadni, megváltoztathatjuk, vagy akár ki is törölhetjük.)
Az Adatok fül jobb oldalán álljunk rá arra a sorra, melyhez orvos nevet akarunk rendelni, majd kattintsunk át az Alcsoport fülre. Itt az Orvosok mezőben választhatjuk ki az előzőleg feltöltött listából a megfelelő nevet. (Ezt a listát szintén a szótárban, az Orvosok főcsoport alatt tölthetjük fel.)
Ha ugyanitt a Vizsgálat periódusát is beíratjuk, akkor a rendszeres kontrollvizsgálatok rögzítésekor a vizsgálat nevét kiválasztva a hozzá rendelt periódust felkínálja a program. (A periódusok listáját a szótár Vizsgálat periódusa - SZAKPERI főcsoportjában lehet bővíteni.)
A beállítások elvégzése után mentsünk.
Minden szakrendelőnél ugyanígy végezhetjük el a hozzárendeléseket, az Alcsoport fülön állva pedig új szakrendelést is felvehetünk a listába a kezelőpultról új lapot kérve.

Az Irányított Betegellátási Modell-ben részt vevő orvosoknak javasoljuk, hogy a rövid megnevezésként az adott intézmény 9 jegyű GYOGYINFOK kódját írják be. Ez azért hasznos, mert amikor egy szakrendelés beutalót töltünk ki, mentéskor a program felajánlja, hogy a továbbküldést átvezeti a megjelenési lap IBE adatok fülére. Ha a kérdésre Igen-nel válaszolunk, a Továbbküldés iránya mezőbe bekerül a megfelelő kód, míg az Oka és Eszköze mezők a Szótárban beállított alapértelmezett elemmel töltődik fel.

 

 

Felvétel módja (TAPFELV)
Táppénz helye (TAPHELYE)
Táppénz jellege (TAPJELL)
Megszüntetés módja (TAPVEGE)

Vissza a lap tetejére

Ezek a mezők a táppénzes kartonokon találhatók.

Fontos: Ahhoz, hogy a heti táppénzjelentések megfelelően készüljenek el, ezeket a mezőket nem szabad sem bővíteni, sem pedig módosítani!

 

 

TB jelentéshez korcsoport (TBKORCSO)

Vissza a lap tetejére

A kötelező jelentéseket meghatározott korcsoportonkénti bontásban kell elkészíteni. A program itt tárolja az ehhez szükséges beállításokat.

Fontos: A jelentések pontos elkészülése érdekében ezeket a korcsoportokat ne változtassuk meg! Az év elején esedékes korcsoportváltást a Vegyes menü / Egyéb funkciók / Korcsoport váltás menüpontot elindítva végezzük el. Ennek módjáról a Ráadás című fejezetben olvashatunk.

 

 

Térítési kategória (TERKAT)

Vissza a lap tetejére

Ez a mező a programban több helyen is megtalálható.

Fontos: Ahhoz, hogy a különböző jelentések, beutalások megfelelően készüljenek el, ezt a mezőt nem szabad sem bővíteni, sem pedig módosítani!

 

 

Továbbküldés eszköze (TOVESZK)
Továbbküldés oka (TOVOKA)

Vissza a lap tetejére

Ezek a mezők a megjelenési lap IBE adatok fülén és a szűrővizsgálati kartonokon szerepelnek. A szótárban csak alapértelmezettség beállítására van lehetőségünk.

Fontos: Ahhoz, hogy jelentéseink megfelelően készüljenek el, ezeket a mezőket nem szabad sem bővíteni, sem pedig módosítani!

 

 

Táppénz naplósorszám (TPNAPLO)

Vissza a lap tetejére

Itt adjuk meg év elején a táppénzes naplószám kezdő sorszámát.
Az Alcsoport fülön a Kezdő sorszám mezőbe írjuk be azt a számot, ahonnan kezdődjön a naplósorszámok kiadása. A szám 6 karakter hosszú legyen. Első két karaktere az évszám utolsó két számjegye, a négy utolsó pedig a tényleges naplószám. (Pl. 2005. januárjában, az első naplószám kiadása előtt ide a 050000 számot kell beírni. Így a következő karton kitöltésénél a távcső gombra kattintva automatikusan a beírtat követő, tehát a 050001. sorszámot kínálja fel a program.)

Fontos: Az ablakban lévő Automatikus növelés kapcsoló legyen bekapcsolva, mert a sorszámokat csak így fognak egyesével növekedni. Mentsük el a beállítást!

 

 

Védőoltás (VEDOOLTA)

Vissza a lap tetejére

Az Anamnézis lap Oltási lap fülének Neve mezője.
Ha az előre feltöltött listában be szeretnénk jelölni, hogy mely oltások kötelezőek, kattintsunk az Alcsoport fülre, és a lapozógombokkal nézzük át az oltásokat. A kötelezőeknél tegyük be a jelet az ablak alján található Kötelező négyzetbe. Minden változtatást menteni kell!
Az egyes oltásoknál felvezethetjük, hogy a beteg hány hónapos, ill. hány éves korában kell beadni, valamint tűrési időt is beírhatunk. Ha ezeket az adatokat is nyilván tartjuk, akkor a Statisztikai programmodul segítségével naprakészen lekérdezhetjük akár az oltásra behívandó, akár a már beoltott paciensek listáját.
Új oltásokat is felvehetünk a meglévők közé. Az új lapon a Típuskódot a mellette található távcső gombra kattintva kérjünk, így nem fordulhat elő azonosság. A Hosszú megnevezés az oltás hosszabb leírása, mely az oltási értesítőre kerül. A Rövid megnevezés a listában fog szerepelni. Adjuk meg az életkort, és ha kötelező az oltás, jelöljük be a négyzetet. Végül mentsünk.

 

 

Visszarendelés helye (VISZHELY)

Vissza a lap tetejére

A mező a Megjelenési lap Adatok: Aktuális fülének alján helyezkedik el. A program ez alapján tartja nyilván, hogy a beteget adott időpontban rendelői ellátásra rendeltük vissza, vagy otthoni látogatásra jegyeztük elő.
A mezőt nem szükséges bővíteni, ha mégis módosítani szeretnénk, ezt a szokásos módon, itt végezzük el.

Fontos: Az ablak alján található Rendelői kapcsoló négyzetbe tegyük be a jelet, ha a rendelői visszarendelésről van szó. Ha otthoni látogatásról, akkor ne legyen benn a jelölés.