Sablonok

 

Mikor használjuk a sablonokat? Beutalás indoka
Megjelenés sablonok Szűrővizsgálat
Kórlap sablon Szakrendelő
Therápiás utasítás Dokumentumok / Lőfegyver
Nővér munkája Dokumentumok / Nyilatkozat
Általános státusz Dokumentumok / Védőoltás nyilatkozat
Gondozási BNO Dokumentumok / Közgyógyellátási nyilatkozat
Labor sablonok  


Vissza a kezdőlapra

 

 

Mikor használjuk a sablonokat?

Vissza a lap tetejére

A sablonok a szótárakhoz hasonlóan az adminisztratív munka egyszerűsítését és gyorsítását szolgálják. Ha megfelelő energiát és időt áldozunk logikus és részletes felépítésükre, akkor a további használat során befektetett munkánk sokszorosan megtérül.

Minden sablon bővítését, módosítását a Vegyes menü / Sablonok menüpontjában, a bővíteni kívánt sablon nevére kattintva kezdeményezhetjük.

 

 

Megjelenés sablonok

Vissza a lap tetejére

A megjelenés sablonok a megjelenési lap anamnézis és státusz ablakainak kitöltését segítik. Egy-egy anamnézishez több státuszt is kapcsolhatunk.
A ProDoki Plus-ban nincs korlát a sablonok számát illetően, de véleményünk szerint 50-nél több anamnézist már nem célszerű használni, és minden anamnézishez 2-5 státuszt érdemes felvenni. Lehet ennél többet is definiálni, csak egy idő után a listából való keresés esetleg már tovább tarthat a gyors begépelésnél.
A rövid mezőbe kerül a sablon neve, ez jelenik majd meg a listában. A hosszú mező tartalmazza a leírást, vagyis a sablon szövegét, a kiválasztással ez kerül be az ablakba.
Célszerű úgy megfogalmazni az anamnézis sablonokat, hogy a rövid leírás kezdőbetűje egyedi legyen, vagy legalábbis lehetőség szerint ne kezdődjön azonos betűvel túl sok anamnézis. Ennek azért van jelentősége, mert a használat során a kezdőbetű leütésével gyorsan kiválaszthatjuk a megfelelő sablont.

Törlés:

Kattintsunk a Lista fülre, majd kattintsunk duplán az egér bal gombjával arra a sorra, amit törölni szeretnénk. Láthatjuk, hogy a sor elhalványodott. Ezzel egyelőre logikailag töröltük az adatbázisból, a listában ezután már nem fog szerepelni. A legközelebbi indextábla generáláskor azonban fizikailag is törlődik. Mindaddig, amíg csak logikailag töröltük, dupla egérkattintással visszavonhatjuk a törlést.

 

Módosítás:

A Lista fülön álljunk rá arra a sorra, amit módosítani szeretnénk. Kattintsunk át az Adatok fülre. Javítsuk ki, amit szeretnénk, majd mentsünk. Ha több sablonon is szeretnénk változtatni, használhatjuk a kezelőpult lapozógombjait is.

 

Bővítés:

Az Adatok fülön állva, a kezelőpulttal kérjünk új lapot. Gépeljük be az anamnézis és a státusz nevét és leírását. Ezután a kezelőpulttal mentsük el a lapot.
Ha egy már meglévő anamnézishez új státuszokat kívánunk felvenni, akkor előbb kapcsoljuk be a Csak státusz kapcsolót. Új lapot kérve a kiválasztott anamnézis nem változik, ehhez az anamnézishez rögzíthetünk további státuszokat.

 

A megjelenés sablon lehetőségei

 

Kórlap sablon

Vissza a lap tetejére

A kórlap sablon használata a megjelenési lap egyszerű, gyors kitöltését segít, elsősorban a tipikusnak mondható esetekben.
A sablonban előre rögzíthetjük a leggyakoribb betegségek jellegzetes anamnézisét, státuszát, terápiáját a BNO és WHO kódokkal egyetemben. Az így létrehozott sablont az ellátás során egy kattintással beemelhetjük a beteg megjelenési lapjára, s ott már csak az esetleges módosításokat kell elvégeznünk.
A Kórlap sablon ablak Adatok fülén, a Megnevezés mezőben adjunk nevet a sablonnak, ez alapján fogjuk majd kiválasztani a listából.
Az Anamnézis és a Státusz kitöltéséhez használhatjuk a már meglévő megjelenés sablonokat, ugyanúgy, mint a Therápia megadásánál, ahol jobb gombbal hívhatjuk meg a már létező terápia sablonokat. Természetesen mindhárom mezőt kitölthetjük, kiegészíthetjük manuálisan is.
Az ablak BNO és WHO fülén vehetünk fel sablonunkhoz diagnózis és tevékenység kódokat. Végül mentsük el a sablont!
A már felvett sablonok közt a kezelőpult gombjaival lapozhatunk, vagy a Lista fül segítségével navigálhatunk.

 

 

Therápiás utasítás

Vissza a lap tetejére

A terápiás utasítás sablont a megjelenési lap terápia ablakának kitöltése során használhatjuk.
A meglévő sablonok között a kezelőpult gombjaival lapozhatunk, a már beírt utasításokat módosíthatjuk.
Új sablont készítéséhez kérjünk új lapot a kezelőpultról. A Megnevezés rovatba a sablon nevét írjuk, ez alapján fogjuk az utasítások közül kiválasztani. A Leírás rovatba gépeljük be a terápiás utasításainkat, ez a szöveg kerül be a terápia ablakba a sablon kiválasztásával. Végül mentsük el a lapot.

 

 

Nővér munkája

Vissza a lap tetejére

Ezt a sablont a megjelenési lap Ellátás fülén, valamint az Ápolási dokumentáció elkészítésénél a Leírása fülön használhatjuk a nővérmunka leírásának gyorsítására.
Módosítani, bővíteni a Terápiás utasításhoz hasonlóan lehet.

 

Általános státusz

Vissza a lap tetejére

Az alap státuszlapok kitöltését gyorsíthatjuk, ha elkészítjük a negatív eredményekkel feltöltött státusz sablonunkat.
Az ablakban módosíthatjuk a vizsgálatok elnevezését és eredményeit is. Az üres mezőkben új vizsgálatokat is felvehetünk, a negatív eredményekkel együtt. A beállítás után a kezelőpult segítségével mentsük el a sablont.
Ezután minden egyes új státuszkarton kérésekor ezt jeleníti meg a program, így a kartonon már csak a normálistól való eltéréseket kell vezetni.

 

 

Gondozási BNO

Vissza a lap tetejére

A sablon a gondozási kartonok létrehozását segíti, ill. a statisztikai programmodul lehetőséget biztosít a sablon alapján különböző gondozási statisztikák elkészítésére.
A sablonban már rögzítve vannak az Irányított betegellátás során szükséges BNO intervallumok és gondozási kódok. Ezeket a kezelőpult lapozógombjainak segítségével nézhetjük végig.

Fontos: A típusváltáshoz ne használjuk a legördülő listát, mert a BNO intervallum mezők nem frissülnek, azaz nem követik a típusváltást. Tehát a már feltöltött típusok között mindig a kezelőpult lapozógombjaival váltsunk.

Természetesen a meglévő intervallumokat szükség esetén módosíthatjuk.
Álljunk rá a típusra, majd az első BNO mezőbe jobb gombbal kattintva hívhatjuk a BNO listát. Mivel tartományt kell megadnunk, a listát célszerű kód szerint rendezni, tehát kattintsunk rá a Kód oszlopfejlécre. Keressük meg a betegségtípushoz tartozó diagnózisok közül az elsőt, és dupla kattintással írassuk be azt a gondozási intervallum alsó értékének. Ezután a második BNO mezőnél is ismételjük meg az előző lépéseket, itt azonban az utolsó kódot kell kiválasztanunk az ebbe a csoportba tartozóak közül. Ügyeljünk arra, hogy a két BNO mező közül az elsőben szerepeljen a kisebb kódú diagnózis. Végül a kezelőpult segítségével mentsük el a beállítást.
Ezzel az adott csoporthoz hozzárendeltük a két megadott BNO közötti összes BNO-t. Tehát bármelyik köztes kódot választjuk is ki a megjelenési lap diagnózis mezőinek kitöltésekor, a program figyelmeztetést küld a paciens gondozásba vehetőségéről. Természetesen, csak akkor, ha a Beállítások ablakban bejelöltük a megfelelő kapcsolót.

A programban eredetileg nincs minden betegségtípushoz BNO intervallum rendelve, de utólag ezekhez is rögzíthetünk kódokat. Kérjünk új lapot a kezelőpultról. Ha most lenyitjuk a Betegségtípus listát, bármelyik típust kiválaszthatjuk, és rögzíthetjük hozzá a kódokat.

Fontos: Ha olyan típust választunk, amelyhez már tartozik BNO intervallum, az nem jelenik meg a diagnózis mezőkben. Ha ehhez most kódokat rendelünk, akkor ezt az új intervallumot is eltárolhatjuk. Tehát egy betegségtípushoz ezzel a módszerrel több kódtartományt is hozzárendelhetünk.

Új betegségtípusokat is felvehetünk. Kattintsunk a Betegségtípus mezőbe a jobb egérgombbal. A megjelenő Szótár bővítése ablakban csak a betegségtípus hosszú és rövid megnevezését kell megadnunk, majd elmentenünk. Így visszajutunk a Gondozási BNO intervallumok ablakba, ahol a listában már az újonnan felvett betegségtípus is megjelenik. Kérjünk új lapot, válasszuk ki, és máris hozzárendelhetjük a megfelelő BNO tartományt.
Azoknak az orvosoknak, akik részt vesznek az irányított betegellátási programban, ajánljuk, hogy a BNO csoport mezőbe minden intervallumnál gépeljék be a megfelelő gondozási csoport kódot. Így, amikor a BNO intervallum alapján a program felkínálja a gondozási karton nyitását, a BNO kód mellett, a csoport kódja is automatikusan a kartonra kerül.

 

Labor sablonok

Vissza a lap tetejére

A laborbeutalók elkészítése esetenként hosszú és időigényes adminisztrációt igényel. Ezt a munkát könnyíti meg, ha előzetesen a legjellemzőbb, leggyakoribb labor beutalókat (pl. hipertóniások, cukorbetegek, stb.) előre összeállítjuk. A sablonokat később bármikor módosíthatjuk, vagy akár továbbiakat hozhatunk létre. A laborbeutalók elkészítésekor azután a sablonok közül kiválaszthatjuk a megfelelőt. A beutalón még természetesen pontosíthatjuk, kiegészíthetjük a kért vizsgálatokat.

A programban már rögzítve van néhány protokoll.
A Labor sablon ablakban kattintsunk rá az Összes fülre. A bal oldalon láthatjuk a már meglévő protokollokat. A sablon nevére kattintva, a jobb oldalon megjelenik a sablonhoz tartozó vizsgálatok listája.

Módosítás:

Az Összes fülön álljunk rá arra a sorra, amit módosítani szeretnénk. A Vizsgálatok fülekre kattintva a sablon nevét is átírhatjuk, vagy a listákat lenyitva módosíthatjuk a vizsgálatokat. Figyeljünk rá, hogy a vizsgálatok felsorolása folyamatos legyen, tehát ne legyen üres sor két vizsgálat között, mert a laborbeutalókon csak az első üres sorig jelennek meg a vizsgálatok nevei.
Végül mentsünk. Ha több protokollon is szeretnénk változtatni, használhatjuk a kezelőpult lapozógombjait is a sablonok közti váltáshoz.

 

Bővítés:

A Vizsgálatok I. fülön állva, a kezelőpultról kérjünk új lapot. Gépeljük be a sablon nevét. A listákból egymás után válasszuk ki a vizsgálatokat. Ha a lap betelt, a Vizsgálatok II., majd a III. fülön folytathatjuk a kiválasztást. Ügyeljünk közben a folytonosságra. Ha minden szükséges vizsgálatot megadtunk, mentsük el az új sablont. Így tetszőleges számú sablont készíthetünk.

 

Törlés:

Laborsablonokat a programban törölni nem lehet, csak módosíthatjuk, felülírathatjuk azokat.

 

 

Beutalás indoka

Vissza a lap tetejére

Ezzel a sablonnal a labor-, szakrendelés-, és kórházi beutalók elkészítését egyszerűsíthetjük.
Új sablont készítéséhez kérjünk új lapot a kezelőpultról. A Megnevezés rovatba a sablon nevét írjuk, ez alapján fogjuk az indokok közül kiválasztani. A Leírás rovatba gépeljük be a tényleges indoklást. A sablon kiválasztásával ez a szöveg kerül majd a beutalók Indoka mezőjébe, és a nyomtatott beutalóra. Végül mentsük el a lapot.
Tetszőleges számú sablont készíthetünk.

 

 

Szűrővizsgálat

Vissza a lap tetejére

A kötelező és ajánlott szűrővizsgálatok ebben a sablonban vannak eltárolva. Az IBR szűrések kivételével bármelyiket módosíthatjuk, és újakat vehetünk fel.
Ha elindítottuk a menüpontot, az első vizsgálatot mutatja meg a program. A felvett vizsgálatokat a kezelőpult lapozógombjait használva nézhetjük végig, és módosíthatjuk azokat.
A Rövid és a Hosszú megnevezés a vizsgálat nevét tartalmazza.
Az Alapérték rovatba a vizsgálat negatív eredményét gépelhetjük be, ez a vizsgálat kérésekor ez automatikusan megjelenik majd a kartonokon.
Ha egy szűrővizsgálat elvégzéséhez labor- vagy szakrendelés vizsgálatra is szükség van, hozzárendelhetjük sablonjához a megfelelő labor, ill. szakrendelés sablont. Ezután amikor az adott szűrővizsgálati kartonon jobb gombbal a megfelelő nyomógombra kattintva az új beutalót akarjuk elkészíteni, a program felkínálja a hozzárendelt sablont, amit természetesen a beutalón még módosíthatunk.

Hozzárendelés:

A szűrővizsgálati sablonon jelöljük be a Laborvizsgálat ill. a Szakrendelő beutaló négyzetet, így a mellettük elhelyezkedő nyomógomb aktívvá válik. Rájuk kattintva a Labor ill. a Szakrendelő sablon jelenik meg. A kezelőpult lapozógombjaival keressük ki a megfelelőt. Ha esetleg nem találunk alkalmas sablont, akkor itt is készíthetünk újat. Végül kattintsunk rá a Kiválaszt nyomógombra. Ezzel a hozzárendelés megtörtént.

Az Életkor-tól Életkor-ig mezőkben adhatjuk meg azt a korhatárt, melyben a vizsgálatot el kell végezni, míg a mellettük található négyzetben jelezhetjük, hogy a beírt érték Évre, vagy Hónapra vonatkozik.
 A Gyakoriság mezőbe írjuk be, hogy a vizsgálatot milyen időközönként kell elvégezni. Itt is a mellette található kapcsoló segítségével válthatunk az Év és a Hónap között.
Bejelölhetjük az is, hogy az adott vizsgálatot csak a férfiaknál, csak a nőknél, vagy mindenkinél kell-e elvégezni.
Mivel a kötelező szűrővizsgálatok elvégzését meghatározott kódokon kell jelenteni, ezt a Jelentési kód mezőben rögzíthetjük.
Végül mentsük el a változtatásokat.

Új szűrővizsgálatot a kezelőpultról új lapot kérve vehetünk fel.

 

 

Szakrendelő

Vissza a lap tetejére

A szakrendelő beutaló sablont a szűrővizsgálatok elvégzésénél használhatjuk. Azoknál a szűréseknél, ahol erre szükség van, előre elkészíthetjük a szakrendelés beutalók sablonjait, így ezt a szűrővizsgálatot elvégezve a program automatikusan kínálja fel a hozzárendelt sablont. A hozzárendeléseket a Szűrővizsgálati sablonban végezhetjük el.

Szakrendelés sablon létrehozása:

Amikor először elindítjuk a menüpontot, a program automatikusan egy üres lapot kínál fel. A Név mezőben tetszőleges nevet adhatunk a sablonnak. Egy sablonban - éppen úgy, mint a szakrendelés beutalón -, négy különböző vizsgálatot is rögzíthetünk. Töltsük ki az Intézet, Hova, és az Orvos mezőket. A mellettük lévő rovatba gépelhetjük be a beutalás indokát, de használhatjuk kitöltésére a Beutalás indoka sablont is, ha jobb gombbal kattintunk a mezőbe.
Ha felvettük a szükséges vizsgálatokat, a kezelőpulttal mentsük el a sablont. A többi sablon elkészítéséhez mindig a kezelőpultról kérjünk új lapot.

A felvett sablonokat természetesen a későbbiekben is bármikor módosíthatjuk.

 

 

Dokumentumok / Lőfegyver

Vissza a lap tetejére

Ha lőfegyver tartásához előzetes orvosi alkalmassági vizsgálatot végzünk, erről Egészségügyi vizsgálati lapot nyomtathatunk.
Válasszuk ki a pacienst, majd indítsuk el a menüpontot. A vizsgálat eredményeinek beírása után jelöljük be, hogy a paciens Lőfegyver tartására alkalmas ill. időlegesen vagy véglegesen alkalmatlan-e. Adjuk meg az alkalmasság Érvényességének dátumát, és állítsuk be a nyomtatási Példányszámot.

Ezután a kezelőpult segítségével mentsük el a lapot, ennek hatására jelenik meg az Alkalmassági vélemény nyomtatása ablak. A megfelelő nyomógombokra kattintva megtekinthetjük a dokumentum végleges formáját, majd kinyomtathatjuk azt, illetve a Mégse gombbal nyomtatás nélkül térhetünk vissza a Lőfegyver ablakba.

 

Dokumentumok / Nyilatkozat

Vissza a lap tetejére

Ha a paciens átjelentkezik, nyilatkozatot nyomtathatunk neki, melyben kéri egészségügyi dokumentációja továbbítását.
A paciens kiválasztása után hívjuk meg a menüpontot.
A Nyomtatandó szöveg fülön tetszőlegesen módosíthatjuk a nyilatkozat szövegét.
A Beállítás fülön a nyomtatás példányszámát adhatjuk meg, majd a Nyomtatás gombra kattintva indíthatjuk el a nyomtatást.
 

 

 

Dokumentumok / Védőoltás nyilatkozat

Vissza a lap tetejére

A Vegyes menü / Sablonok / Dokumentumok / Nyilatkozat menüpontot elindítva nyomtathatunk nyilatkozatot a védőoltásokhoz.
Az ablak alján lévő mezőt lenyitva válasszuk a Védőoltás sort. Ekkor egy új mező jelenik meg, ahol a védőoltások közül válasszuk ki a megfelelőt.
A Nyomtatandó szöveg fülön tetszés szerint változtathatjuk meg a nyilatkozat szövegét, a módosításokat megőrzi a program. (A ProDoki Plus alapértelmezésként az Influenza elleni védőoltáshoz kapcsolódó nyilatkozat szövegét tartalmazza.)
Állítsuk be a nyomtatás példányszámát.
A Nyomtatás gombra jobb egérgombbal kattintva megtekinthetjük a dokumentum nyomtatási képét. A nyomtatást bal gomb kattintásával indíthatjuk.

 

 

Dokumentumok / Közgyógyellátási nyilatkozat

Vissza a lap tetejére

A közgyógyellátási igazolvány meghosszabbítását kérő nyomtatványt a Vegyes menü / Sablonok / Dokumentumok / Nyilatkozat menüpontot elindítva készíthetjük el.
Az ablak alján lévő mezőt lenyitva válasszuk a Közgyógy sort. A Nyomtatandó szöveg fülön tetszés szerint változtathatjuk meg a kérvény szövegét, a módosításokat megőrzi a program. Ha a szövegben szerepel az <Állandó gyógyszer> ill. a <Bno> bejegyzés, akkor a program a nyomtatványon fel fogja tüntetni a paciens állandó gyógyszereit, ill. azokat a diagnózisokat, melyeket az ablakban elhelyezkedő BNO mezőkben rögzítünk.
Az ablak alján található kapcsoló segítségével állíthatjuk be, hogy valamennyi állandó gyógyszerek rákerüljön a nyomtatványra, vagy csak azok, melyek adhatóak KGY jogcímre.
Állítsuk be a nyomtatás példányszámát. A Nyomtatás gombra jobb egérgombbal kattintva megtekinthetjük a dokumentum nyomtatási képét. A nyomtatást bal gomb kattintásával indíthatjuk.
Ha paciensünk közgyógyellátott, és igazolványának érvényessége hamarosan lejár, a program receptírás előtt felkínálja a meghosszabbítást kérő lap nyomtatását. Ehhez azonban először a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak Vény fülén be kell kapcsolnunk a Közgyógy kérő lap felajánlása kapcsolót.