Gyógyszerek

 

Gyógyszerek felírása a megjelenési lapról Állandó gyógyszerek felírása
Gyógyszerkönyv Állandó gyógyszerek törlése
Keresés a gyógyszerkönyvben Terápiás lap
Előző gyógyszerek Bianco terápiás lap
Fono készítmények felírása Általános gyógyszerek
Új Fono felvétele Általános gyógyszerlista készítése
Magisztrálisok felírása Gyógyszerfelírás az általános listából
Új magisztrális felvétele Gyógyszerek felírása az Irányítópultról
Magisztrális javítása Gyógyszercsoportok létrehozása
Magisztrálisok karbantartásának másik módszere Gyógyszercsoportok használata a Gyógyszer összeállítás ablakban
Magisztrális törlése Gyógyszercsoportok használata a Gyógyszerkönyvben
Gyógyszer összeállítás Egészségügyi rendelkezések a gyógyszerkönyvben
Törlés a felírandó gyógyszerek közül A gyógyszerallergia
Receptek nyomtatása Helyettesítő gyógyszerek
Receptnyomtatási és egyéb beállítások Gyógyszer-információs modul
Állandó gyógyszerek Azonos hatóanyag-tartalom és interakció kijelzése

Vissza a kezdőlapra

 

 

Gyógyszerek felírása a megjelenési lapról

Vissza a lap tetejére

 

Betegeink gyógyszereinek felírását több helyen is kezdeményezhetjük a programban. Ha már nyitottunk a betegnek új megjelenési lapot, akkor kattintsunk bal gombbal a lap Gyógyszer nyomógombjára, ekkor kinyílik a Gyógyszer összeállítása ablak. Ebben az ablakban gyűjthetjük össze a felírandó gyógyszereket, és ha a lista rendben van, akkor egy kattintással egyszerre nyomtathatjuk ki az összes receptet.

A gyógyszereket több csoportból kereshetjük ki. Kiválogathatjuk azokat a teljes, rendszeresen frissített gyógyszerkönyvből, egy tetszőlegesen összeállított általános listából, a paciens állandó gyógyszerei közül, vagy az előzőleg feltöltött fono ill. magisztrális listából.
A recept dátuma annak a megjelenési lapnak a dátuma lesz, melyről elindítjuk a funkciót. Ha tévedésből régebbi megjelenési lapról hívjuk meg, akkor a program figyelmeztetést küld, de folytathatjuk a munkát.

 

 

Gyógyszerkönyv

Vissza a lap tetejére

A Gyógyszer összeállítás ablakból a Gyógyszer gombra bal egérgombbal kattintva hívhatjuk be a teljes gyógyszer listát. Ez tartalmazza a gyógyszerek megnevezését, a teljes és a TB által támogatott árat, a jogcímeket, a rendelhetőségeket, a kiszerelési mennyiséget, a TB támogatás összegét, valamint a támogatás egy egységre (tablettára, kapszulára, drazséra stb.) jutó összegét.

A gyógyszerkönyv adatbázis oszlopfejlécei az alábbi jogcímek rövidítéseit takarják:

HM: Honvédelmi Minisztérium
Kgy: Közgyógyellátásra adható
Üb: Üzemi baleset
Er: Eü. térítésmentes
Et: Eü. térítés köteles

 

 

Keresés a gyógyszerkönyvben

Vissza a lap tetejére

A gyógyszerkönyv név szerinti rendezettségben jelenik meg. Ha elkezdjük beírni a gyógyszer nevét, a kurzor a leütött karakterekkel megegyező első sorra ugrik. Ha megtaláltuk a keresett gyógyszert, kattintsunk rá jobb egérgombbal vagy a sorára állva, üssük le az ENTER billentyűt. A gyógyszer ezzel kijelölődik, és máris kereshetjük a következőt. Ha egy kijelölt soron ismét ENTER-t ütünk ill. jobb gombbal kattintunk rá, törölhetjük az adott gyógyszer kijelölését. A Kijelölés törlése nyomógomb használatával az összes gyógyszer kijelölését egyszerre szüntethetjük meg.

Ha nem tudjuk pontosan a gyógyszer nevét, vagy hogy az mely karakterekkel kezdődik, használjuk az Előfordulás szerinti keresést. Írjuk be a mezőbe a keresett gyógyszer megnevezésében biztosan előforduló szót vagy szótöredéket, majd kattintsunk rá a Név nyomógombra. Ekkor egy szűkített listát kapunk, melyben az összes olyan gyógyszer szerepel, melynek nevében a megadott töredék megtalálható. Ebben az ablakban is kereshetünk az első karakterek begépelésével. Ha megtaláltuk a kívánt gyógyszert, gyógyszereket, akkor jelöljük ki azokat, majd üssük le egyszerre a CTRL+ENTER billentyűket, vagy kattintsunk rá a Kijelöltek átvitele gombra. Ezzel visszajutunk a teljes gyógyszerkönyvbe, ahol az imént áthozott gyógyszerek is a kijelöltek között lesznek.

Harmadik lehetőségünk a hatóanyag szerinti keresés. Kattintsunk a jobb egérgombbal a Hatóanyag nyomógombra.

Álljunk rá arra a csoportra, melybe a keresett gyógyszer tartozik. Dupla kattintásra vagy az ENTER billentyűt lenyomva megkapjuk a csoport alcsoportjait. Ha itt a Szűrés gombra kattintunk, akkor azonnal az ide tartozó gyógyszerekről kapunk listát. Ha viszont egy alcsoportot még tovább szeretnénk bontani, ezt ismét dupla kattintással vagy ENTER-rel tehetjük meg. A program jelzi, ha a csoport tovább már nem bontható. Bármely alcsoportból egy szinttel feljebb léphetünk, ha jobb gombbal kattintunk valamelyik sorára.

A kiválasztott alcsoportba tartozó készítményeket a Szűrés gombbal jeleníthetjük meg.
A szűkített listában vékony kék szín jelöli azt a készítményt, amelynek a TB támogatása a legkevesebb, illetve vastag kék színű az a sort, ahol a legkisebb a darabszámra vonatkozó támogatás. A listát a megfelelő oszlopfejlécre kattintva rendezhetjük Megnevezés, a Támogatás ill. a TB Támogatás/Egység értékei szerint.

A gyógyszereket a szokásos módon jelölhetjük ki, és a CTRL+ENTER billentyűkkel, vagy a Kijelöltek átvitele gombbal térhetünk vissza a Gyógyszerkönyvbe, ahol ezek a gyógyszerek is kijelölődnek.

 

Ha a Hatóanyag gombra a bal egérgombbal kattintunk, konkrét hatóanyagra szűrhetjük meg a gyógyszerlistát.

 

Az ablak megjelenése után kezdjük el begépelni a keresett hatóanyag megnevezését, és álljunk rá a sorára. A Szűrés gombra kattintva vagy az ENTER-t leütve kapjuk meg azoknak a gyógyszereknek a listáját, melyek ezt a hatóanyagot tartalmazzák.
A betegségcsoport szerint szűkített listához hasonlóan, itt is a vékony kék szín jelöli azt a készítményt, amelynek a TB támogatása a legkevesebb, illetve vastag kék színű az a sort, ahol a legkisebb a darabszámra vonatkozó támogatás. Szintén lehetőségünk van ebben az esetben is a lista rendezésére.
Az ablakból a szokásos módon kiválasztva a megfelelő gyógyszereket, azok a gyógyszerlistában kijelölésre kerülnek.

 

A különböző keresési lehetőségeket kombinálhatjuk, azaz egymás után több módszerrel is jelölhetünk ki gyógyszereket. Ha az összes felírandó gyógyszert kijelöltük, nyomjuk le a CTRL+ENTER billentyűket, vagy kattintsunk rá a Kijelöltek átvitele gombra. Így a gyógyszerkönyv bezáródik és az összes kijelölt gyógyszer megjelenik a Gyógyszer összeállítás ablakban. Ha csak egyetlen gyógyszert akarunk áthozni, akkor nem szükséges kijelölni, elég, ha duplán kattintunk a megtalált gyógyszer sorára.

A Gyógyszer összeállítás ablak címsorában a program folyamatosan kijelzi az ablakban összegyűjtött gyógyszerek beteg által fizetendő összesített árát. Ezt az összeget a gyógyszerkönyvben szereplő árak alapján számolja ki, figyelembe véve az általunk beállított mennyiséget és a jogcímek szerinti támogatásokat is.

 

Előző gyógyszerek

Vissza a lap tetejére

A Gyógyszer összeállítás ablakban a Gyógyszer gombra jobb egérgombbal kattintva listát kapunk a beteg korábban felírt gyógyszereiről. Ezek közül is kiválaszthatjuk a most felírandókat. Jelöljük ki a kívánt sort vagy sorokat. Használhatjuk az Összes kijelölése ill. a Kijelölés törlése nyomógombokat is. A kijelölt gyógyszereket az összeállítás ablakba a CTRL+ENTER billentyűkkel vagy a Kijelöltek átvitele gombbal hozhatjuk át.
Ha az előző gyógyszerek közül választunk, nemcsak a gyógyszer neve, hanem a forma, mennyiség, adagolás, jogcím, helyettesíthetőség és megjegyzés rovatban szereplő adatok is átkerülnek a Gyógyszer összeállítás ablakba, de ezeket természetesen módosíthatjuk.

Fontos: A Törlés gombbal törölhetjük a listából azt a sort, amelyiken a kurzor áll. Ezzel a művelettel azonban az adatbázisból fizikailag törlődik a rekord, tehát például a gyógyszer-felhasználási statisztikánk nem valós adatokat fog mutatni.
Ezt a funkciót tehát csak akkor használjuk, ha valóban szükséges törölni. (Például, ha tévesen rögzítettük az adatokat, vagy otthoni ellátás során a beteg mégsem kérte rendszeresen szedett gyógyszeréről az előre elkészített receptet.)

 

 

Fono készítmények felírása

Vissza a lap tetejére

Kattintsunk duplán bal egérgombbal a Gyógyszer összeállítás ablakban a Fono/Magisztrális nyomógombra, amely legördülő listává alakul. A listából válasszuk ki a megfelelőt, álljunk a sorára és üssük le az ENTER- t, vagy használjuk a bal egérgombot. A kiválasztott készítmény megjelenik a Gyógyszer összeállítás ablakban.

 

Új Fono felvétele

Vissza a lap tetejére

Ha új Fonot szeretnénk felvenni a listánkba, kattintsunk a Fono/Magisztrális gombra egyszer a bal egérgombbal, majd még egyszer az egér jobb gombjával. Ekkor megjelenik a Szótár bővítés (FONO kódok) ablak. Az Alcsoportot ne változtassuk meg, a program a soron következőt kínálja fel. Írjuk be mindkét mezőbe a készítmény megnevezését, majd a kezelőpultot használva mentsük el a lapot.
Az ablakban a már meglevő Fono-k nevét módosíthatjuk is, ha a kezelőpult lapozógombjaival, vagy a Lista fül használatával a változtatni kívánt fono-ra állunk. A módosításokat mindig menteni kell.

 

Magisztrálisok felírása

Vissza a lap tetejére

 

Kattintsunk a jobb, majd rögtön utána a bal egérgombbal a Gyógyszer összeállítás ablakban a Fono/Magisztrális nyomógombra. A továbbiakban a FONO-nál leírtak szerint járjunk el.

 

Új magisztrális felvétele

Vissza a lap tetejére

Új magisztrális felvételéhez kattintsunk a Fono/Magisztrális gombra kétszer egymás után a jobb egérgombbal.

A Megnevezés mezőbe írjuk be az új magisztrális nevét, majd az első összetevő nevét és mennyiségét. Kattintsunk az ablakban lévő, floppy-t ábrázoló mentés gombra. Az első komponens ezzel bekerül a felső mezőbe.
A következő elem felviteléhez kattintsunk az ablakban az üres lapot ábrázoló ikonra. Írjuk be a következő alkotórész nevét és mennyiségét, majd ismét mentsünk.
A már elmentett összetevőt módosíthatjuk. A felső ablakban kattintsunk a sorára, majd alul, a beviteli mezőkben végezhetjük el a változtatásokat.

Ha egy elemet teljesen ki akarunk törölni a felvittek közül, akkor a felső ablakban egy kattintással jelöljük ki, majd az X (Elem törlése) gombbal törölhetjük ki az összetevők közül.

Ha minden összetevőt felvittünk, a Befejezés gombra kattintva menthetjük el az új magisztrálisunkat. Ha munka közben meggondoljuk magunkat, és mégsem akarjuk megtartani, akkor a Mégsem gombbal mentés nélkül zárhatjuk be az ablakot.

 

 

Magisztrális javítása

Vissza a lap tetejére

Ha már elmentettük a magisztrálist, összetevőit a későbbiekben is módosíthatjuk.

Hozzuk át a Gyógyszer összeállítás ablakba a javítandó készítményt. Állítsuk a kurzort a megnevezésére és nyomjuk le egyszerre a SHIFT+R billentyűket. Az előzőhöz hasonló ablak jelenik meg, melyben elvégezhetjük a változtatásokat. Az összetevőkben történő módosítás után mindig a floppy gombbal kell mentenünk.

Ha befejeztük a javítást, akkor mentenünk kell a magisztrális új összeállítását. Ezt kétféleképpen tehetjük meg:

A SHIFT+R billentyűkombináció csak a Megjelenési lapról meghívott Gyógyszer összeállítás ablakban működik.

 

 

Magisztrálisok karbantartásának másik módszere

Vissza a lap tetejére

A magisztrálisok összeállításának, módosításának, törlésének van az előbb ismertetettnél egy még egyszerűbb módszere.

Vegyes menü / Egyéb funkciók / Magisztrális karbantartása

A megjelenő ablak bal oldalán a már felvett magisztrálisok találhatóak. Ha valamelyik sorra kattintunk, a jobb oldalon láthatjuk annak összetevőit.

Magisztrális módosítása:

Kattintsunk a bal oldalon a módosítani kívánt magisztrális nevére, majd a jobb oldal Módosít gombjára. Változtathatunk a már meglévő összetevőkön, és újakat is felvehetünk:
A bal oldalra írjuk be az összetevő megnevezését, míg jobbra a mennyiségét. Összetevő eltávolításához a Delete ill. a BackSpace billentyűvel töröljük ki a sort. A módosításokat a Ment gombra kattintva tárolhatjuk el.

Új magisztrális felvétele:

Kattintsunk a jobb oldal Új nyomógombjára. A legfelső rubrikában adjunk nevet a magisztrálisnak. Ez nem fog a receptre kerülni, csak a magisztrálisok listájából való kiválasztásra szolgál. Ezután írjuk be az összetevőket, majd kattintsunk rá a Ment gombra.

Magisztrális törlése:

Kattintsunk a bal oldalon a törölni kívánt magisztrális nevére, majd a jobb oldalon a Töröl nyomógombra. A program megerősítést kér, majd felhívja figyelmünket, hogy a törlés után futtassuk le a Vegyes menü / Adatkarbantartás / Indextábla generálás menüpontot. Ez fontos, ne hagyjuk figyelmen kívül!

 

 

Magisztrális törlése

Vissza a lap tetejére

Magisztrális készítményeink a szótárban tárolódnak el. Egy teljes magisztrális készítmény törlésére csak ott nyílik lehetőség. Lapozzuk fel a Szótárak karbantartása fejezetet.

 

 

Gyógyszer összeállítás

Vissza a lap tetejére

Ha sikeresen egybegyűjtöttük a felírandó gyógyszereket a Gyógyszer összeállítás ablakban, akkor következhet a felírási jellemzők megadása.

BNO

Az IBR-ben minden felírt recept mellé jelenteni kell a felírást indokló diagnózist is. Amennyiben be van kapcsolva az IBE adatok ellenőrzése kapcsoló, a program, nem is engedi a gyógyszereket BNO kód nélkül felírni. A kódot a legördülő listából lehet kiválasztani, melyben azok a diagnózisok szerepelnek, melyek az aktuális megjelenési lapon, ill. a beteg gondozási vagy anamnézis lapján már rögzítve vannak.
A mezőbe jobb gombbal kattintva új BNO kódot is adhatunk a listához. Ekkor a program felajánlja, hogy a kódot a megjelenési lapra is átvezeti, válasszuk az Igen gombot.
Amennyiben a megjelenési lapon már nem lehet több BNO-t rögzíteni, figyelmeztetést kapunk, és a BNO kód nem kerül be a listába.
A felírt gyógyszereknél az általunk beállított gyógyszer felírását indokló BNO kód eltárolódik mind az állandó, mind az előző gyógyszerek esetében, tehát a gyógyszer felírási szokásokban. Ez azt jelenti, hogy ha legalább egyszer már hozzárendeltük a BNO kódot a felírt gyógyszerhez, vagy vettük a fáradtságot, és az állandó gyógyszerek karbantartásában beállítottuk a rendszeres gyógyszerekhez a megfelelő BNO kódot, a program automatikusan eltárolja és felajánlja a gyógyszer kiválasztása után.

Fontos: Az átvezetés felajánlása csak abban az esetben működik, ha a Vegyes - Beállítások - Általános menü Alap fül alján beállítottuk az Előző gyógyszereknél BNO figyelés megnevezésű kapcsolót Igen állásba, és megadtuk a visszamenőlegesen figyelendő napok számát.

 

Forma, Mennyiség, Adagolás

Minden gyógyszernél külön állíthatjuk be a kívánt paramétereket, melyeket egy-egy legördülő listából választhatunk ki. Ha valamelyik mezőben nem találunk megfelelő adatot, akkor kattintsunk jobb gombbal a mezőre. A megjelenő Szótár bővítése ablakban fogadjuk el a program által felajánlott Alcsoportkódot, adjuk meg a hosszú megnevezést, ez fog a receptre kerülni, valamint a rövid megnevezést, mely csak a listában jelenik meg, tehát ez alapján fogjuk kiválasztani. Ha új Mennyiséget veszünk fel, a rövid megnevezés minden esetben egy arab szám legyen, mert a program csak így tudja a fizetendő árat kiszámolni.
A kezelőpult mentés ikonjával tároljuk el a lapot.
Ezek a mezők tehát szótármezők, melyek jobb gombbal szabadon bővíthetőek. A listából való törlést, valamint az alapértelmezettséget, tehát, hogy a felírás során milyen paramétereket kínáljon fel, a program a Szótárak karbantartása fejezetnél tárgyaljuk.

 

Jogcím

A program alapértelmezésként az Általános jogcímet kínálja fel. Ha más jogcímre akarjuk felírni a gyógyszert, akkor azt a Gyógyszer összeállítás ablakban nekünk kell átjavítani. Ez alól kivételt jelent, ha a paciensünk érvényes közgyógyellátási igazolvánnyal rendelkezik, és ezt a törzskartonján nyilvántartjuk. Ebben az esetben a közgyógyellátásra adható gyógyszerek jogcímét a Gyógyszer összeállítás ablakban automatikusan Közgyógy.-ra állítja. Amennyiben az adott gyógyszert mégis más jogcímre kívánjuk felírni, természetesen kijavíthatjuk.
A program figyeli a gyógyszerkönyv jogcímbejegyzéseit. Ha egy gyógyszert nem megengedett jogcímre akarunk felírni, akkor a Gyógyszer összeállítás ablakban a készítmény neve figyelmeztetésképpen piros színűre változik.

 

Helyettesíthetőség

A H oszlopban rendelkezhetünk a gyógyszer helyettesíthetőségéről. Ha a négyzetet bejelöljük, akkor a recept Nem helyettesíthető rubrikáját a program egy X-el áthúzza.

 

Felírás

Ebben az oszlopban olvashatjuk, hogy az adott gyógyszert mikor írtuk fel legutóbb betegünknek. Ha a legutolsó és a jelenlegi felírás között még nem telt el egy hónap, akkor ezt a program a Gyógyszer összeállítás ablakban a dátum piros színével jelzi.
Ha egy hónapnál rövidebb vagy hosszabb időszakra szeretnénk a jelzést kérni, a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak Vény fülén, a Korábban felírt gyógyszerek figyelése mezőben állíthatjuk be a kívánt napot.

 

Megjegyzés

A Megjegyzés mezőbe írhatjuk a további, receptre nyomtatandó szöveget (Pl. sok folyadékkal étkezés után).

 

Állandó

Ez a kapcsoló a paciens állandó (rendszeresen szedett) gyógyszerlistájának karbantartására szolgál. Használatával a későbbiekben ismerkedhetünk meg.

 

Vény nélkül

Ha a Gyógyszerkönyv Rendelhetőség oszlopában, egy gyógyszer sorában a VN bejegyzés szerepel, akkor azt a Gyógyszer összeállítás ablakba áthozva a VN (vény nélkül) oszlop négyzetében egy kis pipa jelenik meg. Ez jelzi a programnak, hogy ennek a gyógyszernek nem kell receptet nyomtatni, csak a megjelenési lap Terápia ablakába, és a paciens előző gyógyszerek közé kerül majd be, így a későbbiek folyamán visszakereshető lesz. Ha egy gyógyszer vényre és vény nélkül is adható, akkor nekünk kell bejelölni a négyzetet, amikor úgy döntünk, hogy most vény nélkül szeretnénk adni.
A program lehetőséget kínál arra, hogy a vény nélkül rendelt gyógyszerekről a recept helyett egy kis emlékeztetőt nyomtassunk a paciensnek, melyen a paciens adatain kívül a gyógyszer neve, mennyisége és adagolása szerepel. Ehhez a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak Vény fülén a Vény nélküliek nyomtatása kapcsolót állítsuk Kell állásba.

 

 

Beállítási lehetőségek a Gyógyszer összeállítása ablakban

 

Oszlopszélesség módosítása

A Gyógyszer összeállítása ablak oszlopainak szélességét a Windows-ban megszokott módszerrel változtathatjuk meg. Ha kilépünk az ablakból, a program megőrzi beállításunkat, tehát legközelebb is úgy jelenik meg a táblázat, ahogyan azt legutoljára láttuk.

 

Gyógyszer nevének módosítása

A gyógyszerek felírásakor tetszés szerint módosíthatjuk azok megnevezését.
Ennek feltétele, hogy előzőleg a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak Vény fülén a Gyógyszernév szerkesztése kapcsolót bejelöljük, azaz Kell állásba kapcsoljuk.
Ezután, ha egy gyógyszert beemelünk a Gyógyszer összeállítása táblázatba, átírhatjuk a gyógyszer nevét.
A gyógyszerlistában továbbra is a gyógyszer hivatalos - OEP által kiadott - neve fog szerepelni, de a receptre az általunk adott új név kerül rá, és a paciens előző ill. állandó gyógyszerei között is az új néven tárolódik el a gyógyszer. Ez tehát azt jelenti, hogy ha a betegnek legközelebb az állandó vagy az előző gyógyszerei közül választjuk ki a felírandó készítményt, ismét az új néven kerül be az ablakba.

Fontos: A gyógyszernév átírását érdemes alaposan megfontolni, mert azokat a készítményeket, melyeknek új nevet adtunk, a program nem tudja beazonosítani - ezt a gyógyszernév dőlt betűs megjelenése jelzi is. Így a felírás során szükséges ellenőrzéseket nem is tudja a program végrehajtani, azaz ezekre a gyógyszerekre nem lehetséges a hatóanyag-azonosság, az interakció, a jogcím és a rendelkezések vizsgálata.

A gyógyszernév módosítás funkció érvényességi köre nem terjed ki a magisztrális és a fono-s készítményekre, ezek nevét a felvételük módjánál leírtak szerint változtathatjuk meg.

 

Dozírozás szabad szerkesztése

A ProDoki Plus-ban a gyógyszerek adagolását egy általunk előre feltöltött listából választhatjuk ki, és ekkor a Megjegyzés rovatba írhatjuk be a személyre szabott utasításainkat.
Ha ezt a listát nem kívánjuk alkalmazni, lehetőség van arra, hogy az adagolást szabadon gépelhessük be. Ha így szeretnénk használni a programot, a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak Vény fülén jelöljük be a Szabad szerkesztés gyógyszer dozírozásnál kapcsolót.
Ennek hatására a Gyógyszer összeállítása táblázatban az Adag mező a legördülő lista helyett adatbeviteli mezővé változik, ahová szabadon beírhatjuk a szükséges dozírozást, ugyanakkor az eddigi Megjegyzés mező eltűnik.

Fontos: Lehetőleg már a program használatba vételekor döntsük el, hogy melyik kitöltési formát kívánjuk alkalmazni. Az előre feltöltött listából kiválasztott adagolások ugyanis eltűnnek, ha átváltunk a szabad szerkesztésre, azaz, ha az állandó vagy előző gyógyszerek közül választjuk ki a felírandó gyógyszert, az adagolás üres marad. Ha viszont a szabad szerkesztést használjuk, de később átváltunk a listából történő kiválasztásra, a Megjegyzés mezőben meg fog jelenni a szabad szerkesztés folyamán beírt adagolás.

 

Felírt gyógyszerek számának jelzése

A program figyeli, hogy egy-egy paciensünknek egy általunk beállítható időszak alatt összesen hány gyógyszert írtunk fel.
A ProDoki Plus-ban beállított alapértelmezett intervallum 90 nap, a vények száma pedig 100 db. Ezeket az értékeket azonban tetszés szerint megváltoztathatjuk a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak Vény fülén, a Vények számának ellenőrzése csoportban.
A program a Gyógyszer összeállítása ablak alján tünteti fel, hogy a kiválasztott betegnek az adott időszak alatt eddig hány gyógyszert rendeltünk. Ha számuk eléri a kvótát, a felirat piros színűvé változik. Ugyanezt jelzi a megjelenési lapon a Gyógyszer nyomógomb feliratának piros színe.
A gyógyszerfelírást az Irányítópultról is kezdeményezhetjük. Ebben az esetben az ablak jobb alsó sarkában kerül feltüntetésre a felírt gyógyszerek száma. A határ elérésére itt is a szám piros színe figyelmeztet.

 

Dátum nélküli receptírás

Dátum nélkül írhatunk receptet, ha nyomtatás előtt a Gyógyszer összeállítás ablak alján a Dátum szerepeljen kapcsolóból kivesszük a jelet. A dátum csak a recepten nem jelenik meg, az előző ill. az állandó gyógyszerek közé a készítmény felírás dátumával együtt kerül be, azaz visszakereshető lesz.

 

Naplószám nyomtatása a receptre

Ha szeretnénk az ellátás naplósorszámát is rányomtatni a receptre, a Gyógyszer összeállítás ablak Megjegyzés mezőjébe egy * kezdő karaktert gépeljünk be. A naplószám [040801/012] formátumban kerül a receptre, ahol a 040801 az aktuális dátum, a 012 pedig az adott napi ellátási sorszám.

 

Vonalkódok beolvasása

Az Irányított Betegellátási Rendszerben opcionálisan jelenthető a felírt vények vonalkódja, így a vényre felírt gyógyszer összekapcsolódik a vény azonosítójával.
A vényazonosító tartalmazza az orvos pecsétszámát (2.-6. számjegy), a 7. karakteren a recept gyártási évszámát, további 5 karakteren a 0-tól növekvő sorszámot, és a legutolsó jegyen egy ellenőrző számot. Ez a vény egyedi azonosítója.
Ha szeretnénk a vonalkódokat jelenteni, az IBE adatok ellenőrzése mellett a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak Alap fülén a Vény sorszám kapcsolót is be kell jelölnünk, vagyis a Kell állásba kell állítanunk. Ennek eredményeként, a gyógyszerek felírásakor, a Nyomtatás vagy a Mentés nyomógombra kattintva, a Vényazonosító kód bevitel ablak jelenik meg. Amennyiben kódleolvasónk van, itt megkezdhetjük a vonalkódok beolvasását.
Van azonban egy egyszerűbb megoldás is a vényazonosító kódok kitöltésére a ProDoki programban.
A Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak Alap fülének alján található Utolsó vény sorszám kapcsolót jelöljük be, és a mellette található mezőbe írjuk be a legutoljára kinyomtatott recept vényazonosító kódjának az első 12 karakterét. A jobbra található kis kapcsolóval pedig azt állíthatjuk be, hogy a recepteket vonalkódjuk szerinti növekvő vagy csökkenő sorrendben helyezzük a nyomtatóba.
Ha ezt megtettük, a ProDoki a vényazonosító kód utolsó, 13-ik jegyen található ellenőrző számával együtt automatikusan képzi a Vényazonosító kód bevitel ablakban a vényazonosítót, ahol áttekinthetjük a felírt gyógyszereket a hozzá tartozó vonalkódokkal együtt.
Ennek feltétele természetesen, hogy a gyári csomagban megérkezett vényeket ne keverjük össze. Ha a recept nem nyomtatódott ki bármilyen technikai oknál fogva, az Előző gyógyszerek ablakban lévő vényazonosítót tartalmazó oszlopban szabadon beírhatjuk vagy módosíthatjuk ezt.
A Vényazonosító kód bevitel ablakban helyet kapott Kódol nyomógombnak akkor van szerepe, ha nem vonalkód leolvasót használunk a vényazonosító kódok rögzítésére, hanem képeztetjük azt a fent leírtak szerint. Ha éppen a gyógyszerek felírása közben fogyott el egy kötet gyári sorrendben lévő recept, új recept kötetet kell helyeznünk a nyomtatóba, és ezzel együtt új kezdő vényazonosító kódszámot is meg kell adnunk.
Kattintsunk az ablakban először a soron következő gyógyszer nevére, vagyis amelyikről még nem nyomtattuk ki a receptet. Ezután a Kódol nyomógomb előtti szöveges mezőbe gépeljük be az új kötet első vényazonosító kódjának az első 12 számjegyét, majd kattintsunk a Kódol nyomógombra.
Ekkor a program - attól a gyógyszer sortól, ahol éppen állt a kurzor -, újrakódolja a megadott kezdő sorszámtól a vényazonosító kódokat.

 

 

Törlés a felírandó gyógyszerek közül

Vissza a lap tetejére

A Gyógyszer összeállítás ablakban a gyógyszer nevére jobb egérgombbal kattintva törölhetjük ki a gyógyszert a listából.

 

 

Receptek nyomtatása

Vissza a lap tetejére

A Gyógyszer összeállítás ablak Nyomtatás nyomógombjára bal egérgombbal kattintva indíthatjuk el a receptek kinyomtatását. Ezzel egyidőben a program elmenti az összeállítást, és a gyógyszerek bekerülnek a megjelenési lap Terápia ablakába, valamint az Előző gyógyszerek listába. Ha használtuk az állandó gyógyszerlista feltöltésére szolgáló kapcsolót, akkor egy lépésben megtörténik az állandó gyógyszerek módosításainak mentése is.
Néhány másodperccel a mentés után visszakapjuk a megjelenési lapot, és tovább dolgozhatunk, tehát nem kell megvárni, míg a nyomtató az összes receptet kinyomtatja.

Abban az esetben, ha csak elmenteni szeretnénk az összeállítást, de egyik gyógyszerről sem akarunk receptet nyomtatni, akkor az ablak Mentés nyomógombjára kattintsunk a bal egérgombbal. Ha ugyanitt a jobb egérgombot használjuk, akkor kizárólag az állandóként bejelölt gyógyszereket tároljuk el a paciens állandó gyógyszerlistájába. Erről még az Állandó gyógyszerekről szóló részben bővebben lesz szó.

Fontos: Ha a Gyógyszer összeállítás ablakot nem a Nyomtatás vagy a Mentés gombbal zárjuk be, akkor a gyógyszereket nem tárolja el a program!

 

Receptnyomtatási és egyéb beállítások

Vissza a lap tetejére

Vegyes menü / Beállítások / Általános Vény fül

Egyéni vény:

2003. folyamán új szabványú OEP vény került forgalomba, melyen a vonalkód mérete miatt a paciensadatok feltüntetésére szolgáló mező magassága kisebb lett. Amennyiben új formátumú receptre kívánunk nyomtatni, kapcsoljuk be ezt a kapcsolót.
Ezután lehetőségünk van arra, hogy a Vegyes menü / Egyéb funkciók / Egyéni vény menüpontban tetszőleges formát adjunk receptjeinknek. Fontos, hogy a Normál vényt és a Magisztrális vény formátumát is állítsuk be.
Egymás után hívjuk meg mindkét menüpontot, és a mezők mozgatásával állítsuk be a kívánt formát. Ha valamennyi mezőt egyszerre kell elmozgatni (pl. ha a nyomtatónk középen vagy a bal oldalon húzza be a papírt), akkor a szabvány Windows-os módszerrel (bal egérgomb húzásával) az összes mezőt egyszerre jelöljük ki, majd így mozgassuk át a megfelelő helyre. Az ablak bezárásakor a program felkínálja a beállítások mentését, kattintsunk a Yes gombra.
Próbarecept nyomtatásával ellenőrizzük le, hogy valóban a kívánt helyre történik-e a nyomtatás. Ha nem, az egyes mezők igazításával tovább korrigálhatjuk a beállítást.

 

Új vény:

A kapcsolót hagyjuk Igen állásban, így aktív marad a mellette található Betűtípus nyomógomb, melynek segítségével új formát adhatunk receptjeinknek. Tetszőlegesen állíthatjuk be a recepten szereplő betűtípusokat, stílusokat és betűméreteket, ezzel gazdaságosabbá tehetjük nyomtatónk festékhasználatát.
Kattintsunk rá a Betűtípus gombra. A megjelenő ablakban először a Normál és Fono vényeken szereplő Paciens adatok mező formátumát módosíthatjuk, majd a kezelőpult segítségével mentsük el a változtatást. Ezután szintén a kezelőpult Következő lapozógombjával álljunk rá a következő, tehát a TAJ mezőre. Itt is hajtsuk végre a kívánt javítást, és mentés után hívjuk be a következő mezőt. Így sorban végighaladhatunk a recept összes adatán. A Normál és Fono vény után - tovább lapozva a mezők között -, a Magisztrális vény adatainak megjelenését is ugyanígy módosíthatjuk.
A Betűstílus alatti mintaterületen kísérhetjük figyelemmel, hogy a kijelölt beállításokkal milyen lesz a recept e mezőjének külalakja.
Alapértelmezés visszaállítása: Abban az esetben, ha módosítottuk a beállításokat, elmentettük, de utóbb mégis szeretnénk az eredeti állapotot visszaállítani, csak kattintsunk rá az ablak Vény nyomógombjára. Így egy lépésben minden mező formátumát visszaállítottuk az alapértelmezés szerintire. Ha csak meghatározott mezők megjelenését akarjuk visszaállítani, akkor ezt a Mező nyomógombra kattintva tehetjük meg. Ezzel mindig annak a mezőnek az alapértelmezett formáját állíthatjuk vissza, amelyiken éppen állunk.

 

Nyomtatás:

A nyomtatást igazíthatjuk balra, középre vagy jobbra attól függően, hogy a recept a nyomtatóban hol helyezkedik el. Ennek a beállításnak csak akkor van jelentősége, ha a régi formátumú receptre nyomtatunk, azaz, ha az Egyéni vény kapcsoló nincs bejelölve.

 

Papírforrás:

Ha leporellós receptet használunk, akkor a papírforrást állítsuk Befűzöttre, míg egyedi recept esetén Kézi adagolásra. Ha leporellós receptre kívánunk nyomtatni, feltétlenül olvassuk el Az első teendők fejezetben a Nyomtatók beállítása részt.

 

Bal margó; Üres sorok:

Ha a recepten nem a megfelelő helyre kerülnek az adatok, akkor a bal margó értékét növelve jobbra mozgathatjuk a szövegeket. Ha függőleges irányban kell eltolni a szöveget, akkor az üres sorokat kell növelni ill. csökkenteni. Az üres sorok a recept első sora elé kerülnek, tehát ha növeljük az értéket, a szöveg lejjebb kerül. A recepten szereplő adatok és jelölések csak együtt mozgathatók. Ennek a beállításnak is csak akkor van hatása, ha a régi formátumú receptre nyomtatunk, azaz, ha az Egyéni vény kapcsoló nincs bejelölve.

 

Jelzés nyomtatás:

Ha a recept nyomtatása során a jogcímek jelölését semmiképpen nem tudjuk pontosan beállítani, akkor tegyük Nincs állásba a jelzés nyomtatása kapcsolót. Természetesen a Gyógyszer összeállítás ablakban ilyenkor is állítsuk be helyesen a jogcímeket, de a recepteken majd magunknak kell kézzel bejelölnünk a megfelelőt.

 

Egyéb vény:

Ezeket a mezőket a program mostani verziójában már nem használjuk.

 

Felírási szokások tárolása:

Ha a kapcsoló Kell állásban van, a program megőrzi gyógyszerfelírási szokásainkat. Ez azt jelenti, hogy ha az adott gyógyszert egyszer már felírtuk a betegnek, akkor a következő felírás alkalmával azt a formát, mennyiséget és adagolást kínálja fel a program, melyet akkor beállítottunk. Ha ennek a betegnek még nem írtuk fel ezt a gyógyszert, de valaki másnak a praxisban igen, ebben az esetben a legutolsó felírás alkalmával megadott jellemzőket ajánlja fel.
Ha nem kívánunk élni ezzel a lehetőséggel, akkor állítsuk a kapcsolót Nem kell állásba. Így gyógyszerfelírás alkalmával a gyógyszerkönyvből kiválasztott gyógyszerek mindig a szótárban beállított alapértelmezett paraméterekkel kerülnek be a Gyógyszer összeállítás ablakba.

 

Vény nélküliek nyomtatása:

Ha bejelöljük a négyzetet, tehát Kell-re állítjuk, akkor a receptek nyomtatása során a vény nélkül adható gyógyszerekről emlékeztetőt nyomtat a program.

 

Közgyógy lejárat:

A program figyeli a közgyógyellátási igazolványok érvényessé-gének dátumait. Ha gyógyszert akarunk felírni egy közgyógyellátásra jogosult betegnek, és az igazolvány érvényessége hamarosan lejár, figyelmeztetést kapunk a programtól. Ebben a mezőben adhatjuk meg azt, hogy a lejárat dátuma előtt hány nappal jelezzen. Állítsunk be például 30 napot. Így, ha a lejárat dátumát megelőző 30 nap alatt bármikor gyógyszert írunk a betegnek, mindig megkapjuk az üzenetet.
Abban az esetben, ha az igazolvány érvényessége már lejárt, akkor nem gyógyszerfelíráskor, hanem már a beteg pacienslistából történő kiválasztásakor figyelmeztet a program.

 

Szakorvosi javaslat lejárat:

A szakorvosi javaslatra adható gyógyszerek felírása során szintén tájékoztatást kapunk, ha a felírhatóság határideje rövidesen le fog járni. Ebben a mezőben azt állíthatjuk be, hogy erre hány nappal előre figyelmeztessen bennünket a program.
A szakorvosi javaslatra történő gyógyszerfelírásról a Szakrendelés beutalás fejezetnél lesz bővebben szó.

 

Nyomtatáson ár:

A négyzet bejelölésével utasíthatjuk a programot, hogy a kinyomtatott recepteken a gyógyszer árát is tüntesse fel. Mivel az ár a recepten a megjegyzés mező szövege után szerepel, ha túl hosszú (kb. 16 karakternél hosszabb) utasítást írunk a megjegyzés rovatba, akkor az ár nem kerül rá a receptre.

 

Gyógyszertörzs módosítás:

A hivatalosan kiadott, szigorúan szabályozott gyógyszertörzsbe nem szabad belejavítani. A kapcsolót hagyjuk Nem állásban!

 

ANTSZ:

Gyógyászati segédeszközök felírásakor a recepten kötelező feltüntetni az orvos ÁNTSZ kódját, mely a praxisadatok között van eltárolva. Alapértelmezésként csak a segédeszközök felírásakor kerül a szám a receptre, de a kört kiterjeszthetjük a teljes gyógyszertörzsre is, ha az Állandóan feliratot jelöljük be.

Életkor:

Eldönthetjük, hogy a recepten a paciens éveinek száma vagy születési dátuma szerepeljen.

 

Gyors recept nyomtatás:

Ezt a funkciót ebben a verzióban már nem használjuk, állítsuk Nem kell állásba a kapcsolót.

Közgyógy kérő lap felajánlása:

Ha kértük a Közgyógy lejárat figyelését, és ezt a kapcsolót is bekapcsoljuk, akkor a lejáratra való figyelmeztetéssel egyidejűleg a program felajánlja a meghosszabbítást kérő lap nyomtatását. Az Igen gombra kattintva állíthatjuk be a nyomtatvány paramétereit. Az ablak kezeléséről a Sablonok fejezet Dokumentumok / Közgyógyellátási nyilatkozat részénél olvashatunk.

 

Vény formátumú beutaló:

A vény formátumú labor, szakrendelés és kórházi beutalókat a program alapesetben a Vény nyomtatás mezőben beállított nyomtatóra küldi ki. Ha mégis az Egyéb nyomtatás mezőben megadottra szeretnénk nyomtatni, akkor itt kell az Egyéb nyomtatót bejelölnünk.

 

 

Állandó gyógyszerek

Vissza a lap tetejére

Minden beteghez hozzárendelhetjük rendszeresen szedett gyógyszereit. Ezzel jelentősen megkönnyíthetjük a felírásukat, hiszen így ezeket nem kell minden alkalommal a gyógyszerkönyvben megkeresni, sőt az összes beállított paramétert is eltárolja a program, majd felíráskor ezt kínálja fel.

Az állandó lista feltöltésének legegyszerűbb módja, ha a Gyógyszer összeállítás ablakban összegyűjtjük a paciens állandó gyógyszereit, beállítjuk a megfelelő paramétereket (formát, adagolást, stb.), majd minden gyógyszer sorában belekattintunk az Á nevű oszlopba. Ennek hatására egy kis pipa jelenik meg a négyzetekben. Kattintsunk jobb egérgombbal az ablakban lévő Mentés nyomógombra, ezzel a gyógyszereket eltároltuk paciensünk állandó gyógyszereinek listájába.
Az állandó gyógyszerlistát folyamatosan bővíthetjük. Amikor gyógyszert írunk fel a betegnek, bármikor bejelölhetjük az Á oszlopot. Ahogy kinyomtatjuk a receptet, a megjelölt gyógyszer automatikusan bekerül az állandók közé.

 

Állandó gyógyszerek felírása

Vissza a lap tetejére

Az állandó gyógyszerek gyors felírását a Gyógyszer összeállítás ablak Állandó nyomógombja biztosítja.
Ha van paciensünknek rendszeresen szedett gyógyszere, ezt az Állandó gomb feliratának piros színe jelzi, és a gombon a gyógyszerek számát is feltünteti a program.
Ha a paciens összes állandó gyógyszerét fel akarjuk írni, akkor jobb egérgombbal kattintsunk rá, így a teljes lista bekerül a Gyógyszer összeállítás ablakba.
Ha a bal egérgombot használjuk, akkor egy új ablakban először megtekinthetjük a listát, majd kijelölhetjük a most felírandókat.

A listában név szerint kereshetünk is.
Ha törölni szeretnénk az állandó gyógyszerek közül, állítsuk a kurzort a törölni kívánt sorra, majd kattintsunk a Törlés nyomógombra.
A kiválasztott gyógyszereket a Kijelöltek átvitele gomb vagy a CTRL+ENTER billentyűkombináció segítségével emelhetjük be a Gyógyszer összeállítás ablakba.
Itt utólag, szükség esetén módosíthatjuk is a felírási jellemzőket, de figyeljünk rá, hogy a módosítások az állandó listában eltárolódnak, tehát ha legközelebb felírjuk az állandó gyógyszereket, azok a legutoljára beállított paraméterekkel jelennek meg. Ha ezt el szeretnénk kerülni, akkor a nyomtatás előtt a gyógyszer sorában az Á nevű oszlopban vegyük ki a jelet a négyzetből.
 

Állandó gyógyszerek törlése

Vissza a lap tetejére

Az állandó gyógyszerlisták karbantartását segíti a program azon funkciója, amely lehetőséget ad arra, hogy a teljes adatbázisból egy lépésben töröljük ki azokat az állandó gyógyszereket, melyeket az utóbbi időben nem írtunk fel pacienseinknek.

Fontos: Mielőtt nekifognánk az állandó gyógyszerek törlésének, kérjük ki a ProFix ügyfélszolgálatának véleményét.

Vegyes menü / Adatkarbantartás / Törlés / Állandó gyógyszerek

Az ablakban csak a hónapok számát kell megadnunk. Ha a Törlés gombra kattintunk, a program azon állandó gyógyszereket fogja törölni - minden egyes paciensnél -, amelyek a megadott időszak alatt nem lettek az adott betegnek felírva.
Például: Ha 24 hónapot adunk meg, a program egyesével végignézi a betegek állandó gyógyszerlistáit, és ha talál olyan gyógyszert, amit az utóbbi 24 hónapban nem írtunk fel neki, azt törli a listából. Azok az állandóba eltárolt gyógyszerek, amelyet még sohasem írtunk fel betegünknek, nem kerülnek törlésre.
A törlés megkezdéséhez kattintsunk a Törlés nyomógombra. Ha a megjelenő figyelmeztető üzeneteket az Igen gombokra kattintva tudomásul vettük, a program eltávolítja az adatbázisunkból a kijelölt állandó gyógyszereket.

Terápiás lap

Vissza a lap tetejére

A rendszeresen szedett gyógyszerekről terápiás utasítást nyomtathatunk betegünknek.
Az Állandó gyógyszerek ablakban kattintsunk a Therápiás lap nyomógombra. Az ablak megfelelő fülére kattintva választhatunk, hogy Napi vagy Heti terápiás utasítást szeretnénk nyomtatni.

Mindkét esetben manuálisan tölthetjük ki a táblázatot, melyben lehetőségünk arra, hogy külön tüntessük fel a gyógyszerek reggeli, déli, esti ill. éjszakai adagját. A heti terápiás utasításban ezen kívül a hét napjaira is külön bonthatjuk meg az adagolást.
A táblázatba beírt adatokat a program mentés nélkül is automatikusan eltárolja.
Az ablakban található nagyítót ábrázoló gomb segítségével a képernyőn tekinthetjük meg a nyomtatványt, míg a nyomtató ikonnal kinyomtathatjuk a lapot.

 

 

Bianco terápiás lap

Vissza a lap tetejére

Vegyes menü / Egyéb funkciók / Bianco therápiás lap

A menüpontban többféle variációban nyomtathatunk bianco terápiás lapokat.
Megadhatjuk, hogy paciens adatokkal, vagy név nélkül kérjük a nyomtatást, illetve, hogy heti vagy napi terápiás lapot kívánunk nyomtatni.
Állítsuk be a kívánt példányszámot is az ablakban, majd a nyomtatót ábrázoló ikonra kattintva elindíthatjuk a nyomtatást.
Ha a nyomtató ikonra a jobb egérgombbal kattintunk, a képernyőn is megtekinthetjük a kész bianco terápiás lapot.

 

 

Általános gyógyszerek

Vissza a lap tetejére

A ProDoki Plus lehetőséget biztosít arra, hogy egyes gyógyszereket egy saját, általános listába kiválogassunk, így ezek felírása, mivel nem kell a teljes gyógyszerkönyvben keresni, jelentősen gyorsítható. Azokat célszerű ide felvinni, amelyeket gyakran, és általában azonos adagolásban és mennyiségben írunk fel betegeinknek. Az általános gyógyszerlistába egy gyógyszert többször is felvehetünk különböző adagolásban és/vagy mennyiségben.

 

Általános gyógyszerlista készítése

Vissza a lap tetejére

A Gyógyszer összeállítás ablakban álljunk rá annak a gyógyszernek a nevére, amelyet az általános listába el szeretnénk eltárolni. Ezután kattintsunk jobb egérgombbal az Általános nyomógombra. A gyógyszer ezzel bekerül a listába, a beállított adagolással és mennyiséggel együtt.
Az általános listát célszerű a napi munka során bővíteni.

 

 

Gyógyszerfelírás az általános listából

Vissza a lap tetejére

A Gyógyszer összeállítás ablakban az Általános gombra bal egérgombbal kattintva hívhatjuk be az általános listánkat. A listában név szerint kereshetünk. Több gyógyszert is kijelölhetünk, majd azokat a Kijelöltek átvitele gombbal vagy a CTRL+ENTER billentyűkombinációval vihetjük át a felírandó gyógyszerek közé.
A listából törölni is tudunk, ha az Általános gyógyszerek ablakban rákattintunk a gyógyszer sorára, majd a Törlés gombra.
A Gyógyszer összeállítás ablakban természetesen lehetőség van a mennyiség és az adagolás utólagos módosítására. A módosítás csak az aktuális receptre érvényes, az állandó listánk ezzel nem változik.

 

Gyógyszerek felírása az Irányítópultról

Vissza a lap tetejére

Előfordul, hogy a rendelés során egy paciensünknek csak gyógyszert akarunk felírni. Ilyenkor használhatjuk a Vegyes menü / Egyéb funkciók / Recept nyomtatás parancsát, ill. a CTRL+R billentyűkombinációt. Először természetesen válasszuk ki a beteget a paciens listából.
Ha ezzel a módszerrel írjuk fel a beteg gyógyszereit, a program automatikusan, a háttérben hozza létre a megjelenési lapot.

A funkció elindításakor a Gyógyszer összeállításhoz hasonló ablakot kapunk, melyet azzal megegyező módon használhatunk.
A megjelenési lap pontos elkészüléséhez válasszuk ki a listából az Ellátás típusát. A program felkínálja az aktuális dátumot, amit szükség esetén módosíthatunk. Ha jobb egérgombbal kattintunk a dátum mezőre, igazolást nyomtathatunk a paciensnek.
BNO kódokat is rögzíthetünk a leendő megjelenési lapon. A program automatikusan felhozza az Ismételt gyógyszerfelírás vagy a Sine Morbo kódját, attól függően, hogy a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak Alap fülén bekapcsoltuk-e az IBE adatok ellenőrzését. Ezt kitörölhetjük, és maximum hat tetszőleges kódot írathatunk be. A BNO listát a szokásos módon, jobb gombbal a mezőbe kattintva hívhatjuk be.

Ha áthoztuk a gyógyszereket, a mentés ill. nyomtatás után automatikusan kapjuk meg a paciens listát. A következő beteget kiválasztva rögtön a Gyógyszer összeállítás ablak jelenik meg, és máris összeállíthatjuk az ő receptjeit.
Ezt a gyógyszerfelírási módszert érdemes tehát használnunk, ha egymás után több betegnek szeretnénk receptet nyomtatni.

 

 

Gyógyszercsoportok létrehozása

Vissza a lap tetejére

A programban mi is létrehozhatunk ún. gyógyszercsoportokat, pld. gyulladásgátlók, cukorbetegség vagy hipertónia, majd ezekbe a csoportokba tetszőleges gyógyszereket tárolhatunk el.
A későbbiekben, gyógyszerfelírás során innen is kiválaszthatjuk a felírandó készítményeket.

Törzsadatok menü / Szakértői alrendszer / Gyógyszerek csoportosítása

Gépeljük be a Csoport nevét, majd kapcsoljuk be a Csak gyógyszer feliratú kapcsolót. Kattintsunk a Gyógyszer nyomógombra, és a megjelenő gyógyszerlistában Enter-rel vagy jobb egérgomb-kattintással jelöljük ki azokat a gyógyszereket, melyeket ebben a csoportban szeretnénk eltárolni. Az átvitelhez üssük le a CTRL+ENTER billentyűkombinációt, vagy kattintsunk a Kijelöltek átvitele gombra.
A következő csoport felvételéhez kapcsoljuk ki a Csak gyógyszer kapcsolót. A kezelőpultról kérjünk üres lapot, majd ismételjük meg az előző lépéseket. Így tetszőleges számú csoportot hozhatunk létre.

A már meglévő csoportokba új gyógyszereket is beemelhetünk. Ha a Csoport mező melletti távcső gombra kattintunk, a mező legördülő listává alakul, amelyből válasszuk ki a bővíteni kívánt csoportot. A Csak gyógyszer négyzet legyen bejelölve. Hívjuk meg a gyógyszerlistát. Azokat a gyógyszereket, melyek már szerepelnek az aktuális csoportban a program a listában eltérő színnel jeleníti meg. A kijelölés és átvitel az előzőekhez hasonlóan történik.
Ha a Gyógyszerek csoportosítása ablakban a Lista fülre kattintunk, megtekinthetjük az összes eddig rögzített csoportot, a hozzájuk tartozó gyógyszerekkel együtt.

Törlés: A kezelőpult lapozógombjaival álljunk rá a törölni kívánt gyógyszerre. Használhatjuk ehhez a Lista fület is. Kattintsunk a keresett sorra, majd vissza az Adatok fülre. A Törlés gombra kattintva a gyógyszert eltávolíthatjuk a csoportból. Ha egy teljes csoportot akarunk megszüntetni, akkor töröljük ki a csoportban szereplő valamennyi gyógyszert.

 

Gyógyszercsoportok használata a Gyógyszer összeállítás ablakban

Vissza a lap tetejére

A Gyógyszer összeállítás ablakban kattintsunk az ablak közepére az egér jobb gombjával. Ekkor megjelennek az eddig felvitt Gyógyszercsoportok.

Álljunk rá arra a gyógyszercsoportra, melyet meg szeretnénk nyitni és üssünk egy ENTER billentyűt vagy kattintsunk rá duplán. Ekkor kinyílik egy szűkített gyógyszerlista azokkal a gyógyszerekkel feltöltve, melyeket előzőleg mi választottunk ki és tettünk ebbe a gyógyszercsoportba. ENTER-rel vagy dupla egérkattintással választhatjuk ki a gyógyszert (egyszerre csak egyet), és helyezhetjük be a Gyógyszer összeállítás ablakba.

Felvitelük sorrendjében a gyógyszercsoportok megszámozódnak. Ha már legalább egy gyógyszert áthoztunk a Gyógyszer összeállítás ablakba, akkor a gyógyszer nevén állva a csoport számát leütve is behívhatjuk a csoportot. Ekkor egyből a csoportba tartozó gyógyszerek listáját kapjuk.

 

Gyógyszercsoportok használata a Gyógyszerkönyvben

Vissza a lap tetejére

A Gyógyszerkönyvben bármely gyógyszer nevén állva szintén 1 vagy a 2 stb. gombokkal hívhatjuk meg a gyógyszercsoportokat. A csoport hívása csak akkor lehetséges, ha a kereső mező üres. Ha a csoportból gyógyszert választunk ki, akkor az a gyógyszerkönyvben kijelölődik, majd innen a már ismertetett módon vihetjük át a felírandók közé.

Egy már létező csoportba új gyógyszer felvételére a Gyógyszerkönyvben is lehetőség van. Miután ráálltunk a megfelelő gyógyszer nevére, nyomjuk le a SHIFT+1 vagy SHIFT+2 stb. gombokat attól függően, hogy hányadik csoportba akarjuk a gyógyszert beíratni. Fontos, hogy ebben az esetben ne a numerikus billentyűzetet használjuk, hanem az írógépgombok feletti számokat.

 

Egészségügyi rendelkezések a gyógyszerkönyvben

Vissza a lap tetejére

Olyan gyógyszer során állva, ahol a Gyógyszerkönyvben az Er, (azaz az Egészségügyi rendelkezés szerint térítésmentes) vagy az Et, (azaz az Egészségügyi rendelkezés szerint térítés köteles) oszlopokban bejegyzés (vonal) található, él a SHIFT+R billentyűkombinációnk, mellyel az Egészségügyi Közlöny egészségügyi rendelkezéseit jeleníthetjük meg. Ezek az adatok tájékoztató jellegűek.

A rendelkezéseket a programon belül a Diagnózis jogcím adatbázis tartalmazza, melyet a ProFix Kft rendszeresen frissít. A csak néhány készítményt érintő változások rögzítéséhez kifejlesztettük az Eü. rendelkezések karbantartó programját, mely segítségével a köztes módosítások egyszerűen és gyorsan elvégezhetők.

Törzsadatok menü / Szakértői alrendszer / Diagnózis jogcím

Az ablak kezelése hasonló a gyógyszercsoportok létrehozásához. Azokat a gyógyszereket, amelyekre azonos vagy legalábbis hasonló rendelkezések érvényesek, célszerű csoportba foglalni, mivel így a rendelkezések szövegét elegendő egyszer rögzíteni. Utána, ha szükséges az egyes gyógyszereknél még külön-külön módosíthatjuk az alapszöveget ill. beállítást.
A Lista fülre átkattintva az eddig rögzített csoportokat és gyógyszereket nézhetjük át. Csak az itt szereplő gyógyszereknél él a gyógyszerkönyvben a SHIFT+R billentyűkombináció. Ha egy gyógyszeren állva átlépünk a BNO intervallum fülre, elolvashatjuk az adott gyógyszerhez felvitt rendelkezéseket, és módosíthatjuk azokat. Utána a kezelőpult segítségével mentsünk.
Meglévő csoporthoz új gyógyszereket is adhatunk. Kattintsunk az Adatok fülre. A távcső gomb segítségével válasszuk ki a csoportot, majd ezen belül (a lapozógombok segítségével) azt a gyógyszert, melynek érvényes rendelkezései a leginkább hasonlítanak a most rögzíteni kívánt gyógyszer rendelkezéseire. Jelöljük be a Csak gyógyszer kapcsolót. A Gyógyszer gombbal hívjuk be a gyógyszerkönyvet, jelöljük ki, majd vigyük át a kívánt készítményeket. Az ilyen módon áthozott gyógyszerek tehát az előbb kiválasztott készítmény rendelkezési beállításaikat és szövegeit öröklik. Természetesen az átvitel után módosíthatjuk ezeket.
Ha egy gyógyszer rendelkezései érvényüket vesztik, az Adatok fül Törlés gombjával távolíthatjuk el az adatbázisból.
Új csoportot hozhatunk létre, ha az Adatok fülön állva a Csak gyógyszer kapcsolót kikapcsoljuk és a kezelőpultról új lapot kérünk. Adjuk meg a csoport nevét és EÜ típusát, majd a BNO intervallum fülre kattintva írjuk be a csoportra általánosan jellemző rendelkezések szövegét. A Hónap mezőben a rendelhetőség időtartamát kell megadni, és jelöljük be, hogy csak szakorvos írhatja-e fel a készítményt, vagy szakorvosi javaslatra a háziorvos is.
Ha mindent beállítottunk, menjünk vissza az Adatok fülre, kapcsoljuk be a Csak gyógyszer kapcsolót, és hozzuk át a gyógyszereket a gyógyszerkönyvből. Mentsünk. A gyógyszerek rendelkezései közötti esetleges eltéréseket ezután módosíthatjuk.

A gyógyszerallergia

Vissza a lap tetejére

A ProDoki Plus figyelemmel kíséri, ha paciensünk valamilyen gyógyszerhatóanyagra érzékeny, majd a gyógyszer kiválasztása során a segítségünkre siet, így elkerülhetjük az allergiát kiváltható készítmények felírását.

A gyógyszerek hatóanyagát a programba beépített Hatóanyag szakértői adatbázis figyeli. A Diagnózis jogcím adatbázishoz hasonlóan, a ProFix Kft ezt is frissíti, de az aktuális változtatások elvégzéséhez a karbantartó program itt is felhasználóink rendelkezésére áll.

Törzsadatok menü / Szakértői alrendszer / Hatóanyag érzékenység

Az ablak kezelése teljesen megegyezik a Diagnózis jogcímnél ill. a Gyógyszerek csoportosításánál leírtakkal.
Az azonos hatóanyagú gyógyszerek csoportokba vannak foglalva. Az egyes csoportokhoz új gyógyszereket tehetünk, ill. törölhetünk közülük. Új csoportokat is létrehozhatunk.

A betegek gyógyszerallergiáját az anamnézis lapjukra kell felvezetni. Ennek módját az erről szóló fejezetben már részleteztük.
Az anamnézis lapon a hatóanyagcsoportok nevét ill. a valamely csoportba tartozó gyógyszer nevét kell rögzíteni. Ha a paciensnek ezután gyógyszert akarunk felírni, akkor a Gyógyszerkönyvben minden olyan készítmény sora piros színnel jelenik meg, amely szerepel az adott csoportban.
Az allergiát kiváltó készítmények ill. csoportok neve megjelenik a paciens megjelenési lapjának címsorában is.

 

Helyettesítő gyógyszerek

Vissza a lap tetejére

A program lehetőséget biztosít az ATC kód szerinti helyettesítő gyógyszerek lekérésére.
Álljunk rá a Gyógyszerkönyvben a gyógyszer nevére, és nyomjuk le a SHIFT+C billentyűket.

Az ATC hossz mezőben adjuk meg, hogy hány karakterig vizsgálja a program a kódazonosságot. Az érték növelésével szűkíthetjük, míg csökkentésével bővíthetjük a leendő listát.

Beállíthatjuk, azt is, hogy mely jogcímű készítményeket akarjuk kigyűjteni. A program automatikusan bejelöli azokat a jogcímeket, amelyek a lekért gyógyszernél szerepelnek, de ezt módosíthatjuk. Ha több jogcímet is bejelölünk, minden olyan készítmény szerepelni fog a listában, amely legalább az egyik jogcímre adható. Ha egy jogcímet se, jelölünk be, akkor a program nem vizsgálja a kigyűjtés során a rendelhetőséget, csak a beállított kódhosszt veszi figyelembe.
A helyettesítő gyógyszereket a Tovább gombra kattintva tekinthetjük meg. Az ablak címsorában annak a gyógyszernek a neve jelenik meg, amelyről a helyettesíthetőségi listát kértük.
A szűkített listában vékony kék szín jelöli azt a készítményt, amelynek a TB támogatása a legkevesebb, illetve vastag kék színű az a sort, ahol a legkisebb a darabszámra vonatkozó támogatás. A listát a megfelelő oszlopfejlécre kattintva rendezhetjük Megnevezés, TBár, a Támogatás ill. a TB Támogatás/Egység értékei szerint.
Ha csak megnézzük a listát, de a gyógyszert nem kívánjuk másikra cserélni, akkor az ablakot a jobb felső sarkában levő X gombbal zárjuk be. Ha viszont inkább másik készítményt választanánk a listából, csak kattintsunk duplán a sorára, vagy üssünk rajta ENTER-t. Ennek hatására visszajutunk a Gyógyszerkönyvbe, a listából kiválasztott készítmény kijelölésre kerül, míg a helyettesített gyógyszer kijelölése - ha volt - törlődik.
A helyettesítő gyógyszereket lekérhetjük a Gyógyszer összeállítás ablakban is. A Gyógyszerkönyvben alkalmazott módszerhez hasonlóan, a gyógyszer nevén állva nyomjuk le a SHIFT+C billentyűket.
Ha a listából másik készítményt választunk, a Gyógyszer összeállítás ablakban a két gyógyszer automatikusan kicserélődik.

 

 

Gyógyszer-információs modul

Vissza a lap tetejére

A ProDoki Plus programhoz külön megvásárolható a Novodata RT. Pharmainfo 2 adatbázisára épülő Medinfo gyógyszer-információs program.

A ProDoki Plus programba integráltan, gyógyszer felírásnál automatikusan használható, a gyógyszerek hatásáról, javallatáról, ellenjavallatáról, adagolásáról, mellékhatásáról, kölcsönhatásáról, figyelmeztetéséről, gyártójáról, alakjáról ad bővebb tájékoztatást.
A rendelhetőséget, az egészségügyi közlönyben megjelent rendeleteket is ellenőrzi felírás közben.
Az információs ablakot a Gyógyszerkönyvben a gyógyszer nevén állva az F2 billentyűt leütve jeleníthetjük meg. A gyógyszer ismertetése 9 külön oldalon olvasható, ill. a Nyomtat gombra kattintva oldalanként ki is nyomtatható. A gombra a jobb egérgombbal kattintva az összes oldal tartalmát egyszerre nyomtathatjuk ki.
Első használat előtt a modult telefonon regisztráltatni kell. (Vegyes menü / Infobase regisztrálás)

 

 

Azonos hatóanyag-tartalom és interakció kijelzése

Vissza a lap tetejére

A ProDoki Plus gyógyszerfelírás során figyelmeztetést küld, ha két - vagy több - azonos hatóanyagú gyógyszert akarunk betegünknek felírni, valamint akkor is jelez, ha olyan készítményeket választunk ki, melyek egymás hatását befolyásolhatják. Nemcsak az együtt (egyidőben) felírt gyógyszereket vizsgálja meg, hanem általunk megadott időintervallumban visszamenőlegesen is leellenőrzi az esetleges interakciót és hatóanyag-azonosságot. A figyelmeztetés a gyógyszerek felírását nem tiltja!

Fontos: Mivel a program a Novodata RT. Pharmainfo 2 adatbázist használja, így az interakcióra és hatóanyag-azonosságra való figyelmeztetés csak abban az esetben jelenik meg, ha rendelkezünk a Medinfo gyógyszer-információs programmodullal.

A funkciók használatához először a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak Egyéb fülén a Hatóanyag azonosság és/vagy az Interakció négyzeteket jelöljük be. Ugyanitt, az Intervallum mezőben állíthatjuk be, hogy a program az előzőleg felírt gyógyszereket hány napra visszamenőleg figyelje.

Fontos: A visszamenőleges interakció és hatóanyag kijelzés csak akkor működik, ha előbb lefuttatjuk a Vegyes menü / Adatkarbantartás / Felírt gyógyszerek frissítése funkciót. A funkció futtatására csupán egyszer van szükség, de a folyamat a felírt gyógyszerek mennyiségétől függően akár egy órát is tarthat.

Ha kértük az interakció jelzését, az alsó kapcsolókkal külön beállíthatjuk, hogy csak meghatározott jelentőségű ill. gyakoriságú esetekben jelenjen meg a figyelmeztetés. (Ha ezeket a kapcsolókat nem használjuk, tehát egyet sem jelölünk be, akkor minden esetben figyelmeztet a program. Ez a jelentőségre és a gyakoriságra egyaránt, külön-külön érvényes.) A jelentőségre és a gyakoriságra vonatkozó négyzetek között és kapcsolat van. Tehát ha például a jelentőségek közül a Veszélyest, a gyakoriságok közül pedig a Nagyon ritka négyzetet jelöljük be, akkor a figyelmeztetést csak azokban az esetekben kapjuk meg, ha a kijelölt vagy előzőleg felírt gyógyszerek közötti interakció bár nagyon ritkán fordul elő, de ugyanakkor veszélyesnek minősül.
Másik példánk: ha a jelentőségek közül a veszélyes és a jelentős, a gyakoriságok közül pedig a ritka és a nagyon ritka kapcsolókat jelöljük be, akkor figyelmeztetést olyankor kapunk, ha a veszélyesnek vagy jelentősnek tartott interakció csak ritkán vagy nagyon ritkán jelentkezik. Ilyenkor tehát a gyakran vagy esetenként előforduló interakcióra még akkor sem figyelmeztet a program, ha az veszélyes vagy jelentős következménnyel járhat.

 

Gyógyszer felírása során a program egyaránt jelez akár a gyógyszerkönyvből, akár az állandó vagy előző gyógyszerek közül választjuk ki a készítményt. Ha az interakció ill. a hatóanyag-azonosság egy előzőleg felírt gyógyszerrel áll fenn, akkor az ablakban az utolsó felírás dátuma is megjelenik.
Abban az esetben, ha a felírandó gyógyszerek több hatóanyaga is azonos, ill. interakcióban van egymással, a jelzést minden ilyen hatóanyagra külön megkapjuk.