A szakrendelés karton

 

Beutaló elkészítése Szkenner használata
Eredmények rögzítése Javasolt gyógyszerek
Szakrendelés karton törlése Bianco beutalók
Rendszeres kontroll  

Vissza a kezdőlapra

 

 

 

Beutaló elkészítése

Vissza a lap tetejére

Szakrendelésekre beutalásokat készíthetünk, ha a Megjelenési lap Szakrendelés nyomógombjára a jobb egérgombbal kattintunk. Ha a bal egérgombot használjuk, és a paciensnek előzőleg már volt beutalása, akkor a legutolsó kartont jeleníti meg a program. Ilyenkor a kezelőpultról kérhetünk üres kartont.

Egy Szakrendelés kartonra négy különböző beutalást is elkészíthetünk, kettőt az Adatok: Beutalás fülön, kettőt pedig az Adatok: További beutalások fülön. (Tehát, ha egyidőben több helyre is beutaljuk a beteget, nem kell új Szakrendelés kartont nyitni.) Az adatokat minden beutalón hasonlóképpen tölthetjük ki. Ha az Adatok: További beutalások fülön is rögzítettünk adatokat, erre a felirat piros színe hívja fel figyelmünket.

A beutaló elkészítéséhez először válasszuk ki a szakrendelő megnevezését a Hova mező listájából. (Ha nem találunk megfelelő sort, akkor - a többi szótármezőhöz hasonlóan - jobb gomb kattintásával szabadon bővíthető a lista.) Ezután kattintsunk a Nyomtatás gombra. A megjelenő Beutaló nyomtatás ablakban választhatjuk ki az Intézetet, valamint az Orvost. Ezeket a mezőket jobb gombbal is bővíthetjük, de ha a szótárban végezzük el a módosítást, további beállításokra is lehetőségünk lesz. Ezeket a Szótár karbantartása részben tárgyaljuk.
A Vizsgálat okát - ugyanúgy, mint a laborbeutalók esetében -, begépelhetjük manuálisan, vagy jobb gombbal a mezőbe kattintva kiválaszthatjuk a sablonok közül.
A Térítési kategóriát csak akkor kell módosítanunk, ha nem magyar biztosítás alapján történik a vizsgálat. Ilyenkor a listából keressük ki a megfelelőt. Ezt a listát nem szabad bővíteni!
A jobb oldali részben, a kapcsolók segítségével tetszés szerint állíthatjuk be, hogy a paciensnek a - törzsadatokon kívül - még milyen adatai kerüljenek rá a beutalóra. Az anamnézis, státusz, diagnózis (BNO), valamint a terápia mindig arról a megjelenési lapról kerül át, amelyről az új Szakrendelés kartont nyitottuk.
Ha a megjelenési lapon nem töltöttünk ki BNO mezőt, akkor a program a Beutaló nyomtatás ablakban a Diagnózis felirat piros színével figyelmeztet. Ha a beutalón csak a BNO kódját szeretnénk feltüntetni, a megnevezését viszont nem, akkor az ablak alján található BNO megnevezés négyzetből vegyük ki a jelölést.

Valószínűleg beutalóink többségét azonos beállításokkal fogjuk elkészíteni. Ha nem akarjuk minden egyes beutaláson külön-külön bejelölgetni a kapcsolókat, indítsuk el a Vegyes menü / Beállítások / Általános menüpontot. Az ablak Beutaló fülén végezzük el a legtöbbször használt beállítást, a program a továbbiakban minden szakrendelés és kórházi beutalón ezt fogja felkínálni. Természetesen, ha szükséges, az egyes beutalókon ezután is módosíthatjuk még az alapbeállítást.

A szakrendelés beutalás nyomtatásánál is választhatunk az A4-es és a Vény forma között. A laborbeutalókhoz hasonlóan, a Vény formátumú beutalóra csak a paciens törzsadatai, az orvos ÁNTSZ kódja, a diagnózis, a beutalás helye, indoka, és a kiválasztott orvos neve kerülnek rá.
Jelöljük be azt is, hogy saját vagy idegen beutalás történik-e.

A nagyító gombra kattintva nyomtatás előtt megtekinthetjük, hogyan alakult a beutalónk külalakja, a nyomtatást pedig a nyomtatót ábrázoló gombbal indíthatjuk.
A beutaló nyomtatása után mentsük el a kartont.
Ha a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablakban bejelöltük az IBE adatok ellenőrzése kapcsolót, a karton mentésekor a program felajánlja, hogy a szakrendelésre történő továbbküldést átviszi a megjelenési lap IBE adatok fülére. Ha az Igen-re kattintunk, a Továbbküldés oka és Eszköze a szótárban beállított alapértelmezett elemmel automatikusan feltöltődik a lapon. Az Iránya mezőbe a Szakrendelés rövid megnevezése kerül. Ezért a rövid megnevezésnek célszerű a szakrendelők kódját (Gyogyinfok) megadni. Ennek módját a Szótárak karbantartása fejezetben részletezzük.
Ha elmentettük a szakrendelés kartont, akkor a Megjelenési lapon a Szakrendelés nyomógomb felirata piros színűvé változik és megjelenik rajta a nyitott karton dátuma. A gomb csak ezen a lapon piros, viszont a dátum addig lesz látható a megjelenési lapokon, amíg a kartont le nem zárjuk.

 

 

Eredmények rögzítése

Vissza a lap tetejére

A Megjelenési lap Szakrendelés nyomógombjára a bal egérgombbal kattintva vegyük elő paciensünk nyitott kartonját.
A szakorvos által megállapított diagnózist a BNO mezőkben rögzíthetjük. A mezők kitöltésekor jobb gombbal kérhetjük a BNO listát, vagy a paciens előző diagnózisait. Ha beírtuk a kódot, akkor dupla kattintással - mint a megjelenési lap esetében -, innen is átvihetjük a diagnózisokat paciensünk gondozási kartonjára vagy anamnézis lapjára.
Kitölthetjük a vizsgálatot végző orvos nevét, valamint a mellette elhelyezkedő dátummezőben annak időpontját is.
A leletek szöveges részét a Megjegyzés rovatba gépelhetjük be.
Zárjuk le a kartont, azaz a Lezárt négyzetbe tegyük be a jelet, végül mentsünk.

Lista: Előzőek fül

A szakrendelés kartonokon erre az oldalra kattintva időrendi sorrendben tekinthetjük meg a paciens eddigi kartonjainak dátumait. Ha egy sorra rákattintunk, a Beutalás helye mezőben láthatjuk, hogy az adott kartonon mely szakrendelésekre utaltuk be a beteget. Ha a beutaló Megjegyzés mezőjében már rögzítettük a vizsgálat eredményét, akkor a Lista fülön a beutalás helye előtt egy X jelenik meg.

 

 

Szakrendelés karton törlése

Vissza a lap tetejére

A tévesen felvett szakrendelői karton a laborbeutalókkal azonos módon törölhető. Ennek részletes ismertetését a Labor karton fejezetben találjuk.

 

 

Rendszeres kontroll

Vissza a lap tetejére

Gyakran előfordul, hogy egy-egy paciensünket meghatározott időközönként rendszeresen kontroll vizsgálatra kell küldenünk. A ProDoki Plus figyelmeztet ennek esedékességére.
Válasszuk ki azt a beteget, akihez a rendszeres kontrollvizsgálatot hozzá szeretnénk rendelni, majd indítsuk el a Vegyes menü / Egyéb funkciók / Beutalók / Rendszeres kontroll menüpontját.
A megjelenő ablakban válasszuk ki a Vizsgálat megnevezését, vagyis, hogy hová kívánjuk betegünket beutalni.
A Vizsgálat periódusát, azaz, hogy milyen gyakorisággal van elvégzésére szükség, szintén előre feltöltött listából választhatjuk ki. A mezőt a szótárban bővíthetjük, erről a Szótárak karbantartása részben olvashatunk.
A Következő vizsgálat dátumának mindig a program beállított dátuma jelenik meg, amit tetszés szerint módosíthatunk, végül mentsünk.
Ha a paciensnek több vizsgálatot is rendszeresen el kell végezni, új lapot kérve, egymás után rögzíthetjük ezeket.
A kontrollvizsgálatok időszerűségére a program egyrészt már a pacienslistán figyelmeztet, amint ráállunk a paciens nevére; másrészt a beteg megjelenési lapján ilyenkor az Adatok: Aktuális fül szövege Aktuális-Kontrollra, míg színe pirosra változik.
Azt, hogy a vizsgálat esedékessége előtt hány nappal illetve, hogy utána hány napig jelezzen a program, a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak Alap fülén határozhatjuk meg. A Kontroll jelzése Előtte és Utána mezőben módosíthatjuk az alapértelmezett értéket. (Ha a napot 0-ra csökkentjük, akkor a jelzés csak az esedékesség napján lesz látható.)
A szakrendelés kartonon a beutaló elkészítése során a Rendsz. Kontroll nyomógombra kattintva tekinthetjük meg, hogy a pacienshez mely vizsgálatokat rendeltük hozzá. A most aktuális vizsgálat sora piros színű, míg a többi - ehhez a beteghez tartozó - sor fekete. Információk kapunk arról is, hogy melyik vizsgálatra mikor utaltuk be utoljára a beteget, és hogy a következő mikor lesz esedékes.
A beutaló elkészítéséhez kattintsunk duplán a vizsgálat sorára, így annak megnevezése megjelenik a beutalón. Egyszerre több vizsgálatot is átvihetünk a beutalóra, ha jobb gombbal kijelöljük azokat, majd a Kijelöltek átvitele nyomógombra kattintunk.
Ha elkészítettük, majd elmentettük a beutalót, és nincs több esedékes vizsgálat az általunk megadott időintervallumon belül, a kontrollra figyelmeztető jelzés megszűnik.

Ha a pacienst nem szükséges a továbbiakban kontrollvizsgálatra visszaküldeni, akkor töröljük ki a vizsgálat hozzárendelését. A Vegyes menü / Egyéb funkciók / Beutalók / Rendszeres kontroll menüpontot elindítva álljunk rá a Lista fülön a törlendő sorra, majd az Adatok fülre visszalépve kattintsunk rá a Törlés nyomógombra.

 

Szkenner használata

Vissza a lap tetejére

Ha a szakrendelés beutalások eredményét, a kórházi zárójelentéseket, és a szűrési eredményeket szkenner (lapolvasó) segítségével olvastatjuk be számítógépünkre, azokat a megfelelő kartonokon a programból való kilépés nélkül megtekinthetjük.
Ha a szkenner már fel van telepítve gépünkre, első lépésként meg kell határoznunk, hogy a leleteket milyen könyvtárban, és milyen formátumban (kiterjesztéssel) kívánjuk elmenteni. A ProDoki Plus-ban alapértelmezettként a C:\Prodoki\Lelet könyvtár és BMP kiterjesztés van beállítva. Ha ezen valami okból változtatnunk kell, ezt a Vegyes menü / Beállítások /Általános ablak Egyéb fülén tehetjük meg. Az ablak Leletre vonatkozó területén írhatjuk át akár az Útvonalat, akár a Kiterjesztést.

Fontos: A leletek beolvasása során mindig az itt beállított könyvtárba és kiterjesztéssel kell az állományok mentését elvégezni.

A szakrendelés kartonon a megfelelő beutaló Megjegyzés mezőjébe bal gombbal duplán kattintva a program két # karakter között felkínál egy egyedi állománynevet, mely a paciens nevének kezdőbetűiből és egy sorszámból tevődik össze. Az állománynév a képzéskor automatikusan a vágólapra is rákerül. Paciensünk e beutalóhoz kötődő leletének beolvasásakor a szkennernek ezt az állománynevet kell megadni - melyet a CTRL + V billentyűkombinációval nagyon egyszerűen, a vágólapról emelhetünk be -, így a lelet automatikusan az adott beutaláshoz fog kapcsolódni.
Másik lehetőségünk, hogy a beolvasás során tetszőleges - általunk kitalált - néven, de a ProDoki Plus-ban beállított kiterjesztéssel és könyvtárba mentjük el a leletet. Ezután a beteg kartonján az előbb leírtak szerint kérjük a program által felajánlott állománynevet, és ezt egyszerűen írjuk át az általunk megadottra. Figyeljünk rá, hogy a név előtt és után továbbra is egy-egy # karakternek kell szerepelni.
A beolvasott leletet ezután bármikor megtekinthetjük, ha a mezőben a jobb egérgombbal kattintunk, majd a megjelenő Szkennelt leletek ablakban a bal gombbal duplán kattintunk rá az állomány nevére.

 

 

Javasolt gyógyszerek

Vissza a lap tetejére

A szakorvos által javasolt gyógyszereket a szakrendelés beutalón ill. a kórházi lapon a Javasolt gyógyszer nyomógombra kattintva rögzíthetjük. A megjelenő ablakban a Gyógyszer nyomógombra kattintva kérjük a gyógyszertörzset. A receptírás során már megszokott módon válasszuk ki és hozzuk át a gyógyszereket. Állítsuk be a kívánt paramétereket (formát, mennyiséget, adagolást, jogcímet). Ha a gyógyszer szerepel a Diagnózis jogcím adatbázisban, és ott rögzítve van az adhatóság időtartama is, akkor a Lejárat dátumát a program automatikusan felkínálja. Ezt természetesen módosíthatjuk.
(A program figyeli a lejárat dátumát, és amikor ezt a készítményt írjuk fel betegünknek, a közelgő lejáratra figyelmeztetni fog. Erről a későbbiekben még szó lesz.)
Azoknál a gyógyszereknél, ahol a lejárat dátuma nem jelenik meg, begépelhetjük azt manuálisan is. (Ez az adat azonban csak tájékoztató jellegű, tehát a lejárat előtt nem kapunk figyelmeztetést.)
Ha a Javasolt gyógyszerek ablakban a gyógyszer neve piros színűre változik, ezt a Gyógyszer összeállítása ablaktól eltérően nem a helytelen jogcímbeállítás okozza. Itt abban az esetben kapunk így figyelmeztetést, ha a program által felajánlott lejárat dátumát megváltoztatjuk.
A javasolt gyógyszerek közül a Törlés nyomógombra a bal, vagy a gyógyszer nevére a jobb egérgombbal kattintva törölhetünk.
Ezek után az Á jelű oszlopban kapcsoljuk be a kapcsolókat, majd kattintsunk rá az Állandóba átvitel nyomógombra, ezzel a szakorvos által javasolt gyógyszereket eltároltuk a paciens állandó gyógyszerei közé.
A szakorvos által javasolt gyógyszereket a paciens többi gyógyszerével együtt írhatjuk fel, az állandó gyógyszerlistából kiválasztva vigyük át azokat a Gyógyszer összeállítása ablakba.

Ha az adhatóság határideje rövidesen lejár, a program erről egy tájékoztató üzenetet küld. Azt, hogy hány nappal előre figyelmeztessen, a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak Vény fülén a Szakorvosi javaslat lejárat mezőben adhatjuk meg.
Ha a lejárat napja után írjuk fel a gyógyszert a paciensnek, akkor már nem jelenik meg figyelmeztetés. Viszont segítséget jelent, ha odafigyelünk arra, hogy a Gyógyszer összeállítása ablakban a Felírás mező mikor színeződik szürkére. Ez ugyanis akkor fordul elő, ha olyan gyógyszert akarunk . vagy Eü. t. jogcímre felírni, amely bár a Diagnózis jogcím adatbázisban szerepel, (tehát adható Eü. vagy Eü. t. jogcímre), de ugyanakkor vagy nem szerepel a paciens javasolt gyógyszerei között vagy már lejárt az adhatóságának ideje.

Ha lejárt a javasolt gyógyszer adhatósága, töröljük ki az állandó gyógyszerek közül.

 

 

Bianco beutalók

Vissza a lap tetejére

A ProDoki Plus-ban lehetőségünk van bianco labor és szakrendelés beutalók elkészítésére. Ez azt jelenti, hogy paciens adatok nélkül nyomtathatunk beutalót, melyen az orvos adatokon kívül feltüntethetjük az elvégzendő laborvizsgálatok ill. a szakrendelés helyét, megnevezését.

Vegyes menü / Egyéb funkciók / Beutalók / Bianco

A megjelenő ablak Labor fülén laborbeutalót állíthatunk össze.
A Sablon mezőben az előre összeállított laborprotokollok közül választhatunk. Ekkor a jobb oldali ablakrészben a hozzátartozó vizsgálatok kijelölődnek. Ha ezek közül valamelyik vizsgálatra most nincs szükség, kattintsunk rá a nevére, így annak kijelölése megszűnik. Ugyanígy bővíthetjük is az elvégzendő vizsgálatok listáját. Természetesen nem szükséges a sablon protokollokat használni, manuálisan is összeállíthatjuk a laborbeutalót.
A beutaló többi mezőjét a Labor karton fejezetnél leírtak szerint tölthetjük ki, végül megtekinthetjük és kinyomtathatjuk.
Az ablak Szakrendelés fülén készíthetünk bianco szakrendelés beutalót. A mezőket a már ismertetett módon tölthetjük ki.