A labor karton

 

Laborbeutaló elkészítése Eredmények felvitele
Beutaló nyomtatása Laborbeutaló törlése
  Laboreredmények jelentése

Vissza a kezdőlapra

 

 

Laborbeutaló elkészítése

Vissza a lap tetejére

Laborvizsgálatokra beutalót a Megjelenési lapról kérhetünk. Ha jobb egérgombbal kattintunk a Labor nyomógombra, akkor egy új beutalót állíthatunk össze.
A program új, üres labor kartont ad, és - beállítástól függően - megjeleníti a Laborvizsgálatok kijelölése ablakot.

Ebben az ablakban nemcsak az egyes vizsgálatok, hanem a korábban létrehozott laborsablonok közül is választhatunk. Több laborvizsgálatot is kijelölhetünk, és ezeket egyszerre vihetjük át a beutalóra. A kijelölést a programban megszokott módon, dupla kattintással vagy a megfelelő soron állva az ENTER billentyű leütésével végezhetjük el, ill. a műveletet megismételve megszüntethetjük. A vizsgálat kijelölését a neve elé tett X mutatja.
Az összes kijelölést a Kijelöltek törlése gombbal szüntethetjük meg.
A Kijelöltek tárolása gombra kattintva a program elmenti a beállítást, és ha legközelebb új laborbeutalót állítunk össze, akkor a Laborvizsgálatok kijelölése ablak ezeknek a vizsgálatoknak az automatikus kijelölésével jelenik meg.
Ha minden kívánt vizsgálatot megjelöltünk, az OK gombra kattintva vihetjük át azokat a laborbeutalóra. (Ha a Mégsem gombra kattintunk, akkor átvitel nélkül zárhatjuk be az ablakot.)

A beutalón nemcsak a vizsgálatok megnevezése, hanem a hozzájuk tartozó - szótárban beállított - határértékek is megjelennek.
A megnyitott laborbeutaló felső részén található Beutalás négyzetben jelöljük be, hogy a beutalás saját vagy idegen.

Ha a laborvizsgálatokat inkább egyesével szeretnénk a laborkartonokon rögzíteni, beállíthatjuk a programot úgy is, hogy ne jelenítse meg a Laborvizsgálatok kijelölése ablakot. Ehhez a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak Alap fülén a Laborbeutalón több vizsgálat kijelölése négyzetből vegyük ki a jelet.
Ezután új laborbeutaló kérésekor azonnal az üres kartont kapjuk. Az egyes vizsgálatokat egymás után, a legördülő listából kiválasztva írathatjuk be a mezőkbe. Ha az első oldal betelt, a További fülekre kattintva folytathatjuk a kitöltést.
A labor kartonon az elvégzendő vizsgálatok felvezetésére tehát négy oldal áll rendelkezésünkre. Ha a További füleken is rögzítettünk adatokat, erre a felirat piros színe hívja fel figyelmünket.
A vizsgálatok módosítására, új vizsgálatok felvételére vagy a határértékek megváltoztatására a szótárban van lehetőségünk. Lapozzuk fel a Szótár karbantartása fejezetet.

 

Az előre összeállított labor protokollok közül az Adatok: Vizsgálatok fül jobb felső sarkában található mezőt lenyitva választhatunk.

A kiválasztással a protokollhoz tartozó vizsgálatok azonnal megjelennek a beutalón. Egymás után több protokollt is kiválaszthatunk, és a kartonon utólag módosíthatjuk vagy bővíthetjük is a vizsgálatok listáját. A protokollok karbantartásáról a Sablonokról szóló részben lesz szó.

 

 

Beutaló nyomtatása

Vissza a lap tetejére

Ha összeállítottuk a beutalót, kattintsunk bal egérgombbal a Nyomtatás gombra. A most megjelenő Labor beutaló nyomtatás ablakban még néhány beállítást el kell végeznünk.
Kitölthetjük, hogy mely intézetbe történik a beutalás. Ha jobb gombbal az Intézet mezőbe kattintunk, a Szótár bővítés (Szakintézet) ablakban bővíthetjük az Intézetek listáját: A hosszú és rövid megnevezés megadása után a kezelőpult segítségével mentsük el a lapot. Az új intézet azonnal megjelenik, és kiválasztható a listából.

A beutalás indokát kétféleképpen tölthetjük ki, melyeket kombinálhatunk is egymással. Begépelhetjük manuálisan, vagy a munkánk meggyorsítása érdekében segítségül hívhatjuk a Beutalás indoka sablont. A sablonok elkészítéséhez olvassuk el a Sablonokról szóló fejezetet.
Kattintsunk jobb egérgombbal az Indoka mezőbe. Ekkor megjelenik a Beutalás indoka ablak. Itt dupla kattintással, vagy a megfelelő soron állva ENTER billentyű leütésével választhatjuk ki a megfelelőt, - a kiválasztást egy kis ikon jelzi a sor előtt -, majd, ha rákattintunk az Átvitel gombra, a sablonhoz tartozó szöveg bekerül a mezőbe.

A nyomtatás ablakban tölthetjük ki azt is, hogy milyen diagnózis miatt történt a beutalás. Ha azon a megjelenési lapon, amelyről a laborbeutalót kértük már rögzítettünk diagnózist, ezek automatikusan bekerülnek a beutaló BNO mezőibe. Természetesen itt módosíthatjuk is a kódokat. Ha a BNO mezőkbe kattintunk az egér jobb gombjával, akkor megkapjuk a BNO listát, melyből a már megszokott módon kereshetjük ki és választhatjuk ki a kódot, vagy kódokat. A megjelenési laphoz hasonlóan, jobb gombbal a BNO mezők mögötti területre kattintva, itt is megtekinthetjük a beteg előző diagnózisainak listáját, és innen is átemelhetjük a kiválasztott kódot.
Arról, hogy a beutalón csak a BNO kódja vagy a megnevezése is szerepeljen, a nyomtatási ablak alján található BNO megnevezés négyzet bejelölésével rendelkezhetünk.
A Térítési kategória mezőben szintén listából választatjuk ki a megfelelő sort. Ezt a listát bővíteni, módosítani nem szabad!
A nyomtatás Formáját A4-es vagy Vény formátumra állíthatjuk be. Javasoljuk az A4 formátumot, így minden adat nyomtatásra kerül, míg Vény forma esetén, a paciensadatokon kívül csak az intézet neve, a beutalás indoka, a diagnózis és az orvos ÁNTSZ kódja szerepel a lapon. Ezért ezt általában akkor használjuk, ha külön laborvizsgálat kérő nyomtatványon jelöljük be az elvégzendő vizsgálatokat, illetve abban az esetben, ha csak egy-két vizsgálatot kérünk. Ilyenkor a vizsgálatokat gépeljük be a beutalás Indoka mezőbe is. A vény formátumú beutalón Az Indoka mező teljes tartalma megjelenik, A4-es forma választása esetén viszont figyelnünk kell arra, hogy a mező szövege ne tartalmazzon üres sorokat, mert a nyomtatványra a szöveg csak az első üres sorig kerül rá.
Ha nyomtatás előtt még meg akarjuk nézni a beutaló végleges formáját, akkor kattintsunk a nagyítóra. A nyomtatást a nyomtató ikonra való kattintással indíthatjuk el.

Végül mentsük el a beutalót!
Amennyiben részt veszünk az IBR-ben, mentéskor a program felajánlja, hogy a laborba történő továbbküldést átviszi a megjelenési lap IBE adatok fülére. Ha az Igen-re kattintunk, a Továbbküldés oka és Eszköze a szótárban beállított alapértelmezett elemmel automatikusan feltöltődik a lapon. Az Iránya mezőbe a Szakintézet rövid megnevezése kerül. Ezért a rövid megnevezésnek célszerű az intézet kódját (Gyogyinfok) megadni. Erről a Szótárak karbantartása fejezetben olvashatunk.
 

Ha elmentettük a laborkartont, akkor a Megjelenési lapon a Labor nyomógomb felirata piros színűvé változik és megjelenik rajta a nyitott karton dátuma. A gomb csak ezen a lapon piros, viszont a dátum addig lesz látható a megjelenési lapokon, amíg a kartont le nem zárjuk.

Lista: Előzőek fül

A laborkartonokon erre az oldalra kattintva időrendi sorrendben láthatjuk a paciens eddigi beutalásainak dátumait, valamint a sorokra kattintva a hozzájuk tartozó vizsgálatokat is. Ha egy vizsgálat eredményét már rögzítettük, arról a neve előtt lévő X ad tájékoztatást.

 

Eredmények felvitele

Vissza a lap tetejére

A megkapott eredményeket a már létrehozott kartonra (a beutalóra) vezethetjük fel. Ezt a beutalót a Megjelenési lap Labor nyomógombjára bal egérgombbal kattintva vehetjük elő.
Gépeljük be az eredményeket a vizsgálatok neve mellé. Ha a számok begépelését az ENTER billentyűvel zárjuk, akkor a program automatikusan átugrik a következő Eredménye mezőre. Ezzel lehetővé válik a folyamatos, gyors adatbevitel. Ha az adott vizsgálat eredményének bevitele után az adat, valamint a karton jobb szélén a vizsgálat értékhatára piros színűvé válik, az azt jelenti, hogy a beírt érték a megadott határértéken kívülre esik. (Az értékhatárokat szükség esetén a szótárban módosíthatjuk, erről a Szótár karbantartása részben olvashatunk.)
Az esetleges szöveges eredményeket, megjegyzéseket az értékmező melletti sorokon vezethetjük. Ha hosszabb szöveget kell beírnunk, akkor kattintsunk a További eredmények gombra, majd itt, a megfelelő sorban folytathatjuk a gépelést.
A Dátum mezőkben vezethetjük a vizsgálati eredmények beérkezésének idejét.
Ha minden eredményt rögzítettünk, zárjuk le a kartont, azaz a felső részén található Lezárt négyzetbe egy kattintással tegyük be a jelet. Végül mentsünk.

Azokban a háziorvosi rendelőkben, ahol biztosított a labor szervergépével a közvetlen kapcsolat, a ProDoki Plus lehetőséget ad arra, hogy a lekért eredményeket a paciens laborkartonjához rendeljük. A ProDoki Plus több kórházi információs rendszerhez, így a legelterjedtebb ADATA rendszerhez is illeszthető, a beállításokhoz kérjék ügyfélszolgálatunk segítségét. A programba történő belépéskor a napi leletek azonnal beolvasásra kerülnek. Az eredményeket két helyen érhetjük el. A Vegyes menü / Egyéb funkciók / Beolvasott labor parancsot elindítva az összes eddig érkezett leletet megtekinthetjük, kinyomtathatjuk. Másik lehetőségünk, ha a laborbeutalón a Labor Postafiók gombra kattintunk, ekkor csak a kiválasztott paciens eredményeit mutatja meg a program. Az így beolvasott laboreredményeket a Statisztika menü / Paciens karton - Kórtörténet menüpontban, a Beolvasott leletek sort megjelölve nyomtathatjuk ki. Laborstatisztikák készítéséhez a laborkartonra is fel kell vezetnünk az eredményeket.

 

 

Laborbeutaló törlése

Vissza a lap tetejére

Ha tévesen vettünk fel egy beutalót vagy szűrést, töröljük ki az adatbázisból.

Fontos: Hálózatos felhasználók a törlés megkezdése előtt a mellékgépen (kliensen) lépjenek ki a programból! A törlést mindig a főgépen (szerveren) kell elvégezni!

Vegyes menü / Adatkarbantartás / Törlés / Beutalók és szűrés

A megjelenő ablakban a Labor, Szakrendelés, Kórház ill. a Szűrés fülek egyikére kattintva választhatjuk ki, hogy milyen típusú kartont akarunk törölni.
Az oldalakon a fekete színű sorok jelzik a kiválasztott paciens kartonjait.
Ha megtaláltuk a törlendő lapot, kattintsunk jobb egérgombbal a sorára, így a lapot törlésre jelöljük. (Ismételt jobb gombos kattintással a kijelölést megszüntethetjük.) A kijelölt sorokat a program piros színnel mutatja.
A törlés megkezdéséhez kattintsunk a Törlés nyomógombra. A program a véletlen törlések megakadályozása érdekében megerősítést kér.

 

 

Laboreredmények jelentése

Vissza a lap tetejére

Az IBR tételes betegforgalmi jelentésben 2004. január elsejétől a kockázati tényezőket is jelenthetjük. Ezen adatok jelentése nem kötelező jellegű, csak abban az esetben kerülnek bele a tételes betegforgalmi jelentésbe a Labor kartonról, ha megjelenési lapot is nyitunk a betegnek, melynek dátuma megegyezik a Labor beutaló nyitásának dátumával.
A kockázati tényezőkhöz a következő labor vizsgálatok tartoznak: vércukor szint, össz cholesterin szint, HDL chloesterint szint és plasma triglycerid szint.
Ahhoz, hogy ezek az adatok szerepelhessenek a tételes betegforgalmi jelentésben, először az előbb felsorolt vizsgálatokhoz hozzá kell rendelnünk a Szótárban az IBE kódokat. Ennek menete a következő:
A Vegyes menü / Egyéb funkciók / Szótár menüpontban keressük meg a Főcsoportok között a Labor főcsoportot, és egyszer kattintsunk rá. A jobb oldali Alcsoport ablakban megjelent laborvizsgálatok között keressük ki elsőként a vércukor vizsgálatunkat, kattintsunk rá egyszer, majd válasszuk az Alcsoport fület. Ezen a fülön az IBE labor kódok mezőben válasszuk ki a hozzátartozó Vcé elemet, majd mentsük el az ablak tartalmát. A további össz. cholesterin, HDL cholesterin és triglycerid vizsgálatokkal is ugyanígy járjunk el.
Ezt az összerendelést csak egyszer kell elvégeznünk. Ügyeljünk rá, hogy valamennyi IBE labor kódot rendeljük hozzá egy-egy laborvizsgálathoz, de mindegyiket csak egyhez.