A tudomány mai álláspontja szerint a végstádiumú szívelégtelenség megoldásának egyetlen végleges megoldást jelentő módszere a szívtranszplantáció. A Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján évente 50-60 beteg kap új szívet. Hogy kinek van szüksége erre a beavatkozásra, azt a transzplantációs bizottság dönti el. Ennek tagjai az ország szívcentrumából érkező kardiológusok, szívsebészek, aneszteziológusok. A bizottság munkáját segítik a pszichológusok és gyógytornászok is.
Az esetek többségében a beteg még műtét elött találkozik a gyógytornásszal.
A fizioterapeuta felméri a beteg aktuális terhelhetőségét és fizikai állapotát. A vizsgálat eredményének alapján meghatározza a beteg számára az egyénre szabott megfelelő légzés- és mozgásterápiát.
Már a szívátültetés előtt fel kell készülni a műtét utáni fizikai aktivitásra
A korszerű légzésjavító eszközök mindennapos használata megkönnyíti a beteg műtét előtti és utáni rehabilitációját. Segít a helyes légzéstechnikák elsajátításában, ami a műtét utáni felépülést nagymértékben javítja.
Gyakran felmerül a kérdés, hogy milyen mozgásformát válasszanak a betegek műtét előtt, és után, illetve egyáltalán merjenek-e mozogni? Ezt a beteg aktuális állapotának megfelelően mindig a kezelőorvos határozza meg, a gyógytornásszal egyeztetve. Abban az esetben, ha a betegnek a mozgás megengedett, javasoljuk a rendszeres sétát, kerékpározást, kertészkedést, a könnyű házimunkát. Fontos a fokozatosság elvének betartása. Kezdetben kisebb megterhelést jelentő aktivitás végzése és hosszabb szünetek beiktatása lehet szükséges a terhelhetőség és az aznapi állapot figyelembevételével. Amennyiben ez a mozgásmennyiség már nem jelent problémát, fokozatosan lehet emelni az intenzitást és csökkenteni a szüneteket!
Lényeges megemlíteni, hogy műtét elött a mozgás célja a keringésjavítás, a kondíció megtartása, nem pedig az izomtömegnövelés vagy a kifáradás. Amennyiben a gyógytornász légzésjavító eszközöket ajánl, úgy ennek használata naponta több alkalommal javasolt.
Egyénre szabott gyógytorna szívtranszplantáció után
Műtét után a transzplantált beteg az intenzív osztályra kerül, ahol a sterilitás szabályainak megfelelően már másnap megkezdődik a beteg mobilizálása és az óvatos mozgásterápia. Amikor a beteg önellátásra képes és a műtét utáni biopszia nem mutat kilökődést, akkor a beteg lekerül a szívsebészeti osztály szívátültetetteknek kialakított részlegébe. Itt folytatódik az egyénre szabott fizioterápia, egészen a beteg otthonába való távozásáig.
A cél a szívátültetésen átesett beteg visszatérése a mindennapi életbe. A gyógytornász segít abban, hogy a beteg elsajátítsa a megfelelő legzéstechnikákat, és megbeszélik a beteg terhelhetőségének megfelelő egyéni mozgásterápiát, melynek rendszeres végzése javasolt a beteg otthonában is.
Az esetlegesen felmerülő mozgásprobléma esetén a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika és GOKVI gyógytornászai segítenek a megoldásban.
Szerző: MKT Kardiológiai Fizioterápia Munkacsoport