Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 

 

 

HÍRKATEGÓRIÁK


MPT társasági hírek>>

Az MPT hírarchívuma


Hírkategória: Összes hírkategória
  • Figyelem!

    A megtekinteni kívánt tartalom inaktív.

    Beszámolók az EAP prágai konferenciájáról
    [2012.03.28.] - MPT Web-szerkesztőség - Hírkategória: Nemzetközi hírek
    20. alkalommal került megrendezésre az Európai Pszichiátriai Társaság (EPA) konferenciája, amelyen több mint 3000 résztvevő volt.
    I. rész
    A konferencia nem csak a jubileum miatt volt nagyon fontos, hanem az EPA több éves előkészítés után érkezett el ahhoz a ponthoz, hogy csupán egyéni tagságú társaságból két lábon álló, az Európai Pszichiátriai Társaságokat tömörítő és a Társaságokat összefogó kamarával bővüljön.
    A társaság francia elnöke, Patrice Boyer professzor az európai pszichiátria új érájának nevezte a rendezvényt, amelyen valóban számos, új megközelítés és kezdeményezés történt, ill. érett be.

    „A diverzitáson túl a harmónia felé” főcímet viselő konferencián több mint 80 ország képviseltette magát, nem csak Európából, hanem a világ valamennyi kontinenséről.
    A kulturális sokszínűség, a pszichiátriai és a neuropszichiátriai kutatás és a széles, tudományos alapokon nyugvó kezelés, az ezzel kapcsolatos beszámolók valóban jelezték a fordulópontot.
    Az EPA nagy hangsúlyt helyez továbbra is a pályakezdő pszichiáterek programjára és számos ösztöndíjjal, engedményekkel kompetens, fiatal előadók bevonásával igyekszik segítséget nyújtani a fiatal pszichiátereknek.
    Az egyéni tagok közel fele a fiatal generációból kerül ki, talán árnyalja a képet, hogy ezen fiatalok többsége elsősorban a nyugat-európai országokból került ki, a közép-kelet európai országokból és a balti államokból lényegesen kevesebb fiatal szakember vett részt.
    A program második felében elsősorban az un. Európai Kutatási konzorcium prezentációi voltak soron, amely a mentális betegségek súlyát és terhét járta körbe a hangulati betegségek, elsősorban a depresszió vonatkozásában, fönntartva a pszichiátriai klinikai vizsgálatok megbízhatóságának a kihívásait, nehézségeit.
    A tudományos program mellett fontos kérdés volt az ellátás sztenderdizációja felé való továbblépés és egy olyan, egységes képzési irányelvek felé való közelítés, amely egy egységesebb európai szakmapolitikát eredményezhet.
    A konferencia kiemelkedő szakmapolitikai eseménye volt az új EPA-nak meghatározása, fő célkitűzéseinek az elérése, amely a már kétlábú (két kamarájú) EPA-t európai színtéren is nagyobb szakmapolitikai befolyás lehetőségével kecsegteti.
    Cél, hogy a pszichiátereknek nagyobb befolyása lehessen a pszichiátriai gyakorlat kialakításának és szabályozásának befolyásolásában.
    Ezt a folyamatot egy több éves előkészítő munka előzte meg, amelynek utolsó periódusában egy un. Task Force került létrehozásra az EPA új alapszabályának előkészítéséhez.
    Ezt a csoportot Patrice Boyer elnök vezette, tagjai voltak Mariano Bassi – Olaszország, Rutger Jan van der Gaag – Hollandia, Danuta Wasserman – leendő elnök, Mariane Kastrup – főtitkár, Livia Vavrusova – Szlovák társaság elnöke, valamint Kurimay Tamás – a közép-kelet európai régió képviseletében, továbbá Peter Falkai - Németország és Dinesh Bhugra – Egyesült Királyság. Megtiszteltetés volt a feladatban részt venni és sikeres is volt az előkészítés, hiszen ezen Task Force által előkészített dokumentumot az EPA Közgyűlésen ellenszavazat nélkül fogadták el.
    Ennek alapján 2013-ban, a következő EPA konferenciáján, Nizzában megválasztásra kerül az új Board, amelyben 50-50 %-ban oszlik meg a résztvevők aránya az egyéni kamarából és a nemzeti társaságok kamarájából.
    Az európai társaságok a szerint fizetik a tagdíjat, hogy hány tagjuk van, 1000-2000-ig, valamint 3000 tag fölötti kategóriák léteznek.
    A tagdíj 1 euro/fő, a taglétszámtól függően a társaságoknak 1-2, ill. 3 szavazata van.
    A változás lényege, hogy az európai színtéren az Európai Unió egy társaságot fogad el egy szakma képviseletében, mely így, a szélesebb alapra helyezett EPA lehet.
    2012. március 6-án került sor a Nemzeti Pszichiátriai Társaságok Tanácsának (továbbiakban NPA) ülésére.
    Az ülést Mariano Bassi és Patrice Boyer EPA elnök vezette, a 28 európai ország 30 nemzeti NPA-jának küldötte vett részt az ülésen.
    Valamennyi NPA támogatta az EPA átalakulását két - kamarájú szervezetté. Jelenleg az Európai Unióból Svédország és Dánia nem képviselteti magát nemzeti társaságai képviselőivel az NPA-ban. Itt jegyeznénk meg, hogy az EPA leendő elnöke Danuta Wasserman svéd, az EPA jelenlegi főtitkára, Marianne Kastrup dán. Az ülésen egyébként felmerült az a kérdés is, hogy milyen módon tudnánk megnyerni e két fontos államot a részvételre.

    Az ülésen a napirendi pontok elfogadása után Patrice Boyer beszámolt az előző napi EPA Közgyűlésről és jelezte, hogy immár, a tegnapi döntés alapján egy egységes EPA-ról beszélhetünk, amelyben két kamara létezik, de ez egy szervezet már.

    A beszámoló után minden tagország képviselője bemutatkozott, majd a tanács működéséről, missziójáról történt vita, amelynek az eredményét összegzem:
    A Nizzában megrendezendő konferenciáig 1 évre szóló mandátummal megválasztásra került ismét Mariano Bassi, mint a tanács elnöke, alelnöknek Rutger Jan van der Gaag került megválasztásra, míg titkárnak pedig Maria Burgics Radmanovics boszniai pszichiátriai társaság elnökét szavaztuk meg.
    A hozzászólások kapcsán körvonalazódott, hogy föl kell állítani egy kis bizottságot, amely kidolgozza az NPA működésének felépítését és szabályait és ez a tervezet 2012. július elején, a Liverpooli RCP konferencián megbeszélésen véglegesítődik, mint tervezet.
    Ennek kidolgozásában Rutger Jan van der Gaag, Mariano Bassi, Livia Vavrusova, Dinesh Bhugra és Kurimay Tamás, a korábbi Task Force szűkített csoportja vesz részt.
    Dinesh Bhugra, Rutger Jan van der Gaag, Peter Falkai, Nikolay Neznanov és jómagam, valamint a levezető elnökök szóltunk hozzá a vitához. A javaslatokat összegezve támogatásra került, hogy az NPA együttműködik az európai képzési és oktatási standardok az UEMS-sel, a pszichiáterek kompetenciáját és migrációját körbejáró kérdésekben a WHO-val, valamint a WPA érintett európai zónaképviselői is meghívást kapnak az ülésekre.
    Livia Vavrusovával külön fölhívtuk a figyelmet arra, hogy a közép-kelet-európai országok, mint pl. V4-ek, több kérdésben kell, hogy egyeztessenek, ill. együttműködjenek.
    Felvetettem azt a kérdést is, hogy egy esetleges későbbi EPA konferencia megrendezése a régióban, pl. Magyarországon, segíthetne a regionális fejlődésben.

    A jövő évi Nizzaban megrendezésre kerülő, az NPA által szervezendő fórum, ill. workshopok témáit a július eleji találkozóig véglegesíti az NPA és azt a július végi EPA Tudományos Bizottságon meg lehet tárgyalni, el lehet dönteni.
    A 3 éves periódusra történő választásra az NPA részéről a 2012-es, Nizzában tartandó EPA konferencián kerül sor.
    A júliust követő következő találkozó 2012. november 29-én, Berlinben lesz, ahol Peter Falkai, a német társaság elnöke lesz a házigazda.
    A jövő évi nizzai kongresszus alatt kerül sor a Board megújítására is: 8 új tag kerül megválasztásra, a jelenlegi Board tagok közül 8-an tovább folytatják tevékenységüket (köztük Bitter István professzor 2014 végéig).

    Dr. Kurimay Tamás

    II. rész
    A Kurimay Tamás által írt informatív beszámolót csak néhány részlettel egészíteném ki.

    Az Európai Pszichiátriai Társaság átalakulása szó szerint „direkt vonalat” nyitott a Magyar Pszichiátriai Társaság tagjainak Brüsszelbe. Az EPA, mint az európai nemzeti társaságokat tömörítő szervezet az EU-s vezető testületek közvetlen partnerévé vált, az egészségüggyel foglalkozó igazgatóság, a DG Sanco részéről dr. Rys már együttműködést ajánlott fel az EPA-nak.
     Az  European Union of Medical Specialists (a francia névből eredő, ismert rövidítés: UEMS) székházat vett Brüsszelben, az EPA Board felhatalmazta az elnökséget, hogy az EPA is vegyen Brüsszelben irodát, lehetőleg az UEMS székházában. A felgyorsult európai integrációban és a támogatásokért folyó éles harcban előnyben vannak azok, akik helyben tudnak a brüsszeli vezetőkkel tárgyalni (pl. több európai vezető egyetem irodát tart fenn Brüsszelben, ezzel is segítve munkatársaik grant pályázatait).
     Az EPA lapja, az European Psychiatry igen gyorsan fejlődik, jelenlegi impakt faktora 3,4. A sikerrel együtt jár, hogy jelentősen megnőtt a benyújtott kéziratok és ezzel az elutasítások száma valamint kb. 1 évre nőtt a közlésre való várakozási idő (közben természetesen az elfogadott cikkek olvashatóak online).

    Fontos újdonság, hogy az EPA irányelveit és  „position paper”-jeiból egy sorozat jelent meg a lapban ez év februárban (Vol 27, No 2). Ezek hasznosak lehetnek az MPT tagjainak is és fontos, hogy az alább felsorolt közlemények költségmentesen elérhetőek a következő weboldalon keresztül:
    http://www.europsy.net/what-we-do/guidance-papers?um_source=European+Psychiatric+Association+List&utm_campaign=723e975dd5-EPA_Minds_Online_n_3_2012&utm_medium=email

    EPA Guidance on Prevention of Mental Disorders
    J. Campion, K. Bhui, D .Bhugra

    EPA Guidance on the Quality of Mental Health Services
    W. Gaebel, T. Becker, B. Janssen, P. Munk-Jorgensen, M. Musalek, W. Rössler, K. Sommerlad, M. Tansella, G. Thornicroft, J. Zielasek

    EPA Guidance on the Conflicts of Interest
    C. Höschl, L. Fialová_

    Mental Health Promotion: Guidance and strategies
    G. Kalra, G. Christodoulou, R. Jenkins, V. Tsipas, N. Christodoulou, D. Lecic-Tosevski, J. Mezzich, D. Bhugra

    Position statement of the EPA on the value of antidepressants in the treatment of unipolar depression _
    H.-J. Möller, I. Bitter, J. Bobes, K. Fountoulakis, C. Höschl, S. Kasper_

    EPA Guidance on suicide treatment and prevention
    D. Wasserman, Z. Rihmer, D. Rujescu, M. Sarchiapone, M. Sokolowski, D. Titelman, G. Zalsman, Z. Zemishlany, V. Carli 

    Az EPA Pszichofarmakológiai Szekciójának elnökeként röviden három szimpóziumról és egy előadásról szeretnék beszámolni: az egyik szimpózium a pszichoterápia és farmakoterápia kombinációjáról szólt. Ezen Jules Angst – aki elmondta, hogy Binswangernél képződött, mint pszichoanalitikus - briliánsan összefoglalta, hogy milyen út vezetett a pszichoanalízistől a kombinált kezelésekig. Horst Kächele, a berlini Pszichoanalitikus Intézet igazgatója (köszönetem Szőnyi Gábornak a meghívás ötletéért!) megerősítette a kombinált kezelések jogosultságát, és azt adatokkal támasztotta alá. A kombinált kezelések hatékonyságáról Pim Cuijpers holland pszichológus tartott előadást, szinte a teljes irodalmat feldogozta.
    Adatbázisukat publikussá tették (http://www.psychotherapyrcts.org). Jiří Horáček a Prágai Pszichiátriai Centrumból a pszichoterápia biológiai korrelátumairól tartott előadást, melyet saját funkcionális MR adatokkal is illusztrált. A Pszichoterápiás Szekció szimpóziuma a gyógyszeres kezelések nagy dilemmájáról szólt: kombináljunk vagy váltsunk? A kérdést négy előadó járta körül: René Kahn, Hollandia (szkizofrénia), Siegfried Kasper, Ausztria (unpoláris depresszió) Rihmer Zoltán (bipoláris zavarok), Julio Bobes, Spanyolország (szorongásos zavarok). Az ECNP vendégszimpóziumának fő témája az volt, hogy a pszichofarmakonok jelenleg használt ATC felosztása nem segíti sem a kutatást, sem a gyógyítást, az ECNP új felosztási javaslaton dolgozik (Joseph Zohar és David Nutt előadásában). A sok izgalmas programból (megtekinthető: http://www.sessionplan.com/epa2012/psIPlanner.aspx) még a svájci Richard Frackowiak előadását említem meg, aki a Human Brain Project-ről beszélt, mely a pszichiátriai betegségek kutatásában is új lehetőséget jelent.
    Az Európai Pszichiátriai Társaság következő kongresszusa Nizzában lesz 2013 április 6-9-ig – ez lesz az első kongresszus, melyen az EPA, mint sok tízezer európai pszichiátert képviselő szervezet tarthatja meg kongresszusát és közgyűlését.

    Dr. Bitter István 


    A kongresszuson Rihmer Zoltán szervezésében a "Depression, suicide and suicide prevention in
    Hungary" c. workshop is megrendezésre került. A workshop-on kb. 100 hallgató vett részt, és a  20 perces  előadásokat (Rihmer Zoltán, Kopp Mária, Balázs Judit és Gonda Xénia) követően sok érdekes kérdés és tartalmas diszkusszió hangzott el.

    Prof. Dr. Rihmer Zoltán

Vissza

HÍRKATEGÓRIÁK


MPT társasági hírek>>

Legfrissebb kongresszusok

    További rendezvények
    Kérem várjon...
    Kongresszusok listája
    • H
    • K
    • Sze
    • Cs
    • P
    • Szo
    • V
    • 1
    • 2
    • 3
    • 4
    • 5
    • 6
    • 7
    • 8
    • 9
    • 10
    • 11
    • 12
    • 13
    • 14
    • 15
    • 16
    • 17
    • 18
    • 19
    • 20
    • 21
    • 22
    • 23
    • 24
    • 25
    • 26
    • 27
    • 28
    • 29
    • 30

    Hasznos linkek
    Tegye a Web-rendszert a kedvencek közé, így egy kattintással elérheti!
    Javasoljuk, hogy az oldalt a könnyebb rendszeres elérhetőség érdekében tegye a "kedvencek" közé. [ Kattintson ide ]