Egyéb statisztikák

 

Betegforgalmi lista Érvénytelen TAJ
Kijelentkezések statisztikája Bejelentkezett paciensek
BNO statisztika Férfi / Nő hibalista
Táppénzen lévők Nem történt találkozás
Paciens adatok - Kórtörténet nyomtatása Gyógyszerfelhasználás
Elvégzett szűrővizsgálatok Ápolási kimutatás
  Közgyógyellátottak statisztikája

Vissza a kezdőlapra

 

A ProDoki Plus segítségével a kötelező jelentéseken kívül számos egyéb kimutatást is elkészíthetünk.

 

Betegforgalmi lista

Vissza a lap tetejére

Statisztika menü / Forgalmi adatok

A menüpontot elindítva napi ill. meghatározott időszaki betegforgalmi listát készíthetünk. A program a megjelenési lapok alapján készíti el a statisztikát, tehát minden olyan ellátás szerepelni fog a listában, melyről megjelenési lapot készítettünk. A tanácsadásokat és ápolási lapokat csak abban az esetben számolja bele a statisztikába a program, ha előzőleg a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak Mentés fülén bejelöltük az erre vonatkozó kapcsolókat.

A Betegforgalmi lista ablak megjelenése után állítsuk be a lekérdezni kívánt időszak dátumhatárait. Ha napi forgalmi statisztikát akarunk készíteni, mindkét mezőbe ugyanazt a dátumot írjuk be.
Az OK gombra kattintva a program összesíti az adatokat, és kiírja a beállított időszak alatti megjelenések számát.
Az ellátásokat a különböző megjelenéstípusok szerint szűrhetjük. A Szűrés legördülő listát lenyitva megtekinthetjük, hogy az egyes megjelenési típusokkal adott időszakban hány ellátás történt.
A részletes lista megtekintéséhez és kinyomtatásához válaszuk ki bármelyik olyan típust, melyhez tartoznak ellátások. (Ha nem kívánjuk ily módon szűrni listánkat, válasszuk a legfelső, azaz az Összes ellátás sort.)
A kiválasztás után aktívvá válik a mező mellett elhelyezkedő Szűrés nyomógomb. Ha rákattintunk, a program megjeleníti a beállított típushoz tartozó ellátások számát korcsoportonkénti bontásban.
A forgalmi lista a korcsoportbontáshoz nem a TB által meghatározott csoportokat használja, hanem a saját, általunk megadott statisztikai korcsoportok szerint készül. A saját korcsoportokat a szótárban változtathatjuk meg, erről a Szótárak karbantartása fejezet Korcsoport résznél olvashatunk.
A Betegforgalmi listát a nagyítót ábrázoló gombra kattintva a képernyőn tekinthetjük meg, vagy a nyomtató ikon segítségével nyomtathatjuk ki. Ha a statisztikát korcsoportos bontás nélkül szeretnénk megnézni vagy nyomtatni, akkor a kattintást a jobb egérgombbal végezzük.

A statisztika a paciensek kartonsorszámát, nevét, születési idejét, TAJ számát, megjelenéseinek dátumát és azok típusát tartalmazza.

 

 

Kijelentkezések statisztikája

Vissza a lap tetejére

Statisztika menü / Kijelentkezés

Ezzel a menüponttal a praxisunkból általunk meghatározott idő alatt történő kijelentkezésekről készíthetünk kimutatást, de lekérhetjük az összes eddigi kijelentkezések statisztikáját is.

A Kijelentkezés ablak megjelenése után állítsuk be a lekérdezni kívánt Időszak dátumhatárait. Ha az egy nap alatt történő kijelentkezésekre vagyunk kíváncsiak, mindkét mezőbe ugyanazt a dátumot írjuk be. Ha az összes eddigi kijelentkezést szeretnénk kilistázni, hagyjuk az időszak első mezőjét üresen, a másodikba pedig az aktuális dátum kerüljön.
Az OK gombra kattintva a program kigyűjti az adatokat, és kiírja a beállított időszak alatti összes kijelentkezés számát, valamint az alsó ablakterületen a különböző kijelentkezési okok szerinti részösszegeket.
A statisztikát a megjelenő nagyító és nyomtató gombokkal megtekinthetjük, ill. kinyomtathatjuk. A nyomtatás a kijelentkezés oka szerinti bontásban történik.

A lista a kijelentkezett paciensek kartonsorszámát, nevét, születési dátumát, TAJ számát, valamint kijelentkezésének dátumát tartalmazza.

 

 

BNO statisztika

Vissza a lap tetejére

Statisztika menü / BNO

E statisztika segítségével azt gyűjthetjük ki, hogy egy adott diagnózissal hány ellátás történt meghatározott időszak alatt. Külön listáztathatjuk ki az ellátások számát a megjelenési lapok ill. a gondozási kartonok alapján.

Megjelenési diagnózis listája:

A menüpont elindításakor megjelenő BNO ablakban adjuk meg a lekérdezni kívánt Időszakot. Akárcsak a Kijelentkezés statisztikánál, itt is beállíthatunk egyetlen napot, vagy meghatározott időintervallumot. Ha valamennyi eddig felvett megjelenési lapról szeretnénk kigyűjteni a diagnózist, akkor az időszak első mezőjébe egy nagyon régi dátumot írjunk be. (Pl.: 1900.01.01.)
Ezután töltsük ki a BNO mezőt. A diagnózist begépelhetjük manuálisan, vagy jobb gombbal a mezőbe kattintva behívhatjuk a teljes BNO listát, ahonnan a szokásos módon hozhatjuk át a kódot.
Az Ellátás mezőben választhatunk, hogy a megjelenési vagy gondozási lapokról történjen a kigyűjtés. Ha a megjelenési lapok alapján kérjük a statisztikát, akkor az Aktuális/Otthoni sor legyen a mezőben.
Az OK gombra kattintva a program átnézi a kártyás és az ambuláns betegek megjelenési lapjait, majd kiírja, hogy a beállított időszak alatt, az adott BNO kód összesen és korcsoportonként hány megjelenési lapon szerepel.

Gondozási diagnózis listája:

Az előzőekben már ismertetett módon töltsük ki az Időszak és a BNO mezőket, az Ellátásnál viszont a Gondozásba vételt állítsuk be.
Az OK gombra kattintva a program azt vizsgálja meg, hogy az adott diagnózissal történő gondozások kezdetének dátuma beleesik-e az általunk beállított időszakba. Ezzel a statisztikával tehát nem a nyitott gondozási kartonokat lehet kigyűjteni, mivel a beállított időszak előtt vagy után nyitott gondozási kartonok nem szerepelnek a kigyűjtésben, mint ahogy azt is figyelmen kívül hagyja program, hogy a gondozást már lezártuk-e.

A BNO statisztika korcsoportos bontásban készül el. A korcsoportbontáshoz a ProDoki Plus nem a TB által meghatározott csoportokat használja, hanem a saját, általunk megadott statisztikai korcsoportokat. A saját korcsoportokat a szótárban változtathatjuk meg, erről a Szótárak karbantartása fejezet Korcsoport résznél olvashatunk.
A BNO statisztikát a nagyítót ábrázoló gombra kattintva a képernyőn tekinthetjük meg, vagy a nyomtató ikon segítségével kinyomtathatjuk.
A lista a paciensek kartonsorszámát, nevét, születési idejét, TAJ számát, és a megjelenési lapok ill. a gondozás kezdetének dátumát tartalmazza.

 

 

Táppénzen lévők

Vissza a lap tetejére

Statisztika menü / Táppénz

E menüpont segítségével táppénzes betegeinkről készíthetünk különböző kimutatásokat. A statisztikában egyaránt megjelennek a kártyás, az ambuláns és az időközben kijelentkezett paciensek.
Lekérhetjük a jelenleg táppénzen lévő betegeinket, statisztikát kérhetünk arról, hogy egy adott BNO kóddal kiket, illetve, hogy egy-egy paciensünket meghatározott időszakon belül hányszor vettük táppénzre.

Időszak:

Adjuk meg a lekérdezni kívánt időszak dátumhatárait; ha csak egyetlen napot akarunk lekérni, azonos dátumot írjunk be. A program az összes olyan beteget ki fogja keresi, akik az adott nap(ok)on táppénzen voltak.

BNO:

Ezt a mezőt csak akkor kell kitölteni, ha azt szeretnénk kilistáztatni, hogy egy meghatározott diagnózissal - a beállított időszak alatt - mely betegeket vettünk táppénzre. A kódot beírhatjuk manuálisan, vagy jobb gombbal a mezőbe kattintva kiválaszthatjuk a teljes BNO listából.

Paciens:

Arról is készíthetünk kimutatást, hogy egy adott paciensünket meghatározott időszak alatt hányszor írtuk ki. Ekkor a Paciens mező mellett található távcső nyomógombra kattintva hívjuk be a paciens listát és válasszuk ki a beteget. Így a paciens neve megjelenik a mezőben. (Ha meggondoltuk magunkat, és mégsem akarunk pacienst választani, a távcső gombra a jobb egérgombbal kattintva törölhetjük ki a mező tartalmát.) Természetesen ebben az esetben is adhatunk meg BNO kódot. Ekkor a listában a betegnek csak azok a táppénzes kartonjai fognak szerepelni, melyeket ezzel a diagnózissal nyitottunk.

A beállítások elvégzése után az OK gombbal indíthatjuk el a kigyűjtést. A program kijelzi a táppénzesek számát összesen és korcsoportonként is. A korcsoportos bontásnál az első oszlop a betegek számát, míg a második a beállított időszakhoz tartozó táppénzes napok számát tartalmazza. A korcsoportos bontás - az előző statisztikákhoz hasonlóan - a saját, általunk beállított korcsoportok szerint történik. Ezeket a korcsoportokat a szótárban változtathatjuk meg, ehhez lapozzunk a Szótárak karbantartása fejezet Korcsoport részéhez.
A statisztika megtekintéséhez és kinyomtatásához használjuk a nagyítót ill. a nyomtatót ábrázoló gombokat. Ha a statisztikát korcsoportos bontás nélkül szeretnénk megnézni ill. nyomtatni, akkor a kattintást jobb egérgombbal végezzük.
A lista a táppénzes kartonok naplószámát, a paciensek kartonsorszámát, nevét, születési idejét, TAJ számát, a táppénzes diagnózist, a táppénzre vétel kezdetét és - ha már lezárt a karton - végét, valamint a megadott időszakba beleeső táppénzes napok számát tartalmazza.

 

 

Paciens adatok - Kórtörténet nyomtatása

Vissza a lap tetejére

Statisztika menü / Paciens karton - Kórtörténet

A menüpont elindításával a kiválasztott paciens valamennyi eddig rögzített adatát megtekinthetjük és kinyomtathatjuk. Ezt a menüpontot használhatjuk a kórtörténet továbbítására is, ha egy betegünk másik orvoshoz szeretne átjelentkezni. Erről a Kijelentkezés fejezetnél már olvashattunk. Ugyanezt a funkciót elindíthatjuk úgy is, ha a paciens megjelenési lapján a Törzskarton nyomógombra a jobb egérgombbal kattintunk.

Az ablak megjelenése után jelöljük be a paciens azon adatait, melyekről a kimutatást kérjük. A listában a fel - le nyilakkal mozoghatunk, és az ENTER billentyűt leütve ill. dupla kattintással jelölhetjük ki a sort. Ezt egy kis nyomtató ikonnal jelzi a program. Ha a kijelölt soron ismét ENTER-t ütünk, vagy duplán kattintunk rá, a kijelölés megszűnik.
Megadhatunk tetszőleges időszakot is, ekkor csak a meghatározott időintervallumban szereplő adatokat listázza ki program, és beállíthatjuk a nyomtatás példányszámát is.
A Nyomtat gombra jobb egérgombbal kattintva a képernyőn tekinthetjük meg a dokumentumot, míg bal gombbal azonnal indíthatjuk a nyomtatást.

 

 

Elvégzett szűrővizsgálatok

Vissza a lap tetejére

Statisztika menü / Szűrővizsgálatok

E statisztikával arról készíthetünk kimutatást, hogy az általunk beállított időszak alatt mely paciensünknél milyen szűrővizsgálatokat végeztünk el.

Adjuk meg a lekérdezni kívánt Időszak dátumhatárait. Ha csak egy konkrét szűrővizsgálatot szeretnénk lekérdezni, válasszuk ki a legördülő listából. A listát a felette lévő kapcsolókkal akár szűkíthetjük is IBE-s és nem IBE-s szűrésekre.
Kattintsunk az OK gombra. A program megjeleníti az elvégzett vizsgálatok számát. A statisztika megtekintéséhez és kinyomtatásához használjuk a nagyítót ill. a nyomtatót ábrázoló gombokat.

A lista a paciensek kartonsorszámát, nevét, születési dátumát, TAJ számát, az elvégzett szűrés nevét és a vizsgálat időpontját tartalmazza. Ha a szűrővizsgálati kartonon bejelöltük a Gondozás kapcsolót, ezt a vizsgálat dátuma melletti G betűvel jelzi a program.
Ha a Szűrővizsgálatok ablakban bejelöljük a Csak paciens kapcsolót, akkor a program azt gyűjti ki, hogy a beállított időszak alatt hány paciensünknél végeztünk valamilyen vizsgálatot, tehát ilyenkor csak a paciensek létszámáról kapunk információt, függetlenül attól, hogy kinek hányféle vizsgálatot végeztünk el.
A statisztikában ekkor nem szerepelnek a szűrésre vonatkozó adatok, csak a paciensek kartonsorszáma, neve, születési ideje, TAJ száma és lakcíme.

 

 

Érvénytelen TAJ

Vissza a lap tetejére

Statisztika menü / Érvénytelen TAJ

E statisztika segítségével kigyűjthetjük, hogy van-e olyan betegünk, akinek törzskartonján nincs kitöltve a TAJ szám vagy érvénytelen adatot írtunk be.

A megjelenő ablakban jelöljük be, hogy a Kártyás, az Ambuláns és / vagy a Kijelentkezett paciensek köréből szeretnénk a kimutatást elkészíteni. Egyszerre több kapcsolót is bejelölhetünk.
Ezután kattintsunk az OK gombra. A program kigyűjti az érvénytelen és hiányzó TAJ számú paciensek létszámát összesen és az alsó ablakrészben korcsoportos bontásban is. A részletes listát a megjelenő, nagyítót ábrázoló gombra kattintva a képernyőn tekinthetjük meg, a nyomtató ikon segítségével pedig kinyomtathatjuk.

A lista a paciens nevén kívül a törzskarton-sorszámát, születési dátumát, a hibás TAJ számot, bejelentkezésének dátumát, valamint lakcímét tartalmazza.
Ez alapján elvégezhetjük a törzskartonokon a szükséges javítást.

 

 

Bejelentkezett paciensek

Vissza a lap tetejére

Statisztika menü / Bejelentkezettek

Ezzel a statisztikával azt gyűjthetjük ki, hogy kik azok a paciensek, akik a megadott időszakban jelentkeztek be praxisunkba. A kigyűjtés csak a kártyás betegek köréből történik, tehát kijelentkezett beteg akkor sem szerepel benne, ha bejelentkezése a beállított időszak alatt történt.

Ha valamennyi bejelentkezett paciensüket ki akarjuk listáztatni, akkor az időszak első mezőjét hagyjuk üresen, a másodikba pedig az aktuális dátum kerüljön.
A bejelentkezési időszak megállapításához a program a törzskartonok Dátuma mezőjét veszi alapul. Ezért az időszak megadásánál figyeljünk arra, hogy átjelentkezett betegeknél a törzskarton Dátuma és TB dátuma mezői gyakran nem azonos dátumot tartalmaznak. Ha a Dátuma mező nincs kitöltve, a paciens csak akkor szerepel a kigyűjtésben, ha az időszak első mezője üres.
Az Időszak beállítása után kattintsunk az OK gombra. A program kijelzi az adott időszakban bejelentkezett paciensek számát. Jelöljük be, hogy a részletes listát milyen Rendezettségben szeretnénk megtekinteni, kinyomtatni: név, kartonsorszám vagy lakcím szerinti sorrendben.
A megtekintéshez, nyomtatáshoz kattintsunk a nagyítót, ill. a nyomtatót ábrázoló ikonra.

A statisztika a paciensek kartonsorszámát, nevét, születési dátumát, TAJ számát, bejelentkezésének dátumát, és lakcímét tartalmazza. A listába bejelentkezési dátumként a törzskarton TB dátuma mezőjének tartalma kerül.

 

 

Férfi / Nő hibalista

Vissza a lap tetejére

Statisztika menü / Férfi / Nő hibalista

A statisztikával azt ellenőrizhetjük le, hogy van-e olyan paciensünk, akinek a törzskartonján, a További fülön nincs kitöltve a Neme mező.
Ajánlatos időnként lekérni ezt a statisztikát, mert vannak olyan jelentések, melyekben a paciensek nemét is fel kell tüntetni, vagy - pl. a KSH statisztikák esetében - nem szerinti bontásban kell elkészíteni.

A menüpont elindítása után jelöljük be, hogy a kártyás, a kijelentkezett vagy az ambuláns paciensek körében szeretnénk a vizsgálatot elvégeztetni. Egyszerre többet is bejelölhetünk.
Ezután kattintsunk az OK gombra. A program kijelzi azon paciensek létszámát, akiknek nincs a programban rögzítve a neme. Választhatunk, hogy a részletes listát Név vagy Kartonsorszám szerinti Rendezettségben kívánjuk megtekinteni, kinyomtatni.

A lista tartalmazza a paciensek kartonsorszámát, nevét, születési dátumát, TAJ számát, bejelentkezési dátumát és lakcímét. Kijelentkezett betegek esetén a Sorszám előtt egy K betűt találunk.
A listát lehetőleg nyomtassuk ki, és ez alapján a hiányzó adatokat minél előbb pótoljuk.

 

 

Nem történt találkozás

Vissza a lap tetejére

Statisztika menü / Nem történt találkozás

Ezzel a menüponttal azokat a pacienseinket listáztathatjuk ki, akiket az általunk beállított időszak alatt egyszer sem láttunk el. A kimutatás elkészítésekor lehetőségünk van arra, hogy külön válogassuk azokat, akiknek megjelenési lapot nem vettünk fel, akiknek általános vagy életkor szerinti státuszlapot nem töltöttünk ki, akiknek tanácsadás lapot nem nyitottunk, és akiket otthonukban sem látogattunk meg.

Az ablak megjelenése után az Időszak mezőkbe gépeljük be azt az időintervallumot, melyről a kimutatást kérjük.
A Születés mezőket nem szükséges kitölteni, de ha a kigyűjtést életkor szerint szűkíteni szeretnénk, akkor itt adhatunk meg születési időintervallumot, így csak a két dátum között született pacienseink ellátási adatait vizsgálja meg a program.
Meghatározhatjuk azt is, hogy a statisztikában csak a Férfiak, csak a k, vagy az Összes paciensünk szerepeljen. Ha külön akarjuk lekérni a listát, először érdemes a Férfi / Nő hibalistával leellenőrizni, hogy mindenkinek rögzítettük-e a nemét a programban. Ellenkező esetben ugyanis a paciens csak akkor szerepel a kigyűjtésben, ha a Neme kapcsolót Összesre állítottuk.
A Csak gondozott kapcsolót akkor jelöljük be, ha csak azokat a pacienseinket akarjuk kigyűjteni, akik gondozásban vannak (gondozási lapot nyitottunk nekik) és az adott időszak alatt nem jelentek meg. A kapcsolót csak a Megjelenés típus kapcsolóval együtt alkalmazhatjuk.
Példány: Itt állíthatjuk be a lista nyomtatási példányszámát, valamint, ha a listában szereplő pacienseknek értesítőt akarunk küldeni, akkor azok is az itt beállított példányszámban fognak nyomtatásra kerülni.
Típus: Jelöljük be azt az ellátási típust, melyről a statisztikát kérjük. Egyszerre többet is megjelölhetünk. Ebben az esetben a paciens akkor fog a listában szerepelni, ha a bejelöltek közül egyik típusú ellátáson sem jelent meg a beteg. (Azaz, ha pl. a Megjelenés és az Általános státusz típusokat jelöltük be, akkor csak azok a paciensen kerülnek kigyűjtésre, akiknek az adott időintervallum alatt se megjelenési, se általános státuszlapot nem töltöttünk ki.)

A beállítások elvégzése után kattintsunk az OK gombra. Ha van a kritériumoknak megfelelő betegünk, akkor a lekérdezés után a nagyítót ábrázoló ikonnal megtekinthetjük, míg a nyomtatót ábrázolóval kinyomtathatjuk a listát.

Értesítő nyomtatása:

Ha rákattintunk az Értesítő nyomógombra, megjelenik a Körlevél beállítás ablak. Itt a paciens listához hasonlóan láthatjuk az értesítendő betegek sorát. A listából jobb egérgomb kattintással vagy az ENTER billentyűvel választhatjuk ki azokat a betegeket, akiknek értesítést akarunk nyomtatni, de használhatjuk az Összes kijelölése nyomógombot is.
Az értesítés szövegének megtekintéséhez, módosításához kattintsunk a Beállítás nyomógombra. Itt jelölhetjük be azt is, hogy milyen adatok kerüljenek rá a nyomtatványra. Gyermekek esetében, ha a címzettnek valamelyik szülőt akarjuk feltüntetni, akkor a paciens adatoknál a Saját helyett az Anyát vagy az Apát jelöljük be.
Értesítő száma: Állíthatjuk 1-re vagy 2-re, attól függően, hogy egy A4-es méretű lapra hány értesítést akarunk nyomtatni. (Az értesítő példányszámát a Nem történt találkozás ablakban kellett beállítanunk.)
Végül mentsük el a módosításokat és zárjuk be az ablakot. Ezzel visszajutunk a Körlevél beállítás ablakba, ahol a Nyomtatás gombra kattintva nyomtathatjuk ki az értesítőket.

 

 

Gyógyszerfelhasználás

Vissza a lap tetejére

Statisztika menü / Gyógyszerfelhasználás

Ezzel a menüponttal a programmal felírt gyógyszerekről készíthetünk különböző szempontok szerint statisztikákat.

Feltétel beállítás fül:

A lap első beállítási lehetősége a Sorrend. Itt jelöljük be, hogy az elkészítendő kimutatásban az adatok milyen szempont szerint legyenek rendezve. Kartonszám, Név, Ellátás dátuma vagy Gyógyszer szerinti sorrend közül választhatunk.
A következő mező a Paciens mező. Itt állíthatjuk be, hogy a Kártyás, az Ambuláns vagy a Kijelentkezett betegek kerüljenek-e bele a statisztikába, esetleg mindhárom csoport.
A Korcsoport mezőben eldönthetjük, hogy a TB szerinti korcsoportot vagy a Saját magunk által létrehozott besorolást alkalmazza a program. Természetesen lehetséges a Korcsoport használata nélkül is statisztikát készíteni. Ha már bejelöltük valamelyik lehetőséget, de mégis inkább korcsoportos bontás nélkül akarjuk a statisztikát lekérni, jobb egérgombos kattintással törölhetjük a jelet.
A Típus kapcsolót Tételre állítva minden egyes felírási alkalom megjelenik, Összesre kapcsolva pedig az összes mennyiséget adja a program.
A Felírási időszak mezőbe azt az időintervallumot írjuk be, melyről a statisztikát kérjük.
Az Egyéb mezőnél, ha bejelöljük a Csak állandó gyógyszer felirat előtti négyzetet, akkor csak az állandók közül felírt gyógyszerek kerülnek bele a kigyűjtésbe.
A Paciens mezőt akkor használjuk, ha egy kiválasztott betegnek felírt gyógyszerekről szeretnénk a kimutatást kérni. A mezőt a mögötte található távcsövet ábrázoló gomb segítségével tölthetjük ki. Bal egérgombbal rákattintva a pacienslista jelenik meg, ahonnan kiválaszthatjuk a beteget. A már beírt adat jobb gombbal a távcsőre kattintva törölhető.
A Gyógyszer mező lehetőséget ad arra, hogy egy meghatározott gyógyszer, gyógyszercsoport felírási statisztikáját elkészítsük. A gyógyszer kiválasztásához használhatjuk a mező melletti távcső gombot. Bal egérgombbal rákattintva behívhatjuk a teljes gyógyszerlistát, innen a már ismert módon emelhetjük át a kiválasztott gyógyszert. Másik lehetőségünk, hogy a Gyógyszer mezőbe manuálisan gépeljük be a készítmény nevét. Nem szükséges a gyógyszer teljes, gyógyszerkönyvi nevét beírni, elegendő, ha a készítményt egyértelműen azonosító névtöredéket adjuk meg. Így az is lehetővé válik, hogy az azonos, de különböző kiszerelésű gyógyszerekről egy lekérdezéssel készítsünk statisztikát. A mező tartalmát törölni lehet manuálisan, vagy a távcső gombra a jobb egérgombbal kattintva.
A Csak gyógyszer kapcsolót bejelölve csak a felírt gyógyszereket jeleníti meg a program, a paciensadatok nem kerülnek bele a kimutatásba.
A BNO intervallum mezőkben megadhatunk egy BNO kódot, ill. egy BNO intervallumot, így arról is készíthetünk statisztikát, hogy bizonyos diagnózisokra milyen gyógyszereket írtunk fel. (Ha csak egy BNO kódra készítjük a statisztikát, mindkét BNO mezőbe ugyanazt a kódot kell beírni.) A mezőket kitölthetjük manuálisan, vagy jobb gombbal a mezőbe kattintva segítségül hívhatjuk a teljes BNO listát. Ha beírtuk a kódokat, az Ellátásnál be kell jelölnünk, hogy a program a Megjelenési lapokon és / vagy a Gondozási kartonokon rögzített BNO kódokat figyelje-e a kigyűjtés során. Tehát külön készíthetünk statisztikát a megjelenési és a gondozási betegségekre rendelt gyógyszerekről.
Ha a diagnózist nem lehet intervallum megadásával behatárolni, használjuk a BNO csoport mezőt. A mező mögötti távcső nyomógombra kattintva listát kapunk a fő betegségcsoportokról. A csoportok neve mellett levő számok azt jelzik, hogy a főcsoport hány alcsoportra bontható, ill. hogy a főcsoportba összesen hány BNO kód tartozik. A főcsoport sorára duplán kattintva vagy az ENTER billentyűt leütve, annak alcsoportjai jelennek meg. (Az alcsoportokat megjelenítő ablakból jobb egérgomb kattintásával léphetünk vissza a főcsoportokhoz.) Álljunk rá a keresett sorra, majd kattintsunk rá a Kiválaszt nyomógombra, így a csoport neve megjelenik a mezőben.
Természetesen ilyenkor is be kell jelölnünk, hogy a kigyűjtés mely kartonokról (megjelenési és / vagy gondozási) készüljön.

Korcsoport beállítás fül:

A Gyógyszerfelhasználás ablakban a Korcsoport beállítás fül csak akkor aktiválódik, ha a feltétel beállításánál megjelöljük valamelyik korcsoportot.
A lapon a kiválasztott korcsoport bontása jelenik meg. Itt módosíthatjuk vagy törölhetjük a meglévő csoportokat, illetve újat hozhatunk létre. Ezt a funkciót akkor ajánljuk, ha a statisztika elkészítése egyedi korcsoportos bontást kíván, az itt elvégzett módosítások ugyanis csak az ablakból történő kilépésig őrződnek meg.
Ha azt szeretnénk, hogy a változtatások tartósan is megmaradjanak, akkor a módosítást a Vegyes menü / Egyéb funkciók / Szótár menüpontját elindítva kell elvégezni, erről a Szótárak karbantartása fejezet Korcsoport részénél olvashatunk. Ennél a főcsoportnál a saját korcsoportokat változtathatjuk meg. A TB általi korcsoportot ne módosítsuk a szótárban, ellenkező esetben ugyanis kötelező jelentéseink esetleg hibásan fognak elkészülni.

Korcsoport módosítása:
A korcsoportot először bal egérgombos kattintással ki kell jelölni. Ekkor megjelenik az adott korcsoport a Megnevezés mezőben, itt tetszőlegesen módosíthatjuk a szöveget. Ezután ha szükséges, a Születési dátum mezőkben javítsuk ki az intervallumot. Fontos, hogy a módosításokat mentsük el, mert ha nem tesszük, elveszik az új beállítás! A mentés elvégzéséhez kattintsunk bal egérgombbal a floppylemezt ábrázoló Módosítások mentése gombra.
Korcsoport törlése:
A korcsoport kiválasztása után egyszerűen kattintsunk rá a piros X-et ábrázoló Korcsoport törlése gombra, majd mentsünk!
Korcsoport létrehozása:
Ha új korcsoportot szeretnénk felvinni, akkor kattintsunk az üres lapocskát ábrázoló Új korcsoport létrehozása gombra. Ekkor üres lesz a Megnevezés és a Születési dátum mező, így beírhatjuk a kívánt adatokat. Ne felejtsünk menteni!

A beállítás után kattintsunk a Lekérdez gombra. Sikeres lekérdezés után - vagyis, ha a lekérdezésnek van eredménye - aktiválódnak a Nyomtat, a Megtekint és az Eltárol gombok.
Megtekintéskor és nyomtatáskor a program először korcsoportokra bontva jeleníti meg a statisztikát, majd az összesítő lapot készíti el. (Ha a Korcsoport megjelölése elmaradt, vagy paciens adatok nélkül kértük a statisztikát, akkor természetesen csak tételes listát kapunk.)
Az Eltárol gombra kattintva a program elmenti a kimutatást, így azt később is megtekinthetjük, kinyomtathatjuk. Ha a mentéshez a bal gombot használjuk, akkor a statisztikában szereplő összes adatot eltároljuk, míg ha a jobb gombbal kattintunk az Eltárol nyomógombra, akkor a kimutatást a paciensek adatai nélkül menthetjük el.
A megjelenő - Windows-ból ismert - ablakban meghatározhatjuk a mentés helyét, a fájl nevét, valamint választhatunk, hogy a statisztikát .dbf, .xls, vagy .txt formátumban kívánjuk elmenteni.

 

 

Ápolási kimutatás

Vissza a lap tetejére

Statisztika menü / Ápolási kimutatás

A háziorvosi szolgálatban végzett ápolási tevékenységről itt kérhetjük le a havi és évi kimutatásokat. A program a paciensek ápolási lapjai alapján készíti el a statisztikát.

A menüpont elindításával megjelenő ablakban adjuk meg azt az évet és hónapot, melyről a kimutatást kérjük. Ha éves jelentést készítünk, jelöljük be az Éves kapcsolót. Ebben az esetben csak az általunk beállított évszámot figyeli a program, a hónapot figyelmen kívül hagyja.
Kattintsunk az OK gombra. Ha a beállított időszakban volt ápolási tevékenységünk, akkor a lekérdezés után megjelennek a nagyítót és a nyomtatót ábrázoló nyomógombok, melyek segítségével megtekinthetjük és kinyomtathatjuk a statisztikát.

A részletes lista a betegek nevét, TAJ számát, az ápolás - az általunk beállított időszakba beleeső - időtartamát, az ápolási tevékenység típusát, valamint a látogatások számát tartalmazza. Az összesítő lapon feltüntetésre kerül az időszak alatt ápolt betegek létszáma, az összes látogatás száma, és az ápolási tevékenység típus szerinti megoszlása.

 

 

Közgyógyellátottak statisztikája

Vissza a lap tetejére

Ezzel a statisztikával leválogathatjuk azokat a praxisbetegeinket, akik közgyógyellátásra jogosultak, és ez a törzskartonjukon a közgyógyigazolványra vonatkozó mezőkben rögzítve van.

Feltétel beállítás fül

Sorrend: Itt jelöljük be, hogy az elkészítendő kimutatásban az adatok milyen szempont szerint legyenek rendezve. Kartonszám, Név, Születési dátum vagy TAJ szám szerinti sorrend közül választhatunk.
A Korcsoport mezőben eldönthetjük, hogy a TB szerinti korcsoportot vagy a Saját magunk által létrehozott besorolást alkalmazza a program. Természetesen lehetséges a Korcsoport használata nélkül is statisztikát készíteni. Ha már bejelöltük valamelyik lehetőséget, de mégis inkább korcsoportos bontás nélkül akarjuk a statisztikát lekérni, jobb egérgombos kattintással törölhetjük a jelet.
Nemük: Meghatározhatjuk, hogy a kimutatásban minden betegünk benne legyen, vagy nemek szerint csak a férfiak ill. csak a nők.
Érvényes közgyógyell. ig.: Ez a kapcsoló legyen bejelölve, ha azokat a pacienseinket szeretnénk kilistázni, akik az aktuális napon érvényes közgyógyigazolvánnyal rendelkeznek.
Időszak (lejárat): Ezt a kapcsolót bejelölve, aktívvá válik az alatta elhelyezkedő két dátummező.
A lekérdezés többféleképpen történhet:

 

Korcsoport beállítás fül:

A Közgyógy ellátottak ablakban a Korcsoport beállítás fül csak akkor aktiválódik, ha a feltétel beállításánál megjelöljük valamelyik korcsoportot.
Az ablak kezelésének módját a Gyógyszerfelhasználás statisztikánál már ismertettük.
 

A beállítások elvégzése után kattintsunk a Lekérdez gombra. Sikeres lekérdezés után - vagyis, ha a lekérdezésnek van eredménye - aktiválódnak a Nyomtat, a Megtekint és az Eltárol gombok.
Megtekintéskor és nyomtatáskor a program először korcsoportokra bontva jeleníti meg a statisztikát, majd az összesítő lapot készíti el. (Ha a Korcsoport megjelölése elmaradt, akkor természetesen csak egyetlen listát kapunk.)
Az Eltárol nyomógombnak ennél a statisztikánál nincs funkciója.

A részletes lista a betegek kartonszámát, nevét, születési idejét, TAJ számát, közgyógyigazolványának számát és érvényességét tartalmazza. Az összesítő lap korcsoportonként és nemek szerinti bontásban tünteti fel a lekérdezési feltételeknek eleget tevő paciensek számát.