Az anamnézis lap

 

Anamnézis lap Születési anamnézis

Vissza a kezdőlapra

 

 

Anamnézis lap

Vissza a lap tetejére

 

Az Anamnézis lapot többféleképpen is kérhetjük a programban. A felső menüsorban a Törzsadatok / Anamnézis alatt található, de közvetlenül hívható a Törzskarton kitöltése során (erre utaltunk már a Törzskarton leírásánál), vagy a Megjelenési lap Anamnézis nyomógombjára bal egérgombbal kattintva. Az anamnézis lapon öt fülön találhatók az adatok.

  

Személyes fül:

Az első oldalon találhatók az életmódra vonatkozó adatok, rizikó faktorok, státusz adatok.
Egyes mezőknél előre feltöltött listából választhatjuk ki az adatot. Ezek szótármezők, tehát ha nem találjuk a megfelelő szöveget, kattintsunk jobb gombbal a mezőre, és a megjelenő ablakban a többi szótármezőhöz hasonlóan bővíthetjük a listát.

Ha paciensünknek gyógyszerallergiája van, ezt a Gyógyszer allergia rovatban rögzíthetjük. Gyógyszerfelírás során, amikor a gyógyszerkönyvből kikeressük a megfelelő gyógyszert, a program piros színnel figyelmeztet az allergiát okozó készítményekre. A program ilyenkor a Hatóanyag érzékenység adatbázisra támaszkodik. (Itt rögzíthetjük az azonos hatóanyagú gyógyszerek csoportjait. Erről a Gyógyszerekről szóló fejezetben olvashatunk bővebben.)
A Gyógyszer allergia mezőbe beírhatjuk az allergiát kiváltó gyógyszercsoport nevét, vagy bármely olyan gyógyszer nevét, mely valamelyik csoportban szerepel. Mindkét esetben minden olyan készítményt piros színnel fog jelezni a program, amely a megadott csoportba tartozik. Egy-egy betegnél természetesen több allergiacsoportot is megadhatunk. A gyógyszerneveket ill. csoportokat pontosan kell beírni, és két kettősponttal kell elválasztani őket. (Például: Algopyrin::Sumetrolim)
Az anamnézis lapon eltárolt allergiacsoportok nevei megjelennek a paciens megjelenési lapjának címsorában.
Ha olyan gyógyszert rögzítünk az anamnézis lapon, amely nem tartozik bele egyetlen allergiacsoportba sem, tehát nem szerepel a Hatóanyag érzékenység adatbázisban, akkor ezt a program nem fogja a gyógyszerkönyvben jelezni, csupán a megjelenési lap címsorában fog szerepelni.

Az Egyéb allergia rovatot kitöltve, az ide beírt szöveg - tájékoztató jelleggel - szintén megjelenik a megjelenési lapok címsorában.
Ha az anamnézis lapon a megfelelő kapcsolókat bejelöljük, a paciens megjelenési lapjain, a jobb felső sarokban is láthatjuk ezeket az információkat.
(Közgyógyellátás: Ha bejelöljük a kapcsolót, és a paciens érvényes közgyógy. igazolvánnyal rendelkezik, akkor jelezni fog a program.)

Az anamnézis lap Egyéb mezőjébe tetszőleges szöveget gépelgetünk be.
Az ablak méretét megnövelhetjük, ha a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak Alap fülén bejelöljük az Automatikus nagyítás kapcsolót. Így a begépelt szöveg könnyebben áttekinthető, olvasható.
Az automatikus nagyítás vonatkozik a kórházi karton beutalás indoka és zárójelentés, a szakrendelés beutaló és a státuszlap megjegyzés, valamint a megjelenési lap anamnézis, státusz és terápia rovataira is.

 

Gyerek betegségek és Felnőtt betegségek fül:

Ezen az oldalon tarthatóak nyilván a paciensre vonatkozó betegségek, kezdetük dátumával együtt. A BNO mezők kitöltésekor jobb gombbal a mezőbe kattintva itt is behívhatjuk a teljes BNO listát.
A mezők feltöltésére a legegyszerűbb módszer, ha az ellátás során a megjelenési lapról hozzuk át a diagnózis kódját. Kattintsunk duplán a megjelenési lap kitöltött BNO mezőjére, majd jelöljük be, hogy hová kívánjuk átvinni a kódot. Ugyanazt a kódot egymás után több helyre is átvihetjük. Ezt a funkciót elindíthatjuk az anamnézis lapon is, innen a gondozási kartonra emelhető át a BNO kód.
Mindkét oldalon lehetőségünk van műtétek, traumák és kórházi ápolások zárójelentéseinek rögzítésére. A beírt leletet a nyomógomb piros színe jelzi.
Az új verziókban azonban erre a Szakrendelés beutalón, ill. a Kórházi lapon is lehetőség van, ezért javasoljuk, hogy az áttekinthetőség kedvéért az eredményeket inkább ott vezessék.

 

Oltási lap fül:

Erre az oldalra vihetjük fel védőoltásokat. Ha a Megjelenési lap Anamnézis nyomógombjára a jobb egérgombbal kattintunk, akkor rögtön az Oltási lap fület jeleníti meg a program.
Az oltást listából választhatjuk ki, amit szükség esetén bővíthetünk is. Erről a Szótár karbantartása fejezetnél olvashatunk.
Ha kitöltöttük az oltás dátumát, nevét és az oltóanyag számát, kattintsunk jobb egérgombbal a Száma mezőbe, ekkor aktiválódik a lap alján az Értesítő nyomógomb, melyre bal gombbal kattintva oltási értesítőt nyomtathatunk ki. A jobb gombot használva a képernyőn tekinthetjük meg az értesítőt. Egy oltási értesítőn maximum 4 oltást tüntethetünk fel.
Előzőleg megadhatjuk a nyomtatás példányszámát is.
A Kötelező oltások nyomógombra kattintva megjelenik a beteg eddig kapott kötelező oltásainak listája. Ehhez azonban előzőleg a Szótárban be kell jelölnünk, hogy a listába felvett oltások közül melyek számítanak kötelezőnek. Ehhez szintén lapozzuk fel a Szótár karbantartása fejezetet.
Ha betelt az Oltási lap, akkor a További oltások fülön folytathatjuk az adatok rögzítését.

 

Családi fül:

Ezen az oldalon a családban előforduló betegségeket és a környezeti kódot adhatjuk meg.
Ahogy a jobb oldali legördülő listákból kiválasztjuk a helyénvaló adatot, a bal oldali Környezeti kód mezőbe automatikusan beíródik a megfelelő kód.
A BNO mezőkön az egér jobb gombjának kattintásával kérhetünk segítséget.

 

 

 

Születési anamnézis

Vissza a lap tetejére

Újszülött pacienseinknek Születési anamnézis lapot vehetünk fel.

Törzsadatok menü / Születési anamnézis

A kartonon értelemszerűen tölthetjük ki az adatokat.
Az AFP szűrés eredménye, a Szülés lefolyása, valamint a Szűrővizsgálatok megnevezése mezők tartalmát legördülő listából választhatjuk ki. Ezeket - a programban már megszokott módon -, jobb egérgomb kattintással tetszés szerint bővíthetjük.
A Fejlődési rendellenességek BNO mezőinek kitöltésekor jobb gombbal hívhatjuk be a teljes BNO listát.
Végül mentsünk!