Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
Terápiák 2025.04.17. Semmelweis Egyetem
Az MKT legfrissebb hírei

Szívbillentyűcsere egy tűszúrással – elvégezték a 2000. TAVI műtétet a Semmelweis Egyetemen

Egy 86 éves, aortabillentyű-szűkülettől szenvedő női betegen végezték el a 2000. TAVI (transzkatéteres aortabillentyű-beültetés) műtétet a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján. Az elmúlt évtizedben dinamikusan nőtt ezeknek a mellkasmegnyitás nélkül, az erek útján végezhető beavatkozásoknak a száma a klinikán; ma már évente 350 ilyen katéteres műtétet hajtanak végre, amely sok idős szívbeteg számára az egyetlen – az életet mentő és az életminőséget jelentősen javító – megoldást jelenti.


TAVI (transzkatéteres aortabillentyű-beültetés) műtét a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati KlinikájánAz első transzkatéteres aortabillentyű-beültetés (TAVI) 2011-ben történt a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán.

„Hüttl Kálmán professzorral közösen kezdtük el a műtéteket. Akkoriban ez bonyolultabb beavatkozásnak számított, érsebészek közreműködése is szükséges volt minden esetben, így naponta csupán 1-2 operációt tudtunk elvégezni. A technika fejlődésének és az indikációs kör szélesedésének köszönhetően ugyanakkor ma már akár napi 7 TAVI-t is le tudunk bonyolítani” – hangsúlyozta dr. Merkely Béla rektor, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatója, aki – ahogyan az elmúlt 10 évben az összes implantációt – dr. Molnár Levente klinikai főorvossal, a strukturális intervenciós program vezetőjével végezte el közösen a 2000. beavatkozást. Jelenleg évi 350 TAVI történik, ezt a számot szeretnénk tovább emelni, és így a 3000. beavatkozást már két év múlva elérni – tette hozzá a rektor.

TAVI: műtét, amely alatt akár beszélgethet is a páciens az operáló orvossal

A TAVI számos idős szívbeteg számára az egyetlen megoldást jelenti, ugyanis elkerülhető vele a jelentősen nagyobb megterheléssel, és bizonyos kor felett komoly kockázattal járó nyitott mellkasi szívműtét.

A beavatkozás során egy bőrön keresztüli szúrással, leggyakrabban a combverőéren keresztül vezetik fel a műbillentyűt, egy csaknem másfél méter hosszú katéter segítségével. Mindez az esetek többségében csak helyi érzéstelenítésben történik, úgy, hogy az orvos akár beszélgetni is tud a beteggel, miközben röntgensugár segítségével keresi az ideális pozíciót, majd kinyitva a műbillentyűt annak kerete az elmeszesedett, beszűkült billentyű helyén rögzül.

A TAVI műtétekben részt vevő kollégák (Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika)„Tapasztalataink szerint a TAVI-műtét életet ment és jelentős életminőségbeli javulást hoz betegeinknek, akik fizikailag és szellemileg is frissebbek lesznek, újra el tudnak menni önállóan a boltba, akár kirándulnak, autót vezetnek” – emelte ki dr. Merkely Béla.

A transzkatéteres aortabillentyű-beültetés igazi csapatmunka

Dr. Molnár Levente hangsúlyozta: igazi csapatmunkának és a kollégák szoros együttműködésének köszönhető, hogy ilyen magas számban tudnak TAVI beavatkozásokat végezni, a szervezéstől az előkészítésen át a betegmenedzsmentig gyakorlatilag minden diszciplína részt vesz a munkában. A műtétben érintett betegek többsége 75 éven felüli, de a 65-75 év közöttiek esetén is a TAVI ajánlott, ha magas kockázatú páciensről van szó.

A 2000. TAVI műtétet egy 86 éves nőbetegen végezték el, aki a sikeres és komplikációktól mentes műtétet követő ötödik napon távozhatott otthonába a klinikáról – adott tájékoztatást dr. Molnár Levente.

Az aorta sztenózis, vagyis az aorta billentyű szűkülete a leggyakoribb szívbillentyűbetegség, előfordulásának esélye az életkor előrehaladtával nő. A háttérben ugyanis a degeneratív meszesedés áll, ami miatt beszűkülnek a billentyűk, így a szívkamra nehezebben tudja átpumpálni rajta a vért. A billentyűk nem megfelelő működését jelezheti a fáradékonyság, fulladás, gyengeség, nehézlégzés, súlyosabb esetben eszméletvesztés, vagy akár hirtelen szívhalál.

A 2000. beavatkozás kapcsán ünnepséget rendeztek a klinikán, ahol a rektor és dr. Molnár Levente is köszönetet mondott az előkészítésben és a TAVI műtétekben részt vevő kollégáknak.

A hiteles tartalom mindig Szívderítő!

Megelőzéssel, betegségekkel, vizsgálatokkal, terápiákkal kapcsolatos információkat olvashat nálunk. A Szívderítőt a Magyar Kardiológusok Társasága hozta létre és felügyeli. Kövessen minket a YouTube-on is!

Ez is érdekelheti

Szívritmuszavar és sport: Nyilasi Tibor és Gellér László közös üzenete - Szívvonal podcast

Tévedés, hogy kardiológiai szűrővizsgálatra csak az időseknek kell menniük - Szívvonal podcast

Egészségnap a magas vérnyomás világnapján: a cukorbetegeket is nagyon várják

Ezek a gyógyszerek fokozhatják a pulzust - mellékhatásként

Mi az a kardiomiopátia? – A szívizombetegségek típusai, tünetei és kezelése

Szívizomgyulladás: mi okozza és hogyan kezelhető?