Vérnyomásemelkedéshez vezető tényezők
„Nem figyeltek magukra az emberek a világjárvány kitörésekor. A vérnyomás-emelkedést valószínűleg az okozhatta, hogy megváltoztak az étkezési szokások, nőtt az alkoholfogyasztás, viszont a kijárási tilalom miatt sokkal kevesebbet tudtak mozogni az emberek. Vélhetőleg a terápiahűség is lazult (az orvosokkal is nehezebb volt tartani a kapcsolatot), mindezt pedig tetézte az érzelmi stressz és a rosszabb alvásminőség. Azt is tudjuk már, hogy a vérnyomásérték csupán kis mértékű emelkedése is megnöveli a stroke és más súlyos szív- és érrendszeri események kockázatát” – jelentette ki dr. Luke Laffin, a tanulmány vezető szerzője, az ohiói Cleveland Klinika Vérnyomás-rendellenességi Központjának társigazgatója. Az Egyesült Államok felnőtt lakosságának csaknem a fele magas vérnyomású, és ez a szívbetegségek vezető oka.
A vérnyomást két számértékkel írjuk le: a szisztolé a magasabb érték, ez mutatja meg az artériákban lévő a nyomásértéket, amikor a szívünk dobban, a diasztolé pedig az alsó számérték, ez meg azt jelzi, hogy mekkora az artériákban a nyomás két szívdobbanás között, amikor a szív elernyed és pihen.
A mostani tanulmány kiterjed az Egyesült Államok teljes lakosságára, az adatokat 2018 és 2020 között gyűjtötték összesen 464 585 pácienstől, akiknek 46 év volt az átlagéletkoruk. A résztvevőktől begyűjtötték a COVID okozta világjárvány miatti zárások előtti vérnyomásértékeket és a pandémia idején mért értékeket.
Nem találtak lényeges változást a vérnyomásadatokban egészen 2020 márciusáig, amikor a Covid-19 világjárvány miatt bevezették az országos zárlatot. Ám áprilistól decemberig 2019 hasonló időszakához képest a havi átlagvérnyomás szisztolés értéke 1,1–2,5 Hgmm-rel volt magasabb, a diasztolés pedig 0,14–0,53 Hgmm-rel.
Különbség a női és férfi értékek között
A nők körében mind a szisztolés, mind pedig a diasztolés értékekben emelkedést tapasztaltak. Érdekes, hogy az idősek szisztolés értéke, míg a fiatalabbak diasztolés értéke nőtt meg ugyanebben az időszakban. Általánosan megállapítható, hogy 4-ből 1 felnőttet 2020 végére magasabb vérnyomású csoportba kellett sorolni az év elejéhez képest.
A kutatásban nem tudták megjelölni a vérnyomásemelkedés pontos okait, de azt kijelentették, hogy nem függött össze a testsúly gyarapodásával, mert a férfiak körében éppenséggel testsúlycsökkenést tapasztaltak a kutatás világjárványra eső szakaszában, és a nőknél pedig ugyanakkora testsúlygyarapodást rögzítettek a világjárvány időszakában, mint előtte. A kutatócsoport a 2021. évi vérnyomásértékek elemzésével folytatja a vizsgálatot.
"Még a pandémia kellős közepén is figyelnünk kell a vérnyomásunkra, és nem szabad figyelmen kívül hagynunk a krónikus állapotainkat” – hívta fel a figyelmet dr. Laffin. „Mozogjunk rendszeresen, étkezzünk egészségesen és mérjük rendszeresen a vérnyomásunkat és a koleszterinszintünket. Rendszeresen forduljunk az orvosunkhoz, és tájékozódjunk a szív- és érrendszeri betegségek kockázatcsökkentésének lehetőségeiről.”
A kutatási eredményeket az Amerikai Szív Társaság Circulation című folyóiratában közölték.