Egy másik kutatásban kimutatták, hogy a rendszeres zöld- és feketetea-fogyasztás 3,53 Hgmm-rel csökkenti a szisztolés vérnyomásértéket és 0.99 Hgmm-rel a diasztolésat. (És ez jó hír!)
Erre a kutatásra alapoztak most egy friss vizsgálatot, amelyben szintén megerősítették, hogy a tea csökkentheti a vérnyomást. Azt figyelték meg, hogy a teában megtalálható két olyan speciális vegyület, amely hatással van egy olyan fehérjére (KCNQ5-nek nevezik), amely a véredényeket borító simaizomszövetben van. Ha aktiválják ezt a fehérjét (a tea ezt teszi), akkor ez ellazítja a véredényeket, jobb véráramlást okoz, ami aztán csökkenti a vérnyomást.
Tea a stressz ellen, a jobb vérnyomásért
Minden tea a Camellia sinensis növény leveléből készül, amely a katekin családhoz tartozó polifenolokat tartalmaz.
Ezeknek a katekineknek van antioxidáns összetevőjük, márpedig az antioxidánsok pusztítják a szabadgyököket (ezek a molekulák okozzák a szervezetben zajló kémiai reakciók miatt kialakuló oxidációt), késleltetik vagy segítik megelőzni a sejtkárosodást, és bizony védenek a gyulladásoktól is.
A teában ezen kívül van egy L-theanine-nak nevezett aminosav is, amelyről bebizonyították, hogy stresszes állapotban lévő embereknek képes csökkenteni a vérnyomását, és ezzel pedig enyhül a feszült állapot is. A stresszről pedig tudjuk, hogy emeli a vérnyomást!
De talán más is közrejátszik. A teafőzés rituáléja, majd amikor leülünk és nyugodtan elszürcsölünk egy csésze teát, szintén nyugtató hatású, szintés segít a stresszkezelésben.
A legjobb vérnyomáscsökkentő teák
Az minden vizsgálatban közös következtetés volt: minden teafajta csökkenti a vérnyomást - két fajta jobban, a többi kevésbé.
Leginkább a zöld teát dicsérik a szakemberek. Ugyanis a fehér és a zöld tea a többi teafajtához képest jóval magasabb katekinkoncentrációt tartalmaz. Ez azért van, mert a fermentálás eljárása – amelyet a fekete és az oolong teánál már alkalmaznak – semlegesítik a hasznos katekineket.
Mitől zöld, fehér és fekete a tea?
Minden teafajta a Camellia sinensis növényből van. A levele fermentálásának foka határozza meg a tea típusát.
- Fehér tea: fermentálatlan fiatal rügy
- Zöld tea: fermentálatlan teljesen kifejlődött levél
- Oolong tea: részlegesen fermentált levél
- Fekete tea: teljesen fermentált levél
- Pu-erh tea: érlelt és teljesen fermentált levél
Fermentálás? Az meg mi?
A fermentáció a teanövényben végbemenő természtes bomlási folyamat, amelynek során a növényi sejtek oxigénnel érintkezve elszíneződnek, ízük, illatuk, vegyi összetételük jelentősen megváltozik.
A frissen leszedett tealeveleket azonnal megszárítják és fonnyasztják. Ettől a levélfelület hajlékonnyá válik és felhasadás nélkül "hengerelhető". A hengerelés lényege, hogy a géppel megsodort tealevelek felületén vékony repedések keletkezzenek, ezáltal a levelek belseje is érintkezni tud a levegővel. A megroppantott leveleket 3-4 órára hűvös helyen kiterítik, ekkor megy végbe a fermentáció, azaz a levelek oxigénnel érintkezve megváltoznak, kialakul a jellemző színük, ízük, illatuk - idézzük Kertész Gergely írását.
Az Egyesült Államok Kiegészítő és Integratív Egyészségügyi Nemzeti Központja is elismeri, sok más tudományos szervezethez hasonlóan, hogy több vizsgálat is bizonyította a zöld tea vérnyomásra gyakorolt jótékony hatását. Ám ne feledkezzünk meg arról, hogy a zöld teában is van koffein. Szerencsére napi 8 csésze zöldtea fogyasztása még biztonságosnak minősül.