Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
Legfrissebb hírek

Magas a vérnyomása? A jobb egészségi állapot gyógyszerét a hálószobában (is) keresse!

Általános 2023.11.08. MHT Web-szerkesztőség

Kutatási eredmények bizonyítják, hogy az aktív szexuális élet valamilyen kapcsolatban van a magas vérnyomással élők hosszabb életével.

A kutatók egyértelmű kapcsolatot találtak a fiatal és a középkorú felnőttek gyenge szexuális aktivitása és a magasabb halálozás között. A magas vérnyomást néma gyilkosnak nevezik, hisz általában nincsenek tünetei. Ám az, hogy nincsenek külső jelei, nem jelenti azt, hogy ne végezne pusztítást a szervezetben. A szív- és érrendszeri betegségek nagyon jól dokumentált kockázati tényezői között a magas vérnyomást úgy tartják számon, hogy még az agyat és a vesét is károsítja.


Sokféle módszert javasolnak a vérnyomás csökkentésére a speciális légzőgyakorlatoktól az étrend megváltoztatásáig, azonban a legfrissebb kutatásban egy olyan életmódi tényező jótékony hatását tárták fel, amely miatt sokan felvonhatják a szemöldöküket.

Kínai kutatók olyan hiánypótló kutatást végeztek, amely gyarapítja a tudásunkat arról, hogy a szexuális aktivitásnak milyen klinikailag igazolt hatása van a magas vérnyomásos betegekre.

A szex, mint megelőzés

„A magas vérnyomás világszerte lényeges közegészségügyi probléma. Azonban eddig nem volt világos a szexuális aktivitás gyakorisága és a magas vérnyomásos betegek bármely ok miatti halálozása közötti összefüggés” – mutatott rá PsyPost nevű weboldalon a tanulmány vezető szerzője, Jiahua Liang.

A kutatásban 4 500 Egyesült Államokban élő, 2005 és 2014 között magas vérnyomással diagnosztizált beteg szexuális aktivitásáról és annak gyakoriságáról szóló adatot dolgoztak fel, az adatokat az Amerikai Egyesült Államok Nemzeti Egészség- és Táplálkozási Felméréséből vették át. A páciensek kicsivel több mint a fele férfi volt, az átlagéletkoruk 40,6 év volt a mintába kerüléskor.

A kutatási eredményekből a következő összefüggéseket vonták le: akik évente 12-51 alkalommal voltak szexuálisan aktívak – tehát legalább havonta egyszer, vagy hetente egyszer –, azoknak a bármely ok miatti halálozási aránya lényegesen alacsonyabb volt azokhoz képest, akiknek ennél alacsonyabb volt a szexuális aktivitásuk. Ez az összefüggés akkor is fennált, ha más változókkal (pl. az életkorral vagy más betegségekkel) is összevetették az adatokat.

Nem egyértelmű az összefüggés

„A gyakoribb, intenzívebb szexuális aktivitás védi a magas vérnyomással élők általános egészségi állapotát és javítja az életminőségüket, ráadásul a jelenlegi kutatási eredményeknek kiemelkedően jelentős hatása lehet a fiatal és középkorú páciensekre” – fejtette ki Liang.

De még mielőtt gyorsan elmesélnénk a párunknak az új kutatási eredményeket, azt azért érdemes megjegyezni, hogy a szexuális aktivitás gyakorisága és a halálozás között nem sikerült még ok-okozati kapcsolatot kimutatni. Az valószínű, hogy ha intenzív és rendszeres a szexuális életünk, akkor javul a szívünk egészségi állapota, és ez megvédi az embereket a magas vérnyomás néhány negatív hatásától. Ám az is lehetséges, hogy eleve az egészségesebbek szeretkeznek gyakrabban. Mivel a kutatásban fiatalabb páciensek adatait vizsgálták, az még továbbra is kérdés, hogy az idősebbekre is érvényes-e ez az összefüggés. Tehát további vizsgálatokra van még szükség.

„Jól szervezett, hosszú távú kutatást kell indítani, hogy még pontosabban meg tudjuk állapítani: a szexuális aktivitás növekvő gyakorisága miként javítja a fiatal és a középkorú magas vérnyomásos páciensek kilátásait. Továbbá az alacsony szexuális aktivitás okait is tovább kell vizsgálni a jövőben” – vonták le a végkövetkeztetést a szerzők. Mindenesetre, ha a tudósok is azt mondják, hogy szeretkezzünk minél többet, már csak azért is, hogy javuljon az egészségünk, akkor ki akarna vagy merne ezzel vitatkozni?

A tanulmányt a The Journal of Sexual Medicine című folyóiratban közölték.