Fülsebészeti műtéthez használnak csúcstechnológiai eszközöket a Szegedi Hallásjavító Implantáció Munkacsoport tagjai. A Szegedi Tudományegyetemen egyedülálló, modern feltételek adottak a hallásjavító készülék beültetéséhez. Az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Fül- Orr- Gégészeti és Fej- Nyaksebészeti Klinika élen jár az olyan innovatív eszközök kifejlesztésében, amelyek a betegek ellátását még magasabb szintre emelik. A Nucleus® Nexa™ Implant System a világ első okos cochleáris implantátuma, mely forradalmasítja a hallásjavítást — és új távlatokat nyit a páciensek és az orvosok számára. Az eszközt exkluzív sajtónyilvános műtét során ültették be Szegeden.
Prof. Dr. Rovó László az első okos cochleáris implantátumot ülteti be 2025. június 25-én, Szegeden. Fotó: Sahin-Tóth István
Lóri hagyományos hallókészülékének köszönhetően kortásaival együtt tanult meg beszélni, de további hallásromlás miatt egyre nehezebb volt számára az iskolában figyelni, szüleit és barátait megérteni. A családnak Lóri kistestvérének súlyos halláscsökkenése miatt már volt kedvező tapasztalata a cochleáris implantátummal, ezért úgy döntöttek, hogy a 11 éves kisfiúnak is ez lehet az optimális segítség. A gondosan előkészített és csúcstechnológiával megtervezett beavatkozást a Szegedi Hallásjavító Implantáció Munkacsoport, Prof. Dr. Rovó László vezetésével végezte el. A szegedi orvosok korábban már a RobOtol elnevezésű robotot is tesztelték hasonló műtéteknél.
Loránd édesanyja, Hankó Mónika elmondta, hogy a kisebbik fiuk már négy éve cochleáris implantátummal él és nagyon jók a tapasztalataik. A család szempontjából óriási a jelentősége a tudomány adta lehetőségnek, hiszen így a fiúk teljes értékű tagjai lehetnek a társadalomnak, ugyanolyan iskolába járhatnak, mint a bárki más és akár zenélhetnek, sportolhatnak is, hiszen van vízálló változata is az implantátum külső egységének. A szülők a szegedi orvosok kiváló híre és a beavatkozás rutinszerű alkalmazása miatt döntöttek a Szegedi Tudományegyetem mellett.
A műtétet követően magát a Nucleus® Nexa™ Implant-ot, a világ első és egyetlen okos cochleáris implantátumát szakértők mutatták be egy sajtótájékoztatón. A Szegedi Tudományegyetem Rektori Épület dísztermében tartott rendezvényen részt vett Terman Tibor, a Cochlear magyarországi képviselője, Prof. Dr. Rovó László, az SZTE rektora, Lantos Júlia, a Magyar Cochleáris Implantáltak Egyesületének elnöke, valamint Antonio Sportelli, a Cochlear regionális vezetője és munkatársai, Katharina Roessl és Robin Turek.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a Nucleus® Nexa™ Implant a Cochlear több mint négy évtizedes, bizonyított megbízhatóságú implantátumaira és technológiai innovációban betöltött vezető szerepére építve, új korszakot nyit a cochleáris implantációban. Ez az eszköz az első olyan implantátum, amely folyamatos önellenőrzést végez a biztonság és teljesítmény optimalizálása érdekében, Firmware-frissítéseken keresztül folyamatosan fejleszthető, így a jövő innovációi is elérhetővé válnak a páciensek számára. Különlegessége, hogy dinamikus energiagazdálkodással javítja a használhatóságot és a teljes napos akkumulátor-élettartamot, valamint a világ legkisebb és legkönnyebb hangprocesszorával kínál kompromisszummentes hallásélményt.
(Forrás: SZTE/Lévai Ferenc)
Fotó: Sahin-Tóth István



