Táppénz

 

Táppénzes karton nyitása Táppénz jog ellenőrzése
Táppénzes karton lezárása Táppénzes karton törlése

Vissza a kezdőlapra

 

Táppénzes kartont a beteg Megjelenési lapjának Táppénz nyomógombjára kattintva tölthetünk ki.
Jobb egérgombbal üres kartont kérhetünk, míg ballal az utolsó táppénzes kartont jeleníti meg a program. Ha a paciensnek nyitott táppénzes kartonja van, akkor a megjelenési lap Táppénz nyomógombján megjelenik a táppénzre vétel dátuma, és ameddig le nem zárjuk a kartont, a beteg minden megjelenési lapján látható. Azon a megjelenési lapon, amelyikről a kartont nyitottuk, a felirat piros színű.

Fontos: Ha tehát a Táppénz nyomógombon dátum is szerepel, mindig a bal egérgombbal vegyük elő a kartont, így elkerülhetjük, hogy egy betegnek egy időben két táppénzes kartonja legyen nyitva.

 

Táppénzes karton nyitása

Vissza a lap tetejére

Keresőképtelen személy jele:

A listából válasszuk ki a megfelelő adatot. Ha beteg gyermekkel valamelyik szülőt vesszük táppénzre, akkor a gyermeknek kell a táppénzes kartont nyitni, majd itt kell kiválasztani az anyát vagy az apát. Fontos, hogy ebben az esetben a gyermek törzskartonján, a Családi fülön legyenek kitöltve a szülők adatai, így a táppénzes kartonon a kiválasztott szülő adatai (neve, TAJ száma, stb.) jelennek meg. A választott szülő hiányzó TAJ számára a program figyelmeztet bennünket.
Ha ipari tanulót veszünk táppénzre, akkor válasszuk ezt a sort, így a táppénzjelentésben ő nem fog szerepelni.

 

Keresőképtelenség kezdete:

A program automatikusan kínálja fel annak a megjelenési lapnak a dátumát, amelyről a táppénzes kartont nyitottuk. Szükség esetén ezt természetesen módosíthatjuk. A mező mögötti távcső gombra kattintva a határidőnaplóból is kiválaszthatjuk a dátumot.

 

Felvétel módja:

Alapértelmezésként az Induló sor jelenik meg.
Ha paciensünk kórházban volt és betegállománya folyamatos, akkor a Kórházból sort kell kiválasztanunk. Abban az esetben, ha már a kórházi kezelés előtt is - megszakítás nélkül - táppénzen volt a beteg, az előző, lezárt táppénzes karton naplósorszámát fel kell tüntetnünk az Előző naplószám mezőben.
Visszamenőleges abban az esetben legyen a felvétel módja, ha a beteget az aktuális hetet megelőző héttel vesszük táppénzre, de arra a hétre már leadtuk a táppénzjelentést. (Például csak kedden szól a beteg, hogy már pénteken sem dolgozott.) Ezzel a móddal azonban csak három munkanapra visszamenőleg vehetjük táppénzre a beteget, és tudnunk kell, hogy a program a visszamenőleges felvételeket nem jelenti a automatikusan, tehát a jelentés készítésekor el kell végeznünk még egy beállítást. Ez a Táppénzjelentés fejezetben van részletezve.
Ha három napnál több idő telt el, akkor a felvétel módjának nem Visszamenőlegest, hanem Indulót kell megadnunk és arra a hétre újra el kell készítenünk a táppénzjelentést a floppy sorszámát egyel megnövelve.
Átvett a mód, ha folyamatosan betegállományban lévő paciens jelentkezik át a praxisunkba.
Diagnózisváltozáskor használjuk az Új diagnózis módot. Az eredeti - tehát például Induló móddal nyitott - kartont úgy kell lezárni, hogy a Megszüntetés módja Diagnózis változás legyen. Majd új táppénzes kartont kell nyitni a betegnek, amelyen a Felvétel módjának az Új diagnózis sort kell kiválasztani, az Előző naplószám mezőbe pedig be kell írnunk az imént lezárt karton naplósorszámát.

 

Orvosi naplószáma:

A táppénzes naplósorszámot a programban 6 karakteren vezessük. A szám az aktuális év utolsó két jegyével kezdődjön, és 4 karakteren tüntessük fel a naplósorszámot, pld. 010001, 010002, 010003, és így tovább, melynél 01 az évszám utolsó két karaktere, a 0001 pedig a tényleges naplósorszám nullákkal feltöltve 4 karakterig. A program leellenőrzi a naplószám-azonosságot, vagyis ha egy már létező naplósorszámmal akarjuk táppénzre venni betegünket, figyelmeztetést küld.
A mező kitöltésének legegyszerűbb módja, ha a mellette lévő távcső gombra a bal egérgombbal kattintunk, így a mezőben automatikusan megjelenik a soron következő (még kiadatlan) naplósorszám. Ehhez azonban először a szótárban be kell állítanunk a kezdősorszámot, vagyis hogy honnan induljon a naplósorszámok kiadása. Ezt minden év elején újra be kell állítanunk. Lapozzunk a Szótárak karbantartása fejezethez.

 

Táppénz helye és jellege:

Itt szintén listából kell kiválasztanunk a megfelelő adatokat.

 

Táppénz oka (BNO):

A táppénz okaként egy vagy több BNO kódot kell megadnunk. Összesen öt BNO mező áll rendelkezésünkre, de ezek közül csak a legfelső kerül be a táppénzjelentésbe. Ha nem adunk meg BNO kódot, a kartont nem tudjuk elmenteni.

Fontos: Ahhoz, hogy a táppénzjelentés helyesen készüljön el, a Táppénz okát, vagyis a BNO kódot a legfelső BNO mezőbe kell beírni!

A BNO mezőkön állva a szokásos módon, tehát jobb egérgombbal hívhatjuk segítségül a BNO listát.
Ha a megjelenési lapon kitöltöttük a diagnózist, vagyis a BNO mezőt, mezőket, majd erről a lapról nyitjuk az új táppénzes kartont, akkor a BNO kódok a megjelenési lapról automatikusan kerülnek át a táppénzes kartonra. Természetesen szükség esetén a kódok törölhetőek vagy módosíthatóak.

 

Ha megfelelően kitöltöttük az adatokat, a kezelőpult segítségével mentsük el a kartont.

 

Táppénzes papír fül:

Ezen az oldalon gépelhetjük be a táppénzre vonatkozó megjegyzéseket, tetszőleges szöveges információkat. (Például ide jegyezhetjük fel, hogy betegünknek mettől meddig adtuk ki a táppénzes papírt.)

 

 

Táppénzes karton lezárása

Vissza a lap tetejére

A Megjelenési lap Táppénz nyomógombjára történő bal egérgomb kattintással vegyük elő a paciens nyitott táppénzes kartonját.

 

Keresőképtelenség vége:

A dátummezőt a szokott módon töltsük ki. A mező mögötti távcső gombra kattintva a határidőnaplóból is kiválaszthatjuk a dátumot.

 

Összes táppénzes napok száma:

A keresőképtelenség végének kitöltése után a program automatikusan kiszámítja a napok számát.

 

Megszüntetés módja:

Válasszuk ki a listából a megfelelő módot. E nélkül a táppénzes karton nem menthető el.

 

Fontos: A táppénzes kartonon szereplő legördülő listákat a táppénzjelentés szabályos elkészülése érdekében nem szabad bővíteni, sem adatait módosítani!

 

 

Táppénz jog ellenőrzése

Vissza a lap tetejére

A táppénzes kartonon a Táppénz joga nyomógombra kattintva a program összegzi a folyamatosan táppénzen töltött időszakot, és feltünteti, hogy ebből hány napot töltött betegünk kórházban. Ha a beteg még táppénzen van, azaz nem töltöttük ki a Keresőképtelenség vége dátumot, a táppénzes időszakot az aktuális, mai napig számolja.

Fontos: A funkció megfelelő működése érdekben az alábbi szabályokat kell betartanunk:

  • Ha folyamatosan táppénzen lévő betegünknek - pl. diagnózis váltás miatt - új táppénzes kartont kell nyitnunk, az előző karton lezárásához viszonyítva a következő naptári nappal kell nyitnunk az új kartont. Tehát nem azonos dátummal zárjuk le az előzőt és nyitjuk az új kartont, de a lezárás és nyitás között nem is maradhat ki nap.

  • Ha a folyamatos táppénz alatt betegünk kórházba kerül, a kórházban töltött időszakot Kórházi lap kitöltésével kell dokumentálni.
    A kórházba kerülést megelőző nappal a táppénzes kartont Kórházba móddal zárjuk le. Nyissunk betegünknek egy új kórházi lapot, és töltsük ki az Ápolás kezdete, majd az Ápolás vége dátumokat. Az Ápolás vége dátumot követő naptári nappal és Kórházból móddal nyissunk új táppénzes kartont a betegnek.

 

Táppénzes karton törlése

Vissza a lap tetejére

 

Fontos: Táppénzes kartont csak két esetben szabad törölni.
Ha a tévesen felvett karton még nem szerepelt a táppénzjelentésben, következmények nélkül törölhető.
Ha már jelentettük, akkor először törölt tételként megjelölve újra le kell jelentenünk, és csak ezután törölhetjük ki a programból.
Hálózatos felhasználók a törlés megkezdése előtt a mellék gépen (kliensen) lépjenek ki a programból! A törlést mindig a főgépen (szerveren) kell elvégezni!

Válasszuk ki a pacienst, majd indítsuk el a Vegyes menü / Egyéb funkciók / Táppénzes karton menüpontot. A beteg utolsó táppénzes kartonja jelenik meg. Ha nem ezt akarjuk törölni, kattintsunk át a Lista: Előzőek fülre, melyen dátum szerinti sorrendben láthatjuk a beteg előző táppénzes kartonjait. (Az aktuális beteghez tartozó sorok fekete színűek.)
Álljunk rá a törlendő sorra. Ezután kattintsunk vissza az Adatok: Aktuális fülre. Ellenőrizzük le, hogy valóban ezt a kartont akarjuk-e törölni, majd kattintsunk az ablak alján lévő Törlés gombra. A program megerősítést kér a törléshez, kattintsunk az Igen gombra, majd zárjuk be az ablakot és indítsuk el a Vegyes menü / Adatkarbantartás / Indextábla generálás funkciót.
Ha olyan karton törlünk ki, amely nem került be egy jelentésbe sem, akkor a törölt karton naplósorszámát - a folytonosság miatt -, újra ki kell adnunk.