Cardiovascularis rizikólap

 

Cardiovascularis rizikószűrés Cardiovascularis rizikólap törlése
Cardiovascularis rizikólap kitöltése  

Vissza a kezdőlapra

 

 

Cardiovascularis rizikószűrés

Vissza a lap tetejére

ProDoki Plus programunk cardiovascularis rizikólapját a Meditres Egészségügyi Szolgáltató Kft. az "Irányított Betegellátás" kecskeméti szervezője szakmai támogatásával fejlesztettük ki, mely teljes mértékben megfelel az Országos Alapellátási Intézet által támasztott szakmai követelményeknek.
A programban előzőleg rögzített ill. a lapon megadott rizikó tényezők figyelembevételével a ProDoki automatikusan kiszámítja a paciens cardiovascularis rizikójának pontértékét.

A kockázati pontérték kiszámításához néhány alapvető feltételnek kell teljesülnie. Beállíthatjuk úgy a programunkat - a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak Alap fülén a Cardiovascularis rizikó ellenőrzése kapcsolót bejelölve -, hogy az induló feltételek hiánya esetén ne is nyithassunk új rizikószűrő lapot. Akár kérjük ezt a fokozott ellenőrzést, akár nem, a hiányosságokra minden esetben előre figyelmeztet a program.

Indulási feltételek:

  1. A paciens életkora 18 - 65 év között kell legyen.

  2. Az aktuális napra nyitnunk kell a paciensnek egy megjelenési lapot, melyen rögzíteni kell az aznapi vérnyomás értéket, a beteg testsúlyát és testmagasságát. A megjelenési lapot a CV rizikólap nyitása előtt el kell menteni.

  3. Lennie kell egy három hónapnál nem régebbi laborbeutalónak, melyen a következő vizsgálatoknak és hozzájuk tartozó eredményeknek mindenképpen szerepelniük kell: KOL, HDLK, TG, VC, Fibrinogen.

  4. Ha az éhomi VCé értéke nagyobb, mint 6,1 mmol/l, ebben az esetben csak akkor nyithatjuk meg a rizikólapot, ha a paciens anamnézislapján vagy gondozási kartonján CH anyagcsere-betegség BNO kódja van (R7300, R7310, E10.., E11..) rögzítve.

  5. Ha a Triglicerid értéke nagyobb, mint 4,5 mmol/l, akkor az LDLK értékkiszámítására nem alkalmazható a Friedwald képlet. Ebben az esetben az LDLK mérést a laborral kell elvégeztetni, és pótlólag rögzíteni a laborkartonon.

 

CV kódok hozzárendelése:

Az első cardiovascularis rizikószűrés elvégzése előtt a szótárban be kell a laborvizsgálatokhoz a hozzájuk tartozó CV kódokat. Ezt a műveletet csak egyszer kell elvégezni.

Vegyes menü / Egyéb funkciók / Szótár

Válasszuk ki a Labor főkódot, majd az Alcsoport fülön nézzük végig az eddig felvett laborvizsgálatokat. Keressük meg a CV rizikószámításhoz szükséges vizsgálatokat (KOL, HDLK, LDLK, TG, VCé, Fibrinogen), és a CV kódok mezőből válasszuk ki a hozzá tartozó kódot, majd mentsünk.

Fontos: Minden CV kódhoz hozzá kell rendelnünk egy, de csak egy laborvizsgálatot! Ha még nincs megfelelő vizsgálat a listánkban, kérjünk új lapot és vegyük fel. Ennek módjáról, és a szótár használatáról bővebben olvashatunk a Szótárak karbantartása fejezetben.

 

 

Cardiovascularis rizikólap kitöltése

Vissza a lap tetejére

A CV rizikólapot a paciens megjelenési lapján a Gondozás / CVRizikó nyomógombjára a jobb egérgombbal kattintva hívhatjuk elő.
Ha paciensünknek előzőleg még nem vettünk fel rizikólapot, akkor automatikusan új, üres lapot kapunk, ellenkező esetben a legutolsót jeleníti meg a program. Ilyenkor a kezelőpult Új ikonjával kérhetünk üres lapot.
A Dátum minden esetben a program aktuális dátuma, amit szükség szerint módosíthatunk.
A Kor a paciens törzskartonján rögzített születési dátum alapján automatikusan megjelenik a lapon. A pontszámítás feltétele, hogy a beteg életkora 18 - 65 év között legyen.
A Neme mező szintén automatikusan töltődik ki a törzskarton alapján. A pontérték kiszámításához szintén elengedhetetlen ez az adat.
A Vérnyomás értéke az aktuális megjelenési lapról kerül át, de utólag szintén módosítható.
A mellette található területen jelzi a program, ha a paciens kórelőzményében magas vérnyomás betegség szerepel. Ha az I10H0 vagy I1500-I1590 BNO kódok bármelyikével gondozásba van véve a beteg, akkor a CV rizikólapon az erre vonatkozó jelzés mellett a Hypertonia, gondozott felirat szerepel. Amennyiben nincs gondozásba véve, de az anamnézis lapján rögzítve van a fent felsorolt BNO kódok egyike, akkor szintén jelzi ezt a program, de a szöveg Hypertonia, nem gondozott lesz. Ellenkező esetben a felirat Nem gondozott.
A laboreredmények a paciens kitöltött laborbeutalójáról kerülnek átemelésre a CV Rizikólapra.
Az éhomi vércukorérték normál esetben nem haladhatja meg a 6,1 mmol/l-t. Ha az érték magasabb ennél, a beteg anamnézis vagy gondozási kartonján szerepelnie kell az R7310, az R7300, az E1100-E1190, vagy az E1000-E1090 BNO intervallumokba tartozó kód egyikének. Ekkor a BNO kód megjelenik a kartonon, és ugyanakkor az IFG, IGT, DM1 ill. DM2 kapcsolók közül bejelölésre kerül a megfelelő.
A Dohányzás mezőben a listaelemek közül válasszuk ki a betegre érvényes sort.
A Haskörfogatot be kell írnunk, e nélkül az adat nélkül nem lehet a rizikó pontértékét kiszámítani.
A Családi anamnézis, Táplálkozás, Alkohol, Fizikai terhelés, Személyiség típus és Stressz mezőket értelemszerűen, szintén ki kell tölteni.

 

Pontszámítás

A cardiovascularis kockázat pontértékét a CV lap mentésekor ill. a Számítás nyomógombra kattintva számolja ki a program. A pontérték megjelenik az ablak címsorában, ill., ha rákattintottunk a Számítás gombra, a gombon is.
A rizikó mértéke szövegesen is feltüntetésre kerül az ablakban, a mértékétől függően a szöveg különböző színével is jelez a program.
A cardiovascularis rizikó pontszámításáról szakmai információt a Súgó nyomógombra kattintva kaphatunk.

 

Rizikólap nyomtatása

A nyomtatási Példányszámot a lap alján található mezőben állíthatjuk be. A konkrét adatokon kívül tetszés szerinti megjegyzést is írhatunk a nyomtatványra. Ennek begépelésére a Megjegyzés nyomógombra kattintva van lehetőségünk. Az ablakba beírt szöveget a Ment gomb segítségével tárolhatjuk el, az így beírt szöveg valamennyi betegünk CV rizikólapján szerepelni fog.
A rizikólap kinyomtatásához a Nyomtatás gombra kell kattintanunk. Jobb gombos kattintás esetén a program más területeihez hasonlóan itt is megjeleníthetjük a nyomtatási képet.

A Cardiovascularis rizikószűrésben részt vevő pacienseinknek egy ismertetőt nyomtathatunk, ha a Betegtájékoztató gombra kattintunk. A megjelenő ablakban a File menü / Print… menüpontjával indíthatjuk a nyomtatást.

Ha paciensünknek már van felvéve CV rizikólapja, az új kartonra nem szükséges minden adatát újra felvennünk, mivel azokat átemelhetjük az előző lapról is.
Kérjünk egy új CV rizikó lapot a Kezelőpult segítségével, majd kattintsunk rá az Előző lap áthozatala nyomógombra. Az ekkor megjelenő ablakban dupla kattintással jelöljük ki azokat az adatokat, melyeket át kívánunk vezetni az új lapra. A kijelölést a sor előtti X jelzi. Ismételt dupla kattintással a kijelölést megszüntethetjük, amennyiben egy kijelölt elemet az adott esetben nem kívánunk átemelni.
Az Átemel gombra kattintva az utolsó karton kijelölt adatai megjelennek az új lapon.

Fontos: Az áthozatalt csak addig tehetjük meg ameddig az új kartont nem mentettük el!

 

 

Cardiovascularis rizikólap törlése

Vissza a lap tetejére

A tévesen vagy próbaképpen felvett kartonok törlésére a lap Lista: fülén van lehetőség.
Kattintsunk a bal egérgombbal a törlendő rizikólap dátumára.
A program megerősítést kér a törlés elvégzése előtt, kattintsunk az Igen gombra. Ezután rá kell kattintanunk a Kezelőpult Mentés gombjára is, ennek hatására fog a sor törlődni a listából.