A törzskarton

 

Betegfelvétel Sablon használata a Törzskartonon
Törzskartonok módosítása Törzskarton törlése
A törzskarton lehetőségei

Vissza a kezdőlapra

Betegfelvétel

Vissza a lap tetejére

Ha új beteg érkezik, első teendőnk felvinni a paciens legfontosabb adatait a törzskartonba. Ezt nevezzük betegfelvételnek, ezzel a művelettel regisztráljuk a beteget.

Törzsadatok menü / Betegfelvétel - Új karton

Az adatok fontosságuk és jelentésük szerint csoportosítva tölthetők ki. A karton több különböző oldalt tartalmaz, melyeket a karton felső részén láthatunk. Az oldalak között az egérrel mozoghatunk, mégpedig úgy, hogy az egér bal gombjával rákattintunk a kívánt fülre. Ezek közül is a legfontosabb a személyes adatokból álló rész kitöltése.

Személyes fül:

Alapadatok

Sorszám:

A program automatikusan új, belső kartonsorszámot ad a paciensnek. Ez lesz betegünk egyedi azonosítója a programban, ezért fontos, hogy ezt ne változtassuk meg.

Paciens:

Lehet kártyás vagy ambuláns. Ambuláns beteg esetén kattintsunk a bal egérgombbal a Kártyás feliratra, ekkor az Ambulánsra változik.

  EU adatlap: Itt jelezzük, hogy a paciensnek van-e EU adatlapja. Az adat az Irányított Betegellátási Rendszerben jelentendő.
 
Személynév:

A mező kitöltése kötelező! A nevet elegendő kisbetűvel beírni. A mező elhagyásával - a többi név jellegű mezőhöz hasonlóan - a program automatikusan nagybetűssé teszi a kezdőbetűket.

A Leánykori név és az Anyja neve mezők ugyanígy tölthetők ki
Születés:

A mező kitöltése kötelező! Csak valós dátumot fogad el a program.

TAJ:

Ha érvénytelen TAJ számot írunk be, a mezőnév piros színű marad.

  Szem.az. típusa: Válasszuk ki a megfelelő sort. Érvényes TAJ szám beírása esetén a mező tartalma automatikusan TAJ szám kitöltve lesz, míg üres mezőnél vagy érvénytelen számnál TAJ szám nincs kitöltve. Az adat az Irányított Betegellátási Rendszerben jelentendő.
 
  Neme: A mező kitöltése kötelező!

Bejelentkezés

Típusa:

Ha a paciens még nem adta le kártyáját orvosnak, akkor bejelentkezett, míg ha más orvostól jelentkezett át hozzánk, akkor természetesen átjelentkezett a típus. Átjelentkezett beteg esetén kattintsunk a bal egérgombbal a Bejelentkezett feliratra, ekkor az Átjelentkezettre változik. Az átjelentkezett beteget a program a bejelentkezést követő hónapban jelenti. Ha azt szeretnénk, hogy ők is ugyanabban hónapban kerüljenek be a jelentésbe, a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak Alap fülén kapcsoljuk ki az Átjelentkezés esetén hónap növelése kapcsolót.

TB dátuma:

A program automatikusan az aktuális dátummal tölti fel a mezőt, természetesen szükség esetén ez módosítható.

Dátuma:

A TB dátuma mezőből TAB billentyűvel továbblépve, bejelentkezett betegnél a TB dátuma mezőben szereplő dátum kerül ide, míg átjelentkezés esetén a következő hónap első napja. Szükség esetén természetesen ez módosítható.


Fontos:
A mezőt mindenképpen töltsük ki, mivel az összes kötelező jelentés az e mezőben szereplő dátum alapján készül el. Ha ezt elmulasztjuk, jelentéseinkben nem fog a paciens szerepelni.

Lakcím

A Lakcím adatok értelemszerűen töltendők ki. (Az adatokat itt is elegendő kisbetűvel beírni.)

Közgyógyellátási szám

Ha a paciens közgyógyellátásra jogosult, itt kell megadnunk az igazolvány számát és érvényességét.
Ha ezután a betegnek olyan gyógyszert írunk fel, amely adható közgyógyellátásra, a program a jogcím mezőben automatikusan ezt a jogcímet kínálja fel. A lejárat dátumát szintén figyeli a program, és figyelmeztetést küld.
 

Államp.

Az állampolgárságot max. 3 karakteren vihetjük fel. (Pl.: HUN)
 

További fül:

Itt rögzíthetjük a születési és munkahelyi adatokat.

Az Azonosító mező paciens nemét is jelöli. Férfiak esetén 1-gyel kezdődjön a szám, nőknél 2-vel. A 2000. január 01. után született fiúkat 3-al, a lányokat 4-el azonosítjuk.
Ezen a lapon van lehetőségünk a paciensek esetleges második (pl. értesítési) címének rögzítésére is.
Ha a Jogosítvány típusa és Érvényessége mezőket is kitöltjük, a paciens kiválasztásakor figyelmeztetést kapunk lejárt érvényesség esetén.

 

Családi fül:

Fontos: Ha beteg gyermekkel az anyát ill. az apát kívánjuk táppénzre venni, ki kell töltenünk a szülők adatait is.

 

Egyéb fül:

Közgyógyellátási szám:

A Személyes fülön rögzített szám és érvényességi idő itt is feltüntetésre kerül.

Régi kártyaszám:

Kártyacsere esetén a program ebbe a mezőbe írja be a paciens régi TAJ számát.

Táppénzre vétel:

A négyzet bejelölésével engedélyezhetjük ill. tilthatjuk a beteg táppénzre vételét.

 

Fontos: Ha befejeztük az adatok kitöltését a Kezelőpult Mentés gombjával, vagy a CTRL+END billentyűkombinációval mentsük el a Törzskartont!

 

Törzskartonok módosítása

Vissza a lap tetejére

Az elmentett törzskartonokat bármikor újra elővehetjük, módosíthatjuk.

Törzsadatok menü / Törzskarton kitöltés

Lista fül: Ha több törzskartonon szeretnénk módosítást végrehajtani, a lista fülre kattintva a Paciens listát kapjuk meg, és ahhoz hasonlóan kereshetünk benne. Álljunk rá a beteg nevére, ekkor máris a kiválasztott beteg lesz az aktuális, ezt a címsorban is láthatjuk. Ezután bármely másik fülre átkattintva módosíthatjuk a Törzskartonját.

Ne felejtsünk el utána menteni!

Tipp: Kijelentkezett beteg törzskartonja könnyen felismerhető, mivel azon a bejelentkezési adatok mezői szürkék, nem módosíthatóak. 

 

 

 

A törzskarton lehetőségei

Vissza a lap tetejére

Ha már elmentettük a törzskartont, a Személyes fülön két nyomógomb aktiválódik.

Anamnézis

Idekattintva a paciens anamnézis lapját vehetjük elő és tölthetjük ki. Erről a későbbiekben, az Anamnézis lapról szóló fejezetben lesz bővebben szó.

 

Adatok fogadása

 

Ha új paciensünk olyan orvostól jelentkezik át praxisunkba, aki szintén a ProDoki Plus-t használja, kérjük, hogy a beteg adatait, kórtörténetét floppy lemezen is küldje el.
Nyissunk új törzskartont, töltsük ki a Személynév, Születés dátuma és TAJ szám mezőket, valamint a Bejelentkezési adatokat. Mentsük el a kartont, majd helyezzük a lemezt a meghajtóba és kattintsunk rá a gombra.
A paciens törzsadatai beolvasásra kerülnek, így a törzskarton kitöltésére fordított idő minimálisra csökkenthető.
Ha ezután bármikor jobb egérgombbal kattintunk a nyomógombra, megtekinthetjük a paciens összes elküldött adatát, megjelenéseit, gyógyszereit, beutalóit, stb.

 

E111 adatlap

Itt vehetjük fel az EU tagállamok polgárainak ellátásakor az E111 nyomtatványt.
Az űrlapot csak ambuláns, EU állampolgár paciensnek kell kitölteni. Az adatok kitöltése után mentsük el a lapot.

 

 

 

Sablon használata a Törzskartonon

Vissza a lap tetejére

 

A törzskarton kitöltésének gyorsítására további lehetőségünk is van.

A paciens listában álljunk a *Sablon paciensre, és ENTER-rel válasszuk ki. Kérjünk törzskartonját, és töltsük ki pld. a város nevét. Mentsük el és lépjünk ki. Ezek után, ha felviszünk egy új beteget, tehát új törzskartont kérünk, akkor látni fogjuk, hogy a Város mező a kartonon automatikusan kitöltődött. Ez akkor gyorsítja jelentősen munkánkat, ha a kézi kartonokról visszük fel gépre a betegek adatait, és a város majdnem mindig ugyanaz. Ezt nem kell kitöltenünk ezután, vagy ha mégis más a város, módosíthatjuk a kartonon. Ha utcánként vannak nyilvántartva a betegek, érdemes a *Sablon betegnél az utcákat is változtatni, attól függően, hol tartunk a felvitelnél.

Szintén hasznos az állampolgárságot (HUN) is rögzíteni a *Sablon-nál, hiszen az esetek zömében magyar állampolgárokat látunk el.
Természetesen a beírt adatokat ki is törölhetjük a *Sablon beteg törzskartonján, ha nem szeretnénk, hogy a törzskartonunkon bármilyen adat előre fel legyen töltve.

A *Sablon paciens-t még használni fogjuk a gyermek életkori státuszlapok kitöltésénél is.

 

 

Törzskarton törlése

Vissza a lap tetejére

Előfordulhat, hogy ki kell törölnünk egy törzskartont. Olyankor alkalmazzuk ezt a funkciót, ha például egy paciensnek tévedésből két törzskartont nyitottunk.

Fontos: Ha a beteg mindkét bejelentkezését jelentettük már a havi változásjelentésben, akkor addig semmiképpen ne használjuk ezt a funkciót, amíg nem egyeztettünk a MEP-el! Az adatok változása miatt ugyanis előfordulhat, hogy új jelentést fognak kérni az adott időszakról.

A törlés előtt érdemes megfontolni, hogy melyik kartont célszerűbb kitörölni. Válasszuk azt, amelyikhez kevesebb megjelenési lap, táppénzes karton, beutaló kapcsolódik.
Ahhoz, hogy a beteg teljes kórtörténete megmaradjon, a törlendő karton adatait (táppénzes kartonokat, megjelenési lapokat, beutalókat, stb.) manuálisan át kell vinnünk a másik kartonra azonos dátumokkal, naplósorszámokkal. Ha a régebbi törzskartont akarjuk kitörölni, ne felejtsük el az új kartonon a bejelentkezés dátumát módosítani.

Ha minden adatot rögzítettünk, akkor nekiláthatunk a törlésnek.

 

Fontos: Ha a törlendő törzskartonhoz megjelenési lapok, esetleg még táppénzes kartonok, gondozási lap, beutalók, szűrések is kapcsolódnak, akkor először azokat kell kitörölnünk. Ezt az adott témakörnél részletezzük.

Hálózatos felhasználók a törlés megkezdése előtt a mellékgépen (kliensen) lépjenek ki a programból! A törlést mindig a főgépen (szerveren) kell elvégezni!

 

Válasszuk ki a paciens listából azt a beteget, amelyiknek a törzskartonját törölni akarjuk.

Vegyes menü / Adatkarbantartás / Törlés / Törzskarton

A tévedések elkerülése érdekében a törlés szándékát kétszer is meg kell erősítenünk. A második ablakban a program lehetőséget ad a törlés megakadályozására, ha mégis meggondoltuk magunkat.