A gondozási karton

 

Gondozásba vétel Gondozási karton lezárása
Gondozási karton automatikus létrehozása Gondozási karton törlése

Vissza a kezdőlapra

 

 

Gondozásba vétel

Vissza a lap tetejére

A gondozott betegek nyilvántartására gondozási karton áll rendelkezésünkre. A különböző gondozási statisztikákat a program a gondozási karton alapján készíti el.
A gondozási lapot kitölthetjük manuálisan, de a program több lehetőséget kínál automatikus létrehozására is.

A gondozási kartont a Megjelenési lap Gondozás/CVRizikó gombjára a bal egérgombbal kattintva vagy az Ellátás menü / Gondozás parancsával hívhatjuk elő.
Adjuk meg a gondozás kezdetének dátumát, majd a mellette található legördülő listából válasszuk ki a gondozásba vétel okát. Az ettől jobbra lévő mezőt egy BNO kóddal kell feltölteni. A mezőn állva a BNO listát a jobb egérgombbal kérhetjük.

Az Irányított Betegellátásban részt vevő orvosoknak ki kell tölteniük a diagnózishoz tartozó gondozási kódot is, természetesen csak akkor, ha a gondozási BNO beletartozik valamely Gondozási csoportba. A kódot a BNO kód melletti mezőben kell rögzíteni.
A program ez alapján fogja elkészíteni a gondozási statisztikát. Ha olyan BNO-val vesszük gondozásba a beteget, amely nem tartozik egyetlen csoportba sem, hagyjuk üresen azt a mezőt, így a jelentésbe ez a kód nem fog bekerülni.
A gondozási kartonon a kód mezőbe jobb gombbal kattintva előhívhatjuk a Gondozási csoport ablakot, melyben megtaláljuk az IBE keretében jelentendő diagnózis intervallumokat a hozzájuk tartozó gondozási csoportokkal együtt. A lista a felnőtt és a gyermek praxisokra vonatkozó kódokat is tartalmazza. A megfelelő kódot innen dupla kattintással emelhetjük be a gondozási lapra.
18 év alatti betegeknél csak A, 18 év felett csak B gondozáscsoportokat használhatunk (vegyes körzetben is).
A kód kitöltését a program automatikusan is elvégzi, ha a mezők közötti mozgásra a TAB billentyűt használjuk.

A További gombra kattintva több gondozási betegséget is rögzíthetünk a gondozási csoportokkal együtt.
Gyermekorvosok figyelmébe ajánljuk, hogy néhány BNO két gondozási csoportba is beletartozik. Ilyen esetben az adott BNO kódot kétszer rögzítsük a kartonon különböző csoportokkal.

Ha a Betegségtípust is kiválasztjuk, akkor a statisztikai programmodullal további gondozási statisztikákat kérhetünk. A mező szótármező, így ha a listában nem találjuk a megfelelő típust, jobb gombbal a mezőbe kattintva, új tételt vehetünk fel.
A Gondozási kartonról közvetlenül elérhetjük a program gyógyszer nyomtatás funkcióját.
A Gondozási intézet fülön kitölthetjük a gondozásba vétel dátumát, és azt, hogy intézet vagy személyes gondozás alá került a betegünk.

Mikor készen vagyunk az adatok begépelésével, végezzük el a mentést.
Ha bekapcsoltuk az IBE adatok ellenőrzése kapcsolót, a program figyelmeztetést küld, ha gondozási kód megadása nélkül mentünk, illetve akkor is, ha különböző diagnózishoz ugyanazt a gondozási kódot írtuk be, hiszen egy beteget nem jelenthetünk kétszer azonos gondozási kóddal.
Ha kilépünk a beteg Megjelenési lapjára, láthatjuk, hogy a Gondozás/CVRizikó nyomógomb felirata piros színűre változott. Mindaddig így jelzi, hogy paciensünk gondozás alatt áll, ameddig a gondozási kartont le nem zárjuk.
 

 

Gondozási karton automatikus létrehozása

Vissza a lap tetejére

Ha a megjelenési lapon kitöltöttük a diagnózist, a BNO kódot átvezethetjük a gondozási kartonra. Kattintsunk duplán a bal egérgombbal a BNO kódra. A megjelenő átvitel ablakban jelöljük be a Gondozás kapcsolót, majd kattintsunk az OK gombra.
Így - ha a paciensünk eddig nem állt gondozás alatt -, a megjelenési lap dátumával és az átvitt BNO kóddal a program gondozási kartont nyit a betegnek. Ha már egy másik BNO-val gondozásba vettük a beteget, akkor a most átvitt kód a További betegségek közé kerül.

A programban gondozási BNO intervallumokat állíthatunk be. Ha ezután a megjelenési lapon olyan diagnózist rögzítünk, amely beleesik bármely gondozási intervallumba, a mező elhagyásakor a program figyelmeztet, és felkínálja a kód gondozási kartonra történő átvezetését.
A BNO intervallumokat a Gondozási BNO sablonban tárolja el a program. Karbantartásáról a Sablonokról szóló részben olvashatunk.
Ahhoz, hogy a funkció működjön, be kell kapcsolnunk a Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak Mentés fülén az Ellátás terület Gondozási karton létrehozása kapcsolóját.

Fontos: Az Irányított betegellátásban részt vevő háziorvosok a gondozási karton automatikus létrehozása esetén feltétlenül ellenőrizzék le, hogy a kartonra a megfelelő gondozási csoport került-e.

 

 

Gondozási karton lezárása

Vissza a lap tetejére

A karton lezárásához töltsük ki a Vége mezőben a lezárás dátumát. Kattintsunk a mellette található Oka mezőbe, és a legördülő listából válasszuk ki a gondozás megszűnésének okát. Bár ez a mező szótármező, az Irányított betegellátási statisztika pontos elkészülése érdekében a listát sem módosítani, sem bővíteni nem szabad.
Ha több BNO kóddal is gondozásba vettük a beteget, minden egyes gondozási betegséget külön zárhatunk le, különböző dátummal és okkal.

 

 

Gondozási karton törlése

Vissza a lap tetejére

Ha tévesen vettünk fel egy gondozási kartont, töröljük ki az adatbázisból.

Fontos: Hálózatos felhasználók a törlés megkezdése előtt a mellékgépen (kliensen) lépjenek ki a programból! A törlést mindig a főgépen (szerveren) kell elvégezni!

Vegyes menü / Adatkarbantartás / Törlés / Gondozási karton

A megjelenő ablakban listaszerűen láthatjuk a paciens gondozási kartonjait. (A kiválasztott pacienshez tartozó sorok fekete színűek.) A dátum vagy a BNO kód alapján keressük meg a törlendő lapot.
Kattintsunk jobb egérgombbal a sorára, így a lapot törlésre jelöljük. (Ismételt jobb gombos kattintással a kijelölést megszüntethetjük.) A kijelölt sorokat a program piros színnel mutatja.
A törlés megkezdéséhez kattintsunk a Törlés nyomógombra. A program a véletlen törlések megakadályozása érdekében megerősítést kér.

 

 

 

A Vegyes menü / Beállítások / Általános ablak Egyéb fülén az Anginához és a Cukorbetegséghez BNO kód intervallumokat rendelhetünk. Ha ezután egy betegünk gondozási lapján egy, a megadott tartományban szereplő BNO kódot rögzítünk, úgy a program figyelmeztet bennünket, hogy paciensünk ezzel a betegséggel áll gondozás alatt: A megjelenési lap Ellátás fülén megjelenik a betegség neve is, a szöveg színe pedig pirosra változik. A program minden megjelenési lapon így jelzi a fennálló betegséget mindaddig, amíg a gondozási kartont le nem zárjuk.