A Nemzeti Kongresszus a Magyar Pszichiátriai Társaság megalakulásának 30-ik évfordulója alkalmával a szakma bemutatkozását várta a 30 év Egyéni és közösségi krízisek szolgálatában kijelölt témában.
A hazai pszichiátria nehéz helyzete ellenére a tudományos prezentációk száma az elmúlt évekhez képest tovább, jelentősen növekedett. A 300 bejelentett prezentációból 49 került poszter bemutatásra.
A konferencia színhelye lehetővé tette 12 párhuzamos szekció működését.
A 30. évforduló megünneplése alkalmával az ünnepélyes megnyitón a protokolláris köszöntőket követően Az MPT 30 éve- Tiszteletbeli Elnökök szimpóziuma került megrendezésre. Ebben Szilárd János, Füredi János, Bitter István, Szűcs Attila és Tringer László korábbi elnökök a Társaság megalakulásának és működésének 3 évtizedét mutatták be. Sikerekről és kudarcokról is őszintén esett szó.
A kongresszus ideje alatt öt plenáris előadás hangzott el. Valamennyit nagy érdeklődés kísérte. A haza pszichiátria jelenlegi helyzetének átvilágítása, részletes adatokkal alátámasztott bemutatása Bitter István professzor részéről nagy visszhangot váltott ki. Lenyűgöző volt Csányi Vilmos akadémikus előadása, amelynek címe: Az emberi viselkedés preverbális szakaszának modellje: a kutya volt.
A bejelentett előadások és poszterek mellett szimpóziumok és workshopok kerültek megrendezésre, amelyek közül a teljesség igénye nélkül az alábbiak fontosságát emelném ki:
spiritualitás a gyógyításban, művi terhesség-megszakítás, állami és civil szervezetek működése-krízisintervenciós műhely, pszichiáterré válás, társadalmi traumák utóhatásai, obesitás, szociális munkások, romák és a pszichiátriai betegségek, Tárt Kapu Színház.
A vándorgyűlések és nemzeti kongresszusok sorában újszerűséget jelentett a szubplenáris ülések megrendezése, amelyekben Közép-Kelet-Európiai pszichiátriai panoráma, az MPT megalakulása: társadalmi krízisintervenció, a kezdetek- ki bizonyult jó jósnak?, lehet e a pszichiátria klinikai idegtudomány?, mire tanítanak bennünket a gének?
Két részben került bemutatásra a benyújtott 49 poszter. Ezeken korszerű és elvárt részletezéssel kerültek bemutatásra a szerző(k) saját vizsgálatainak anyagai.
Rendkívül gazdag tudományos anyagban több szekcióval szerepelt az igazságügyi pszichiátria, az addiktológia, a pszichoterápia, a gyermekpszichiátria, egészségügyi szervezés.
A VII. Nemzeti Kongresszusra bejelentett előadások és poszterek absztraktjai ismét megjelentek a Psychiatria Hungarica szupplementumaként.
A tudományos program mellett nagy érdeklődéssel zajlottak neves előadók részvételével a cégszimpóziumok.
Összefoglalva a Magyar Pszichiátriai Társaság VII. Nemzeti Kongresszusa nagyon jól bemutatta a 30 év egyéni és krízisek szolgálatában történt tevékenységünket és a résztvevők igen nagy száma, a 300 prezentáció, a hazai pszichiátria fejlődésének útját is kijelölte.
Dr. Ostorharics -Horváth György