Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
Legfrissebb hírek

Mit vehetek be, ha megfáztam, de hipertóniás vagyok?

Általános 2023.12.15. MHT Web-szerkesztőség

Előző cikkünkben bemutattuk, hogy milyen hatóanyagokat szabad használni vagy kell elkerülni megfázás, nátha esetén a magas vérnyomással élőknek. Most arról írunk, hogy mi a helyzet a vény nélkül kapható termékekkel és a gyógyszernek nem minősülő termékekkel.

A magas vérnyomásúaknak óvatosnak kell lenniük a vény nélkül kapható gyógyszerekkel. A legáltalánosabban használt orrcseppek és nem-szteroidos gyulladáscsökkentők ugyanis emelhetik a vérnyomást.


De akkor mit használhat egy hipertóniás nátha esetén?

Az alábbi szerek a hipertóniásoknak biztonságosak, és enyhíthetik a megfázás néhány tünetét.

- Mivel az orrnyálkahártya-lohasztó orrcseppek és orrsprék (dekongesztánsok) emelik a vérnyomást, érdemes kipróbálni az orrdugulás kezelésére a sós vizes orrspray-t, illetve egyes illóolajok is felszabadíthatják a légutakat. A mentol, eukaliptusz (akár fürdősóként használva, akár krémként a mellkasra kenve) segít levegőhöz jutni. 

- A mentolt, kámfort tartalmazó inhaláló készítmények, felsőlégúti megbetegedések esetén segítik az orrjáratok kitisztulását.

- Az antihisztaminok is segíthetnek enyhíteni az orrdugulást, és általánosságban biztonságosabbak a magas vérnyomásúaknak, mint a hagyományos orrcseppek. Bár a legtöbben úgy tudják, hogy az antihisztaminokat csak allergia ellen használják, de kiderült, hogy hatásosak lehetnek a megfázásos tünetek enyhítésére is.<

- A paracetamol aktív hatóanyagú szerek nincsenek kapcsolatban a magas vérnyomással. Ha fájdalmaink vannak és lázasak vagyunk megfázáskor, akkor az ilyen típusú gyógyszereket érdemes választanunk.

Megfázásra való egyéb készítmények, táplálékok hipertóniásoknak

Házi gyógymódokkal és természetes módszerekkel is segíthetjük a megfázás tüneteinek enyhítését.

- Sós vízzel öblíthetjük ki az orrot, illetve használhatjuk azt gargalizálásra is.

- A forró italok, azon belül is a húsleves pozitív hatását tudományosan is igazolni tudták.

- A forró zuhany és a párásítás is enyhíti a köhögést - kivéve asztmásoknál, akik ettől befulladhatnak.

- A méz csillapítja a köhögést, a propolisz pedig a vírusok replikációjának csökkentését eredményezte - konkrétan a Covid-19 esetében, de más, hasonló vírusoknál is ezt a hatást éri el.

- A gyömbértea is hasznos a nátha, megfázás kezelésében, ám mivel kölcsönhatásba léphet a magas vérnyomásra, illetve szívbetegségre szedett gyógyszerekkel, ezért érdemes ezt az orvossal előbb megbeszélni.

A megfázás kínzó betegség. Bár a legtöbb esetben ártalmatlan és magától gyógyul, de az erős tünetek miatt kifejezetten gyötrelmes. Ha valaki valamilyen krónikus betegségben szenved (és ilyen a magas vérnyomás is), akkor még egészségesen beszélje meg az orvosával, hogy miként kezelje úgy a megfázását, hogy a vérnyomásának és a szívének is jó legyen.

Vérnyomás célrétéke
Gyakran Ismételt Kérdések

Szerzőink