Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
Legfrissebb hírek

Biztonságos, ha magas vérnyomásos beteg megfázásra való gyógyszert szed?

Általános 2023.12.14. MHT Web-szerkesztőség

A hipertóniásoknak vagy a szívbetegeknek tisztában kell lenniük azzal, hogy jó néhány közkeletű vény nélküli gyógyszer megemelheti a vérnyomásukat, például egyes megfázás elleni szerek, illetve orrnyálkahártya-lohasztó orrcseppek és orrsprék (dekongesztánsok) is.

A magas a vérnyomásúaknak meg kell beszélniük az orvosukkal vagy a gyógyszerésszel, hogy hipertónia esetén milyen készítményt használhatnak, ugyanis néhány közülük hatással lehet a vérnyomásra, vagy az állandóan szedett gyógyszerekre, befolyásolva azok hatását.


Magas vérnyomás esetén kerülendő megfázás elleni szerek

Sokféle megfázás elleni szer van. Jó néhányat kombinálnak orrnyálkahártya-lohasztóval (dekongesztánssal), köhögéscsillapítóval, fájdalomcsillapítóval (amelyek lázat is csillapítanak). Bár ezektől a hatóanyagoktól jobban leszünk, ám szívbetegség és a magas vérnyomás állapotát ronthatják. Ezért a hipertóniásoknak mindig meg kell kérdezniük az orvosukat, hogy milyen vény nélküli gyógyszert szedhetnek. Különösen két olyan szer van, amellyel vigyázni kell.

A dekongesztánsok

Ezek a szerek úgy hatnak, hogy összehúzzák a véredényeket. Ezzel enyhítik az orrdugulást, ami a nyálkahártya megduzzadása miatt alakul ki. Sajnos ezek a szerek megnövelhetik a vérnyomást. Éppen ezért a hipertóniásoknak tanácsot kell kérniük az orvosuktól, mielőtt olyan orrcseppet használnának, amely pszeudoefedrint vagy fenilefrint tartalmaz.

A nem-szteroidos gyulladáscsökkentők (NSAID)

Ezek a gyógyszerek általánosan alkalmazott fájdalom- és lázcsillapítók. A naproxén és az ibuprofén ilyen NSAID. Bár ezek hatékonyan csökkentik a fájdalmat, viszont szájon át szedve megemelhetik a vérnyomást. Növelhetik a szívinfarktus és a stroke kockázatát is, ezért a magas vérnyomásúaknak nem ajánlott ilyen szereket szedniük.

Keressünk biztonságos és hatékony megfázás elleni orvosságot!

Léteznek biztonságos szerek a hipertóniásoknak is megfázás ellen, viszont egy kicsit többet kell tájékozódnunk, hogy megtaláljuk őket.

Az a legjobb, ha mindjárt ott kezdjük, hogy még mielőtt megbetegednénk, már előre megkérjük az orvosunkat, hogy mondja el, mit szedhetünk, és mit nem ajánlott. Akár egy egész listát is kaphatunk azokról a gyógyszerekről, amelyek különböző megfázásos tüneteket kezelnek, például orrdugulást, lázat, fájdalmat vagy köhögést. 

Szokjuk meg, hogy elolvassuk a betegtájékoztatót!

Ha a vény nélkül kapható gyógyszerek között válogatunk, akkor szokjunk hozzá, hogy elolvassuk a betegtájékoztatót. Az a legfontosabb, hogy nézzük meg, mi az aktív hatóanyagok a készítményben. Ezek azok az összetevők, amelyek a leglényegesebb hatást fejtik ki a szervezetünkben. Ha magas a vérnyomásunk, akkor azokat a szereket kell elkerülnünk, amelyeknek az alábbi aktív hatóanyaguk van:

- pszeudoefedrin (ez egy dekongesztáns),

fenilefrin (ez is dekongesztáns),

- ibuprofén (NSAID),

- naproxén (NSAID).

Ezek közül mindegyik többféle elnevezésű gyógyszerben is benne van, áradásul ezek a hatóanyagok a több tünetre is ható, kombinált aktív hatóanyagú szerekben is benne lehetnek.

Ha bizonytalan, tényleg kérdezze meg orvosát, vagy a patikussal beszélje meg, hogy hipertóniásként milyen készítmény biztonságos az ön számára.

Forrás: https://www.verywellhealth.com

Vérnyomás célrétéke
Gyakran Ismételt Kérdések

Szerzőink