Bár az infarktus kockázata az életkor előrehaladtával egyre nő, az utóbbi időben egyre több fiatal beteg szorul kezelésre. Becker Dávid kardiológus, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatóhelyettese, egyben a Magyar Kardiológusok Társaságának elnöke arról beszélt a tudas.hu-nak, hogy évente körülbelül 30 ezer infarktusos beteg kerül kórházba.
A szívrohamot gyakran olyan dolgok váltják ki, mint a magas vérnyomás, cukorbetegség, elhízás, dohányzás és stressz. Ezek közül több is olyan, amin életmódváltással lehetne javítani, de sokan mégsem tesznek eleget. Magyarországon sajnos az elhízás és a dohányzás is elég gyakori, ami csak növeli a szívbetegségek kockázatát. Az alacsonyabb jövedelműek körében még gyakoribb az infarktus, amit a mozgásszegény életmód, a rossz táplálkozás és a túlzott alkoholfogyasztás is súlyosbít. Emellett sok férfi az egzisztenciális stressz miatt kerül nagyobb veszélybe.
Ha valaki infarktust kap, a gyors segítség életmentő lehet. Azonnal el kell kezdeni az újraélesztést, még akkor is, ha nincs a közelben defibrillátor. Minden perc számít, mert az agy 3-5 perc után már károsodni kezdhet. A szívkatéterezés ma a legjobb módszer az infarktus kezelésére: ezzel az elzáródott ereket megnyitják, és sztentet ültetnek be. Bár ez a beavatkozás sok életet ment meg, Magyarországon a kezelések utáni egy éven belüli halálozás még mindig magasabb, mint például Svédországban vagy Németországban.
Infarktus után érdemes életmódot váltani, szedni a gyógyszereket, és rendszeresen eljárni orvosi ellenőrzésre. Becker Dávid szerint fontos figyelni a koleszterinszintre, és komolyan venni az orvosi tanácsokat, hogy elkerüljük a második infarktust. A tudatos életmód és a rendszeres szűrővizsgálatok nemcsak a megelőzésben segítenek, de a halálozási arány csökkentésében is.
A cikk teljes terjedelmében a tudas.hu oldalon olvasható.