A szívkoszorúér-betegség oka és következményei
A szívkoszorúér-betegség oka jellemzően a koleszterin lerakódása az érfalakban, amely plakkok kialakulásához vezet. Ezek a plakkok beszűkítik az artériákat, ezáltal korlátozzák a szívhez eljutó vér mennyiségét. A szívkoszorúér-betegség során a plakkok gyulladást is okozhatnak a szívben, és megkeményíthetik a véredények falát. Súlyos esetben a vérrög teljesen elzárhatja a véráramlást, ami életveszélyes állapothoz vezethet.
A szívkoszorú-artériák a véredényhálózat azon verőerei, amelyek a szív felületét veszik körül, és oxigénnel látják el a szívizmot. Ha ezek az artériák beszűkülnek a szívkoszorúér-betegség miatt, a szív nem kap elegendő oxigéndús vért. Ez a probléma különösen a fizikai aktivitás során válik nyilvánvalóvá, amikor a szívnek több oxigénre van szüksége.
A szívkoszorúér-betegség súlyos következményei
A szívkoszorúér-betegség (CAD) akár szívinfarktust is okozhat. Az Amerikai Egyesült Államok Betegségmegelőzési és Járványügyi Központja (CDC) szerint a CAD a leggyakoribb szívbetegség az Egyesült Államokban, és évente több mint 655 ezer ember hal meg miatta.
A szívkoszorúér-betegség megelőzése
A szívkoszorúér-betegség kialakulásának megelőzése érdekében fontos a vér koleszterinszintjének rendszeres ellenőrzése. A vér koleszterinszintjének egészséges tartományban tartásában az alábbi életmódbeli tanácsok segítenek:
- Megfelelő fizikai aktivitás,
- Az alkoholfogyasztás korlátozása,
- A dohányzás mellőzése,
- Korlátozott mennyiségű cukrot, sót és telített zsírt tartalmazó étrend, és ezzel a megfelelő testsúly megtartása.
Azok számára, akiknél már fennáll a szívkoszorúér-betegség, elengedhetetlen a fenti tanácsok és az orvosi előírások pontos betartása.