- Mit nevezünk pontosan műszívnek? Tényleg helyettesíti a szív munkáját?
- Hogyan működik a műszív?
- Hogyan dől el, hogy szívátültetésben vagy műszív beültetésben részesülnek a betegek?
- Meddig lehet élni a műszívvel?
- Milyen a műszívvel élő beteg életminősége? Milyen megkötések vannak az életmódjában? Sportolni, autót vezetni lehet?
- Mire kell odafigyelni szívátültetés után? Milyen problémák adódhatnak?
- Lehetséges az élsport szívátültetés után?
A videóban szereplő orvosok és páciensek:
Dr. Sax Balázs egyetemi adjunktus, kardiológus és belgyógyász szakorvos, a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján a transzplantációs és műszíves program belgyógyászati vezetője, feladata elsősorban a szívátültetett betegek és műszívvel élők gondozása. A transzplantációs kardiológiai csapat vezetőjeként jelenleg 230 szívtranszplantált és 30 műszíves beteg gondozását végzi.
Dr. Merkely Béla intervenciós kardiológus, sportorvos szakorvos, egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikájának igazgatója, a klinika Kardiológiai Tanszék Kardiológiai Központjának és Sportorvostan Tanszékének igazgatója, a Semmelweis Egyetem rektora.
Zolnay Ádám, műszíves beteg, szívelégtelenség miatt kapta a készüléket 2017. februárjában kapta, sürgősségi körülmények között. Jelenleg a készülékkel aktív életet él, dolgozik.
Lakatos András szívtranszplantált. 2014-ben kapott új szívet, azóta szintén teljes életet él, versenyszerűen tollaslabdázik.
Tóthné Pataki Csilla 2018-ban szívtranszplantáción esett át. 7 gyermekes édesanya, 4 éve él az új szívével. A transzplantáció után kezdett el a munka mellett sportolni: először futás, majd asztalitenisz majd squash sportágakban. Részt vett az idei Művesekezeltek és szervátültetettek Európa bajnokságán Oxfordban, ahol páros asztaliteniszben ezüstérmet szerzett. Idén ő lett a Millió lépés kihívás arca (Mottó: A Szív útja - azaz tégy az egészségedért, minden lépés számít!)