Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
MAGYAR KARDIOLÓGUSOK TÁRSASÁGA
Hungarian Society of Cardiology

Szívünk napja

További cikkeink

Szívünk napja 2024 - akik nélkül nem segíthetnénk Önöknek!

2024.09.18.

Nemzetközi és hazai szinten is vigyáznak a szívünkre

2024.09.12.

A Szí...

A Szív Világnapja: miért fontos megünnepelni a szív egészségét?

2024.09.01.

Szept...

Szívkatéterezés- és pacemaker-tévhitek

Terápiák 2024.10.08.

Az orvostudomány fejlődése az elmúlt évtizedekben óriási lépéseket tett a szív- és érrendszeri betegségek kezelésében. A szívkatéterezés és a pacemakerbeültetés két olyan eljárás, amely sokak számára életmentő megoldást kínál. A páciensek gyakran aggódnak ezen eljárások miatt, számos tévhit terjedt el róluk, amelyek tisztázásra szorulnak.

Hibernált szív

Betegségek 2024.08.27.

Hibernált szívnek is nevezik azt az állapotot, amelyben a szívizom az elégtelen vérellátás, oxigénellátás miatt csökkentett módban működik. Ez a folyamat a szívizom túlélését szolgálja az oxigénhiány alatt. A hibernált szívizom csökkenti saját anyagcseréjét és funkcióit, de a sejtek életben maradnak, így a megfelelő beavatkozás után működésük helyreállhat.

Befolyásolja a genetikai hajlamot, ha megváltoztatjuk az életmódunkat?

Tudomány 2023.06.12.

A legfrissebb kutatásban az Egyesült Királyság Biobankjától vették át 137 794 szív- és érrendszeri betegségtől mentes felnőtt adatait, és azt figyelték meg, hogy mennyire tartják be Az egészséges életmód 8 tanácsát. A résztvevőket 100 pontos skálán értékelték.

A többszörös koszorúér-betegség kezelése, a várható élettartam

Betegségek 2023.05.03.

A többeres szívkoszorúér-betegség súlyos állapot, amelynek során két vagy több szívet vérrel ellátó nagy koronáriaartéria beszűkül a plakklerakódás miatt. Mivel ezek az artériák rendkívül fontosak, ezért a többeres szívkoszorúér-betegeknek kiemelkedő kockázata van a szívinfarktusra vagy a szívelégtelenségre. 

A többszörös koszorúér-betegség okai, diagnózisa

Betegségek 2023.04.17.

A többszörös szívkoszorúér-betegség akkor fejlődik ki, amikor a plakkok beépülnek a szívkoszorú-artériák falába, egyszerre többe is. Többféle oka lehet, és sok kockázati tényező kapcsolódik hozzá.

Információ a többszörös koszorúér-betegségről

Betegségek 2023.03.25.

Ha a szívben több eret is érint a szívkoszorúér-betegség, akkor az nagyon komolyan nehezíti a szív munkáját, illetve bonyolítja az orvosok dolgát is, ha az állapoton javítani akarnak.

Mit kell tudnunk a szívkoszorúér-betegségről?

Betegségek 2023.02.20.

A szívkoszorúér-betegség akkor alakul ki, amikor a szív koszorúereinek falai beszűkülnek, vagy még rosszabb esetben elzáródnak. Ezt általában a koleszterinlerakódásból kialakuló plakk okozza. A plakk ugyanis gátolja a vér áramlását.

Világversenyt nyertek magyar kardiológusok

Tudomány 2022.06.14.

Mondhatni elsöprő magyar sikert hozott az idei, már negyedik alkalommal meghirdetett kardiológusok világversenye, amelyet június 9-11-e között rendeztek Visegrádon. Marokkótól Kínáig, Szenegáltól az Amerikai Egyesült Államokig, Kazahsztántól Horvátországig 45 ország, lényegében valamennyi kontinens képviselője eljött hazánkba, hogy találkozhasson, tapasztalatokat cserélhessen és persze „megmérettethessen”.

A Jó, a Rossz és a Csúf koleszterin – avagy melyik véd, melyik árt?

Tudomány 2022.05.25.

A vérzsíroknak nagyon sok fajtája van, de ebből három az, amit a kardiológusok a leggyakrabban emlegetnek – erről beszél érthetően, érdekesen két szakember: Dr. Tóth Kálmán és Dr. Kiss Róbert Gábor kardiológus, akik a Szívünk Napján beszélgettek az erek fő ellenségéről, a koleszterinről, az érelmeszesedésről és következményeiről.

Ikerpároknál vizsgálták magyar kutatók is, hogy milyen szívbetegségek genetikai eredetűek

Tudomány 2022.05.12.

Az egészséges életmód akár már gyermekkortól kezdve fontos szerepet játszhat a koszorúér-betegségek elkerülésében – ez derül ki egy 98 ikerpár bevonásával, Magyarországon végzett kutatásból. A koszorúér-betegségek kialakulásában köztudottan a környezeti és genetikai tényezőknek is szerepe van. A Semmelweis Egyetem klinikusai most azt találták, hogy a környezeti hatások jelentősebben befolyásolhatják az úgynevezett nem meszes plakkok formálódását, mint a genetikai tényezők. Ezek a puha plakkok veszélyesebbek, mint az időben később kialakuló meszesek, mert nagyobb eséllyel repedhetnek meg, heveny érelzáródást és szívinfarktust okozva.