Azok a tumor típusok, amelyek a szívből indulnak és csak ott helyezkednek el, elsődleges (primer) szívtumorok, amelyek viszont először máshol jelentkeznek és ún. áttétet adnak a szívbe, azokat másodlagos (secunder) szívtumoroknak nevezzük. A jóindulatú szívtumorok elsősorban méretük, illetve elhelyezkedésük miatt okozhatnak gondot a betegek számára. Néha a tumor felszínéről apró darabok kerülhetnek a véráramba (embólia) és távoli vérerekbe sodródhatnak, amely életfontosságú szervek károsodásához vezethet.
Szívtumorok típusai
- Elsődleges (primer) tumor: előfordulása ritka, 1/1000-10000, nőknél gyakrabban fordul elő. Leggyakoribb típusa a myxoma, amelyet a beteg bármely életkorában felfedezhetnek, és legtöbbször a bal pitvarban alakul ki, általában a pitvarokat elválasztó falon helyezkedik el. Az esetek kb. 10%-ában öröklött megbetegedés.
- Egyéb elsődleges szívtumor: papilláris fibroelastoma, fibroma, rhabdomyoma, hemangioma, teratoma, lipoma, paraganglioma, pericardialis cysta, mesothelioma, lymphoma és sarcoma.
- Másodlagos (secunder) tumor: a test más részében kialakult szövetszaporulat, leggyakrabban a tüdőből, emlőkből, gyomorból, vesékből, májból illetve vastagbélből indulhat ki, gyakran társulhat lymphomához, leakumához illetve melanomához.
A szívtumorok kialakulásának következményei
A betegek nagy részében más okból elkészített szívultrahang vizsgálat során fedezik fel a tumorokat, például lezajlott szélütés (stroke) miatt. Myxoma esetében a bal pitvari elhelyezkedés okozza tüneteket, mivel akadályozhatja a vér áramlását a kéthegyű (mitralis) billentyűn keresztül, így a megnövekedett pitvari nyomás légszomjat, szédülést és köhögést okozhat, végső soron pedig keringés megállást és a beteg halálát.
A szívtumorok kezelése
A tumor eltávolításához elkerülhetetlen a nyitott szívműtét, amelyet ún. szív-tüdő motor védelemben végzünk. A műtét során nem csak a tumor, hanem az azt érintő szövetek is eltávolításra kerülnek a tumor kiújulása elkerülése érdekében. Csakúgy, mint a pitvari sövényhiány esetében, amennyiben a beteg állapota és mellékbetegségei megengedik számunkra, ezt a beavatkozást is minimál invazív módon végezzük egy kb. 4-5 cm-es, a mellkas jobb oldalán a mellvonal alatt elhelyezett metszésből, így a kisebb műtéti megterhelés mellett gyorsabb rehabilitációra és felépülésre számíthatnak a betegek.
Forrás: https://www.gokvi.hu/beavatkozas/minimal-invaziv-technikak