Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 

A tudás gyógyít

A Richter Gedeon Nyrt. kezdeményezésében jött létre a Richter Anna Díj pályázat, melynek segítségével 2018 óta az egészségügy, a gyógyszerészet, az oktatás vagy a kutatás területén megfogalmazódó innovatív ötletek megvalósulását támogatják. Orvos, egészségügyi szakdolgozó, gyógyszerész, pedagógus, 2022-től pedig junior kategóriában indulhat az adott szakterületen aktívan dolgozó nő vagy az általa képviselt ötfős csapat.

„A tudás gyógyít” projekt ötlete a Szent Margit Kórház Taraba István Művese Állomásán dolgozó szakemberek kezdeményezésével jött létre. A projekt célja a krónikus vesebetegséggel élők és hozzátartozóik, de tágabb körben az egész társadalom számára közérthető nyelven, hiteles információk átadása a krónikus vesebetegségről és annak komplex kezeléséről. Csapatunk gyógyszerész kategóriában indult dr. Szabó Alexandra klinikai szakgyógyszerész vezetésével. A Richter Anna Díjnak köszönhetően rövid oktatóvideók, írásos betegtájékoztatók és a Szent Margit Kórház saját dializált betegeinek szóló újság készülhetett a projekt keretében.

Pályázatunk versenyfilmjével szerettük volna felhívni az emberek figyelmét a krónikus vesebetegség és a vesepótló kezelés jelentőségére.

Versenyfilm

További videóink közül az első sorozatban a vese összetett működésének legfontosabb elemeit tekintjük át a kezelési elvekkel és a leggyakoribb gyógyszerszedési buktatókkal együtt. Beszélget dr. Szabó Alexandra klinikai szakgyógyszerész, Dr. Dolgos Szilveszter és dr. Várady Tímea nefrológus szakorvosok.

Az első rész a szervezet ion-folyadék háztartásáról és a vese szerepéről szól.

A második rész a súlyosan beszűkült vesefunkcióval élő és vesepótló kezelésben részesülő betegek csontanyagcsere változásáról és kezeléséről szól.

A harmadik rész a káliumszintet befolyásoló gyógyszereket, étrendkiegészítőket tekintjük át.

A negyedik rész a veseelégtelenséghez társuló vérszegénység kezeléséről szól.

Az ötödik részben a sav-bázis egyensúly alapjairól és az ezzel kapcsolatos tévhitekről esik szó.

Vesebetegek diétájával kapcsolatos videók

A krónikus vesebetegséggel való együttélésben kiemelkedő szerepe van az érintett páciensek étrendjének. A korábban kialakult (étkezési) szokásokat alapvetően nagyon nehéz megváltoztatni, pedig óriási jelentősége van az életmódváltásnak és a javasolt diéta betartásának. A gyógyszerek szedése mellett a diétás tanácsok betartásán keresztül a beteg maga is tudatosan részt vesz a saját kezelésében.

Az oktatóvideókban Kajdi Júlia és Szabó Adrienn gyakorló dietetikus kollégák mutatnak be főzési alapelveket és praktikákat, ami nem csak vesebetegek számára lehet hasznos tudnivaló. Az első részben veseelégtelenség miatt gondozott betegekre, a második részben pedig már vesepótló kezelésben részesülőkre koncentráltunk. A főzésben részt vett Mogyoróssy Szabolcs is, aki érintett betegként osztotta meg tapasztalatait, kérdéseit.

1. Diétás videó – nem dializált vesebetegeknek

2. Diétás videó – dializált vesebetegeknek

Vesepótló kezelések

A veseműködés kritikus mértékű csökkenésekor szükség van az életfenntartó művese kezelés, a dialízis bevezetésére. A művese kezelés két formájáról, a hemodialízisről (HD) és a hasi dialízisről (PD) mutatjuk be a legalapvetőbb tudnivalókat. A videók végén dialízis előtt álló és már dialíziskezelésben részt vevő páciensek is megszólalnak saját élményeikről, tapasztalataikról.

HD videó

PD videó

Legvégül pedig szeretnénk hálásan megköszönni ezúton is Szlovák Csilla grafikusnak és Barkovics Alex operatőrnek a kitartó és rugalmas munkájukat, ami nélkül nem valósulhattak volna meg a projekt videói és anyagai.