Ezért az MHT vezetőségének javaslata és az MHT 1996. évi közgyűlése alapján, az illetékes Szakmai Kollégiumok jóváhagyásával az MHT lehetővé teszi „a hypertónia gondozás minősített orvosa” képesítés elnyerését.
A Magyar Hypertónia Társaság által minősített hypertónia ellátó helyek listájának megtekintéséhez kattintson ide >>A Minősített Hypertonológusok névsorának megtekintéséhez kattintson ide >>A "Hypertónia Gondozás Minősített Orvosa Képesítés" pontrendszere
A kép nagyobb felbontásban a képre vagy ide kattintva érhető el >>
A képesítés az alábbiakat hivatott elősegíteni:
- a hypertónia gondozókban dolgozó orvosok szakmai fejlődését,
- a hypertoniás betegek ellátásának és gondozásának javítását,
- a hypertónia-képzettség önálló szakterületének elismertetését.
A cím elnyeréséhez szükséges továbbképzés tematikáját és módját a társaság vezetősége határozza meg. Az MHT által adományozott „a hypertóia gondozás minősített orvosa” képesítés elnyerése az alábbiak szerint történhet:
I. Pályázat útján
A Magyar Hypertónia Társaság átmeneti rendelkezésként, a leírt feltételek (lásd II. pont) korábbi teljesítése és igazolása alapján, pályázati úton is lehetővé tette a képesítés megszerzését („honoris causa” képesítés).
Az MHT tagjai közül pályázhattak a pályázat idején nyilvántartott hypertónia szakellátó helyek* vezetői, az ott dolgozó bel-, gyermek- vagy szülész-nőgyógyász szakorvosok, akik több, mint 4 éve részt vettek a hypertóniás betegek ellátásában és a hypertónia szakellátás területén kiemelt szerepet játszó szakemberek.
A pályázatnak tartalmaznia kellett a pályázó tudományos önéletrajzát, a tudományos tevékenységének tételes felsorolását (poszter, előadás, kerekasztal-megbeszélésen való részvétel, továbbképzéseken, tanfolyamokon való részvétel; szerzők, résztvevők, hely, idő, cím, folyóirat stb. pontos megadásával). Mellékelni kellett a hypertónia egyesületekben, klubokban végzett tevékenységének, vagy részvételének felsorolását, önállóan gondozott betegeinek aktuális számát, valamint a hypertóniás betegek szakellátásával kapcsolatos tevékenységének, speciális jártasságának két oldalas összefoglalását és a pályázati kérelmet. A pályázatot az MHT Oktatási és Továbbképzési Bizottsága értékelte és a képesítés megadásáról javaslatot készített az MHT Vezetőségének. A Vezetőség döntését jóváhagyólag felterjesztette az illetékes Belgyógyász Szakmai Kollégiumnak.
A képesített orvosok névsorának kihirdetése az MHT 1998. évi Kongresszusán és a „Hypertónia és Nephrologia” c. folyóiratban megtörtént. 2000-ben az Európai Hypertónia Társaság is létrehozta a „Specialist in Clinical Hypertension” képesítési formát. Az európai/ nemzetközi „hypertonologus” képesítés „honoris causa” megadására a nemzeti társaságok tehettek javaslatot. A magyar képesítéssel rendelkezők közül a felterjesztett 45 klinikus pályázatát elfogadták, így a Magyar Hypertónia Társaság tagjai között 2001-ben már nemzetközi képesítéssel rendelkezők is vannak.
II. Eredményes vizsga letételével
A hypertonologus (Hypertonia gondozás minősített orvosa”) vizsga módja: írásbeli és szóbeli
A képesítés vizsga útján történő megszerzéséhez az alábbi feltételeket kell teljesíteni:
- Belgyógyász, geriátria, gyermekgyógyász, szülész-nőgyógyász vagy háziorvosi szakvizsga.
- Egy évnél hosszabb Magyar Hypertónia Társasági tagság.
- Legalább kétéves hypertónia gondozási gyakorlat, hypertónia ambulancián eltöltött, összesen 600 óra (a képesítéssel rendelkező munkahelyi vezető igazolása alapján).
- A kétéves gondozási gyakorlat alatt legalább egy hónap eltöltése regionális centrumban, vagy decentrumban (ezek listája elérhető ide kattintva!) (igény szerint 2x2 hét megoszlásban).
- A fenti táblázatban bemutatott pontrendszer alapján.
- A képesítés megszerzéséhez benyújtott jelentkezési lap és a felsorolt igazolások mellett sikeres gyakorlati vizsgát kell tenni - annak a regionális centrumnak a vezetőjénél, ahol a gyakorlati idejét töltötte a vizsgázó - , ezt követően az MHT által jóváhagyott vizsgabizottság felügyeletével sikeres írásbeli vizsgát kell tenni.
- 2008. március 1-től kötelezően: MHT távképzési szemeszter online vizsgájának sikeres letétele.
Jelentkezés ill. újrajelentkezés módja:
1. A cím elnyeréséhez, illetve a vizsgára való jelentkezéshez -
formanyomtatványt mellőzve -egy A/4 lapon kell öszegezni a jelentkező adatait:
- személyi adatok
- munkahely
- hipertónia centrumbeli gyakorlat és gyakorlati vizsga adatai
- kreditpont teljesítmények és végső összegük.
Utalni kell továbbá arra is, hogy megtörtént-e már a vizsga kérelem beadásakor a gyakorlati vizsga, és mi annak az eredménye.
2. A jelentkezési lapon az eddig teljesített feltételeket írásos bizonylatokkal kell alátámasztani, ill. ezeket sorszámmal ellátott mellékletként szerepeltetni.
Az összefoglaló jellegű vizsga kérelem megfelelő része mindig utaljon az oda vágó mellékletek sorszámaira.
3. A jelentkezési lap elektronikus változatát kérjük előzetesen elküldeni az MHT Oktatási Bizottság Elnökének, Prof. Dr. Székács Bélának az sb@bel2.sote.hu
e-mail címre.
A kinyomtatott és aláírt jelentkezési lapot - a megfelelő sorszámokkal ellátott mellékletekkel együtt - postai úton kell eljuttatni a következő címre:
SE/ÁOK II. Belgyógyászati Klinika Geriátriai Tanszéki Csoport
1115 Budapest, Halmi utca 20-22.
A korábban már mellékletekkel együtt a vizsgabizottságnak eljuttatott és a teljesítmény alapján elfogadott vizsgajelentkezés esetén csak az aktuális újrajelentkezési lapot kell elküldeni elektronikusan a fent megadott e-mail címre, valamint postacímre.
A vizsgakiírás minden év szeptemberében történik, a vizsga időpontja minden év február-áprilisi és november-decemberi időszaka.
A 2011. évi tavaszi Hypertónia Gondozás Minősített Orvosa vizsga helye és időpontja:
2011. április 15. (péntek), 11.00 óra
Aesculap Akadémia könyvtárhelyisége,
1115 Budapest, Halmi utca 20-22.
Információ (Prof. Dr. Székács Béla): 06 (1) 464-8600/2109 és 06 (20) 496-4915, illetve sb@bel2.sote.hu
Eredményes vizsga esetén a vizsgázót a szakképesítése mellett az alábbi minősítés* illeti meg: „a hypertónia gondozás minősített orvosa".
A képesítésről szóló döntést az MHT elnöke, az MHT Oktatási és Továbbképzési Bizottságának (OTB) elnöke, valamint a vizsgabizottság elnöke írja alá. A döntés ellen az MHT OTB elnökéhez lehet fellebbezni.
*Az MHT által adományozott képesítés nem biztosítja a hivatalos szakvizsgával járó jogokat.