Magyarország vezető helyet foglal el a túlsúly, a korai szív- és agyi érbetegségek előfordulásában. Ennek egyik fő oka a gyermekkori túlsúly, ami aláássa a fizikai, szociális és pszichológiai jóllétet, gyakran vezet felnőttkori elhízáshoz, és ismert kockázati tényezője a leggyakoribb krónikus megbetegedéseknek. Túlsúlyos gyermekeknél a szorongás, a depresszió, az ízületi fájdalom, míg felnőtteknél szív, agy, ízületi, hormonális és rosszindulatú betegségek is gyakoribbak. Az elhízás mint betegség súlyosságának megítélésekor nem csak a laboreltéréseket, hanem a környezeti, pszichés, mentális okokat és következményeket is figyelembe kell venni.
Minden 4. gyermek túlsúlyos Magyarországon. Ennek következménye, hogy felnőttkorban cukorbetegek és szívbetegek lehetnek. A Házi Gyermekorvosok Egyesülete egy olyan programot hozott létre, ami segíti a családokat ennek leküzdésében
A Házi Gyermekorvosok Egyesülete 2024. tavaszán elindította "Nem elhízni könnyebb, mint lefogyni" obesitás prevenciós programját. A programba bevont országosan több, mint 200 gyermek mellett a nagy valószínűséggel a túlsúly problémájában szintén érintett család is profitál az alapellátó orvos támogatásával elért életmódváltásból.
A program segítségével a túlsúllyal élő a gyerekek és a közvetítő alapellátó orvosok is sikerélményekkel gazdagodnak, a gyerekek ismeretei az egészséges életmóddal kapcsolatban pontosakká válnak, döntéseik tudatosabbak lesznek. A korai életkorban megváltoztatott életmód mellett a serdülőkori növekedés segíti a testarányok átalakulását és így a későbbi betegségek kockázata csökken.
A programban részt vevő alapellátó orvosok a túlsúllyal élő gyermekek ellátásához olyan újszerű szemléletet is kapnak, amely segíti az empatikus, előítéletek nélkül kapcsolat fenntartását a családokkal.