A veseátültetést követő gyakoribb szövődmények és kezelésük

A veseátültetést követően számos szövődményre kell számítani, közülük is legfontosabbak az immunologiai-, a technikai-, az infekciós és a cardiovascularis szövődmények, de nem szabad megfeledkezni az alapbetegség kiújulásáról és az alkalmazott gyógyszerek mellékhatásairól sem.

 

a/ Immunologiai szövődmények:

- kilökődési reakció: lehet hyperakut, acut vagy krónikus lefolyású.

Hyperakut rejekció (kilökődési reakció) okai hogy, a recipiensben preformált nem specifikus ellenanyag titer magas, mert korábban immunizálódott (terhesség, transzfúzió, dialízisek, fertőzések hatására ). Az első 24 órában jelentkezik.

Tünetek: már a műtét során, az erek feleresztése után észlelhető, a vese nem nyeri vissza eredeti színét és turgorát, puha és szederjes marad, a vizelet-elválasztás nem indul meg. Sokszor csak késleltetve alakul ki a reakció, amikor már a műtétet befejeztük, ilyenkor magas láz, hypertonia, anuria a vezető tünet. A technikai szövődmény kizárása után a klinikai lefolyás, szövettani vizsgálat biztosítja a diagnózist. Eredményesen nem kezelhető.

Akut rejectio: az átültetés után bármikor előfordulhat. Oka a celluláris reakció, a specifikus sejtes védekezőképesség kialakulásához rövidebb-hosszabb időre van szükség.

Tünetek: hajnalban jelentkező láz, a graft feszülése, vesefunkciók romlása, hypertezió, testsúlynövekedés, nagyfokú pszichés állapotváltozás (agresszivitás, feszültség , türelmetlenség)

Kezelése: steroid bolus terápia,antilimfocitás(antitimocitás) globulin, OKT3 (CD 3 antigén elleni monoklonális ellenanyag) adása.

Chronicus rejectio: az átültetés után több héttel, hónappal vagy évvel alakul ki. Ma inkább transzplantációs nefropátiának nevezik, oka nem egészen tisztázott.

Tünetek: lassan, fokozatosan romló vesefunkció, hypertonia.

Kezelése: nem sok reménnyel kecsegtet.

b/ Technikai szövődmények: általában az anasztomózisok szövödménye szokott lenni, szűkület, insufficiencia, utóvérzés, nyirokgyülem a műtéti területen, sebgennyedés, tályog.

Tünetek: attól függenek, hogy melyik anasztomozis szövödménye alakult ki, a korrekció időben történő felismerés esetén sikeres, sebészi úton lehetséges.

c/ Infekciós szövődmények: az immunszuppresszió következtében a szervezet ellenállóképessége jelentősen csökken, ezért nem csak fogékonyabbak a különböző fertőzésekkel szemben, hanem az egyébként ártalmatlan fertőzések is halálos kimenetelűek lehetnek. Jelenleg a legnagyobb gondot a citomegalo-vírus fertőzése jelenti, amely a mai napig is nem ritkán halálhoz vezet, a kezelése pedig rendkívül költséges. A bakteriális infekciók gyakorisága és jelentősége a Cyclosporin használata óta csökkent. Ugyanez vonatkozik a gombás és parazitás fertőzésekre is.

Tünetek: az adott szövődménynek megfelelő klinikai tünetek, kezelésük, ha lehetséges célzott antibiotikus therápia az immunszuppresszió mértékének egyidejű csökkentésével.

d/ Cardiovascularis szövődmények: a vesebetegek nagy része hypertoniában is szenved, a hosszas betegség miatt az érrendszer súlyosan károsodik. Ezen kívül a dializált betegek átlagos életkora, így a transzplantált betegek átlagos életkora is jelentősen megemelkedett. Ez a két tényező vezet ahhoz, hogy a cardiovasculáris szövődmények száma és jelentősége fokozatosan növekszik és a halálozásban is elsődleges szerepet játszik.

Vizsgálatok:

A veseátültetett beteg teherbíró-képessége, ellenállóképessége a fertőzésekkel szemben csökkent, ezért a szövődmény gyanúja esetén gyorsan és agresszívan kell a vizsgálatokat elvégezni, törekedni a mielőbbi diagnózisra és a megfelelő kezelésre.

Laboratóriumi vizsgálatok: a gyógyszer vérszint meghatározásán kivül rendszeresen kiterjesztett laborvizsgálatra van szükség, amely a vese funkciójára és a lehetséges szövődményekre irányul.

Mellkas röntgen: a tüdő gyulladásos, vagy daganatos folyamata korán felismerhető.

Doppler-echo vizsgálat, mely a vese keringését, nagyságát, pyelontágulatát mutatja meg, alátámaszthatja a rejectio diagnózisát, tályogot, nyirokgyülemet, rupturát, vérzést írhat le.

Izotóp nefrográfia: vesén át kiválasztódó sugárzó vegyületet adunk intravénásan a gamma-kamera alatt. A vegyület bólusszerű beadása után gyors sorozatfelvételt készítünk, amivel a vese keringése és funkciója ítélhető meg, sok esetben támpontot ad a technikai szövődményekre vonatkozóan.

Az átültetett vese működésére ún. kamera alapú clearence vizsgálatot végezzük. A radioaktív fecskendő tartalmának aktivitását a beadás előtt és után lemérjük, majd meghatározzuk, hogy az átültetett vese a beadott aktivitás hány százalékát vette fel. E módszer nagy előnye, hogy nincs szükség többszöri vérvételre a többi clearence meghatározásokkal ellentétben.

Szövettani vizsgálat: Ultrahangvezérelt finom- vagy vastagtű biopsziát végzünk és a kivett szövetet sürgős vizsgálatra küldjük, hogy mielőbb diagnózishoz jussunk és a megfelelő kezelést megkezdhessük.

A rejekciók kezelése:

- szteriod shot (nagydózisú szteroid gyógyszer adása 250-500 mg Solu-Medrol 3-5 napon át),

- monoklonális antitest OKT3 10 napig,

- polyklonális antitest ATGAM 14 napig.

Az utóbbi két gyógyszert centrális vénába, fokozott megfigyelés mellet kell adni az anafilaxiás reakció, illetve az OKT3 esetében a hidegrázás, magas láz és központi idegrendszeri tünetek, pulmonális oedema fellépése miatt.

A rejekciók 70-80 %-át a szteroid lökésterápia, a szteroid rezisztens reakciók 60 %-át az ATGAM és OKT3 eredményesen gyógyítja.

A transzplantáltak 70-75 %-a tünet- és panaszmentesen, kilökődési reakciót nem mutatva 14-18 nap alatt gyógyul és otthonába bocsátható. A bőrvarratot a 21. napon távolítjuk el. Egy évig hetente, majd havonta s két év után háromhavonta járnak vissza ellenőrzésre klinikánkra.