Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 

Figyelem!

A megtekinteni kívánt tartalom inaktív.

Az MTT legfrissebb hírei

2021.03.07. - Ajánlás a COVID-19 elleni vakcináról szervátültetésre váró és szervátültetett betegek részére

2021.03.07. - MTT

A COVID-19 pandémia a szervtranszplantáltak számára is komoly veszélyt jelent. Sajnos, eddig nem áll rendelkezésünkre olyan hatékony vírusellenes gyógyszeres kezelés, ami a vírus szaporodását és a súlyos, életet veszélyeztető állapotot kivédhetné, de a fertőzés vakcinával való megelőzése már rendelkezésünkre áll. A vakcinák több típusát a hatóságok jóváhagyták és sok országban, így Magyarországon is már alkalmazzák.

Társaságunk 2021.03.07-i ajánlása a COVID-19 elleni vakcinákról szervátültetésre váró és szervátültetett betegek részére .pdf-ben letölthető
ide kattintva

 

A betegek gyakran feltett kérdései (2021.03.29.):

 

  • Mennyire hatékony a szervtranszplantáltak mRNS (Pfizer és Moderna) oltása?

Egy, az elmúlt hetekben megjelent cikk eredménye szerint a mRNS (Pfizer és Modena ) vakcinával oltott szervtranszplantált csoportban az első oltás után az oltottak alacsony számában találtak laboratóriumi módszerrel kimutatható válaszakciót, vagyis a COVID-19 betegséget okozó tüskefehérje ellen termelődő ellenanyagot. Különbséget tapasztaltak az életkor, a kilölődésgátló (immunszuppresszív) kezelés milyensége és a használt oltóanyag tekintetében is.
Az eredmény értékelésekor azonban figyelembe kell venni, hogy a kilölődésgátlót szedők bármilyen védőoltásakor alacsonyabb a hatékonyság, mint az ilyen kezelésben nem részesülőknél. Ez várható sajnos a COVID-19 elleni oltás esetében is. A Pfizer és Modena oltás is két oltásból áll és a védettség a második oltás után egy héttel várható. A hatékonyság megítélésben a sejtes immunválasznak is jelentősége van, de ezzel kapcsolatos eredményeket szervtranszplantáltakkal kapcsolatban még nem közöltek.
Mindezeket figyelembe véve a védőoltás továbbra is javasolt és a kilölődésgátló gyógyszerek szedése változatlan összetételben és mennyiségben szükséges.  

  • Beoltassam magam a SARS-CoV-2 fertőzés ellen?

Minden 16 év feletti egyénnek javasolt a védőoltás a COVID19 ellen. A 16 év alattiak egyelőre nem kaphatnak SARS-CoV-2 vakcinát.

  • Sürgős, hogy beoltassam magam?

Az egyes országoknak teljesen más szabályaik vannak. Sok ország jelenleg ebben a pillanatban az időseket, egészségügyi dolgozókat, valamint az idősotthonok lakóit és személyzetét helyezi a lista élére.

  • Melyik számomra a legjobb vakcina?

Bármelyik törzskönyvezett (az amerikai és az európiai gyógyszerbizottságok, FDA ill. EMA által elfogadott) vakcinával való oltás javasolt. Általánosságban elmondható, hogy jobb oltani, mint egyáltalán nem oltani. A klinikai vizsgálatban jelenleg tesztelés alatt álló, illetve az egyéb, még nem elfogadott oltóanyagok alkalmazása nem javasolt immunbetegségben, vagy immunterápiás kezelés során.

  • Átestem a COVID-19 betegségen és meggyógyultam, szükséges-e oltást kapnom?

Jelenleg erre nézve nincs adatunk, de a COVID-19 utáni oltás biztonságosnak tekinthető, és potenciálisan védelmet nyújt a további fertőzés ellen.

  • Kaphatok-e oltást, ha immungátló gyógyszereket szedek?

Igen, kaphat. Talán az egyetlen kivétel a rituximab. Amennyiben Ön ezt a szert kapja, forduljon kezelőorvosához.

  • Zavarják-e az oltások az immunszuppresszív vagy immunterápiás kezelésemet?

Nem.

  • Kivel konzultáljak az oltás előtt: a háziorvosommal vagy a kezelőorvosommal?

Ha az alapbetegségével összefüggő konkrét kérdése van, akkor a kezelő szakorvosához forduljon.

  • Milyen adatok szükségesek a helyes döntéshez?

Az alapbetegség-aktivitás, a gyógyszeres kezelés és az esetleges társbetegségek ismerete.

  • Mi a helyzet a vakcinák mellékhatásaival?

Jelenleg még nehéz konkrét választ adni, de a fent említett, részletesen vizsgált vakcinák biztonságosak, mellékhatásaik hasonlóak az influenza elleni oltásokkal. Immunszuprimált betegekben előfordulhat, hogy a vakcinára adott immunválasz nem olyan erősségű, mint az egészséges egyénekben, és a jelenlegi protokoll alapján adott 2 oltás nem elég a kívánt hatásosság eléréséhez.

  • Mit tegyek az immunológiai alapbetegségem fellángolása esetén?

Forduljon kezelőorvosához.

  • Ha súlyos mellékhatások jelentkeznek?

Ez nem valószínű, de forduljon a kezelőorvosához.

  • Aktiválhatja az oltás az immunbetegségemet?

Ez nem valószínű, de erre nézve még nincs elég tapasztalatunk.

  • Szükségem lesz-e a COVID-19 védőoltásra évente, mint más oltások, például influenza esetén?

Erre még most nem lehet pontos választ adni, den nem kizárt, hogy igen.

  • Mi a helyzet a hosszú távú mellékhatásokkal?

Ma még erre nem tudunk határozott választ adni, de eddig a tesztelt vakcinák megfelelően biztonságosak.

  • Fenyeget az, hogy bennem a COVID-19 súlyosabb formája alakul ki?

Az eddigi megszerzett tapasztalok alapján előre nem számítható ki, hogy kinél alakul ki a betegség súlyosabb formája, de immunhiány esetén a kockázat magasabb lehet.

  • Az immunszuppresszív gyógyszereim növelik-e a súlyosabb COVID-19 betegség kockázatát?

Az immunológiai kórképekben alkalmazott gyógyszerek többsége mellett nem észleltek súlyosabb vírusfertőzést. Eddig az egyetlen olyan kezelés, amelyről kimutatták, hogy a COVID19 súlyosabb formáival jár, a magasabb adagú kortikoszteroid tartós szedése vagy a rituximab kezelés.

  • Daganatos betegség miatt kapok immunkezelést, felvehetem a védőoltást?

Akár törzskönyvezett, akár klinikai vizsgálatban alkalmazott immunterápiás gyógyszeres kezelésben részesül, mindenképpen javasolt az oltás felvétele. Az oltás előtt mindenképp egyeztessen a kezelőorvosával, mivel a vakcinálás minden esetben egyéni elbírálás alá esik. A vakcina és az immunterápia között gyógyszerkölcsönhatás nem ismert.

  • Többféle allergiám ismert, megkaphatom az oltást?

A SARS-CoV-2 vakcina esetében elsősorban az azonnali típusú, anafilaxiának nevezett allergiás reakció fordulhat elő, emiatt szükséges a beoltott egyének megfigyelése 15-30 percig az oltást követően. Ha anafilaxiának megfelelő allergiás reakciója volt korábban, pl. bizonyos ételekre vagy gyógyszerekre, az oltás beadása előtt mindenképp egyeztessen allergológus orvossal illetve az oltóorvossal. Egyéni elbírálás alapján a védőoltás ilyen esetekben is beadható, azonban ezt mindenképp kórházi körülmények között, megfelelő előkészületeket követően lehet kivitelezni.