Bevezetés

 

ProDoki Plus Technikai Tanácsadás A program indítása és bezárása
A ProDoki Plus telepítése Ami rögtön kéznél van
Windows-os programok kezelése A Kezelőpult
Az egér használata Az Irányítópult
Adatbeviteli alapismeretek A nyomtatási kép
Vissza a kezdőlapra

 

ProDoki Plus Technikai Tanácsadás

Vissza a lap tetejére

 

A ProDoki Plus általános családorvosi rendszer bejegyzett használói mind a technikai, mind a használattal kapcsolatos kérdésekre választ kapnak. Telefonos ügyfélszolgálatunkon felkészült munkatársaink várják a programmal kapcsolatos kérdéseket. A szolgáltatás a hét minden  munkanapján  elérhető 8-16 óráig.

Telefon: (62) 534-965; (62) 248-302

 

A ProDoki Plus telepítése

Vissza a lap tetejére

A ProDoki Plus elindításához a saját számítógépére kell telepítenie a programot. A telepítő CD tokjában találja meg a telepítési útmutatónkat, mely lépésről lépésre vezet végig a teendőkön. Ha valamiért mégsem sikerül a telepítés, forduljon bizalommal munkatársainkhoz.

 

Windows-os programok kezelése 

Vissza a lap tetejére

A ProDoki Plus családorvosi program Windows 95, 98, ME ill. XP operációs rendszerek alatt futtatható. Felhasználóink jelentős többsége Windows 98 SE operációs rendszert használ, így tapasztalataink azt mutatják, hogy ezzel az operációs rendszerrel a ProDoki Plus biztonságosan működtethető. Windows XP alatti futtatásnál figyelembe kell venni azt a tényt, hogy az XP nem támogatja a nyomtatók egyéni lapméret beállítását, ezért, ha XP mellett döntünk, nem nyomtathatjuk leporellóra receptjeinket.

A Windows operációs rendszerek jellemzője, hogy a programok ablakokban (window = ablak) futnak, és egyszerre több ablakot is láthatunk, tehát több programot használhatunk egy időben.

Az ablakok felépítése különböző lehet, de fő részeik mindig azonosak:

Címsor: Az ablak legfelső sora, mely tartalmazza a program ikonját és nevét. Színe sötétebb vagy világosabb aszerint, hogy az előtérben vagy a háttérben fut.

Méretváltoztató gombok: Az ablak jobb felső sarkában található három gomb, melyekre a bal egérgombbal egyet kattintva méretezhetjük át ill. zárhatjuk be az ablakot.

Kis méret gomb: Az ablak a tálcára kerül ún. ikon állapotba. Újból előző méretűvé tehetjük a tálcán a program téglalapjára kattintva az egér bal gombjával.

Teljes méret gomb: Az ablakot teljes munkaasztal méretűre nyitja.

Előző méret gomb: Ez a gomb az ablak teljes méretűvé tételekor jelenik meg, az eredeti méretre állítja vissza az ablakot.

Bezárás gomb: Az ablakot – és/vagy a programot – bezárja.

 

Menüsor: Közvetlenül a címsor alatt található. A programban használható minden funkció és parancs elérhető innen. A menüt legegyszerűbben a nevére való bal egérgomb kattintással nyithatjuk le, majd a menüpontot szintén bal kattintással indíthatjuk el.

Munkaterület: Itt helyezkednek el a programban megnyitott ún. másodlagos ablakok.

Státusz sor: Az ablak legalsó sora, mely programhoz kapcsolódó egyéb információkat jelenítheti meg. (Állapotsor)

Görgetősáv: Ha az ablak mérete nem elegendő az összes információ megjelení-téséhez, akkor az ablak alján ill. jobb oldalán görgetősáv jelenik meg. A nem látott elemeket ilyenkor a görgetősávon belüli helyzetjelző téglalap (csúszka) elmozdításával tekinthetjük meg. Ehhez rá kell pozícionálni a négyszögre és a folyamatosan nyomott bal egérgombbal, húzni le vagy fel a görgetősávon. A gördítést elvégezhetjük a görgetősáv két végén elhelyezkedő görgető nyilakkal is, ha az egér bal gombjával rájuk kattintunk.

 

Az egér használata

Vissza a lap tetejére

A Windows-os programokat, így a ProDoki Plus-t is az egér, és a billentyűzet segítségével kezelhetjük. Az egyes feladatok megoldására többféle lehetőség is van, így fontos tudnunk, melyik funkciót hogyan érhetjük el a legkönnyebben és a leggyorsabban. A leghatékonyabb akkor lehet a munkánk, ha praktikusan összehangoljuk az adatbeviteli eszközök használatát.

Az egeret sima felületen mozgatva, egy ún. egérmutató (egérkurzor) mozog a képernyőn az egér mozgásirányát követve. Az egérmutató általában egy kis ferde nyíl, de az alakja aszerint változhat, hogy egy adott pontban milyen funkciót tud elvégezni.

 

Kattintás nélkül: Kattintás nélkül rámutatva a képernyő vagy az ablak bizonyos elemeire ún. buboréksúgó jelenik meg, mely rövid információt ad egy gomb vagy ikon funkciójáról. A ProDoki Plus programban a nyomógombok általában kétféle funkciót látnak el, így mást eredményez, ha a bal ill., ha a jobb gombbal kattintunk rájuk. Ha a nyomógomb buboréksúgójának szövege egy / jellel kétfele van bontva, akkor a / jel utáni információ a jobb gombos kattintás funkciójára utal.

Kattintás: Az egérmutatót a képernyő valamelyik elemére helyezzük, majd az egyik egérgombbal kattintva egy tevékenységet hajthatunk végre az elemen. A kattintás a gomb egyszeri lenyomását és azonnali elengedését jelenti. Ez általában a bal oldali gombbal történik. Ha a jobb oldali gombbal kell kattintani, arra mindig külön felhívjuk a figyelmet.
A dupla kattintás mindig a bal egérgombbal történik, és a gomb kétszeri, gyors egymásutánban történő lenyomását és elengedését értjük alatta.

Áthúzás: Egy elem arrébb helyezéséhez először mutassunk rá, nyomjuk meg és tartsuk lenyomva a bal oldali egérgombot, majd mozgassuk az egeret arra a helyre, ahova az elemet helyezni szeretnénk; végül engedjük el az egérgombot.
Ha ezzel a módszerrel a címsorán fogjuk meg az ablakot, áthúzhatjuk a képernyő más területére.

 

Adatbeviteli alapismeretek

Vissza a lap tetejére

A ProDoki Plus az összes Windows-os adatbeviteli lehetőséget kihasználja.

A legtöbb kartonon – az áttekinthetőség kedvéért – több lapon, csoportosítva tölthetjük ki az adatokat. Ilyenkor az ablak tetején kilógó füleket láthatunk. Az oldalakat a fülekre való bal gomb kattintással hozhatjuk előtérbe.

 

A menük parancsait a bal, míg a nyomógombok funkcióit a bal vagy jobb egérgomb egyszeri kattintásával indíthatjuk.

Gyakran előforduló feladatok, tevékenységek elindításához forró billentyűket is rendeltünk. Ez azt jelenti, hogy egy vagy két egyidejűleg lenyomott billentyűvel azonnal elindíthatjuk a funkciót. Ha a menü, a fül vagy a funkció megnevezésében egy betű alá van húzva, ez azt jelenti, hogy az ALT és az aláhúzott betű együttes lenyomásával is kiadhatjuk a parancsot. Pld. A Labor gombnál az ALT +L.
Ha végignézzük a menüket, láthatjuk, hogy a CTRL + az aláhúzott betű egyidejű lenyomásával még egyszerűbben, a menü kikerülésével indíthatjuk el a funkciót.

 

Az adatokat az adatbeviteli mezőkbe írhatjuk be. Minden adat begépelése után az ENTER billentyűvel kell befejezni a rögzítést.

Az adatbeviteli mezőkön a TAB illetve a SHIFT+TAB billentyűkkel mozoghatunk előre, illetve hátra. A szöveg begépelésekor az utolsónak rögzített hibás betűt, vagy betűket a BACKSPACE segítségével törölhetjük ki. A már rögzített szövegben a balra-jobbra nyilakkal mozoghatunk. A beviteli mező elejére ugorhatunk a HOME billentyű segítségével, a végére az END leütésével. Többsoros adat esetén a le-fel nyilakkal mozoghatunk a sorok között. Egy adat begépelésekor az ESC segítségével visszaállíthatjuk az adat előző állapotát.
Az adatbeviteli mező színe mindig fehér. Ha a már bevitt adat mezője szürke, ez azt jelenti, hogy az adat csak tájékoztató jellegű, nem módosítható. (Pl.: Az elmentett törzskartonon a Sorszám mező.)

 

Azoknál a mezőknél, melyek végén lefelé mutató nyilat találunk, egy előre feltöltött listából választhatjuk ki a nekünk megfelelő adatot, mégpedig úgy, hogy az egér bal gombjával rákattintunk a nyílra, majd a kiválasztott sorra.

Billentyűzettel is megoldhatjuk ezt a feladatot. Rálépünk a mezőre, a SPACE gombbal megkapjuk a listát, nyíllal ráállunk, majd ENTER billentyűvel helyezzük be a kívánt adatot. Ha ismerjük a listát, elég, ha elkezdjük begépelni az első betűket, a sor így is előkereshető.

 

Ha a mező végén fel- és lefelé mutató nyilakat látunk, a mezőbe csak számot írhatunk be. A nyilakra való kattintással növelhetjük ill. csökkenthetjük az értéket.

 

A dátum típusú mezőket kitölthetjük manuálisan, vagy ha a mai dátumot szeretnénk bevinni, akkor elegendő a SPACE (szóköz) billentyű lenyomása a mezőben.

Ezután a napok számát a + és – , míg a hónapokat a PageUp ill. a PageDown billentyűk segítségével növelhetjük ill. csökkenthetjük.

 

A választógombok segítségével több lehetőség közül választhatjuk ki a kívánt paramétert. A kiválasztást elvégezhetjük bal egérgomb kattintással, vagy billentyűzet segítségével. A kurzormozgató billentyűkkel ráállunk a megfelelő sorra, majd a SPACE billentyűvel helyezhetjük be a jelet. Egyszerre mindig csak egy lehetőséget választhatunk ki.

 

A kiválasztó négyzetek szintén paraméterezésre szolgálnak. A kiválasztást a választógombokhoz hasonlóan végezhetjük el, de ekkor egyszerre több lehetőséget is bejelölhetünk, ezt egy kis pipa jelzi a négyzetben. Ott alkalmazzuk, ahol két lehetőség közül – igen, vagy nem - kell választania a felhasználónak.

 

Fontos: Az adatok beírása, módosítása után minden programban menteni kell!

 

Az adatok a bevitel során csak a számítógép memóriájába kerülnek. Ha mentés nélkül lépünk ki az ablakból, vagy kikapcsoljuk a számítógépet, a memóriában tárolt adatok elvesznek. Ezért ahhoz, hogy a beírt adatokat véglegesítsük, a beállításokat érvényesítsük, ezeket el kell tárolnunk a gép merevlemezére. Ezt nevezzük mentésnek.

Amikor módosítunk egy meglévő adatot, a mentés írja felül az adat eredeti állapotát. Ha nem mentünk, akkor a módosítás nem következik be. Csak az elmentett adatokkal lehet dolgozni, azokat lehet a későbbiekben is újra megtekinteni, módosítani!

Adatrögzítés után, ha mentés nélkül zárjuk be az ablakot, a programok a kilépés előtt általában figyelmeztetik a felhasználót.

       

Az Igen gombra kattintva a program menti a beállításokat és bezárja az ablakot. A Nem gombbal mentés nélkül záródik be az ablak. A Mégsem gomb hatására mentés nem történik, de az ablak nyitva marad, a munka folytatható.

 

 

A program indítása és bezárása

Vissza a lap tetejére

A Windows asztalán kattintsunk kétszer a ProDoki Plus program ikonjára az egér bal gombjával, ennek hatására betöltődik a program. A bejelentkezéshez a megjelenő ablakban meg kell adnunk a felhasználó nevét és jelszavát. Az első belépés esetén a listából válasszuk ki a Dr. ProDoki nevű felhasználót, vagy üssük le a d betűt, ekkor automatikusan beíródik a felhasználónév. A jelszó doki, amit csupa kisbetűvel kell begépelnünk. A jelszó betűi a mezőben * karakterként jelennek meg. Ezután kattintsunk az OK gombra. A megjelenő nyitóképernyőn leellenőrizhetjük, hogy mikor használták a programot utoljára. Kattintsunk a Tovább gombra, vagy üssünk le egy ENTER billentyűt.

 

A programból a kilépést megoldhatjuk az irányítópulton elhelyezkedő ikonnal, illetve a felső menüsorban a Kilépés paranccsal.

 

Ha a családorvosi programot a ProDoki Varázslóval együtt vásároltuk meg, akkor a telepítés folyamán annak ikonja is a Windows asztalára került. A statisztikai programmodult ezzel indíthatjuk el.

 

Fontos: A ProDoki Plus-t és a Statisztikai Varázslót ne futtassuk egyidőben!

 

Ami rögtön kéznél van…

Vissza a lap tetejére

 

 

A Kezelőpult

Vissza a lap tetejére

 

A Kezelőpultot a felső menüsor alatt vízszintesen, a képernyő bal felső részében láthatjuk. Tizennégy nyomógombot használhatunk a pultról. Ha a gombra ráhúzzuk az egér mutatóját, és egy pillanatra rajtahagyjuk, akkor azonnal információt kapunk arról, hogy mi történik, ha rákattintunk az ikonra az egér bal, illetve jobb gombjával.

Az egyes gombok, illetve a hozzákapcsolt funkciók a különböző lapokon változhatnak. Most azokról lesz szó, amelyek mindenütt szerepelnek és feladataik is azonosak. A többire az egyes feladatok részletezésénél hivatkozunk.

 

A Lapozógombok segítségével a kiválasztott paciens különböző kartonjait nézhetjük végig időrendi sorrendben vagy akár visszafelé. Megtekinthetjük például a megjelenési lapjait, táppénzes kartonjait, beutalóit, stb.

 

A programban az Új gombbal kérhetünk új, üres lapot, legyen szó törzskartonról, a kiválasztott páciens megjelenési lapjáról, vagy akár beutalójáról. Ha az új megjelenési lapra a betegünk előző kartonjáról szeretnénk áthozni az adatokat, akkor a jobb egérgombbal kérjük az új lapot.
Új lapot kérhetünk a Ctrl+Insert billentyűkombinációval is.

 

Ha az adott ablakban befejeztük a kitöltést, akkor a rögzített adatokat el kell tárolnunk a kezelőpulton lévő Mentés gombbal.
A mentést végrehajthatjuk a Ctrl+End billentyűk együttes lenyomásával is.
Fontos:
Az ablakokból való kilépés előtt mindig menteni kell!

 

Ha módosítottuk az adatokat, de még nem mentettük el, akkor a módosítás előtti állapotot visszaállíthatjuk a kezelőpulton a Visszavonás gomb segítségével.

 

A Bezárás gombbal a ProDoki-n belüli éppen nyitott, aktív ablakunkat vagy ablakainkat zárhajuk be.

 

A Hírek/Hibák gomb jelenleg funkció nélküli. A következő verzióktól az internetes Hírolvasó ill. Hibabejelentő ablak meghívására szolgál.

 

 

 

Az Irányítópult

Vissza a lap tetejére

 

Az irányítópult a képernyő bal szélén, függőlegesen helyezkedik el és tíz ikonnal ábrázolt funkciót indíthatunk róla. Az irányítópult segítségével a legfontosabb feladatokat a lehető legegyszerűbben hajthatjuk végre.

Mozgassuk az egérmutatót a kívánt ikonra és olvassuk el a megjelent információt. Csak rá kell kattintanunk a megfelelő szimbólumra az egér bal vagy jobb gombjával, és már el is indult a kívánt funkció. Ahol nincs választási lehetőség, ott csak az egér bal gombját használjuk. Természetesen az irányítópult funkciói a felső menüsorból is elérhetőek.

 

 

 

 

 

A nyomtatási kép

Vissza a lap tetejére

A ProDoki Plus-ban a dokumentumok, jelentések, beutalók többségét nyomtatás előtt a képernyőn is megtekinthetjük. Átnézhetjük azokat, és szükség esetén, visszatérve az ablakba, elvégezhetjük a módosítást, vagy ha mindent rendben találunk, akár innen is indíthatjuk a nyomtatást.
A nyomtatási képet általában az ablak nagyítót ábrázoló ikonjával nézhetjük meg. A megnyíló ablaknak saját kezelőpultja van, melynek segítségével lapozhatunk a dokumentumban, nagyíthatjuk, kinyomtathatjuk, stb.
A nyomtatási kép ablakát az áttekinthetőség érdekében először nyissuk teljes képernyőre, majd a gördítősávok segítségével megtekinthetjük dokumentumunk első oldalát.

        

 

A kezelőpult gombjai:

Lapozógombok: Több oldalas dokumentum esetén használhatók. Segítségükkel az első, az előző, a következő, vagy az utolsó oldalra ugorhatunk.

Go to Page: Ugrás az általunk megadott oldalra.

Zoom: Beállíthatjuk, hogy milyen nagyításban szeretnénk látni a dokumentumot.

Close Preview: Ezzel a gombbal zárhatjuk be a megtekintés ablakot.

Print Report: Innen is elindíthatjuk a dokumentum nyomtatását.