A szemhéjak esztétikai mûtétei


A jelenség leírása:
A életkor elõrehaladtával a szemhéjak bõre elvékonyodik, a bõrön barna foltok jelennek meg, a külsõ szemzugtól sugárirányban haladó ráncok un. szarkalábak indulnak ki. A felsõ és alsó szemhéj bõre ráncossá ptoticussá válik. A felsõ szemhéj bõrének ráncai elérik a pillasort, vagy azon túlérve akadályozhatják a látást. A belsõ és külsõ szemzug fölött valamint alatt a szemhéjat elõdomborító duzzanat jelenhet meg. A szemhéjak izomzata veszít erejébõl.

Definíció:
A szemhéjak öregkori megváltozása a felsõ és alsó szemhéj bõrének, izomzatának megnyúlását és a szemüregi zsírszövet elõre esését jelenti.

A kórfolyamat lényege:
A bõr hámrétegének atrophiája, a collagen rostok számának és minõségének, változása, az izomzat sorvadása, a szemhéj záró lemezeinek megnyúlása , a szemüreg zsírszövetének elõdomborodása jellemzi.

Klinikai megjelenési formái:
Izolált felsõ szemhéj ptosis és hernia
Felsõ és alsó szemhéj ptosis és hernia

Lehetséges plasztikai sebészeti kezelési módszerek:
Szemhéjplasztika
Kémiai vegyszerekkel vagy laserrel történõ bõrfelújító kezelés

A plasztikai sebészeti beavatkozás lényege, a mûtét elemei és idõtartama:
A mûtét lényege a felsõ és alsó szemhéj laza, ráncos bõrének és a szemhéjat elõdomborító zsírszövet eltávolítása.

A mûtét elõtt a fölösleges laza bõrt kijelöljük. A felsõ szemhéjon a belsõ szemzugtól metszés halad a pillasor fölött, az áthajlási redõben a külsõ szemzug irányába és folytatódik a természetes ráncok területén. Az alsó szemhéjon a metszés közvetlenül a pillasor alatt halad a belsõ szemzugtól a külsõ szemzug irányába és a természetes ráncokban folytatódik. A bõr alapjáról történõ felemelése után a fölösleges bõr kimetszésre kerül. A szemhéjat elõdomborító zsírszövet eltávolítása történhet az izomzaton keresztül vagy a kötõhártyán át.

A vérzéscsillapítás után bõrvarrat és kötés kerül a szemre.

A mûtét idõtartama alsó és felsõ szemhéjplasztika esetén egy és három óra között változhat.Szükség esetén a szemhéjplasztika összekapcsolható a bõrön lévõ pigmentfoltok kémiai vagy laser hámlasztásával.

Az érzéstelenítésrõl:
A szemhéjplasztika történhet helyi érzéstelenítéssel és altatásban. Helyi érzéstelenítéskor a fájdalomcsillapítót injectió formájában adjuk a szemhéjak bõre alá. Az injectió hatása azonnal kialakul és további fájdalomtól nem kell tartani. Helyi érzéstelenítésben végzett mûtét esetén a paciens együttmûködése kedvezõ lehet a sebész számára.

Abban az esetben amikor a paciens érzékeny, nehezen viseli a szem körüli beavatkozással járó tevékenységet vagy a mûtét félelemmel tölti el helyesebb a mûtétet általános érzéstelenítésben végezni. Ebben az esetén a paciens együttmûködésére nem számíthatunk.

A mûtét utáni kezelés, gyógyszerek, életmód otthon, orvosi ellenõrzés:
A mûtõben a szemhéjakra helyezett kötést a paciens távozása elõtt az orvos ellenõrzi. A szemek környezetének hûtése a duzzanat kialakulását mérsékli és kellemes hûvös érzetet kelt. A hûtés végezhetõ arc maszk segítségével vagy jégtömlõ segítségével melyet steril kendõvel választunk el az arctól. A mûtét után antibioticum tartalmú szemcseppet csöpögtetünk naponta ötször. A duzzanat és kék elszínezõdés csökkentése érdekében adható Vitamin C, Vitamin K, valamint a keringést és felszívódást elõsegítõ gyógyszerek.

A mûtét utáni idõszakban kerülni kell a fokozott fizika terhelést és minden olyan tevékenységet mely vérnyomás emelkedéssel jár. Kerülendõ a forró és erõsen fûszeres vagy nagyon kemény élelmiszerek fogyasztása.

A mûtét utáni kezelésben az operáló orvos utasításaitól eltérni nem lehet. A kezelés módsírására vagy kiegészítésére csak a kezelõ orvos adhat engedélyt. A mûtét utáni orvosi ellenõrzés idõpontját a kezelõorvos határozza meg. A mûtét és az ellenõrzés idõpontja között felmerülõ probléma esetén helyes ha paciens kezelõorvosához fordul tanácsért.

Milyen tünetek észlelésekor kell azonnal a kezelõorvoshoz fordulni:
A szemhéjmûtét után kialakuló látászavar, vérzés, fokozódó fájdalom, növekedõ szemhéjduzzanat, esetén, azonnal fel kell keresni az operáló orvost. A mûtét környezetében kialakuló fájdalmas bõrpír, váladékozás esetén, a szemzárás tartósan fennálló nehézsége esetén haladéktalanul fel kell keresni a kezelõorvost.

A kórházi tartózkodás és a sebgyógyulás idõtartama:
Intelligens, rendezett körülmények között élõ, lakásában nem egyedül tartózkodó az orvosi utasításokat betartó, kommunikációra képes paciens esetén a szemhéjmûtét nem igényel kórházi ápolást. A mûtét után néhány órás megfigyelés után a paciens hazabocsátható. Amennyiben az említett feltételek nem teremthetõk meg egy napig hospitalizáció javasolt.

A sebgyógyulás idõtartama 5-7 nap. Ez nem jelenti azt, hogy a szemhéjak környezetében lévõ kék elszínezõdés teljesen eltûnik. A varratszedés után a kék elszínezõdés leplezése krémekkel, vagy festékkel megengedhetõ. A szemhéjak duzzanata és kék elszínezõdése eltûnése három négy hétig is eltarthat.

A beavatkozás elvégzésének feltételei:
A paciens teljes szellemi és fizikai jóléte, negatív laboratóriumi, szemészeti és belgyógyászati kivizsgálási eredmény.

A paciens kellõ felvilágosítás után (IPRAS Patient Information) a mûtéti megbízást és belegyezõ nyilatkozatot aláírta.

A mûtéti indikáció:
Szemhéjplasztika mûtétének indikácóját a paciens állítja fel. A mûtét indokolt abban az estben amikor a szemhéjak laza bõre az arc harmóniáját rontja és a paciens életkoránál idõsebbnek látszik. A szemkörüli duzzanatok eltávolítása indokolt mert fáradtságot levertséget kialvatlanságot sugall. A lógó szemhéjak szomorú arckifejezést, betegség képzetét alkalmanként alkoholizmus gyanúját keltik.

A mûtéti kontraindikáció:
Nem végezhetõ esztétikai okból szemhéjmûtét akkor ha mûtét elõtti kivizsgálás kórós laboratóriumi értékeket mutat (anaemia, vérzékenység). A szemhéjak esztétikai mûtéte kontraindikált minden szemészeti (glaukoma, Sjögren Syndroma), belgyógyászati (hypertonia, diabetes) betegség esetén vagy fennálló hormonális disfunkció (hyperthyreosis) esetén. Nem végezhetõ szemhéj plasztika abban az esetben ha a paciens elvárásai irreálisak pl. az arc ráncainak a szemkörüli szarkalábak eltûnését várja mûtéttõl.

A mûtét általános és speciális kockázati tényezõi, lehetséges szövõdmények:
A szemhéjak mûtétei során kialakulhat vérzés és gyulladás, a mûtét speciális kockázatát jelenti a szemek szárazsága, az alsó szemhéj kifordulása vagy zárási nehézsége. A zsírszövet eltávolításakor elõfordulhat vérzés a szemgolyó mögött mely vakságot okozhat.

A szemhéjplasztika helyett alkalmazható lehetséges alternatív megoldások:
Endoscopos homlokplasztikai, a szemhéjak bõrének kémiai vagy laserrel történõ felújítása

A szemhéjplasztika várható eredménye:
A szemhéjplasztika esztétikai eredménye a szemhéjak laza ráncos bõrének, és elõdomborodó zsírszöveti sérvének megszûnése. A szemhéjak ráncainak megszûnése a paciens arcának fiatalosabb megjelenést biztosít, helyreállítja az arc harmóniáját. Az arckifejezés nyitottá a tekintete érdeklõdõvé válik.

A szemhéjplasztika következményei:
A közvetlenül mûtétet követõ idõszakban a szemhéjak körül duzzanat és kék elszínezõdés jelenik meg, a szemhéjak teljes zárása nem vihetõ ki. Elõfordulhat könnyezés, vagy fényérzékenység.

A mûtét következtében vékony heg marad vissza a felsõ és alsó szemhéj területén.

Kötelezõ utánvizsgálat és rendszeres ellenõrzés:
A paciens orvosi utasításokat, magyarázat és szükség esetén bemutatás után betartja, a kezelõorvos által meghatározott ellenõrzés idõpontjában megjelenik A varratszedés megtörténte után egy hónappal befejezõ ellenõrzõ vizsgálat történik.

A mûtét eredményének tartóssága:
A szemhéjmûtétek eredménye általában öt évig tart. Ez után ismét lehet számítani a ránok megjelenésére és bõr megnyúlására. A mûtét hosszútávú eredményét ronthatja súlyos szervi beteegség kialakulása jelentõs fogyás vagy elhízás kialakulása.