SZÁMÍTÓGÉPES ELJÁRÁS FEJLESZTÉSE PARKINSON-KÓRBAN SZENVEDŐ BETEGEK KÉZFUNKCIÓJÁNAK FELMÉRÉSÉRE ÉS A KÉZMŰKÖDÉS GYAKOROLTATÁSÁRA

 

Fazekas Gábor dr. (1), Fazekas András dr. (2),

Keresztényi Zoltán Ph.D. hallgató (3), Fazekas Csaba Ph.D. hallgató (4),

Laczkó József Ph.D (3,4)

 

Szent János Kórház, Budapest (1), Szent István Kórház, Budapest (2)

Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Kar, Budapest (3)

MTA Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézet, Budapest (4)

 

 

Célkitűzés: Parkinson-kórban szenvedő betegek kézfunkciójának felmérését, az állapotváltozás követését, a kézműködés gyakoroltatását szolgáló számítógépes módszer kifejlesztése. A vizsgálatot a beteg otthonában, egy átlagos személyi számítógéppel el tudja végezni.

Betegek és módszer: A beteg egy szokványos személyi számítógép monitorja előtt ül és egy optikai egér mozgatásával a monitoron megjelenő különböző ábrákat (kör, négyzet, háromszög) kell minél pontosabban körülrajzolnia. Minden feladatot tíz alkalommal végez el. A program kétféle paramétert számol ki a mozgások változatosságának jellemzésére:

ˇ a pozíció változatosság a megadott mintától való átlagos eltérés mértékére utal,  ˇ a stabilitás variancia a beteg saját átlagától való eltérést jellemzi.

A poszteren bemutatott első vizsgálatsorozatban a szerzők 7 parkinsonos, 11 fiatal egészséges és 10 idős egészséges személy értékeit hasonlítják össze.

Eredmények: A három vizsgált csoport jól elkülöníthető egymástól a két megadott paraméter alapján. A stabilitás variancia szerint a fiatal egészséges és idős egészséges csoport között 1,2 -1,4-szeres az eltérés. Mindig az időseknél kapott érték a nagyobb. Ugyanakkora hányados mutatható ki az idős egészséges és a Parkinson kórban szenvedők csoportja között is. A pozíció változatosságok eltérése ennél egy kicsit nagyobb, azaz a fiatal és idős, de egészséges csoport között 1,3 -1,5-szörös, míg a parkinsonos és a korban illeszkedő egészségesek között 1,4 -1,9-szeres értéket ad.

Megbeszélés: A fejlesztés alatt álló módszer előnye, hogy a teszteket a beteg otthonában, saját számítógépén végezheti részben állapotfelmérés, részben gyakorlás, kézfunkció fejlesztés céljából. A tesztek akár naponta többször is elvégezhetők, az eredményeket a beteg az interneten keresztül is elküldheti orvosának, aki nem csak egy rövid vizsgálat alapján kap képet betege állapotáról, hanem mért adatok alapján követheti a motoros teljesítmény napi ingadozását. A bemutatásra kerülő poszter a fejlesztés közbülső állapotában készült. A jelenleg folyó munka fő iránya, hogy meghatározzuk azokat a paramétereket, amelyek a módszert alkalmassá teszik a betegcsoportok elkülönítésén túl egyes betegek állapotának követésére is.