Farkas Zsuzsanna, Csillik Anita, Pálvölgyi László, Takáts Annamária, Kamondi Anita

Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinika, Budapest

 

Mozgás-kordináció matematikai analízise mozgászavarral járó kórképekben

 

       Parkinson-kórban a mozgásteljesítmény csökkenését a striatalis motoros-kör működésének zavara hozza létre. Célunk egy olyan klinikai tesztrendszer bevezetése volt, amelynek segítségével klinikai körülmények között, a fizikális vizsgálattal észlelt kardinális tüneteket (hypokinesis, rigor, tremor, tartási instabilitás) objektíven jellemezni tudjuk.

       Parkinsonos betegek (n 20) motoros teljesítményét mértük fel esszenciális tremoros betegekkel (n 20) és egészségesekkel (n 20) összehasonlítva. A repetitív gyors alternáló mozgásokat akcelerométerrel regisztráltuk, az analóg jelet Fourier transzformáció után kapott teljesítmény görbékkel értékeltük. A kéz szinkron mozgásait koherencia értékkel jellemeztük. A reakcióidő, tremor, tartási instabilitás és ritmicitás vizsgálatára a CATSYS (Coordination Ability Test System) számítógépes programot használtuk. A pontrakó tesztet a koordináció és mozgáskészség felmérésére, a Rey-komplexet a figyelem és a képi memória detektálására alkalmaztuk.

       A számszerűsített adatok alapján a motoros összteljesítmény a Parkinsonos betegeknél szignifikánsan rosszabb a kontroll és az esszenciális tremoros csoporthoz viszonyítva. A kidolgozott tesztrendszer objektíven jellemzi  a parkinsonos betegek motoros és kognitív teljesítményét, ezért alkalmas a kórlefolyás követésére, valamint a terápia hatékonyságának felmérésére.A koherencia leírása lehetőséget ad a motoros kört befolyásoló folyamatok további elemzésére.