Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 

HÍRKATEGÓRIÁK


MOT társasági hírek>>

Az MOT hírarchívuma


Hírkategória: Összes hírkategória
  • Figyelem!

    A megtekinteni kívánt tartalom inaktív.

    Elnöki köszöntő - Dr. Varga Péter Pál, a MOT új elnöke
    [2005.06.13.] - zahi - Hírkategória: Általános

    Tisztelt Hölgyeim és Uraim, tisztelt Kollégák !
    Olyan időket élünk, amikor naponta szembesülünk a hazai egészségügy kritikus helyzetéből adódó konfliktusokkal. Ezek nyilvánvalóan a pénztelenségből fakadnak, de a krónikus finanszírozási konfliktus napjainkra morális válsággá fejlődött: felbomlóban van a korábbi társadalmi konszenzus a betegek és az egészségügyi ellátók, az orvosok és a finanszírozók, az orvosok és az intézményi vezetés között. Még felsorolni is sok, hányféle front nyílik meg napról napra. Az általános finanszírozási-morális válságot a politika „reformokkal” igyekszik kezelni, de a társadalom gyanakvását már nem lehet a régi módon eloszlatni. Az ellátók (különösen az orvosok) munkaerejük piacosításával próbálkoznak: aki teheti, külföldre megy állandó vagy részmunkára, aki nem, az megpróbál az itthoni „egészségügyi piacon” magánrendelést nyitni, másodállást keresni, végső esetben pedig pályaelhagyással változtatni reménytelen pénzügyi kilátásain.  Szakmai Kollégiumunk küzd a kormányzat részéről érkező megkeresésekkel, egyetemi tanszékeink lehetőségeikhez mérten alakítják posztgraduális képzési programjaikat, az ÁNTSZ az országos szakfelügyeleti rendszer megreformálásán munkálkodik, orvosi kamaránk érdekérvényesítő képessége sem általánosságban sem szakmánk szűkebb érdekeit tekintve sem tűnik jelentősnek. 

    A magyar egészségügyi közélet sajátosságai miatt a MOT aktivitási köre nemzetközi összehasonlításban igencsak limitált. Ha megnézzük például az „American Academy of Orthopaedic Surgeons” tevékenységi köreit,  meglepődve tapasztaljuk, hogy az milyen széles spektrumot ölel át.  Ugyanezen a tevékenységi körön itthon megosztozik a Szakmai Kollégium, az egyetemek ortopédiai tanszékei, az ÁNTSZ, az Akadémia, és a MOK, míg a MOT tevékenysége folyóiratunk támogatásán túl lényegében a kisebb-nagyobb résztvevői csoportokat megmozgató éves tudományos összejövetelek szervezésére korlátozódik.

    Miről beszélhetünk ma a Magyar Ortopédiai Társaságban, milyen célokat tűzhet maga elé a hivatalba lépő elnökség, milyen szakmai-tudományos programnak van ma Magyarországon ilyen körülmények között realitása, a tagság részéről elfogadottsága és támogathatósága?

    Az elmúlt két hónapban, az elnöki tisztség átvételére készülve csaknem valamennyi hazai ortopédiai munkacsoport képviselőivel tudtam rövidebb-hosszabb időt eltöltve beszélgetni a hazai ortopédia helyzetéről. Egységesnek tűnik az a vélemény, hogy a MOT alapszabályának szellemében (tiszteletben tartva a fentebb felsorolt hivatalos szervek és intézmények tevékenységének sajátosságait) a Társaság működésében változtatásokra van szükség. Szükség van a prioritások letisztult megfogalmazására és azok mentén a Társaság szellemi és financiális erőforrásainak újrastrukturálására.

    Melyek ezek a prioritások?

    1. Szervezni, támogatni és segíteni a MOT tagjait a kor nemzetközi színvonalát jelentő szakmai ismeretek megszerzésére tett erőfeszítéseikben.
      • Nemzetközi színvonalú konferenciákat kell szervezni, ahová a szakma jövőjét reprezentáló nemzetközi előadókat kell meghívnunk.
      • A kongresszusok bevételeinek jelentős részét a részvételi díjak csökkentésére kell felhasználni.
      • Tovább kell erősíteni a Társaság honlapjának szakmai-tudományos jellegét, a nemzetközi szakmai-tudományos forrásokhoz való hozzáférést.
    2. Elősegíteni és támogatni a MOT tagjainak szakmai egzisztencia-építését, mind helyi, mind országos, mind nemzetközi szinten.
      • Segíteni kell a tagság eligazodását a változó jogi-pénzügyi-igazgatási környezetben
      • Támogatni kell az önálló szakmai-gazdasági egzisztencia megteremtésére törekvő kollégáink ismereteinek bővítését, a biztonságos praxisépítéshez szükséges eljárások, adatok és szabályzók széleskörű ismertetésével.
    3. Célszerűnek tűnik társasági szinten foglalkozni a külföldi munkavállalás következményeinek vizsgálatával.
      • Kiemelten foglalkozni fiatal szakorvos tagtársaink speciális érdeklődési körének megfelelő  programok, ösztöndíjak és tanulmányutak  szervezésével és támogatásával.  
      • Egyes szakterületeken a nemzetközi mozgásokban vagy szakmai-tudományos életben nagyobb tapasztalattal rendelkező tagtársaink segítségével  (felhasználva a Társaság honlapját)  fel kell kutatni a fiatalok számára elérhető nemzetközi lehetőségeket, gondoskodni kell arról, hogy  szakmai fejlődésük támogatásával eséllyel pályázzanak ezekre.
    4. Erősíteni a  MOT nemzetközi helyzetét, kiemelten az európai (EFORT)- kapcsolatrendszert. Támogatni tagtársaink nemzetközi tudományos szerepvállalását, nemzetközi fórumokon való részvételét.
      • Az ortopédia nemzetközi szakmai-tudományos szervezeteiben ismert és szerepet vállaló tagtársaink pozícionálását koncentrált lobbi-tevékenységgel kell elősegíteni.
      • Évente meg kell határozni azokat a külföldi szakmai rendezvényeket, eseményeket, amelyekre elfogadott előadás vagy poszter esetén akár a részvételi költségek 100 százalékáig is támogatást szervezünk tagtársainknak.
      • Elő kell segíteni külföldi szakemberek magyarországi látogatását. Vonatkozik ez nagynevű szakemberekre (vendégelőadás, stb) ugyanúgy, mint fiatal, tanulni vágyó külföldi kollégák fogadásának megszervezésére, feléjük intézeti vagy társasági programok felajánlására.

    Tisztelt Tagtársaim!

    Választott tisztségviselőnek mindenekelőtt erkölcsi kötelezettségei vannak azokkal szemben, akik az adott tisztségbe megválasztották. Úgy hiszem, a fentebb megfogalmazott célok Társaságunk tagjai számára egyértelművé teszik elszántságomat abban a vonatkozásban, hogy tehetségemhez mérten fogok munkálkodni azoknak a folyamatoknak a megindításán, amelyek e célok eléréséhez a Magyar Ortopéd Társaságot közelebb viszik.

    Dr. Varga Péter Pál

Vissza

HÍRKATEGÓRIÁK


MOT társasági hírek>>
ONLINE TAGDÍJBEFIZETÉS

MOT tagdíj összege szakorvosoknak: 12.000 Ft

Szakorvosjelölteknek 8.000 Ft.

65 éves kortól lehet kérni az emeritus tagságot a MOT Főtitkárához írt levélben. Az emeritus tagot tagdíjmentesség illeti meg a MOT alapszabálya szerint.

70. életév betöltése után tagdíjfizetési kötelezettség nincsen.