X. A tudomány fejlődésének eredményeiből való részesedés joga

IPPF
 

A Nemzetközi Családtervezési Szövetség elismeri és vallja, hogy minden személynek joga van arra, hogy élvezze a tudomány haladásából és annak alkalmazásából származó előnyöket, és ezért elkötelezi magát az alábbiak mellett:25

10.1 Minden személy számára biztosítani kell a meglévő reprodukciós egészséggondozási technika előnyeit és hozzáférhetőségét, ideértve a meddőséggel, fogamzásgátlással és abortusszal kapcsolatos eljárásokat, hacsak az ilyen technika nem tartalmaz az egészség és jólét szempontjából káros hatásokat.

10.2 Minden személy jogosult a védelemre és a tájékoztatásra azokat az esetleges káros hatásokat illetően, amelyek egészségüket és jólétüket a reprodukciós egészséggondozási technikák alkalmazása során érhetik.

TOVÁBBÁ elkötelezi magát, hogy minden lépést megtesz az alábbi jog érvényesülésének biztosítása érdekében:25

10.3 A szexuális és reprodukciós egészségügyi szolgáltatások minden ügyfelének joga van, hogy a reprodukciós egészségvédelem minden biztonságos és elfogadható technikájához hozzájuthasson.

Ld. az irányelveket tartalmazó fejezetet is, ahol az idevágó dokumentumokból vett részletek találhatók.

Függelék:

Irányelvek az ENSZ Népesedési és Fejlesztési Nemzetközi Értekezletének Akcióprogramjából: Kairó, Egyiptom, 1994. szeptember 5-13.

12.12. A kormányok, a nemzetközi közösség és donor szervezetek, a magánszektor, a nem-kormányzati szervezetek és a tudományos közösségek támogatásával növeljék az orvosbiológiai, technológiai, klinikai, epidemiológiai és társadalomtudományi kutatásokat a reprodukciós egészségi szolgáltatások fejlesztése érdekében, ideértve már létező termékenységszabályozási módszerek fejlesztését és új módszerek kialakítását, amelyek megfelelnek a felhasználók igényeinek és elfogadhatók, könnyű a használatuk, biztonságosak, nincsenek sem rövid, sem hosszú távú vagy második generációs mellékhatásaik, hatékonyak, olcsók és megfelelők a különböző életkorúaknak, a különböző kulturális csoportokhoz tartozóknak, és alkalmazhatók a reprodukciós ciklus különböző szakaszaiban. Az új technológiák kipróbálását és bevezetését folyamatosan figyelemmel kell kísérni, a lehetséges szabálytalanságok, visszaélések elkerülése érdekében. Megkülönböztetett figyelmet kell szentelni a születésszabályozás mechanikus - férfi és női - módszereinek, a nemi úton terjedő betegségek - ideértve a HIV/AIDS fertőzéseket - elleni szereknek, és a mikroba- és virusölőknek, amik lehet hogy akadályozzák a terhességet, de lehet hogy nem.

12.14. Magas prioritást kell biztosítani a férfiak által alkalmazható új fogamzásgátlási módszerek kifejlesztésének. Speciális kutatásokat kell folytatni, hogy miként lehetne a férfiak részvállalását és felelősségét fokozni a családtervezésben, s melyek az ezt nehezítő tényezők. A szexuális és reprodukciós egészség terén végzett kutatásokban külön figyelmet kell fordítani a serdülőkorúak igényeire, hogy azok kielégítésére megfelelő politikákat, programokat és technológiákat alakíthassanak ki. Speciális prioritást kell biztosítani a nemi úton terjedő betegségek - ideértve a HIV/AIDS kérdéseit is - és az infertilitás kutatásának.

12.15. Továbbfejlesztett és új termékenységszabályozó módszerek megjelenésének gyorsítása érdekében erőfeszítéseket kell tenni ebben az ipar érdekeltségének növelésre, ideértve a fejlődő és átmeneti gazdaságú országok iparát. Új típusú kapcsolatokra van szükség a magánszektor és a közösség - ideértve nők és fogyasztók képviseleteit - között, amely mozgósítja az ipar tapasztalatait és forrásait miközben figyelembe veszi a köz érdekeit. A nemzeti gyógyszer és minőségellenőrzési intézeteket a fejlesztési folyamatokba tevőlegesen be kell vonni, hogy így is biztosítsák a jogi és etikai előírások betartását. A fejlett országok ismereteik, tapasztalataik és technikai tudásuk átadásával támogassák a fejlődő és átmeneti gazdaságú országok kutatási programjait, valamint járuljanak hozzá a technológiák átadásához részükre. A nemzetközi közösség segítse elő a fogamzásgátlók gyártásához szükséges kapacitások létrejöttét a fejlődő országokban, különösen a a legkevésbé fejlett és az átmeneti gazdaságú országokban.

Irányelvek az Emberi Jogi Világkonferencia Nyilatkozat és Akcióprogramjából: Bécs, 1993.

Mindenkinek joga van ahhoz, hogy élvezze a tudományos fejlődés előnyeit és alkalmazásait. Az Emberi Jogi Világkonferencia megállapítja, hogy a fejlődés bizonyos jelenségei, elsősorban a biológia, az orvos- és élettudományok, valamint az információtechnika területén potenciális veszélyt hordoznak magukban az egyén integritásával, méltóságával és emberi jogaival szemben, és nemzetközi együttműködésre szólít fel annak érdekében, hogy ezen a mindenki számára fontos területen biztosítani lehessen az emberi jogok és méltóság teljes tiszteletben tartását.