IV. A magánélethez való jog

IPPF
 

A Nemzetközi Családtervezési Szövetség elismeri és vallja minden személy jogát ahhoz, hogy önkényesen ne zavarják a magánéletét, családját, otthonát vagy levelezését, és ezért elkötelezi magát az alábbiak mellett:12

4.1 Minden szexuális és reprodukciós egészségi szolgáltatást, ideértve az információt és tanácsadást is, az ügyfelek magánügyeként kell kezelni, és biztosítani kell, hogy az átadott személyes információ bizalmas maradjon.

4.2 Minden nőnek joga van a reprodukciós magatartás szabad megválasztására, ideértve a biztonságos abortusz választását is.

4.3 Minden személynek joga van arra, hogy szexuális hajlamának kifejezést adjon a biztonságos és kielégítő szexuális élet érdekében, tekintetbe véve mások jogait és jólétét is, anélkül, hogy üldözéstől, szabadsága elvesztésétől vagy a társadalom beavatkozásától tartania kellene.

TOVÁBBÁ elkötelezi magát, hogy minden lépést megtesz az alábbi jog érvényesülésének biztosítása érdekében:

4.4 Minden szexuális és reprodukciós egészséggondozási szolgáltatást, ideértve az információs és tanácsadó szolgáltatásokat is, minden egyén és pár, különösen a fiatalok számára a magánélethez és az információk bizalmas kezeléséhez való joguk figyelembe vételével kell biztosítani.

Ld. az irányelveket tartalmazó fejezetet is a 53. oldalon, ahol az idevágó dokumentumokból vett részletek találhatók.

Függelék:

Irányelvek az ENSZ Népesedési és Fejlesztési Nemzetközi Értekezletének Akcióprogramjából: Kairó, Egyiptom, 1994. szeptember 5-13.

7.45. Elismerve a szülők és a serdülőkorúakért jogilag felelős más személyek jogait, kötelességeit és felelősségét, hogy a serdülők fejlődésének megfelelően irányítsák és vezessék őket a szexualitás és reprodukció kérdéseiben, az országoknak biztosítani kell, hogy az egészségügyi szolgáltatásokat nyújtók programjai és magatartása nem korlátozza a serdülőkorúakat a szükségleteiknek megfelelő szolgáltatások elérésében és ismeretek megszerzésében, ideértve a nemi úton terjedő betegségek és a nemi erőszak kérdéseit. Ennek során és annak érdekében, hogy többek között a nemi erőszakot megakadályozzák, elismerve a kulturális értékeket és tiszteletben tartva a vallási meggyőződést, ezeknek a szolgáltatásoknak védeniük kell a serdülők jogait a magánélethez, a titoktartáshoz, a tisztelethez és a tájékozottságon alapuló egyetértéshez. Ebben az értelemben, az országoknak - ahol szükséges - meg kell szüntetni a jogi, a szabályozás terén fennálló és a társadalmi akadályokat a serdülőknek nyújtott reprodukciós egészségi információk és gondozás biztosítása terén.

Irányelvek A Nők IV. Világkonferenciájának Cselekvési Programjából: Peking, Kína, 1995. szeptember 4-15.

46. A Cselekvési Program elismeri, hogy a nők teljes egyenlőségük és előmenetelük terén nem szenvedhetnek hátrányt a koruk, a nyelvük, az etnicitásuk, a kultúrájuk, a vallásuk, a fogyatékosságuk miatt, vagy azért, mert őslakosok vagy más okok* állnak fenn. Sok nő sajátos akadályokkal kerül szembe a családi státusát illetően, például mint egyedülálló szülők; és a szociális-gazdasági státusát illetően, például, mert vidéki, izolált vagy elszegényedett területeken él. A menekült nők, az elűzöttek és az emigráns nők, az emigráns dolgozó nők életében ehhez még további akadályok adódhatnak. Számos nőt kiemelten érintenek a környezeti katasztrófák, a súlyos és fertőző betegségek, és a nők elleni erőszak különböző formái.

96. A nők emberi jogai magukban foglalják jogaikat arra, hogy szabadon és felelősen rendelkezhessenek a szexualitásukkal, beleértve a szexuális és a reprodukcióval kapcsolatos egészségüket, és azt, hogy kényszertől, megkülönböztetéstől és erőszaktól mentesen élhessenek vele, illetve kontrollálhassák azt. A férfiak és nők egyenjogúsága a szexuális kapcsolatban és a reprodukcióban, amely magában foglalja az egyén integritásának teljes elismerését, feltételezi a kölcsönös tiszteletet, egyetértést és a közös felelősséget a szexuális magatartásban és annak következményeiben.