XII. A kínzások és a rossz bánásmód elkerülésének joga

IPPF
 

A Nemzetközi Családtervezési Szövetség elismeri és vallja minden személy jogát arra, hogy ne vethessék alá kínzásnak, kegyetlen, embertelen vagy megalázó bánásmódnak vagy büntetésnek, valamint ne hajthassanak rajta végre semmiféle orvosi vagy tudományos célú kezelést szabad és információn alapuló beleegyezése nélkül, és ezért elkötelezi magát az alábbiak mellett:27

12.1 Minden gyermeknek* joga van a védelemre a kizsákmányolás minden formájával szemben, különös tekintettel a szexuális kizsákmányolásra, gyermekprostitúcióra és a nemi erőszak, szexuális támadás vagy zaklatás minden formájára28, ideértve a gyermek kényszerítését törvényellenes szexuális akciókban való részvételre, a gyermekek kizsákmányolását ill. felhasználását törvényellenes szexuális tevékenységek céljára, valamint gyermekek kihasználását pornográf bemutatók és anyagok készítése céljára.29

12.2 Senkit nem szabad a szexualitással vagy a termékenység szabályozási módszerekkel és technikákkal kapcsolatos orvosi kísérleteknek alávetni teljes, szabad és információn alapuló egyetértése nélkül.

12.3 Minden nőnek joga van a védelemre a nőkereskedelemmel ill. a prostitúció útján történő kizsákmányolással szemben.30

12.4 Minden polgári személynek - nőnek és férfinak - joga van a védelemre a nemiséggel és reprodukcióval összefüggő megalázó bánásmóddal és erőszakkal szemben, különösen fegyveres konfliktus idején.

TOVÁBBÁ elkötelezi magát, hogy minden lépést megtesz az alábbi jog érvényesülésének biztosítása érdekében:26

12.5 Minden személynek joga van a védelemre az erőszakos közösüléssel, szexuális támadással, nemi erőszakkal és szexuális zaklatással szemben.

Ld. az irányelveket tartalmazó fejezetet is, ahol az idevágó dokumentumokból vett részletek találhatók.

Függelék:

Irányelvek az ENSZ Népesedési és Fejlesztési Nemzetközi Értekezletének Akcióprogramjából: Kairó, Egyiptom, 1994. szeptember 5-13.

4.9. Az országok hozzanak intézkedéseket a nők, a serdülőkorúak és a gyermekek kizsákmányolása, a velük szembeni visszaélések, zaklatás és erőszak minden formája ellen. Ezeknek az intézkedéseknek ki kell terjedniük az események megelőzésére és az áldozatok rehabilitációjára. Az országok tiltsák be a lealacsonyító gyakorlatát a nőkkel, serdülőkorúakkal és gyermekekkel való üzérkedésnek és prostitúció általi kizsákmányolásuknak, és fordítsanak különös figyelmet jogaikra és biztonságára azoknak, akik elszenvedői ezen bűncselekményeknek, vagy akik potenciálisan veszélyeztetett helyzetben vannak, mint például a vándorlás folyamataiban résztvevő nők, női háztartási alkalmazottak avagy iskolásleányok. Ebben a tekintetben nemzetközi védelmi és együttműködési mechanizmusokat kell alkalmazni, s igy kell biztosítani ezen intézkedések végrehajtását.

4.10. Felszólítjuk a kormányokat, hogy nevezzék meg és ítéljék el a nemi erőszak, a nőkkel szembeni embertelen, megalázó bánásmód minden formáját, mint a háború és az etnikai tisztogatást eszközét, és tegyenek lépéseket, hogy az ilyen visszaélések áldozatai megkapjanak minden támogatást fizikai és szellemi rehabilitációjukhoz.

Irányelvek az ENSZ Társadalomfejlesztési Csúcsértekezlete Akcióprogramjából: Koppenhága, 1995. március 6-12.

17. A kedvező politikai és jogi környezet előmozdítását célzó nemzeti erőfeszítésekhez nyújtott nemzetközi támogatásnak összhangban kell lennie az Egyesült Nemzetek Chartájával és a nemzetközi jog alapelveivel, továbbá ugyancsak az Egyesült Nemzetek Chartája szellemében meg kell felelnie az államok közötti baráti kapcsolatokra és együttműködésre vonatkozó Nemzetközi Jog Alapelveire Vonatkozó Nyilatkozatban foglaltaknak.. A támogatásnak az alábbi tevékenységeket kell előmozdítania:

(b) A politika, az akciók és a jogi eszközök ill. intézkedések összehangolása a terrorizmus, a szélsőséges erőszak minden formája, az illegális fegyverkereskedelem, a szervezett bűnözés és az illegális kábítószer kereskedelem problémái, a pénzmosás és hasonló bűncselekmények, a nőkkel, serdülőkkel, gyermekekkel és emberi szervekkel való kereskedés, továbbá az emberi jogokkal és méltósággal ellentétes egyéb cselekmények lekűzdése céljából.

79. Az erőszak, a bűnözés, a vagyonnal való visszaélés, a jogellenes kábítószer termelés, fogyasztás és kereskedelem problémája, valamint a kábítószer rabjainak rehabilitációja megköveteli:

(b) hogy az országok megtegyék a szükséges intézkedéseket a nőkkel szembeni kizsákmányolás, túlkapások, zaklatás és erőszak, különösképpen az őket otthon érő bántalmazás és erőszakos nemi közösülés minden formájával szemben. Külön figyelemmel kell kísérni a káros hagyományok és szokások gyakorlatából táplálkozó erőszakot, valamint a szélsőséges megnyilvánulások minden formáját, ami egyrészt megelőző intézkedések megtételét, másrészt az áldozatok rehabilitálását teszi szükségessé.

Irányelvek A Nők IV. Világkonferenciájának Cselekvési Programjából: Peking, Kína, 1995. szeptember 4-15.

Teendők

130. A származási, tranzit és célországok Kormányai, a regionális és nemzetközi szervezetek számára

(b) Tegyenek megfelelő intézkedéseket a kiváltó okok, köztük az olyan külső tényezők vizsgálatára, melyek elősegítik a prostitúció és a szex más, iparszerűen űzött formáit szolgáló nő- és leánykereskedelmet, a kényszerházasságot és a kényszermunkát, cselekedjenek a nőkereskedelem megszüntetésének érdekében, ha szükséges a meglévő törvények megerősítésével, annak céljából, hogy ezek jobban védjék a nők és lányok jogait, és büntessék az elkövetőket, mind a büntető jog, mind a polgári jog területén.

145. A Kormányok, nemzeti és nemzetközi szervezetek számára

(c) Szorgalmazzák annak elítélését, hogy bárki szándékosan háborús eszközként alkalmazza a nemi erőszakot és a nőkkel való bánásmód egyéb, embertelen és megalázó formáit, továbbá támogassák az etnikai tisztogatások feltárását és elítélését, tegyenek lépéseket annak biztosítására, hogy az ilyen visszaélések áldozatai teljes körű segítséget kapjanak testi és lelki rehabilitációjukhoz.

106. A Kormányok, együttműködve a nem-kormányzati szervezetekkel, a munkaadók és munkavállalók szervezeteivel, a nemzetközi szervezetek támogatásával

(g) Biztosítsák, hogy a női egészségügyi szolgáltatások terén minden szolgáltatás és azt nyujtó alkalmazott megfeleljen az emberi jogi, az etikai, szakmai és nemi szempontú standardoknak, amelynek célja a felelős, önkéntes és jólinformált egyetértés lehetőségének biztositása, és a létező nemzetközi orvosetikai és más, az egészségügyben alkalmazott etikai elveken alapuló eljárási szabályok fejlődésének, alkalmazásának és terjedésének támogatása.