VI. Az információhoz és oktatáshoz való jog

IPPF
 

A Nemzetközi Családtervezési Szövetség elismeri és vallja, hogy minden személynek joga van az oktatáshoz, különösképpen a személyek és családok egészségének és jólétének biztosításához szükséges speciális információt nyújtó oktatáshoz, ideértve a szexuális és reprodukciós egészségre és jogokra vonatkozó információt és tanácsadást is, és ezért elkötelezi magát az alábbiak mellett:14

6.1 Minden személynek joga, hogy nemének megfelelő, közhelyektől mentes, objektív, kritikus és pluralista szemléletű oktatásban és korrekt információban részesülhessen szexuális és reprodukciós egészségét, jogait és felelősségét illetően.

6.2 Minden személynek joga van a megfelelő oktatáshoz és információhoz, amely lehetővé teszi, hogy a szexuális és reprodukciós életére vonatkozó bármely döntése teljes, szabad és tájékozottságon alapuló egyetértését tükrözze.

6.3 Minden személynek joga, hogy megfelelő információval rendelkezhessen a termékenység szabályozás minden módszerének és a nem kívánt terhességek megelőzésének viszonylagos előnyeire, kockázataira és hatékonyságára vonatkozóan.

Ld. az irányelveket tartalmazó fejezetet is, ahol az idevágó dokumentumokból vett részletek találhatók.

Függelék:

Irányelvek az ENSZ Népesedési és Fejlesztési Nemzetközi Értekezletének Akcióprogramjából: Kairó, Egyiptom, 1994. szeptember 5-13.

4.18. Túl azon a célon, hogy 2015-ig minden országban el kell érni az általános iskolai oktatás általános bevezetését, minden országot sürgetnek, hogy biztosítsa a lányok és asszonyok részére a legszélesebb és legkorábbi hozzáférést a közép- és felsőfokú oktatáshoz, valamint a szakmunkás és szakiskolai képzéshez, figyelemmel e képzési formák minőségének javítására és jelentőségének fokozására irányuló igényekkel.

7.20. Különösen, a kormányok az információk, a családtervezési szolgáltatások és módszerek terjedése elé emelt, szükségtelen jogi, orvosi, tanácsadási és szabályozási korlátozások elhárításával könnyítsék meg a párok és egyének részére, hogy felelősséget vállalhassanak saját reprodukciós egészségükért.

7.37. Támogatni kell a fiatalok egységes szexuális oktatását és az azt biztosító szolgáltatásokat, amiket a fiataloknak szüleik segítségével és irányításával kell kapniuk, összhangban a gyermekek jogairól szóló konvencióval, amelyek hangsúlyozzák a férfiak felelősségét saját szexuális egészségükért és termékenységükért, és segítséget nyújtanak nekik felelősségük gyakorlásában. Az oktatást megfelelő életkorban a családban, az iskolában és a közösségben kell elkezdeni, de a felnőttekhez is kell szólni, főleg a férfiakhoz, a hivatalos oktatás formáin kívüli és a közösségen alapuló információs-oktatási formákon keresztül.

7.38. Figyelembe véve, hogy sürgős igény van a nem kívánt terhességek, az AIDS és a nemi úton terjedő betegségek gyors terjedésének megelőzésére és az erőszakos szexuális cselekmények megakadályozására, a kormányoknak nemzeti politikáikat a felelős emberi szexualitás igényének és a létező szexuális viselkedések realitásának jobb megértésére kell alapozniuk.

7.47. A kormányok, együttműködve a nem-kormányzati szervezetekkel, ki kell hogy elégítsék a serdülőkorúak sajátos szükségleteit és ehhez megfelelő programokat hozzanak létre. Ezek a programok támogassák a serdülőkorúak oktatását és a serdülőkori tanácsadási tevékenységet olyan területeken, mint a nemek közötti kapcsolat és egyenlőség, a serdülőkorúak elleni erőszak, a felelős szexuális viselkedés, a felelős családtervezési gyakorlat, a családi élet, a reprodukciós egészség, a nemi úton terjedő betegségek, a HIV fertőzés és az AIDS elleni védekezés. Megelőzési és kezelési programokat kell kialakítani a szexuális erőszak, a vérfertőzés eseményeire és más, a reprodukciós egészséggel összefüggő eseményekre. Ezek a programok nyújtsanak tájékoztatást a serdülőknek és tudatosan törekedjenek a pozitív társadalmi és kulturális értékek erősítésére. A szexuálisan aktív serdülőkorúaknak sajátos családtervezési ismeretekre, szolgáltatásokra és tanácsadásra van szükségük, és azok akik teherbe esnek, speciális támogatást igényelnek családjuktól és a közösségtől a terhesség és a gyermekgondozás korai szakaszában. A serdülőket teljes mértékben be kell vonni az információk és szolgáltatások tervezésébe, végrehajtásába és értékelésébe, kellő tekintettel a szülői irányításra és szülői kötelezettségekre.

Irányelvek A Nők IV. Világkonferenciájának Cselekvési Programjából: Peking, Kína, 1995. szeptember 4-15.

Teendők

107. A Kormányok, együttműködve a nem-kormányzati szervezetekkel, a tömegtájékoztatási eszközök, a magánszektor és az illetékes nemzetközi szervezetek, ideértve az Egyesült Nemzetek szervezeteit, számára

(e) Készítsenek és terjesszenek olyan elérhető információs programokat, közegészségügyi kampányokat, - elsősorban a médián keresztül, a megbízható tanácsadási és oktatási rendszerek segítségével -,. amelyek biztosítják, hogy a nők és férfiak - különösen a fiatalok - ismereteket szerezzenek az egészségükkel kapcsolatban, elsősorban a szexualitással és a reprodukcióval összefüggő információkhoz jussanak hozzá, fordítsanak figyelmet a gyermekek jogaira az információk területén, továbbá a magánélethez, a bizalmas jelleghez, a tisztelethez és az informált beleegyezéshez való jogra, valamint a felelőségekkel kapcsolatos információkra, a szülők mint gondviselők jogairól és kötelességeiről szóló értesülésekre, hogy biztosítsák a gyermek korának megfelelő irányítást, továbbá a gyermekek jogainak érvényesítését, amit a gyermekek jogáról szóló konvenció rögzít, és amely összhangban áll a Nők Elleni Megkülönböztetés Minden Formája Megszüntetésének Konvenciójával, biztosítva, hogy minden, a gyermekeket érintő akcióban, elsősorban a gyermek legfőbb érdekét tartsák szem előtt.