V. A gondolat szabadságához való jog

IPPF
 

A Nemzetközi Családtervezési Szövetség elismeri és vallja, hogy minden személynek joga van a gondolat, lelkiismeret és vallás szabadságához;13 hogy a vélemény- és szólásszabadság magában foglalja a véleményekkel kapcsolatos büntetlenséget, valamint azt, hogy az információt és gondolatokat a határokra való tekintet nélkül, tetszőleges médium útján lehet keresni, szerezni és megosztani, és ezért elkötelezi magát az alábbiak mellett:

5.1 Minden személynek joga van a szexuális és reprodukciós életére vonatkozó gondolat- és szólásszabadsághoz.

5.2 Minden személynek joga van a védelemhez a szexuális és reprodukciós egészségére vonatkozó oktatáshoz és információhoz való hozzáférés gondolati, lelkiismereti és vallási alapon történő korlátozásával szemben.

5.3 Az egészségügyi szakembereknek csak akkor van joguk lelkiismereti alapon megtagadni a fogamzásgátlási és abortuszra vonatkozó szolgáltatásokat, ha az ügyfelet el tudják igazítani olyan egészségügyi szakemberekhez, akik ezt a szolgáltatást azonnal hajlandók elvégezni. Ez a jog nem érvényes olyan sürgős esetekre, amelyeknél életveszély áll fenn.

TOVÁBBÁ elkötelezi magát, hogy minden lépést megtesz az alábbi jog érvényesülésének biztosítása érdekében:

5.4 Minden személynek joga van arra, hogy mentes lehessen a vallási szövegek, hitek, filozófiák és szokások olyan korlátozó értelmezésétől, amely a szexuális és reprodukciós egészséggondozás és más kérdések terén csorbítaná a gondolatok szabadságát.

Ld. az irányelveket tartalmazó fejezetet is a, ahol az idevágó dokumentumokból vett részletek találhatók.

Függelék:

Irányelvek a Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmányából: 1966.

Mindenkinek joga van a gondolat, a lelkiismeret és a vallás szabadságára. Ez a jog magában foglalja a vallás vagy meggyőződés szabad megválasztását vagy elfogadását és azt a szabadságot, hogy vallását vagy meggyőződését vallásos cselekmények és szertartások végzése útján akár egyénileg, akár másokkal együttesen nyilvánosan vagy magánkörben kinyilváníthassa, gyakorolhassa és taníthassa. (18. cikk).

Irányelvek az Emberi Jogi Világkonferencia Nyilatkozat és Akcióprogramjából: Bécs, 1993.

Minden emberi jog egyetemes, oszthatatlan, és a többivel kölcsönös függésben és összefüggésben van. A nemzetközi közösségnek az emberi jogokat globálisan, megfelelő és egyenlő módon kell kezelnie, ugyanazzal a mércével és ugyanazzal a hangsúllyal. Bár a nemzeti és regionális sajátosságok fontosságát, az eltérő történelmi, kulturális és vallási hátteret nem lehet figyelmen kívül hagyni, az államok kötelessége, hogy politikai, gazdasági és kulturális rendszerüktől függetlenül elősegítsék és védelmezzék az összes emberi jogot és alapvető szabadságjogot. (5. cikk.)

 

Irányelvek az Orvosok Világtalálkozójának Deklarációjából: Oslo, 1970.

Ha az orvos úgy dönt, hogy meggyőződése nem engedi meg az abortusz javallását vagy végrehajtását, megtagadhatja azt, de biztosítania kell a megfelelő (orvosi) ellátás folyamatosságát egy szakképzett kollégája közreműködése révén. (Az 1970. évi Orvosok Világtalálkozóján elfogadott állásfoglalás az egészségügyi küretről, 6. cikk)