III. Jog az egyenlőséghez és a megkülönböztetés minden formájától való mentességhez

IPPF
 

A Nemzetközi Családtervezési Szövetség elismeri és vallja, hogy minden emberi lény szabadon születik, és egyenlő méltósága és joga van,9 továbbá elismeri a nők azon jogát, hogy ne lehessen velük szemben hátrányos megkülönböztetést alkalmazni* törvények, szabályozások, szokások, eljárások, társadalmi vagy kulturális viselkedési minták, vagy egyéb olyan szokások vagy gyakorlatok alapján, melyek az egyik vagy a másik nem alsóbb- vagy felsőbbrendűségén, illetve a férfi és női szerepkör merev elképzelésén alapulnak, és ezért elkötelezi magát az alábbiak mellett:

3.1 Senkivel szemben nem szabad hátrányos megkülönböztetést alkalmazni szexuális és reprodukciós életében, az egészséggondozáshoz és szolgáltatáshoz való hozzáférhetőségben faja, bőrszíne, neme vagy szexuális irányultsága, családi állapota, családi állása, kora, nyelve, vallása, politikai vagy egyéb meggyőződése, nemzeti és társadalmi származása, tulajdona, születési vagy egyéb státusza alapján.

3.2 Minden személynek egyenlő joga van az oktatáshoz és információhoz egészsége és jóléte biztosítása érdekében, ideértve a szexuális és reprodukciós egészségre és jogokra vonatkozó információkhoz, tanácsokhoz és szolgáltatásokhoz való hozzáférést is, tekintet nélkül fajára, anyagi helyzetére, bőrszínére, nemére, szexuális irányultságára, családi állapotára, családi állására, korára, nyelvére, vallására, politikai vagy egyéb meggyőződésére, nemzeti és társadalmi származására, tulajdonára, születési vagy egyéb státuszára.

3.3 Minden nőnek és leánygyermeknek egész élete során joga van a megfelelő táplálkozáshoz és gondozáshoz és ahhoz, hogy mentes legyen az előítéleteken vagy szokásokon alapuló és az egyéb olyan gyakorlatoktól, amelyek az alsóbbrendűség illetve a merev férfi és női szerepkör elképzelésén alapulnak, és/vagy velük szemben alkalmazott megkülönböztetést jelentenek.

3.4 Egyetlen nővel szemben sem szabad hátrányos megkülönböztetést alkalmazni akár a fejlődéssel, akár a szexuális és reprodukciós egészségével és jogaival kapcsolatos oktatáshoz, információhoz és/vagy szolgáltatásokhoz való hozzáférésben, ideértve a születésszabályozási szolgáltatásokat is, azon az alapon, hogy ezekhez egy másik személy beleegyezése szükséges.

3.5 Egyetlen személyt sem szabad alávetni olyan szexuális vagy reprodukciós egészségügyi kezelésnek, amelynek hatása hátrányosan megkülönböztető valamely népcsoportokkal szemben.

3.6 Minden személynek joga van a védelemre a faja, bőrszíne, neme, nyelve, vallása, politikai vagy egyéb meggyőződése, nemzeti vagy társadalmi származása, tulajdona, születési vagy egyéb státusza miatt a vele szemben elkövetett erőszakkal szemben.

3.7 Minden nőnek joga van a védelemre a terhessége vagy anyasága miatti hátrányos megkülönböztetéssel szemben a társadalom, az otthon és a foglalkoztatás területein.11

TOVÁBBÁ elkötelezi magát, hogy minden lépést megtesz az alábbi jog érvényesülésének biztosítása érdekében:

3.8 Egyetlen személlyel szemben sem szabad hátrányos megkülönböztetést alkalmazni a szexuális és reprodukciós egészségével, jogaival és szükségleteivel kapcsolatos információhoz, egészséggondozáshoz vagy szolgáltatásokhoz való hozzáférésben egész élete folyamán, nemi hovatartozása, kora, szexuális irányultsága vagy szellemi vagy testi fogyatékossága miatt.

Ld. az irányelveket tartalmazó fejezetet is a 50. oldalon, ahol az idevágó dokumentumokból vett részletek találhatók.

Függelék:

Irányelvek az ENSZ Népesedési és Fejlesztési Nemzetközi Értekezletének Akcióprogramjából: Kairó, Egyiptom, 1994. szeptember 5-13.

4.15. Minthogy minden társadalomban a nemek szerinti megkülönböztetés gyakran már az élet legkorábbi szakaszában megkezdődik, a leánygyermekek "nagyobb egyenlőségének" biztosításához a szükséges első lépés, hogy a nők felismerjék lehetőségeiket és egyenlő társak legyenek a fejlődésben. Számos országban, a születés előtti nemi szelekció gyakorlata, az igen fiatal leánygyermekek magasabb halandósága, és a leánygyermekek fiukhoz képest alacsonyabb beiskolázása arra mutat, hogy a "fiú preferencia" korlátozza a leánygyermekek hozzájutási lehetőségeit az élelemhez, oktatáshoz és egészségügyi ellátásához. Ez gyakran megmutatkozik a magzat nemét felismerő technikák igénybevételében, s a leány nemű magzatot tartalmazó terhesség megszakításában. Igen nagy jelentőségük van - a csecsemőkortól a serdülőkorig - a leánygyermekek egészsége, táplálása és oktatása terén tett beruházásoknak.

4.16. A célok a következők:

a) Meg kell szüntetni a leánygyermekek iránti diszkrimináció minden formáját, és a fiúgyermek preferencia alapvető okait, melyek a leánygyermek gyilkosságok és a születés előtti nemi szelekció veszélyes és nem etikus gyakorlatát eredményezi;

b) Növelni kell a köztudatban a leánygyermek értékét, és ezzel párhuzamosan erősíteni kell a leánygyermekek önismeretét, önbecsülését és státuszát;

 

c) Javítani kell a leánygyermekek jólétét, különösen az egészség, táplálkozás és oktatás terén.

Irányelvek A Nők IV. Világkonferenciájának Cselekvési Programjából: Peking, Kína, 1995. szeptember 4-15.

Teendők

178. A Kormányok, munkaadók, munkavállalók, szakszervezetek és nőszervezetek számára

(b) Hozzanak és helyezzenek hatályba olyan törvényeket, továbbá vezessenek be olyan alkalmazási szabályokat - meghatározva egyúttal a megtagadás esetére a jogorvoslás eszközeit és az igazságszolgáltatás módozatait - , amelyek tiltják a közvetlen vagy közvetett hátrányos megkülönböztetést a nemi, ezen belül a házassági vagy családi állapot alapján, a munkahelyi felvételek során és az alkalmazás feltételeiben, ezen belül a képzésben, az előmenetelben, az egészségügyi és a biztonsági ügyekben, valamint az alkalmazás befejezésével és a munkások szociális biztonságával kapcsolatban, beleértve a jogi védelmet a szexuális és faji zaklatással szemben.

179. A Kormányok számára

(c) Törvényekkel, ösztönzéssel és/vagy bátorítással biztosítsanak alkalmakat arra, hogy a nők és a férfiak a munkahelyi védettség biztos hátterével szülői szabadságot vegyenek ki és szülői juttatásokat kapjanak; hogy segítsék elő megfelelő törvényekkel, ösztönzéssel és/vagy bátorítással, hogy a családi kötelességeket a nők és a férfiak egyelően osszák meg, és könnyítsék meg a szoptatás lehetőségét a dolgozó anyák számára.

283. A Kormányok, és ahol lehetséges, nemzetközi és nem-kormányzati szervezetek számára

(d) Foglalják törvénybe és érvényesítsék a lányok védelmét az erőszak minden formájával szemben, beleértve a lánycsecsemők meggyilkolását, a nemek születés előtti szelekcióját, a nemi szerv csonkítását, a vérfertőzést, a szexuális zaklatást és kihasználást, a gyerekprostitúciót, a gyerekpornográfiát. Dolgozzanak ki a gyerekek korának megfelelő biztonságos és megbízható programokat, valamint orvosi, szociális és lelki segélyszolgáltatásokat, amelyek ellátnák azokat a lányokat, akik erőszakot szenvedtek.