A pályázat címe:

 

MIÉRT FONTOS BETEGSÉGEMBEN A MEGELŐZÉS ÉS A REHABILITÁCIÓ?

 

Jelige: Tegyél a csontodért !

 

A pályázat vázlata:

 

I.                   Az osteoporózisról (csontritkulásról) általában.

II.                A klubunk rövid bemutatása

III.             Mit teszünk annak érdekében, hogy megelőzzük a töréseket, rehabilitáljuk a csontritkulást.

1.                  Életmód:

a)      táplálkozás

b)      mozgás: gyógytorna, séta, kirándulás, tánc, úszás

c)      lelki egészségi állapotuk karbantartása,

kézműves foglalkozás, színházlátogatás

2.                  Otthonunk biztonságossá tétele:

-        konyha

-        fürdőszoba

-        hálószoba

3.                  Hogyan közlekedjünk?

-        a lakásban

-        az utcán

4.                  Praktikus tanácsaink

-        vásárlás

-        felállás-elindulás

-        munkavégzés

-        cipekedés

IV.              Rendszeres orvosi ellenőrzésünk

-       szűrések

-       kontroll vizsgálatok

 

     I.          A csontritkulás (osteoporózis) olyan betegség, ahol a csontállomány fokozatos elvesztésének következtében a csont szerkezetét alkotó gerendák elvékonyodnak, felszívódnak vagy átszakadnak.. A csontritkulás jelentőségét a csonttörések és annak szövődményei adják. A törés leggyakrabban előforduló helyei: csípőtájék, felkar, csukló, csigolyatest.”

Magyarországon ma ez a betegség  800 ezer – 1 millió embert érint, főleg 50 év felettieket. Közülük 60-80% -a nő, a 40-20 %-a férfi. Sajnos a betegek csak 15-20 %-a  igényel kezelést.

Magáról a problémáról sok ember nem is tud, mert kezdeti időszakban nem jár fájdalommal, csak amikor bekövetkezik a törés, akkor kerül előtérbe.

 

II.                A Lukács Klubban 11 évvel ezelőtt 30 csontritkulásos beteg a kezelőorvosaik javaslatára elhatározta és létrehozta a Magyarországi Osteoporózisos Betegek Társaságát. Azóta a létszám 226 főre nőtt. Ennyien fizettük be tagdíjunkat 2004. évben. 7 éve a Lukács Klubot kinőttük, így kerültünk a III. kerület Tímár u. 2. szám alatti előadóba.

A Klub tagjainak nemek szerinti megosztása: 215 nő és 11 férfi. Közülük 7 házaspár, akik együtt járnak kirándulásokra és színházlátogatásokra.

                  Kor szerint:

 

Születési év                                               születési év                     

 

1913                            1*                               1936                           15

1915                           2*                               1937                           11

1917                           1*                               1938                           11

1921                           5*                               1939                           12       

1922                           2*                               1940                           13

1923                           1*                               1941                           9

1924                           2*                               1942                           8

1925                           2                                 1943                           6

1926                           7                                 1944                           12

1927                           5                                 1945                           3**

1928                           9                                 1946                           4**

1929                           6                                 1947                           3**     

1930                           10                               1948                           3**

1931                           10                               1949                           2**     

1932                           6                                 1950                           2**

1933                           10                               1953                           2**

1934                           14                               1954                           1**     

1935                           12                               1955                           1*

 

* 80 év felettiek (14 fő)

70 év felettiek (93 fő)

** 50 év felettiek (21 fő)                                             Az átlagéletkor: 68 év.                        

A legidősebb tagunk Kutas Lászlóné (Ági),  1913-ban született, már elmúlt 91 éves. 1993 óta tagja a klubnak, az alapító tagok egyike. Egyedül él, de nem magányosan. A klubnapokra eljár, barátaival rendszeresen jár kirándulni. Elmondta, hogy a csontritkulás rehabilitálása érdekében hetente  kétszer-háromszor megy uszodába, egyszer gyógytornára, a többi napokon pedig 1,5-2 órát sétál. Sok tejterméket fogyaszt, a napi 4 dl tej elmaradhatatlan az étrendjéből. Nagyon sok zöldségfélét és gyümölcsöt eszik. Lelkileg kiegyensúlyozott, szellemileg korát meghazudtolóan friss. Életmódja példaértékű lehet számunkra.

A legfiatalabb tagunk 1955-ben született, most 49 éves. 2000 óta tagja a klubunknak.

Figyelemre méltó még, hogy a nyolcvanadik életévét betöltötte 14 tagunk, a hetvenedik évét pedig 93-an, ez a teljes létszám 41 %-a, majdnem minden második ember. A megelőzés és a rehabilitálás érdekében ők is rendszeresen részt vesznek a klub életében.

A tagok többsége nyugdíjas. 8 fő kivételével Budapesten élünk. Életünk folyamán belesodródtunk különféle betegségekbe. Egy bajunk ezek közül azonban ugyanaz – ez a csontritkulás. Valamilyen szinten mindannyiunk csontszerkezete gyengült. Célunk a további ritkulás és a csonttörések megelőzése. Igyekszünk ennek érdekében mindent megtenni.

 

III.      Tudjuk, hogy életmódunkkal    40 %-ban befolyásolhatjuk az egészségünket és meghatározhatjuk, hogy meddig élünk ezen a Földön. Nagyon fontos, hogy figyeljünk arra, hogyan táplálkozunk, milyen anyagot és hogyan viszünk be szervezetünkbe. A klubban elhangzott orvosi előadások 1/3-a szólt arról az elmúlt időben, hogy hogyan táplálkozzunk. A tagok rendszeresen jegyzeteltek és a hallottakat igyekeznek betartani. Így csontbarát ételeket fogyasztunk. Sok tejet, tejterméket, főleg kemény sajtokat, tojást, olajos magvakat, olajos halat, sovány szárnyas húsokat – bőr nélkül -, és annyi zöldségfélét és gyümölcsöt amennyit pénztárcánk megenged. A zöldségek közül a káposztafélék, brokkoli, paradicsom, zöldpaprika, paraj, sárgarépa, sütőtök …stb. Nyersen és megfőzve egyaránt. A fentiek biztosítják a szervezetünknek az A – C és D vitaminokat és a kalciumot.

            Kerüljük a „kalciumfaló” anyagok bevitelét a szervezetünkbe. Ilyenek a foszfátban gazdag ételek, italok, mint például a cola, a zsírban sült burgonya, a különféle felvágottak, a kávé és a cigaretta. Megnyugtató, hogy klubunk tagjai – néhány kivétellel – nem dohányoznak.

            Az ebédek elkészítésénél nagyon figyelünk a fűszerfélék használatára. Nem fűszerezünk túl, de ízletesen főzünk. Gyakran cserélünk recepteket. Nem hagyjuk figyelmen kívül a terítést sem, mert a finom ebéd akkor lesz a leghasznosabb a szervezetünknek, ha szépen megterített asztalról, jó hangulatban fogyasztjuk el. Ha pénztárcánk engedi ebéd után szívesen megiszunk 1 dl vörösbort, vagy nyáron egy pohár hideg sört. Ez nem csak a csontképzésben, hanem az emésztésben is segít.

 

            A megelőző programjainkban kiemelkedő szerepet kap a mozgás. Szakképzett gyógytornászokkal vezetett tornacsoportokat szerveztünk több éve, amelyek a mai napig működnek.:

                        4 csoport az ORFI-ban                       60

                        1 csoport a MEOSZ székházban         55 fő

                        2 csoport a Karolina úti rendelőben     20 fő

                        A klubnapi összejöveteleken minden alkalommal 100-110 fő

 

Az ORFI-ban heti egy alkalommal ½ órán át, tornaszőnyegen fekve erősítjük izmainkat, s serkentjük a csontképzést. Gyakran használjuk a gumiszalagot, ritkábban a bordásfalat. Az összeszokott csoportok több éve rendszeresen igénybe veszik ezt a lehetőséget. Részben térítésmentesen.

A Karolina úti rendelőben heti egy órás a torna, szintén fekve, a gerinc tehermentesítése céljából. A gyógytornász személyre szabottan, egyenként  javítja a mozgásunkat, érdeklődik a jelenlévők állapotáról, tanácsokkal lát el mindenkit.

A MEOSZ székházban a nagy létszám miatt ülőtorna van minden csütörtökön. Ez térítésmentes. Itt sokan vagyunk olyanok, akik a hét egy másik napján az ORFI-ban, vagy a Karolina úton szintén részt veszünk a tornán. Itt egyetlen eszköz a gumiszalag amit használni tudunk.

A gyógytornászok rendkívüli odafigyeléssel minden érintett testrészt, izületet megmozgatva vezetik a gyakorlatokat. Az elején a végtagok bemelegítésével, majd a nyaktornával, hasizom erősítéssel, egyensúly gyakorlatokkal folytatják. A végén a levezetés, be- és kilégzés, a Karolina úton relaxáció zárja az órát. A foglalkozás végeztével valósággal ki vagyunk cserélve, fiatalabbnak, egészségesebbnek érezzük magunkat.

            Az itt tanult gyakorlatokból a hét többi napján otthon is végezzük a testmozgást, ki-ki igénye és ideje szerint. Több társunk véleménye azonban az, hogy igazán csak a csoportban lehet mozogni, tornázni. A közösség  szerepe itt is nagyon fontos. Többen korábban jönnek, hogy legyen idejük a beszélgetésre is.

 

            Minden hónapban egy kirándulást szervezünk Budapest területén, ki a zöldbe, a természetbe. Fő szervezőnk Metz Katalin – mindannyiunk megelégedésére szervezi a túrákat. Leglátogatottabb helyeink a Széchenyi hegy, Normafa, a Margitsziget, Hármashatár-hegy, Városliget.

Mindig a mozgást tartjuk szem előtt, de igyekszünk párosítani a kulturális élményekkel is. Ilyen programunk volt például a Fiumei úti Sírkert látogatása, ahol gyönyörű fasor között bolyongva, számos művészeti alkotás látványában volt részünk, s elfelejtettünk minden bajunkat, gondunkat, csak rehabilitálódtunk.

 

Az elmúlt évek gyakorlata szerint évi három autóbuszos kirándulást szerveztünk az ország különböző régióiba. Tavaszi időszakban kettőt, ősszel egyet. Sajnos az elmúlt két évben egyre jobban csökkent a szponzori támogatásból eredő pénz, amiből az autóbusz költségét tudtuk mérsékelni. Ma már a tervezésnél ezt is figyelembe kell venni. Egyre kevésbé engedhetjük meg magunknak, hogy részt vegyünk az „Ismerd meg Hazád” mozgalomban. Pedig nagyon emlékezetes utak élményével lettünk gazdagabbak. Ilyenek például: Somogyország látogatása (2 autóbusszal) BuzsákNiklaSomogyvárSomogyvámos érintésével.

BUZSÁK: igazi hungaricum, népművészetéről híres község.

NIKLA: a gyönyörűen helyreállított kúria, a niklai temető Berzsenyi Dániel tartózkodási helye.

SOMOGYVÁR: sokan nem tudják, hogy Magyarország III. történelmi emlékhelye Ópusztaszer és Mohács után.

SOMOGYVÁMOS: (Krisna-völgy) Indiai Kulturális Központ és biofarm.

Folytathatnám tovább a Mátra gyönyörű tájaival és településeivel, a Kalocsa környéki népművészet különlegességeivel …stb. A csodálatos látnivalók, a társaság jó hangulata feledtette velünk néhány órára a fájdalmakat, a problémákat, s kicsit fáradtan tértünk otthonunkba, de feltöltődtünk energiával.

 

            Úszás közben izmaink aktívan dolgoznak, a csontjaink vérellátása javul, a csontszövetben pedig olyan anyagcsere folyamatok kerülnek előtérbe, amelyek a csontfelépítésnek kedveznek. Akik úszni tudnak,  ma is eljárnak az uszodába, annyiszor amennyit anyagi helyzetük megenged. Sajnos, az uszodát 65 év felett nem lehet térítés nélkül igénybe venni, mint a közlekedést.

Azoknak, akik úszni nem tudnak, a klub biztosította egy úszótanfolyam elvégzését. Nagy öröm volt ebben a korban megtanulni úszni.

 

            Néhány évvel ezelőtt nagy lelkesedéssel alakítottuk  meg a tánc-klubunkat. Salló Magdi gondoskodott a kellemes, ritmikus zenéről. Néhány fiatalabb hölgy irányításával elkezdtünk mozogni, roptuk a tánclépéseket. Megfogtuk egymás kezét, vállát, együtt léptünk jobbra, balra, előre, hátra. A közvetlen kapcsolat még szorosabbá tette az együttlét érzését, örömét. Mindenki könnyűnek, fiatalnak, egészségesnek érezte magát. Az óra elteltével alig akartuk abbahagyni. Az összerendezett mozgás érdekében tánctanárt fogadtunk, aki különféle stílusú táncokat tanított nekünk. Ezekből mutattunk be egyet, az elmúlt évben Balatonfüreden. Mindenkiben nagy volt a lelkesedés, a siker hatására. Újabb célokat tűztünk magunk elé. Sajnos, ebben az évben már nem tudtuk fizetni a tánctanár tiszteletdíját, s átmenetileg a tánc, mint mozgásforma szünetel. Ősszel szeretnénk úgy folytatni, ahogy kezdtük, zene, zene és a zenére tánclépések koreográfia nélkül. Nekünk az a fontos, hogy mozogjunk, s az a véleményünk, hogy a zene felold bennünk valamit, s ennél fogva könnyebb a mozgás.

 

            A kézműves foglakozások tökéletes kikapcsolódást jelentenek. Néhány órára feledteti minden bajunkat, csak az alkotás izgalma lesz úrrá rajtunk. Négy éve folynak a foglakozások, havi két alkalommal 3-3 órán át. Karácsony előtt gyertyát öntöttünk, adventi koszorút készítettünk. Festettünk selymet, fűztünk gyöngyöt, és megtanultuk a szövés egyszerű, de csodálatos munkafázisait. Próbálkoztunk kosárfonással, kisebb-nagyobb sikerrel. Agyagozás közben szabadon engedtük fantáziánkat és formáztunk vázát, fűszertartót, gyertyatartót, szobrokat…stb. Előfordult, hogy csak kézimunkáztunk, horgoltunk-kötöttünk, varrtunk. Ha egy-egy mű elkészült és jól sikerült, mindenki nagyon örült a saját és mások sikerének is. Ha kevésbé volt tetszetős a darab, az arra ösztönzött bennünket, hogy újból és újból próbálkozzunk.

 

Kellemes környezetben nyári tábort is szerveztünk, ami igen jól sikerült. Több napon keresztül voltunk együtt. Együtt éltünk, terveztünk, alkottunk, vidámak voltunk és önfeledten örültünk. A tábor végeztével úgy éreztük, mintha nem is ugyanazok lennénk, mint akik bementünk. Valósággal kicserélődött bennünk valami. Ez nagyon jó érzés volt, bizonyára pozitívan hatott egészségünkre, csontjainkra.

 

            Sajnos a színházjegyek a nyugdíjakhoz viszonyítva drágák. Néhány klubtagunk azonban jó kapcsolatot ápol a színházak jegyszervezőivel, pénztárosaival, így lehetőségünk van az előadások főpróbáinak megtekintésére ingyen. Néhány színházban csekély összeg fejében. Ezeken az előadásokon szinte csak nyugdíjasok vannak. Ez is megnyugtató. Az előadás élményén kívül még az is felemelő, hogy az eseménynek megfelelően fel kell öltözni, előkerülnek féltve őrzött régi alkalmi ruháink. Jó, ha előtte fodrászhoz is el tudunk menni, s szolidan még egy kis sminket is „felhordunk” az arcunkra. Ennél már csak az a felemelőbb, amikor belépünk a színház ajtaján, a sok színészkép között lépkedünk a ruhatár felé. Ma már az sem baj, ha sorban kell állni, ráérünk. Amíg várunk, a büfé  - kávé – illatára nagyon sok régi kellemes emlék teszi boldoggá azt a pár órát, amit a „platinás” falak között eltöltünk. Ennek az érzésnek a hatása felér egy doboz gyógyszer gyógyító erejével.

 

Több szórólap és előadás felhívta a figyelmünket otthonunk biztonságossá tételére. A KONYHA bútorait úgy helyeztük el, hogy ne akadályozzon a mozgásban. Figyelünk arra, hogy minden elérhető magasságban legyen. Mindig van egy szabad szék, ahová le tudunk ülni, ha elfáradunk. Már nem vettünk új szőnyegeket a konyhába, mert könnyen megakad benne a lábunk. A PVC burkolatot nem kenjük fel fényesítővel, mert csúszós lesz. Mindig használjuk az edényfogót, ha valamit le akarunk venni a tűzhelyről. Kiemelt figyelmet fordítunk a forró, lobogó vízre, meleg ételre.

            A FÜRDŐSZOBA burkolata is többségében csúszásmente, a lecseppent nedvességet, ha észrevesszük mindjárt feltöröljük. Sokan átcserélték a kádat zuhanyzóra. A kapaszkodó nagy segítséget nyújt nekünk fürdés közben.

            A HÁLÓSZOBÁNK sem zsúfolt a bútoroktól. Legtöbb szobában padlószőnyeg van. A fekhelyünk könnyen megközelíthető, nem túl alacsony. A közelében található a telefon, a villanykapcsoló, esetleg elemlámpa. Nem viselünk túl hosszú hálóinget.

Az egész lakás területén óvatosan közlekedünk. Akinek nem biztonságos a járása, nem visel papucsot. Fekvőhelyzetből való felkelésnél először felülünk, néhány percig ülve maradunk, megsimogatjuk a térdeinket, s csak ez után állunk fel és indulunk el. Ahol lépcső van a lakásban, legtöbb helyen megtalálható a világítótest a közelében. Jó lenne, ha mindenki tudna szereltetni az alsó és a felső lépcsőhöz is egy-egy fényforrást.

            Az utcai közlekedésnél is nagyon kell figyelnünk. Mindig a kijelölt gyalogátkelő helyeken haladunk át az úttest másik oldalára. Tömegközlekedési eszközöknél a lépcsőre teljes talppal lépünk fel és le. Használjuk a kapaszkodót. Nem tolakodunk. Mozgó járműre eszünkbe sem jut fellépni. A járműveken, ha nincs ülőhely, akkor menetiránnyal párhuzamosan állunk, terpeszállásban. Ha úgy érezzük, hogy szükséges a támasztékot adó „bot”, mert biztonságosabban tudunk haladni, akkor használjuk.

            A cipő választásánál figyelünk arra, hogy annak talpa rugalmas legyen, kérge puha, de biztonságosan tartsa a sarokcsontot. A sarok magassága ne haladja meg a 4 cm-t. Ne legyen szoros a cipő lábfeje.

            A székről, ha ülésből szeretnénk felállni, akkor a szék karfájára támaszkodunk. Ha nincs karfa, akkor a kezünket a combunkra támasztjuk. Ha közel van az asztal, akkor annak lapjára is támaszkodhatunk. Próbálunk egyenes háttal felállni. Álló helyzetben a fejünket nem lógatjuk előre, a vállakat hátra húzzuk, hogy a lapocka összeérjen. Így gerincünk egyenes, függőleges. Jó, ha állásnál lábunk kisterpeszben van. Ha munkát végzünk álló helyzetben, akkor figyelünk arra, hogy a munkafelület olyan magas legyen, hogy a törzset ne kelljen előre dönteni. Porszívózásnál egyenes háttal dolgozunk. Ha fel szeretnénk mosni, akkor felmosó fát használunk, szintén egyenes háttal. Ha valamit fel kell emelni a földről, akkor leguggolunk, nem a törzsünket döntjük. Nehéz tárgyat nem emelünk. Bevásárlásnál a bevásárlókocsi segít az egyensúlyunk megőrzésében,  tudunk támaszkodni, ha szükséges. Egyszerre nem vásárolunk sokat. A vásárolt árút kétfelé csomagoljuk és mindkét kezünkben visszük.

 

IV.       A séta, kirándulás, torna, úszás ….stb. mellett természetesen szoros kapcsolatot tartunk a kezelőorvosunkkal. Az ellenőrzésekre rendszeresen eljárunk, az általa ajánlott gyógyszert, vagy gyógyszernek nem minősülő készítményeket beszedjük (Tovita, CalciviD, a Béres csonterősítő stb.). Általában kalcium és D vitamin pótló szerek, amik csak  helyes táplálkozással és megfelelő mozgással akadályozzák meg a további csontvesztést, a csontritkulást, ezáltal a csigolya repedéseit és a végtagok töréseit.

Erre a betegségre minden esetben felhívjuk barátaink, családtagjaink figyelmét. Ha szükséges ellátjuk Őket tanáccsal, javasoljuk a csontsűrűségi vizsgálat elvégeztetését.  

Legtöbb klubösszejövetelre jön új beteg – általában a régi tagok javaslatára - , aki kéri felvételét közénk. Mi nagy szeretettel fogadjuk Őket, segítjük a beilleszkedésüket a különféle csoportokba. Ezzel is segítjük gyógyulásukat.

 

Budapest, 2004. május 28.

 

Jelige: Tegyél a csontodért !

 

 

 

A  PÁLYÁZÓ  SZERVEZET  ADATAI

 

A szervezet neve:    Magyar Osteoporózisos Betegek Társasága

Elérhetősége:    nem rendelkezünk telephellyel

 

A szervezet képviseletére jogosult személy neve:       Szabó Lászlóné

Elérhetősége:  1064 Budapest, Rózsa utca 71. I/1         telefon: 06-1/332-86-00

 

A pályázat megírásával megbízott személy neve:       Garami Lászlóné

Elérhetősége:  2011 Budakalász, Árvácska u. 6/a          telefon: 06-26/343-403

 

A pályázó szervezet alapítási éve:  1993.

Alapítási helye:  Budapest, Lukács Klub   Frankel Leo u. 15-17.

Tevékenységi köre:  Az osteoporózisos betegek összefogása, folyamatos tájékoztatása, figyelem felhívása a megelőzésre és a rehabilitációra.

   

Budapest, 2004. május 28.

 

Garami Lászlóné

pályázat írója