Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
MAGYAR KARDIOLÓGUSOK TÁRSASÁGA
Hungarian Society of Cardiology

Szívünk napja

További cikkeink

Szívünk napja 2024 - akik nélkül nem segíthetnénk Önöknek!

2024.09.18.

Nemzetközi és hazai szinten is vigyáznak a szívünkre

2024.09.12.

A Szí...

A Szív Világnapja: miért fontos megünnepelni a szív egészségét?

2024.09.01.

Szept...

Betegségek 2024.08.27. MKT
Az MKT legfrissebb hírei

Hibernált szív

Hibernált szívnek is nevezik azt az állapotot, amelyben a szívizom az elégtelen vérellátás, oxigénellátás miatt csökkentett módban működik. Ez a folyamat a szívizom túlélését szolgálja az oxigénhiány alatt. A hibernált szívizom csökkenti saját anyagcseréjét és funkcióit, de a sejtek életben maradnak, így a megfelelő beavatkozás után működésük helyreállhat.


Csak vegetálni - amikor a túlélés a cél

Amikor hosszan tartó, csökkent vérellátás alakul ki (krónikus iszkémiának nevezik), kevesebb oxigén jut el a sejtekhez. Ilyenkor a természet a túlélés érdekében alkalmazkodik a rosszabb körülményekhez, tehát adaptálódik a helyzethez. Éhezés esetén a szervezet megszüntet minden "felesleges" tevékenységet, például a hajnövesztést, az élénk mozgást és a beszélgetést. A szomjazó növény nem nevel virágot vagy lombozatot, hanem arra koncentrál, hogy gyökeréről kihajtson majd, ha jobbak lesznek a körülmények. A hibernált szív is egy alkalmazkodási (adaptív) válasz, amely lehetővé teszi számára a túlélést - legalábbis egy időre. Ebben az állapotban a szívizom sejtjei élnek, de csökkentett aktivitással működnek (alszanak, hibernálódnak), így kevesebb oxigént és tápanyagot igényelnek.

Honnan lehet tudni, hogy a szívizom elhalt, vagy "csak" hibernálódott?

Különböző képalkotó vizsgálatokkal lehet kideríteni, hogy a vérellátási zavar miatt infarktus következett-e be, vagy a szívizomsejtek teljesen visszafogták a működésüket.

Például ultrahangvizsgálattal megfigyelhetők a szívizom mozgásai, és láthatók a hibernált területek. A mágneses rezonancia vizsgálat (MRI) olyan részletes képet ad a szívizom szerkezetéről és működéséről, amely lehetővé teszi az orvos számára a csökkent vérellátású területek azonosítását. A pozitronemissziós tomográfia (PET) pedig konkrétan kimutatja a még élő, de hibernált szívizomsejteket, mivel ezek glükózt (cukrot) vesznek fel, ellentétben az elhalt szívizommal, amely nem reagál a tápanyagra. A szívizom perfúziós szcintigráfia olyan vizsgálat, amely radioaktív anyagokat használ a szívizom vérellátásának mérésére és a csökkent vérellátású területek azonosítására.

A hibernált szívizom felébresztése műtéttel

A revaszkularizáció (a vérellátás helyreállítása) javítja az oxigén- és tápanyagellátást, és csökkenti a szívizom károsodásának kockázatát. Ez a beavatkozás különösen hasznos a hibernált szívizom esetén, ha a szívizmot oxigénnel és tápanyagokkal ellátó koszorúerek beszűkültek vagy elzáródtak.

A műtétnek két fő típusa van: a koszorúér bypass műtét és a perkután koronária intervenció (PCI).

Koszorúér bypass műtét

Ez egy sebészeti eljárás, amely során a szűkült vagy elzáródott koszorúereket megkerülik. Ehhez egy másik ér (például a lábból vagy a mellkasból vett ér) segítségével új útvonalat hoznak létre a vér számára, hogy eljusson a szívizomhoz. Ez javítja a szív oxigén- és tápanyagellátását.

Perkután koronária intervenció (PCI)

Ez egy kevésbé invazív eljárás, amely során egy katétert (vékony csövet) vezetnek be az elzáródott vagy szűkült koszorúérbe. A katéter végén található egy kis ballon, amelyet felfújnak, hogy kitágítsák az eret. Gyakran egy sztentet (kis hálós csövet) is beültetnek, hogy az ér nyitva maradjon és biztosítsa a folyamatos véráramlást.

A hibernált szívizom felébresztése gyógyszeres kezeléssel

  • Anti-iszkémiás gyógyszerekkel, melyek csökkentik a szív oxigénigényét vagy javítják a vérellátást
  • Béta-blokkolókkal, amelyek lassítják a szívverést és csökkentik a vérnyomást, ezzel csökkentve a szív oxigénigényét
  • ACE-gátlókkal és angiotenzin II receptor blokkolókkal, melyek javítják a szívizom vérellátását és csökkentik a szív túlterhelését

Helyreállhat a szívizom vérellátása?

A hibernált szívizom megfelelő kezeléssel jelentős mértékben helyreállhat! A hosszú távú kilátások attól függnek, hogy mennyire sikerül helyreállítani a vérellátást, és milyen állapotban volt, illetve van a szívizom. Időben felismerve és kezelve a hibernált szívizom működése visszatérhet.

Ez is érdekelheti

A cukorbetegség neurológiai szövődményei

A szív- és érrendszeri betegségek Magyarországon továbbra is vezető halálok – „Mentsünk együtt életet!” program folytatódik

Mi az, hogy "krónikus szívbetegség"?

A gyulladás szerepe a cukorbetegség és a szívbetegségek kapcsolatában

Az egészségügyi tájékozatlanság súlyosbítja a szívelégtelenséget

Az okosórák szerepe a kardiológiai diagnosztikában